Dodaj do ulubionych

Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem

IP: *.olsztyn.mm.pl 27.12.10, 18:59
Ale O!gród !
Obserwuj wątek
  • Gość: ** A to jeszcze nie wszystko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.10, 19:16
   Na wizualizacji www.nowy.olsztyn.eu/ są jeszcze wydłużone barierki typu olsztyńskiego. Wprawdzie nie żółte, ale koszmarnie wyglądające.
   A jak tu jest napisane forum.gazeta.pl/forum/w,64,120184346,120226552,architekt_Dezor_rulez.html?wv.x=2 to „cygaretki” nie miały pasować do ratusza, tylko do nieistniejącego jeszcze wielopoziomowego parkingu.
   • Gość: chłopek roztropek Re: A to jeszcze nie wszystko IP: *.olsztyn.mm.pl 01.02.11, 17:24
    Pan architekt powiada:
    „Jestem autorem projektu przebudowy placu Jana Pawła II. Jestem architektem i artystą plastykiem, pojawiające się w mediach opinie dotyczące będącej w trakcie, czyli nie zakończonej inwestycji, budzą we mnie co najmniej zdziwienie.
    Profesjonalny osąd dowolnego dzieła możliwy jest po jego ukończeniu, wcześniejsze oceny, przed zakończeniem realizacji mogą być tylko luźnymi dywagacjami bez możliwości, opartej na kontakcie z dziełem, realnej weryfikacji.
    Przede wszystkim modernizowany plac w centrum Olsztyna, to nie ogród ani trawnik, to twarda płaska powierzchnia, nie pochylnia ani tarasy, z czytelną kompozycją posadzki, meblami miejskimi, oświetleniem i atrakcjami przestrzeni publicznej jak fontanna, amfiteatr itp. - większości tych elementów jeszcze nie zrealizowano lub są przykryte śniegiem.
    Plac JPII stanie się placem nie tylko z nazwy, powstaje możliwie duża /realne ograniczenia/ powierzchnia otwarta dla miejskich funkcji publicznych jak zabawa sylwestrowa, instalacje - np. choinka z prezentami, manifestacje, strefa wolnego internetu z drewnianymi podestami do letniego relaksu, mini spektakle w obrębie amfiteatru - miejsca do fotografii rodzinnych przed USC. Całość uzupełniona meblami miejskimi /ławki, gazony, czy kosze na odpadki/ w dobrym współczesnym wzornictwie. Wieczorem na placu jest jasno, może nie wszyscy pamiętają jak ciemno było przed Ratuszem przed przebudową, brakuje opraw w poziomie posadzki czy podświetlenia parteru budynku, ale inwestycja jest w trakcie realizacji i nie jest jeszcze skończona.
    Uwarunkowania przestrzenne przebudowy placu jak różnica poziomów pomiędzy podstawą schodów do Ratusza, a chodnikiem przy budynku ul.11 Listopada, wynosząca prawie dwa metry, wymuszają rozwiązania przestrzenne w formie schodów, które są atrakcją w każdej przestrzeni miejskiej.
    Otoczenie placu: Ratusz , XIX w. zabudowa ul.11 Listopada , modernistyczna bryła „okrąglaka” współczesny budynek zamykający perspektywę ul. Piłsudskiego, jezdnie ul. 1 Maja, 11 Listopada i Niepodległości to naturalna w centrum miasta mieszanka epok, stylów i estetyki, wymuszająca zdecydowanie współczesne /nie historyzujące/ rozwiązania przestrzenne i materiałowe /płyty, bloki i kostka granitowa/ przywracanego Centrum placu.
    Nostalgiczna tęsknota za wyglądem placu sprzed przebudowy czyli układem tarasów i schodów, którym trudno było funkcjonować jako plac, wydaje się być lekko kuriozalna, tym bardziej że zrealizowany w estetyce i materiałach z lat 60-tych centralny plac miasta po prostu źle się zestarzał, co ważne cała istniejąca zieleń wysoka placu była i jest po prostu chroniona.
    Jest taka zasada dotycząca realizacji architektonicznych czy przestrzeni publicznej
    - dzieło broni się samo, oczywiście pod jednym warunkiem, że zostało ukończone.

    Powyższe możemy skwitować krótko ,rewitalizacja placu jest ciekawa do przyjęcia ,ale oświetlenie "pałowe" NIE.
    Na mój chłopski rozum "nowoczesne" oświetlenie "gryzie" się z otoczeniem.
    Internauta "naonao" zauważa "Ratusz powstał na przełomie wieków- z tego okresu powinno być oświetlenie.
    Najlepiej w formie latarni gazowych, choćby stylizowanych" .Ja bym dodał, nawiązujących do lamp oświetlających starówkę.
    Pozdrawiam Pana architekta i sadzę że drobna korekta w projekcie dot ,oświetlenia (lamp) jeszcze jest możliwa?
    Budowa trwa.
    • o0gurek Re: A to jeszcze nie wszystko 01.02.11, 18:57
     Gość portalu: chłopek roztropek napisał(a):

     > Powyższe możemy skwitować krótko ,rewitalizacja placu jest ciekawa do przyjęcia
     > ,ale oświetlenie "pałowe" NIE.
     > Na mój chłopski rozum "nowoczesne" oświetlenie "gryzie" się z otoczeniem.
     > Internauta "naonao" zauważa "Ratusz powstał na przełomie wieków- z tego okresu
     > powinno być oświetlenie.
     > Najlepiej w formie latarni gazowych, choćby stylizowanych" .Ja bym dodał, nawią
     > zujących do lamp oświetlających starówkę.
     > Pozdrawiam Pana architekta i sadzę że drobna korekta w projekcie dot ,oświetlen
     > ia (lamp) jeszcze jest możliwa?
     > Budowa trwa.

     Ogólna koncepcja i wykonanie całego placu jest ni z gruszki ni z pietruszki. Świecące pałki to tylko wierzchołek. Ale wierzchołek z którym można chyba sobie jeszcze poradzić. Stylowe oświetlenie znacznie mogłoby zniwelować niesmak powstały po tym, jak projekt mistrza bufonady stał się ciałem.
   • Gość: maja Re: A to jeszcze nie wszystko IP: *.olsztyn.mm.pl 14.01.14, 20:16
    www.majaolsztyn.pl

    Sprzątanie jednorazowe lub stałe mieszkań, domów, garaży i biur.
    (Olsztyn i okolice)

    - Pranie i czyszczenie wykładzin, dywanów i tapicerki meblowej
    - Odkurzanie podłóg, dywanów, wykładzin, wycieranie kurzu z powierzchni mebli, drzwi, parapetów, grzejników
    - Froterowanie/nabłyszczanie podłóg
    - Mycie podłóg oraz powierzchni przeszklonych (lustra, drzwi, witryny)
    - Sprzątanie kuchni i sanitariatów (dezynfekcja i odgrzybianie parą wodną)
    - Mycie okien
    - Prasowanie

    Zadzwoń i zapytaj o szczegóły! 724-015-851
  • Gość: stek Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem IP: *.olsztyn.vectranet.pl 27.12.10, 19:41
   Widząc co zostało zrobione, trudno nie odnieść się do lamp. Podobnie jak autorka listu nie jestem architektem ale aż się prosi żeby projektując oświetlenie przed takim budynkiem jak ratusz zastosować lampy nawiązujące do epoki. Postawiono nowoczesne, być może niezłe ale nie w tym miejscu. Pozostaje nadzieja, że zostaną wyciągnięte wnioski i przy modernizacji pozostałych placów więcej do powiedzenia będą mieli architekci.
  • Gość: spola Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem IP: *.olsztyn.mm.pl 27.12.10, 19:42
   Zmarnowali - tak jest ! Świetnie, mamy "peron 8 - ratusz" ! Nie mam pojęcia, jak można było na coś takiego pozwolić. Prawdopodobnie celem autora było zdegradowanie budynku ratusza, aby zniknął, stracił czytelność kompozycji, pogrążył się w chaosie. W tym działaniu widać na pierwszy rzut oka nienawiść do zabytku. Pały wygrały! Ludzie wstyd mi było - moi goście ........ szkoda gadać ! Nie powiem co powiedzieli.
   Mając piękny budynek ratusza, zamiast podkreślać jego piękno i wydobywać jego walory - taka masakra !? - trudno to zrozumieć.
  • Gość: xxx Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.10, 19:43
   znam ludzi z Ratusza - to takie BURAKI - aż strach pomyśleć co jeszcze spi..
   Aż mi ich szkoda, to po prostu biedni ludzie najczęściej jeszcze z poprzedniego systemu, kobiety są zaniedbane, wiekowe, niechlujne, brzydkie. To nawet nie wina tych urzędasów- oni mało zarabiają, nie zwiedzają świata a nawet Polski, takie jałowe bezmózgowia którym jest wszystko jedno. Olsztyn ginie - szkoda mi mojego miasta.
  • Gość: Urbi Ratusz jak miejsce straceń IP: *.olsztyn.vectranet.pl 27.12.10, 20:34
   Jak wiele skojarzeń budzi nowa forma placu! Jakież bogactwo tradycji tu wykorzystano! Te dumne schody np. przypominają mi schody w piramidach Majów i Azteków, z których szczytu kapłani zrzucali ciała ofiar po rytualnym wyrwaniu im serc. Świecące słupy to już natomiast tradycja rodzima - są jak pale, na które Vlad Dracula nabijał swoje ofiary. (Mimo, ze zakończone są tępo, jakoś nie mogę się pozbyć tego wrażenia - to są po prostu pale czekające na ciała skazańców!). Od biedy mogą przypominać też słupy graniczne (wiadomo: strefa graniczna, strzelamy bez ostrzeżenia) lub słupy, na których wystarczy tylko zainstalować drut kolczasty pod napięciem.Albo wszystko to jest głęboko przemyślane, albo samo jakoś tak wyszło, ale jest jak najbardziej odpowiednie: siedziba władz powinna być położona wysoko, niedostępna dla zwykłych śmiertelników, budzić w nich odrazę, lęk i przerażenie. Tak trzymać - tak będzie wyglądała w niedalekiej przyszłości Europa. Plac Dezora jest po prostu piękny, brak tu tylko padliny i unoszących się nad nią sępów!
  • Gość: oj,oj Co wy chcecie? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.12.10, 20:40
   Przecież zarówno ukształtowanie przestrzeni placu, kierunki posadzki, ilość i przebieg schodów, oświetlenie są wystudiowane, wysmakowane i przyjęte przez inwestora (Prezydenta Miasta) reprezentowanego w tym wypadku przez MZDiM z czołowymi i etatowymi estetami przestrzeni miejskiej ;)
   • mariusz2010 Re: Co wy chcecie? 05.07.11, 20:06

    Gość portalu: oj,oj napisał(a):

    > Przecież zarówno ukształtowanie przestrzeni placu, kierunki posadzki, ilość i p
    > rzebieg schodów, oświetlenie są wystudiowane, wysmakowane i przyjęte przez inwe
    > stora (Prezydenta Miasta) reprezentowanego w tym wypadku przez MZDiM z czołowym
    > i i etatowymi estetami przestrzeni miejskiej ;)

    Ojojojoj....esteci po weterynarii;((
  • no4nwo Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem 27.12.10, 21:12
   do tych latarni powinno się przykuć urzędasów odpowiedzialnych za wydanie publicznych pieniędzy na zdewastowanie przestrzeni publicznej przed ratuszem, które oni nazywają "remontem placu". powinno się ich wywalić na zbity pysk za działanie na szkodę interesu publicznego, z dożywotnim zakazem pełnienia funkcji publicznych. to, co zrobiono przed ratuszem, to hańba dla olsztyna i bezczelna kpina z mieszkańców. może czas zacząć zbierać jakieś podpisy? ta hołota robi, co się jej podoba, dewastuje miasto i od lat pozostaje bezkarna a system rozliczania przy wyborach nie zdaje egzaminu.
  • Gość: b28 Zmarnowali nam reprezentacyjny plac pod ratuszem IP: *.olsztyn.mm.pl 27.12.10, 21:21
   Jest taki dowcip:
   "Jasiu, dlaczego rysujesz wszystko w czarnych barwach?
   - bo ja mam tylko czarną kredkę."

   Zapewne architekt Dezor ma tylko jedną linijką i potrafi rysować proste tylko linie.
   Ale nie martwmy się, jeszcze kilka projektów i architekt Dezor dogoni olsztyńskiego guru betonowych klocków, czyli Sosaka. Jeszcze trochę i będzie mógł dostać etat w MZDiM, tam potrzebują ludzi od topornych rozwiązań.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka