Dodaj do ulubionych

Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 30 ...

04.10.12, 20:24
Jeśli nie chcemy rozwiązań pozornych, takich "pod publiczkę", to niezbędne są rozwiązania radykalne.
Mianowicie: - pieszy może (uwentualnie) uniknąć kolizji wyłącznie z pieszym, czyli poruszającym się z adekwatną szybkością.

Już dość dawno, w Anglii, rozwiązano to prosto.
Ustawą nakazującą, aby pojazd (zagrażający, bądź co bądź, pieszym śmiercią) poprzedzony był zawsze przez Osobę pieszą (to bardzo ważne!) z flagą w kolorze dostrzegalnym z dala (wtedy nakazano czerwień - po 1917 może by wybrano np oranż?)
Obserwuj wątek
  • ksiadzbiskup Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 30 ... 05.10.12, 10:49
   Pomysł ze strefą 30 bardzo mi się podoba. Zaraz ktoś powie, że nie mamy jakichkolwiek obwodnic więc taka strefa jest be. To ja z kolei zapytam ile km/h jeżdżą tak twierdzący kierowcy na takich ulicach jak Warmińska, Mickiewicza, Kopernika czy Dąbrowszczaków? Zapewne niewiele więcej niż te 30km/h?
   To można w zasadzie od zaraz wprowadzić. Tylko trzeba wtedy zdjąć niepotrzebne znaki, a założyć nowe. Wraz z wprowadzeniem strefy "Tempo 30" (bo to tak się nazywa) musiałyby być wprowadzone na jej terenie skrzyżowania równorzędne. Jako, że większość kierowców z Olsztyna i pod Olsztyna nie umie jeździć przez skrzyżowania z pierwszeństwem przejazdu to z początku byłby pogrom, ale po czasie jednak byłoby lepiej.
   Progi i wyniesienia też przydatne, ale można to zrobić z biegiem czasu.
   Czy włączać w tą strefę al. Piłsudskiego od Kościuszki do Ratusza? Myślę, że można. Tak samo jak i ul. Pieniężnego, 1 Maja i Partyzantów włączyć. Ale na sam początek lepiej skoncentrować się na wewnętrzych i bardziej lokalnych ulicach Śródmieścia. Żeby być z początku mniej radykalnym. ;)
   A w przyszłości włączać do niej ulice z innych osiedli - na Jarotach też by się znalazły.

   Reszta punktów też dobra. Tylko do jednej rzeczy się przyczepię:

   *Bezkolizyjne połączenie piesze i rowerowe Jarot ze Śródmieściem wykorzystywałoby już istniejące przejazdy pod ulicami, np. Żołnierską i Wańkowicza. Druga trasa biegłaby nad Łyną. Dzięki temu rower stałby się konkurentem dla samochodu jeśli chodzi o środek transportu z osiedli do Centrum.

   Żołnierska jeszcze rozumiem (bo tam w zasadzie jest bardziej wiadukt niż przejście podziemne, no i ścieżka/chodnik pod przechodzi w jednym poziomie bez stopni), ale na Wańkowicza? Toć tam jest takie samo przejście jak tunel Ochódzkiego. Taki bubel który na nic się nie nadaje tylko albo na zasypanie go lub przerobienie go na prawdziwy szalet miejski (przynajmniej swoją funkcję by spełniał). Przeprowadzenie tędy pod ruchu rowerowo-pieszego (pod ulicą włączoną do strefy ograniczenia prędkości do 40km/h) delikatnie mówiąc mi się nie widzi. Już lepiej górą... znaczy ulicą. ;)
   • Gość: Sas Re: Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 3 IP: *.torun.mm.pl 03.03.13, 03:45
    Za wprowadzeniem ograniczeń w uliczkach pomiędzy Piłsudskiego, 1maja, Partyzantów i Kościuszki, bo tam i tak trzeba uważać na ludzi.
    Ale same 1 maja, Piłsudskiego, Partyzantów i Kościuszki powinny pozostać "normalne", bo jednak powinien pozostać jakiś szlak komunikacyjny w centrum. W każdym większym mieście jest pozostawiony taki "kręgosłup", który pozwala na w miarę wygodny przejazd przez centrum np. Wały Jagielońskie/Okopowe i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku.
    Pod Piłsudskiego powinny być szerokie przejścia podziemne z windami dla niepełnosprawnych, ale taniej powstawia ograniczenia i sygnalizacje.
    • Gość: j. Re: Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 3 IP: *.xdsl.centertel.pl 03.03.13, 07:50
     30km/h? Olsztyn już i tak jest zakorkowany, w godzinach szczytu szybkość pojazdów spada do prędkości poruszania się pieszego. Z Likus na Lubelską jest około 10 km, przejazd tego odcinka zajmuje czasami do 1,5 godziny!
     Ograniczenie może spowodować paraliż komunikacyjny miasta. Moim zdaniem można i powinno się do tego wrócić ale po wybudowaniu obwodnicy.
     • o0gurek Re: Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 3 03.03.13, 10:20
      Gość portalu: j. napisał(a):
      > 30km/h? Olsztyn już i tak jest zakorkowany, w godzinach szczytu szybkość pojazd
      > ów spada do prędkości poruszania się pieszego. Z Likus na Lubelską jest około 1
      > 0 km, przejazd tego odcinka zajmuje czasami do 1,5 godziny!
      > Ograniczenie może spowodować paraliż komunikacyjny miasta. Moim zdaniem można i
      > powinno się do tego wrócić ale po wybudowaniu obwodnicy.

      Właśnie, jest zakorkowany i trzeba dążyć do jego odkorkowania. Poprzez umożliwienie korzystania z innych środków transportu i skłonienie tych którzy samochodem przyjeżdżać nie muszą, do rezygnacji z transportu indywidualnego.
     • Gość: Sas Re: Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 3 IP: *.torun.mm.pl 04.03.13, 01:30
      Chodzilo mi raczej o taka normalna windę przeszklona, wtedy obsluga nie jest potrzebna na miejscu. Ułatwiło by to osobom niepełnosprawnych, z wozkami dziecięcymi i starszym.
      W Gdańsku sa takie przy przejściu kolo dworca pkp, pks i chyba na Hucisku koło budynku Lotu.
      W przeciwieństwie do takich krzesełek przy schodach nie wymagają obsługi, bo kazdy umialby je obsłużyć.
   • mirxx Re: Mieszkańcy: Spowolnić auta w śródmieściu do 3 05.10.12, 11:12
    to takie miasta "przyspieszenie" poprzez ruchu spowolnienie ;)

    drżących nad losem obszarów, które miałyby wymrzeć bez pełnej dostępności samochodem polecam zastanowienie się nad tym czy kierowcy aż tak bardzo kochają swoje pojazdy, że bez ich towarzystwa zrezygnują z zaspokajania potrzeb realizowanych np. na "Starówce"? Zwłaszcza, że nikt nie ma zamiaru odcinać zadnej części miasta od ruchu aut, a jedynie zwiększyć bezpieczeństwo i udoskonalić wykorzystanie miasta przez osoby, które się akurat (z różnych względów- np. wiek, stan zdrowia, świadomy wybór, oszczędność czasu i pieniędzy, względy ekologiczne, korzyści zdrowotne) samochodami nie przemieszczają.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka