Dodaj do ulubionych

Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa..

IP: *.olsztyn.mm.pl 19.01.13, 23:57
Dlaczego znowu oszczędzają na naszych dzieciach? Dlaczego chcą zlikwidować PPP2?
Moje dziecko uczestniczy w zajeciach w poradni dwa razy w tygodniu.. Ma lepsze oceny, skonczył sie problem ze złym zachowaniem, czyta coraz lepiej..
Szybko dostałam termin badań, tak jak mi pasowało. Co tu ulepszać??
Jak ich przeniosą na Jaroty przeciez żadne z dzieci z Dajtek nie bedą tam jeździć , bo czas dojazdu i koszty..sa poza naszym zasięgiem. Mojej kolezanki dziecko ma lepiej, bo dochodzi na piechote z Podgrodzia.. To ma być objęcie wiekszej ilości dzieci??? A moze powiedzmy wprost ograniczenie dostepu!! i wyeliminowanie dzieci i naszych osiedli!!
Dotarcie na Turowskiego dla szkolnego dziecka to kawałek drogi autobusem, a potem jeszcze na piechote..nie kazdy jeżdzi samochodem:(

Przecież to beda Ci sami specjalisci (spotkałam kompetentnych ludzi) tylko dalej od nas.. czyli ograniczanie a nie lepszy dostęp.
Czy Radni moga cos zrobić? Czy Ktos przemyslał te decyzje?
Poza plecami rodziców, nauczycieli, w trakcie ferii..cwane posunięcie..:(

Kolejny pomysł ratusza..30 stycznia poddany pod głosowanie.
www.bip.olsztyn.eu/bip/index.php?t=200&id=289585
Cytat:
Połączenie placówek pozwoli na pełniejsze wykorzystanie:
- zasobów kadrowych poprzez:
1) szybsze reagowanie na potrzeby zgłaszane przez szkoły, placówki oraz rodziców
i dorosłych uczniów, skracając okres oczekiwania na badania i wydanie opinii lub orzeczenia,
2) wspólne i efektywniejsze szkolenia dla specjalistów (możliwość profesjonalnego szkolenia
umożliwiająca oszczędność środków i wymianę doświadczeń),
3) profesjonalne i elastyczne zintegrowanie dotychczasowych form pomocy realizowanych niezależnie przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
4) dostępność do wysoko wykwalifikowanej kadry (pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych i lekarzy) w jednym miejscu,
- zasobów materialnych poprzez:
1) racjonalne wykorzystanie gabinetów logopedy, pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego,
2) objęcie pomocą większej ilości dzieci specjalistyczną pomocą i programami tworzonymi lub realizowanymi przez kadrę pedagogiczną poradni,
3) skuteczniejsze doposażenie jednej placówki zamiast trzech w specjalistyczne testy i pomoce (korzystanie z zasobów przez większą liczbę specjalistów).

Obserwuj wątek
    • Gość: @ Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.play-internet.pl 20.01.13, 10:41
      To jakaś kolejna bzdura wymyślona przez olsztyńskie kółko wzajemnej adoracji.

"Cytat:
      Połączenie placówek pozwoli na pełniejsze wykorzystanie:
      - zasobów kadrowych poprzez:
      1) szybsze reagowanie na potrzeby zgłaszane przez szkoły, placówki oraz rodziców
      i dorosłych uczniów, skracając okres oczekiwania na badania i wydanie opinii lub orzeczenia,"

gdy jest dalej to jest szybciej?
      no chyba że nowym tramwajem, ale to kosztuje i na miejsce nie dowiezie z Dajtek, Redykajn...

" 2) wspólne i efektywniejsze szkolenia dla specjalistów (możliwość profesjonalnego szkolenia
      umożliwiająca oszczędność środków i wymianę doświadczeń),"

Czyli nowa poradnia dla specjalistów a nie dla potrzebujących?

"3) profesjonalne i elastyczne zintegrowanie dotychczasowych form pomocy realizowanych niezależnie przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne,"

do tej pory tego nie było?
      na jakiej podstawie pomysłodawcy uważają że coś się zmieni...
      i czy na lepsze?

" 4) dostępność do wysoko wykwalifikowanej kadry (pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych i lekarzy) w jednym miejscu,
      - zasobów materialnych poprzez:
      1) racjonalne wykorzystanie gabinetów logopedy, pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego,
      2) objęcie pomocą większej ilości dzieci specjalistyczną pomocą i programami tworzonymi lub realizowanymi przez kadrę pedagogiczną poradni,
      3) skuteczniejsze doposażenie jednej placówki zamiast trzech w specjalistyczne testy i pomoce (korzystanie z zasobów przez większą liczbę specjalistów)."

jak wyżej...
      to może zrobić taką poradnię na przykład w Warszawie...
      też będzie lepiej doposażona, specjaliści najlepsi i w jednym miejscu...
      a że nie dla wszystkich?
      kogo to właściwie obchodzi?
      Tak wygląda pomoc w olsztyńskim wydaniu.
      Sami sobie robimy Polskę C...
      a może nawet już Z
      jak Zadupie.

Pozdrawiam pomysłodawców,
      z pewnością nie muszą dzieci prowadzić do poradni.
    • Gość: ed Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.13, 09:13
      Byłam w Poradni Nr 1 na Kopernika. Usłyszałam, że moje dziecko ma trudności w szkole bo nie raczkowało. Żadnej pomocy. Badania trwały bardzo krótko, u psychologa była tylko rozmowa z dzieckiem. Kiedy trafiłam na Jagiellończyka do Poradni Nr 2 uzyskałam konkretną pomoc. Szczegółową opinię do szkoły jak nauczyciele mają pracować z dzieckiem. Regularne porady jak mamy pracować z dzieckiem w domu. Dzięki tej pracy i poradom w Poradn,i co miesiąc, syn odzyskał wiarę we własne możliwości, poprawił oceny i polubił szkołę. Mam wrażenie po własnych doświadczeniach, że połączenie poradni ma służyć podniesieniu jakości pracy w PPP nr 1 poprzez kadrę Poradni Nr 2 bo oni nie mają sobie nic do zarzucenia. A wywalenie poradni na Turowskiego to jest jakaś masakra dla mieszkańców. Moja koleżanka przychodzi do logopedy co tydzień na piechotę bo nie ma na bilet. Już się martwi gdzie teraz będzie dzieciaka posyłać bo na Turowskiego będzie szła pół dnia.
      www.bip.olsztyn.eu/bip/index.php?t=200&id=289585
      A swoją drogą to jest chore, żeby w szkole z takim zapleczem sportowym umieszczać poradnię.
    • Gość: ja też Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.olsztyn.net.pl 25.01.13, 15:17
      Widząc brak reakcji sadzę że jednak pomysł łączenia poradni
      w super poradnię przejdzie.
      Tak jak pomysł z tramwajami,
      dobrze że o metrze nikt nie wspomniał,
      też by się przydało,
      tylko po co?
      No chyba żeby się takimi pomysłami chwalić w świecie.
      Tak jak super poradnią dla super dzieci,
      a te które nie dotrą?
      może się same dotrą?
      kto by się zresztą chciał nimi chwalić?
      Premię też łatwiej sobie wypłacić za wyniki które łatwiej przyjdą.
      Żałosne.
        • Gość: rodzic Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.olsztyn.mm.pl 27.01.13, 23:07
          to nie słabszy wypada z gry..
          trzy poradnie maja byc połączone w jedną..
          i to ma być lepszy dostęp do placówek..??

pogratulować Pani, ze ma bezproblemowe zdolne dzieci,
          moze takie same będą wnuki?
          no i ze wspólnych pieniędzy na pomoc nie musi Pani korzystać..
          bo stac Panią na zajęcia prywatne..

a to naprawdę ciężka sprawa dla wielu rodzin, które nie maja dostępu do prywatnych specjalistów za ciężkie pieniądze
          i poradnia, stała terapia mojego dziecka
          była szansą na poprawianie ocen w szkole i kontrolowanie i pracę nad zachowaniem..
          w końcu odetchnęłam z ulgą, że cos idzie ku lepszemu..
          a tu Masz..

inni rodzice i nauczyciele obudzą sie dopiero po powrocie z ferii..
          (dobry czas sobie wybrali na podejmowanie decyzji)

czy jest ktoś kto może stawić czoło i stanąć przeciwko tej bezsensownej decyzji??
          • Gość: @ Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.play-internet.pl 28.01.13, 09:42
            Słabszy jak zwykle nie ma nic do powiedzenia,
            za słabszego się decyduje co mu będzie lepsze...
            Decyduje nawet nie ten kto jest lepszy,
            lecz ten kto ma władzę
            i myśli że ma monopol na mądrość.
            Jeśli pomysł się nie sprawdzi to i tak winni będą inni niż ci co decydowali.
            Jeśli na Jarotach jest potrzebna poradnia
            to trzeba ją stworzyć,
            ale zabierać jednym żeby dać innym?
            Na Kopernika i Kościuszki są dwie poradnie obok siebie,
            to może jedną z nich przenieść żeby lepiej wzmocnić jarocki rejon Olsztyna?
    • zbyszek07 Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. 30.01.13, 13:33
      Sprawa Poradni dziś się decyduje w Radzie Miasta...
      Ciekawe czy w Radzie są ludzie których da się zmanipulować
      do kolejnych złych dla Olsztyna i Olsztyniaków decyzji.
      Czy znowu okaże się że Radni są bezradni by
      powstrzymać szkodliwe pomysły.
      Mądrości życzę,
      a mieszkańcom ( wyborcom) dobrej pamięci.

... a może w Olsztynie, który ostatnio często nazywa się skansenem
      potrzeba takich "mniej przystosowanych"
      żeby zabawiali gawiedź z Warszawy...
      Może dlatego nie warto pomagać i leczyć?
      Po co Poradnie?
      ... zamiast do poradni na leczenie,
      może niech strugają patyki przy miedzy...
      gdzieś między Ameryką (koło Olsztynka) a Dobrym Miastem...
        • Gość: rodzic Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.olsztyn.mm.pl 30.01.13, 22:58
          wiadomo..projekt przeszedł..
          poradnia do likwidacji
          pomysł Pani Wiceprezydent Bartnikowskiej z zeszłego roku o Centrum
          -ziści się pod inną postacią..

cofamy się i w kwestii oświaty..
          nie ma miasta wojewódzkiego w Polsce,
          w którym robi się kołchozy z trzech poradni i ona funkcjonuje jako jedna..
          i to dla ,,dobra dzieci"-ciekawe czyich?
          jak się wyraziła Pani większość szkół jest na Jarotach i Osiedlu Generałów
          (hi hi)
          cóż..inni sie nie liczą
          a my z Dajtek, Redykajn, Gutkowa i Zatorza jak nam zależy..
          bedziemy zaginać z dziecmi na terapie najpierw do Carrefoura, bo tam najbliższy przystanek
          a potem gdzieś dalej,
          na Turowskiego ..Boze ile to czasu i pieniedzy..ale kogo to obchodzi:(???

zróbmy z wszystkich przychodni medycznych -jedną!
          wszyscy specjaliści w jednym miejscu dla całego Olsztyna..??
          tylko do lekarza..idziemy co jakiś czas..
          a na terapię..w każdym tygodniu..

ale przeciez to tylko dyslektycy i jacys niepełnosprawni..

a to nowosć jeszcze jakaś..dowiedziałam się słuchając sesji
          że poradnia nie ma okien, tylko namalowane na scianie..
          absurd jakiś..
          jakbym tam nie przebywała z dzieckiem..
          jakaś paranoja...się dzieje..
          kto nam rzadzi??
          i Prezydent pozwala na to??
          ja głosowałam na takiego człowieka???
          • zbyszek07 Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. 31.01.13, 09:56
            Głosujemy na obrazy bez twarzy...
            potem się okazuje na kogo głosowaliśmy,
            a kto przeszedł ...
            a jeśli nawet przeszedł
            to okazuje się kim jest,
            a właściwie dla kogo jest...
            Kolejna porażka Olsztyna,
            cofamy się do .... klepiska z kostki i betonu,
            bo drzewa wycięte...
            Nie ma się co dziwić że mądrzy opuszczają ten piękny rejon,
            skoro tak rządzą nim wybrańcy tych co jeszcze zostali...
    • Gość: olcha Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 04.02.13, 13:36
      Choć radni już zagłosowali w tej sprawie, to nie ma powodu, żebyśmy my, rodzice, nie poinformowali ich, że ich decyzja nam nie odpowiada.
      Nie sądzę, aby brali pod uwagę fakt, że dużej części rodziców nie będzie stać na dojazd na Turowskiego...
      A piesza wycieczka z maluchem na badanie zaczynające się o ósmej rano... na przykład z Zielonej Górki...na TUROWSKIEGO...????
      Jeśli już wprowadzać jakieś zmiany, to należy raczej rozrzucić istniejące poradnie w głąb rejonu ich działania, a może jedną ze Śródmieścia przenieść na Turowskiego?...
      Mnie najbardziej oburza arbitralność decyzji radnych.
      Warto zauważyć, że problem za chwilę będzie dotyczył nie tylko PP-P nr2, a całego Olsztyna oprócz Jarot, Nagórek i Pieczewa, bo tylko te dzielnice zyskają na nowej lokalizacji poradni.
      Zamierzam wysłać radnym maila i uświadomić, jak bardzo stracili orientację w potrzebach swoich wyborców.
      I zachęcam do tego innych rodziców, bo kropla drąży kamień!... :)
    • Gość: iwonka Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.13, 18:40
      Czy nikt z radnych nie pomyślał, co stanie się z dziećmi, które są w trudnej sytuacji materialnej? W tym regionie, gdzie bezrobocie jest największe w kraju część dzieci nie będzie miała możliwości dojeżdżania na zajęcia w Poradni na Jarotach, bo ich rodziców na to nie będzie stać.
      To o jakim lepszym dostępie mówią radni?
      Czy któryś z nich zastanowił się choć przez chwilę, że ogranicza tym dzieciom możliwość korzystania z pomocy pedagoga, psychologa, czy potrzebnej terapii?
      Moim zdaniem to skandal
    • Gość: iwonka Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.02.13, 14:22
      Popieram Piotra. Molochy w oświacie to nie jest dobry pomysł. Już potworzono gigantyczne gimnazja i teraz , przy niżu demograficznym, szuka się koncepcji na zagospodarowanie takich obiektów. To stąd wziął się "rewelacyjny" pomysł na połączenie poradni w kombinat? Kombinaty się nie sprawdzają.
      Tego typu posunięcia na pewno nie służą społeczeństwu, którego interesy reprezentują lokalni radni.
      Skoro sprawa połączenia Poradni wzbudza tyle kontrowersji, to warto się zastanowić, czy w tym przypadku, aby na pewno radni podjęli właściwą decyzję. Uchwały można zmienić. Wycofanie się z niewłaściwej ,moim zdaniem, decyzji jest konieczne właśnie na tym etapie, dopóki jeszcze nie stworzono w praktyce tego zlepku poradni. Potem będzie to o wiele trudniejsze.
          • Gość: olcha Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 15.02.13, 14:53
            Dzwoniłam do Biura Informacji Publicznej z pytaniem o to, jak głosowali poszczególni radni na sesji 30stycznia nad punktem 15 obrad.:)
            Niestety muszę złożyć formalny wniosek o udostępnienie informacji. ...
            Urząd ma 14 dni czasu na odpowiedź.
            Ale bardzo miły głos w telefonie poinformował mnie, że zazwyczaj nie trwa to tak długo.
            Wniosek złożę dziś i mam nadzieję na rychłą odpowiedź.
            Tak czy inaczej, dowiemy się. :)
                • Gość: do wszystkich Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 16.02.13, 20:52
                  A może wybrać się na sesję RM planowaną na 27 lutego?... :)
                  Co o tym myślicie?
                  Gdybyśmy tak wsparli swoją obecnością"A", która zamierza wystąpić?
                  I rzucilibyśmy się w oczy rajcom przed głosowaniem....
                  I od razu zobaczylibyśmy, jak kto głosuje?...
                  Moglibyśmy stanąć- usiąść razem i jakoś zademonstrować radnym, że jesteśmy z forum?...
                  Może szaliki, albo coś do ręki?... :)
                  Rozkręcam się... :))
                  Piszcie, co myślicie?
                  Taka forma nacisku opinii społecznej na RM...
                  Moim zdaniem, na pewno nie zaszkodzi.
                  • Gość: olcha - ważne Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 17.02.13, 11:23
                    Pod ostatnim wpisem naszego wątku jest okienko "ciekawy wątek?".
                    Klikajcie tam!
                    Ilość klików promuje nasz wątek na liście "ciekawych wątków".
                    Z jednego komputera można kliknąć tylko raz.
                    Chyba, że ktoś ma internet w komórce - wtedy przemieszczając się wraz z nią zmieniamy adres IP i klik można ponowić.
                    Nie uważam tego za nadużycie- świadczy przecież o zainteresowaniu wątkiem...
                    Miłej niedzieli wszystkim Forumowiczom! :)
                    • Gość: artykuł Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 18.02.13, 11:33
                      W dzisiejszej Gazecie Olsztyńskiej na str.9 jest artykuł pt.
                      "Protestują przeciwko likwidacji poradni dla dzieci".
                      Przeczytajcie.
                      Wydaje mi się, że cytowana tam wypowiedź radnego Gierby, szefa komisji oświaty RM, daje nadzieję, że radni opamiętają się przed sesją planowaną na 27 lutego... A może to tylko chęć uśpienia społecznej czujności?...
                      Jednocześnie ten sam numer na str.5 zamieszcza ogłoszenie prezydenta o przyjęciu przez RM uchwały o zamiarze likwidacji PP-P Nr2.
                          • Gość: PETYCJA Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 18.02.13, 19:07
                            www.petycje.pl/petycja/9310/protest_przeciwko_likwidacji_poradni_psychologiczno_-_pedagogicznej_nr2_w_olsztynie.html
                            Drodzy Forumowicze!
                            To jest link do petycji przeciwko likwidacji PP-P Nr2.
                            Właśnie przed chwilą została powieszona w internecie.
                            Podpisujcie! :)
                            Trzeba link skopiować i wkleić do przeglądarki.
                            Informacja o istnieniu petycji została przesłana na adres p.Jana Tandyraka jako przewodniczącego RM, p.Piotra Grzymowicza -Prezydenta, p.Stanisława Gierby jako przewodniczącego Komisji Oświaty RM i pani Alicji Kołakowskiej jako szefowej Wydziału Edukacji UM.
                          • Gość: rodzic Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.olsztyn.mm.pl 18.02.13, 19:09
                            Zastanawiające..
                            wg artykułu na s. 9 za likwidacją Poradni przemawiają wymogi prawa budowlanego..
                            i siedziba nie spełnia kryteriów,
                            a Pan Prezydent na s.5 informuje, ze do czasu przygotowania obiektu na Turowskiego
                            nadal pozostac mozna w tym budynku?
                            Żart jakiś?
                            A po opuszczeniu budynek będzie zburzony??czy jakaś bardziej przychylna dla Pana Prezydenta instytucja tam się znajdzie???Warunkowo oo..oczywiście..
                            bo to dobry punkt!
                              • Gość: olcha-komentarz Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 18.02.13, 19:28
                                Żałuję, ale link wyszedł mi kiepsko- nie jest tu aktywny. :((
                                Lepiej się wkleił w pierwszym wpisie na naszym wątku.

Tutaj zamieszczam, dla zainteresowanych, komentarz do tez zawartych w uzasadnieniu do uchwały.
                                Tezy - magistrat
                                Komentarz - zdrowy rozsądek i ja :)

teza
                                Obiekt zajmowany przez PPP Nr 2 nie spełnia wymogów prawa budowlanego stawianym placówkom oświatowym. Jego eksploatacja odbywa się na zasadach warunkowych, a możliwości remontowo-adaptacyjne ogranicza fakt wpisania budynku do ,,Ewidencji dóbr kultury nie wpisanych do rejestru zabytków”.

komentarz:
                                W tym budynku Poradnia funkcjonuje około 30 lat. W tym czasie przeprowadzono sporo prac modernizacyjnych: wyremontowano łazienki, wymieniono stolarkę zewnętrzną.
                                Od 2010 r Poradnia posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych.
                                W 2011 r. w planach remontów na 2011 r uwzględniono środki na dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz najmłodszych dzieci, Został przygotowany kosztorys i projekt. Niestety nie poradnia nie otrzymała zaplanowanych środków.
                                Wg informacji przekazanych pracownikom PP-P nr2 przez p. dyrektor WE 9 01. b.r. po likwidacji Poradni pracownicy już jako pracownicy PP-P Nr 1 w Olsztynie NADAL będą pracować w budynku przy ul. Jagiellończyka.

teza
                                Budynek SP 2 wpisany jest do ,,Rejestru zabytków”, co również ogranicza możliwości remontowe. Jego część zajmowana przez Poradnię P-P Nr 3 nie jest przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych.

komentarz:
                                fakt ten działa tylko na niekorzyść PP-P nr 3; nie jest natomiast przeszkodą dla funkcjonowania SP2

teza
                                Wobec braku możliwości modernizacji obiektów /pomysłodawca miał na myśli PP-P nr2 i PP-P nr3/ i dostosowania ich do wymogów oświatowych, racjonalnym rozwiązaniem jest połączenie placówek.

komentarz:
                                Których placówek? Poradni nr 2 i 3 ?
                                Przecież uchwala dotyczy poradni nr 1 i nr 2.
                                I gdzie będą się mieścić połączone poradnie ?
                                Być może odpowiedź na to pytanie stanowi sugestia o przygotowaniu na potrzeby nowej scentralizowanej poradni „np. obiektu przy ul. Turowskiego”. Jeżeli ten domysł jest słuszny, wraca pytanie o dostępność poradni dla jej klientów. Wcześniej autorzy uzasadnienia poddają miażdżącej krytyce dostępność do obecnie funkcjonujących Poradni ze względu na ich „centralne położenie”.
                                Położenie obiektu przy Turowskiego ” peryferyjne” w stosunku do wszystkich osiedli poza Nagórkami, Jarotami i Pieczewem bardzo utrudni korzystanie z usług poradni mieszkańcom pozostałych olsztyńskich osiedli.
                                Do budynku przy Turowskiego wygodnie dojeżdża się jedynie samochodem prywatnym.
                                Przystanki autobusowe na pętli Nagórki, przy „Kerfurze, Realu czy na ulicy Wańkowicza są w znacznej odległości od Turowskiego.

teza
                                Trudności w obsadzie stanowiska dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Olsztynie przy ul. Jagiellończyka 5/6 (w dwukrotnym konkursie nie wyłoniono kandydata, a z tej poradni też nikt nie przystąpił do konkursu, ostatecznie powierzono obowiązki dyrektora do 30 czerwca 2013 roku wicedyrektorowi tej poradni)

komentarz
                                Nie znam szczegółów, ale do drugiego konkursu zgłosiły się osoby spoza poradni.
                                W świetle tego, co działo się wokół poradni w ubiegłym r. szk. można przypuszczać, że żaden kandydat nie przedstawiłby koncepcji wystarczająco dobrej by móc zostać dyrektorem poradni.

teza
                                połączenie poradni pozwoli na szybsze reagowanie na potrzeby zgłaszane przez szkoły, placówki oraz rodziców i dorosłych uczniów, skracając okres oczekiwania na badania i wydanie opinii lub orzeczenia,

komentarz
                                To zależy od liczby dzieci i uczniów przypadających na 1 etat pracownika pedagogicznego. Efekt skrócenia oczekiwania na badania, wydanie opinii orzeczenia można byłoby uzyskać dostosowując wielkość terenu działania do liczby pracowników.
                                Zabieg połączenia poradni być może zmieni czas oczekiwania. Co tu stanowi punkt odniesienia? Co nim będzie? Średni czas oczekiwania liczony dla wszystkich poradni razem, czy średni czas oczekiwania w jednej wybranej? Czy wiemy, jaki ten czas oczekiwania jest obecnie?
                                W której poradni jest najdłuższy? Gdzie czeka się najkrócej?
                                W PP-P nr 2 czas oczekiwania na orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wynosi kilka dni, a nawet udało się wydać takie orzeczenie w dniu złożenia przez rodziców wniosku.
                                Duża poradnia może, co najwyżej, utrzymać taki standard; nic się tu nie da skrócić;

teza
                                połączenie poradni zwiększy dostępność do wysoko wykwalifikowanej kadry (pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych i lekarzy) w jednym miejscu,

komentarz
                                Wszystkie poradnie dysponują kadrą składającą się ze specjalistów tych samych dziedzin. Dlatego też trudno wyobrazić sobie, jaką nową jakość wygeneruje zabieg polegający na tym, że większa ilość logopedów, psychologów i pedagogów będzie pracowało w jednym budynku?
                                Jakie znaczenie dla matki przywożącej dotychczas dziecko na terapię logopedyczną z Gutkowa do PP-P nr 2 będzie miał fakt , że potem będzie je wozić np. na Turowskiego gdzie będzie pracować 6 logopedów mających takie same kwalifikacje jak 3 pracujących na Jagiellończyka?

teza
                                połączenie poradni umożliwi objęcie specjalistyczną pomocą większej ilości dzieci

komentarz
                                W jaki sposób specjaliści pracujący dotychczas w 3 miejscach po zorganizowaniu im pracy w jednym miejscu obejmą większą liczbę dzieci pomocą specjalistyczną; i także większą w stosunku do jakiej liczby?

teza
                                połączenie poradni pozwoli na skuteczniejsze doposażenie jednej placówki zamiast trzech w specjalistyczne testy i pomoce (korzystanie z zasobów przez większą liczbę specjalistów).

komentarz
                                jeżeli mam 1 psychologa muszę mu zapewnić 1 test np. Wechslera; z tego jednego testu może bezkolizyjnie korzystać także 2 zatrudniony psycholog, ale jeżeli zatrudnię 3 psychologa to muszę kupić 2 test Wechslera

teza
                                połączenie poradni pozwoli na racjonalne wykorzystanie gabinetów logopedy, pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego,

komentarz
                                Jak się zwiększy wykorzystanie gabinetów specjalistycznych?
                                W PP-P nr2 gabinety wykorzystywane są od 8 do 17, a gdy prowadzona jest np. szkoła dla rodziców do 21. Jak można wykorzystać je bardziej?

• zbyszek07 Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. 22.02.13, 09:22
      Nie jestem pracownikiem poradni,
      moje dzieci też już wyrosły,
      teoretycznie nie mam interesu żeby o poradni myśleć...
      ale myślę o Olsztynie i jego mieszkańcach.
      Olsztyn sią cofa przez takie decyzje,
      nie daje szans rozwoju potrzebującym...
      a takich w Olsztynie jak w każdym mieście jest dużo,
      w każdej dzielnicy, a nie tylko na Jarotach czy Nagórkach.
      W tych dzielnicach też oczywiście jest potrzebny dostęp do poradni...
      Może potrzebna nowa, może jedna z centrum,
      może oddział...
      ale nie wycięcie poradni z jednej strony Olsztyna,
      żeby inna strona miała lepiej...
      Sami przyznacie że to nie tak powinno wyglądać.
      Dzielimy mieszkańców Olsztyna na lepszych i gorszych?
      ...jak Polskę na A i B ?
      Tym bardziej że decyduje się o tym ponad najbardziej zainteresowanymi,
      bez konsultacji i przemyślenia.
      • Gość: olcha Re: Poradnie Psycholog-Pedagog? Śliska sprawa.. IP: *.adsl.inetia.pl 22.02.13, 12:24
        Ja też już nie jestem zainteresowana osobiście.
        Dzieci wyrosły, odebrałam wykształcenie na wszystkich trzech częściach warsztatów dla rodziców w ramach "Szkoły dla rodziców i wychowawców", a odkąd syn poszedł do liceum, nie jesteśmy nawet w rejonie "dwójki"...
        Skoro taka wola zmian przepełnia władze miasta, to niechże będą to zmiany na lepsze: może racjonalizacja rejonów, może przeniesienie jednej poradni na Turowskiego, żeby wszyscy mieli równie blisko, czy też równie daleko, pozostałe przenieść może w głąb rejonów ich działania?
        Ale zanim decyzje, to najpierw zapytać o zdanie tych, których one dotyczą.
        A nie w trybie dekretu przyjmować, że po zmianach będzie lepiej...
        Nikt nie badał ani jak jest, ani co zmienić, żeby było lepiej?
        Przecież musi być diagnoza stanu obecnego, żeby było wiadomo, od czego ma być lepiej?
        Mam dobrą wiadomość: zainteresowała się sprawą TVP. :)
        Mam nadzieję, że będzie to rzetelnie zrobiony materiał, uwzględniający różne stanowiska.
        Ma "pójść" dzisiaj, chyba w regionalnej... Nie obejrzę, bo nie mam tego kanału... :)