Dodaj do ulubionych

Zapomniany wikariusz generalny

17.02.18, 10:31
Był nim Wojciech Zink który po wydaleniu Teodora Benscha, pełnił obowiązki biskupa warmińskiego, za zgodą prymasa.
Gdy aresztowali Kardynała Wyszyńskiego, to cały episkopat wyraził na to zgodę, z wyjątkiem w. Zinka. Sam prymas powiedział, że wierności dotrzymał mu swój pies i niemiecki prałat.
Edward Cyfus wspomniał jego niezłomną działalność w swojej książsce: Niezłomny Warmiak"
Niebawem powstanie jego pomnik przy katedrze olsztyńskiej.
Obserwuj wątek
  • nereus1 Re: Zapomniany wikariusz generalny 19.03.18, 23:16
   Ks. Adalbert Wojciech Zink
   Ks. infułat Adalbert Wojciech Zink (1902-1969) z nominacji kard. Wyszyńskiego był wikariuszem generalnym – rządcą diecezji warmińskiej. Z racji objęcia tej funkcji przyjął polskie obywatelstwo.
   Jako jedyny w polskim episkopacie sprzeciwił się uwięzieniu w 1953 r. prymasa Wyszyńskiego, za co został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Protestował przeciw aresztowaniom warmińskich księży, nie przyjmował do posługi tzw. księży patriotów.
   Stojąc ponad podziałami lokalnymi, łagodził napięcia między autochtonami a napływową ludnością, był zaangażowany w dialog międzyreligijny i pojednanie polsko-niemieckie.
   „Ksiądz infułat Zink szybko i chętnie został zapomniany. Dla Kościoła, jedyny sprawiedliwy, był uwierającym wyrzutem. Dla PRL, ksiądz więzień stalinowski tym bardziej nie wart był pamięci” – podkreśliła Maja Komorowska.
   • nereus1 Re: Zapomniany wikariusz generalny 05.04.18, 11:50
    Tytuł „Sprawiedliwy” przyznawany jest tylko osobom już nieżyjącym, które występowały w obronie godności ludzkiej w czasach wojen i zbrodni XX oraz XXI wieku. Wyboru spośród zgłaszanych co roku kandydatur dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych. Drzewa upamiętniające te osoby zostaną posadzone w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze generała Jana Jura–Gorzechowskiego. Staną tam też pamiątkowe kamienie.

    ZOBACZ TAKŻE: Papież wskazał nowego biskupa warmińskiego

    Ks. infułat Adalbert Wojciech Zink był wikariuszem generalnym diecezji warmińskiej. Jako jedyny w polskim episkopacie sprzeciwił się uwięzieniu przez komunistów w 1953 r. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Został za to aresztowany. Protestował także przeciw aresztowaniom księży na Warmii i nie przyjmował do posługi tzw. „księży patriotów” współpracujących z komunistami. Przyczynił się również do pojednania i dialogu polsko-niemieckiego.
    Przypomnijmy, że w w grudniu wojewoda zdecydował, że Wojciech Zink będzie patronem dawnej ul. Juliusza Malewskiego w Dywitach. W Olsztynie trwa zbiórka na pomnik upamiętniający duchownego. Ma on stanąć koło katedry. Wcześniej jego imię obrała szkoła w Gietrzwałdzie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka