Dodaj do ulubionych

Rocznica rzezi wołyńskiej

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.07.08, 14:08
Śledzę dzisiejszą lokalną prasę i już chyba bez zdziwienia nie
dostrzegam żadnej wzmianki o mającej dzisiaj miejsce tragicznej
poniekąd umownej rocznicy rozpoczęcia masowych rzezi na Wołyniu.
Wydaje się że nikogo z osób maących coś do powiedzenia w mediach, w
naszym regionie nie obchodzą tamte wydarzenia, a pamięć o nich, a
przede wszystkim o niewinnych ofiarach nacjonalistycznego czadu
najchętniej by się wymazało. Wiedzmy jednak, że poprawność
polityczna ma niewiele wspólnego z realną rzeczywistością.
Obserwuj wątek
  • Gość: antymenel@ Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 14:13
   Obawiam się, że nie ma to nic wspólnego z polityczna poprawnością.
   Jest to wynik jak podejrzewam braku wiedzy.
   Wczoraj wieczorem obejrzałem w tv film o wydarzeniach na Wołyniu.
   Stwierdzam z ubolewaniem, że Ukraińcy niczego nie zrozumieli i
   niczego się nie nauczyli. Moralnie są to niestety dzicy ludzie.
   • Gość: * Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 01:45
    www.rp.pl/artykul/161001.html
  • Gość: Janusz Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.olsztyn.mm.pl 11.07.08, 16:19
   Jeśli ja zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie!
  • Gość: * Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 16:50
   Czy sądzisz, że Wojciechowska pisząca w naszej regionalnej GW z takim
   jednostronnym przejęciem o ofiarach Akcji Wisła pomijając jej przyczyny uruchomi
   swoje alter ego w tej sprawie?
   • Gość: antymenel@ Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 15:59
    Pisanie o "ofiarach" akcji Wisła jest szczytem bezczelności.Jak
    mozna porównywać przesiedlenie ludności cywilnej kolaborującej z
    bandytami z UPA z tysiącami ofiar ludobójstwa.Ukraińcy sa bezczelni-
    ale to tylko część prawdy.Oni do dzisiaj nie widzą niczego złego w
    tym co robili.Nacjonalizm pozbawił dzicz rozumu,uczucia i moralności.
   • edico Re: Ukraińcy po "wołyńsku" w Powstaniu Warszawskim 01.08.08, 11:10
    Do rocznicy rzezi wołyńskiej dochodzi teraz następna rocznica - pacyfikacja Warszawy przez ukraińskie wojska sformowane przez Niemców!!!

    Z badań historii.
    =================
    Najnowsze badania historyczne rzucają trochę nowego światła na
    UPA, która została w rzeczywistości założona we współpracy z Wehrmachtem już w 1940 r., a więc na cały rok przed inwazją Hitlera na Związek Radziecki wyraźnie po to, by walczyć przeciw ZSRR.

    U boku wojsk niemieckich służyło wówczas około 200.000 ludzi – tzw. Ukraińska Armia Wyzwoleńcza ("Ukrainske Vyzvolne Vijsko"), Kozaków dońskich i kubańskich.

    Następnym krokiem było wydanie przez Himmlera wydał decyzji o uwolnieniu z obozu w Sachsenhausen internowanych tam ukraińskich działaczy nacjonalistycznych – Stepana Bandery, Jarosława Stećki, Andrija Melnyka, Tarasa Bulby - Borowca, licząc na ich współpracę w stworzeniu ukraińskich jednostek wojskowych. Oddziały wojskowe złożone z Ukraińców (w pierwszym rzędzie dywizja SS-Hałyczyna).

    Pawło Szandruka – najwyższy rangą oficer armii Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL) po przybyciu do Berlina wyraził zgodę na przyjęcie na siebie odpowiedzialności za żołnierzy ukraińskich i rozpoczął negocjacje zarówno z Niemcami - co do statusu prawnego i faktycznego Ukraińskiego Komitetu Narodowego i warunków jego powołania, jak i z działaczami ukraińskich ugrupowań politycznych (Stepan Bandera, Andrij Melnyk, Pawło Skoropadski, Włodzimierz Kubijowicz i in.) - co do formuły organizacyjnej i politycznej Komitetu. Szandruk zażądał (i uzyskał) od partnerów ukraińskich wyłączności na prowadzenie rokowań z Niemcami i powstrzymania się przez polityków ukraińskich od jakichkolwiek samodzielnych działań, czy oświadczeń, które mogłyby być interpretowane przez aliantów zachodnich jako kolaboracja z III Rzeszą. Między bajki należy więc włożyć lansowane do dzisiaj historyjki o jakimś samodzielnym powstawaniu czy działaniu zbrojnych oddziałów ukraińskich.

    Kozacy i Ukraińcy w Warszawie
    =============================
    Jednostki kozackie stanowiły najliczniejszą grupę narodowościową spośród cudzoziemców walczących z powstańcami. Taką jednostką policyjną był 209. kozacki batalion Schutzmannschaften (policja pomocnicza). Batalion kozacki sformowano w Warszawie z samodzielnych kompanii na trzy miesiące przed Powstaniem. Oprócz wspomnianego batalionu były jeszcze 3. pułk Kozaków (płk Bondarenko), a także kozackie IV/57 i 69. dywizjony kawalerii oraz 572. batalion piechoty (pułkownik Zinowiew). Ten ostatni walczył w Warszawie, a dwa pozostałe dywizjony kozackie odgradzały w kordonie partyzantów z Puszczy Kampinoskiej od Żoliborza. Był też rosyjski 580. dywizjon kawalerii Osttruppen, działający w składzie grupy osłonowej na Żoliborzu. Dowodził nim Hauptmann Ernst Kalamorz, 1 września 1944 r. za walki w Warszawie odznaczony Złotym Krzyżem Niemieckim (Deutsches Kreuz in Gold).

    W czasie działań, od 5 sierpnia przeciwko powstańcom karne Sonderkommando Dirlewanger poniosło największe procentowo straty spośród wszystkich jednostek walczących z powstańcami. Wprawdzie nadal występują trudności ustaleniu, czy masakr wolskich dokonywali Ukraińcy i Rosjanie czy też Niemcy. Podobnie jak nie wiadomo kto walczył ze zgrupowaniem podpułkownika Jana Mazurkiewicza "Radosława" i przebijał się do Pałaców Brühla i Saskiego. Jak wspominał Rode: "Dirlewanger posiadał wszelkie pełnomocnictwa i był upoważniony kogo zechce, według swego upodobania" - pułk SS Oskara Dirlewangera najbardziej złowrogą sławę zdobył w stolicy, którego niemal połowę składu tworzyli obcokrajowcy z terenów ZSRS.

    Krwawe działania SS-Sonderkommando potwierdzał meldunek dzienny z 6 września niemieckiej H. Gr. "Mitte": "W Warszawie dwóch strzelców z obsługi karabinów maszynowych grupy szturmowej Dirlewangera zlikwidowało 152 bandytów (chodzi tu o powstańców warszawskich) na jednym z dziedzińców". Pod koniec powstania w składzie tej jednostki Waffen-SS znajdowało się jedynie 648 żołnierzy. Tylko w pierwszym tygodniu walk wymordowano prawie 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. "Tłum żołnierzy walczył z niewiarygodną surowością i nie dawał pardonu" - wspominał jeden z dirlewangerowców. Ich też nie brano do niewoli. Następnym celem było Stare Miasto. Powstańcza enklawa walczyła do wieczora 1 września, a żołnierze ewakuowali się kanałami. Z pozostałych tam 40 tysięcy cywilów "Niemcy?" wymordowali 5 tysięcy rannych, a reszta trafiła do obozu przejściowego (Durchgangslager 121) w Pruszkowie. Dirlewanger skierował się na Powiśle i Czerniaków, gdzie stosował podobne metody. Dirlewanger z bronią w ręku sam dawał przykład bezwzględności swoim podwładnym. Oskar Dirlewanger został awansowany do stopnia SS-Oberführera i odznaczony 30 września Krzyżem Rycerskim Żelaznego Krzyża za udział swojej jednostki w zwalczaniu powstania.

    Poza Ukraińcami, służącymi u Dirlewangera, w składzie wojsk podległych von dem Bachowi znajdował się 34 policyjny pułk strzelecki dowodzony przez podpułkownika policji ochronnej Franza Wichmanna, mający w składzie I batalion niemiecki i dwa bataliony niemiecko-ukraińskie (II i III batalion obcokrajowców).

    W działaniach przeciwko "berlingowcom" oraz zgrupowaniu Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej brało też udział 400 ludzi z Ukraińskiego Legionu Wołyńskiego (ULS) pułkownika Petra Diaczenki. ULS znalazł się w Warszawie w pierwszych dniach września.

    W walkach od 13 do 23 września ULS obsadzał okopy znajdujące się gdzieś pomiędzy obecnym parkiem im. Rydza-Śmigłego a Wisłą. Natarcia były prowadzone w kierunku północnym na ul. Wilanowską i Ludną. Ukraińcy mogli okopać się na Wybrzeżu Kościuszkowskim lub przy ul. Frascati.

    Później ULS stacjonował na skraju Puszczy Kampinoskiej w rejonie Leszna, gdzie wraz ze wspomnianym 34. policyjnym pułkiem strzeleckim zamykał wyjścia z puszczy i dozorował przedpole Warszawy17. W dniach między 27 września a 1 października ULS wziął udział w operacji "Sternschnuppe (I, II)". Zadaniem oddziałów była likwidacja zgrupowania AK "Kampinos".

    W Warszawie znajdowały się też pododdziały 13 białoruskiego batalionu specjalnego SD. Od 3 sierpnia do 13 września 1944 roku ochraniały one budynki urzędów SS w alejach Szucha, Róż i Ujazdowskich oraz przy ulicach Koszykowej i Wiejskiej.

    A co z wojskami Własowa???
    ==========================
    Wbrew pozorom stworzonym przez propagandę minionego okresu, "Własowców" nie było w Warszawie:
    - po pierwsze, Własow został wzięty do niewoli 12 lipca 1942 roku;
    - po trzwcie, pojęcie "własowiec" funkcjonował jako synonimu obywatela ZSRR w niemieckim mundurze;
    - po trzecie, do koncepcji utworzenia dowodzonych centralnie jednostek rosyjskich Niemcy wrócili dopiero 16 września 1944 roku.

    Dalej:
    - po pierwsze, formowanie z rosyjskich i ukraińskich batalionów Osttruppen i żołnierzy z rosyjskich 29 i 30 dywizji Waffen-SS na poligonie Münsingen trwało od listopada 1944 do wiosny 1945 r.
    - drugą jednostką była 650 Dywizja Piechoty Wehrmachtu (2. Dywizja KONR). Na poligonie Heuberg od marca 1945 roku szkolili się żołnierze z rozformowanych batalionów Osttruppen oraz ochotnicy spośród robotników przymusowych22. Dowódcą dywizji został generał major Grigorij A. Zwierjew. Przewidywano, że jednostka ta osiągnie gotowość bojową do czerwca 1945.
    - trzecią wielką jednostką wojsk KONR miała być 599 Brygada Grenadierów powstała w Danii w kwietniu 1945. Jej dowódcą był generał major Wilhelm von Henning.

    PS. Post ten w tym wątku wydaje się być co najmniej słusznym w kwestii wyjaśnienia szeregu niedomówień i powtarzanych legend będących spuścizną owoców minionej propagandy.
    • Gość: antymenel Re: Ukraińcy po "wołyńsku" w Powstaniu Warszawski IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.08, 15:46
     gwoli uzupełnienia:
     Paweł Szandruk był przed wojną kontraktowym oficerem WP.Po wojnie
     został odznaczony krzyżem VM przez rząd londyński.
    • Gość: taki jeden Do bajkopisarza edico IP: *.chello.pl 01.08.08, 21:04
     Łżesz, rybeńko, łżesz, aż się kurzy ...ze łba...

     > Najnowsze badania historyczne rzucają trochę nowego światła na
     > UPA, która została w rzeczywistości założona we współpracy z
     Wehrmachtem już w
     > 1940 r., a więc na cały rok przed inwazją Hitlera na Związek
     Radziecki wyraźnie
     > po to, by walczyć przeciw ZSRR.

     Skąd te "rewelacje"? Z Kremla? Z IPN-u? Z brudnego palucha (wyssane)?
     I gdzie niby ta UPA miała być założona w 1940 r. - w Berlinie? A
     może w Paryżu? Podobno nawet tam nie zrobią z owsa ryżu...

     > U boku wojsk niemieckich służyło wówczas około 200.000 ludzi –
     tzw. Ukrai
     > ńska Armia Wyzwoleńcza ("Ukrainske Vyzvolne Vijsko"), Kozaków
     dońskich i kubańs
     > kich.

     Kiedy - "wówczas"? W 1940?! 200 tysięcy?! Łącznie z Dońskimi
     Kozakami?! Chyba tymi mieszkającymi nad Renem i Wisłą... W latach
     1941-45 w różnych formacjach armii niemieckiej służyło ok. 300
     tysięcy Rosjan i ok. 20 tysięcy Ukraińców (przede
     wszystkim "Galizien", Wołyński Legion Samoobrony). Kozacy dońscy i
     kubańscy nie uznawali się za Ukraińców i nie służyli w "Galizien" i
     innych jednostkach ukraińskich.

     > Następnym krokiem było wydanie przez Himmlera wydał decyzji o
     uwolnieniu z oboz
     > u w Sachsenhausen internowanych tam ukraińskich działaczy
     nacjonalistycznych

     To było ...jesienią 1944 roku, po upadku powstania. Mylisz,
     niebożątko, daty, fakty, osoby, miejsca...

     > Jednostki kozackie stanowiły najliczniejszą grupę narodowościową
     spośród cudzoz
     > iemców walczących z powstańcami.

     Po raz kolejny - Kozacy w czasie II wojny światowej to kozacy z
     terenu RSFRS, a nie Ukraińcy. Używali języka rosyjskiego i nie
     uznawali się za Ukraińców.

     Wprawdzie nadal występują trudności ustaleniu, czy masakr
     > wolskich dokonywali Ukraińcy i Rosjanie czy też Niemcy.

     To świetnie, że masz wątpliwości, czy tych zbrodni dokonali
     Ukraińcy, zwłaszcza ...że Ukraińców na Woli nie było.

     > Poza Ukraińcami, służącymi u Dirlewangera,

     Ilu Ukraińców służyło u Dirlewangera? Dwóch? Trzech? Piętnastu? To
     nie była jednostka narodowa, ukraińska, złożona była głównie z
     rosyjskojęzycznych byłych obywateli Związku Sowieckiego, więc z
     równym prawdopodobieństwem mógłbyś pisać o służących tam Udmurtach
     albo Tuwińcach.

     > W Warszawie znajdowały się też pododdziały 13 białoruskiego
     batalionu specjalne
     > go SD.

     Rozumiem jednak, że Białorusinów nie uważasz za Ukraińców? Bo nie
     tylko Łukaszenka by się zmartwił, ale przede wszystkim - zdrowy
     rozsądek.

     > A co z wojskami Własowa???
     > ==========================
     > Wbrew pozorom stworzonym przez propagandę minionego
     okresu, "Własowców" nie był
     > o w Warszawie:

     Proponuję zainteresować się zamiast Andriejem Własowem, niejakim
     Kamińskim - niestety, mam złą wiadomość: Kamiński też nie był
     Ukraińcem. W połowie za to był ...Polakiem, ale uważał się Rosjanina.

     > PS. Post ten w tym wątku wydaje się być co najmniej słusznym w
     kwestii wyjaśnie
     > nia szeregu niedomówień i powtarzanych legend będących spuścizną
     owoców minione
     > j propagandy.

     Przykro mi, złotko, nawaliłeś tu tyle bzdur, że mimo zmęczenia
     postanowiłem jednak odpowiedzieć na te durnoty, żeby nie zostawiać
     bezkarnie takiego steku nonsensów, bo jeszcze, nie daj Boże, ktoś
     zacznie cię traktować poważnie.
     • edico Re: Durnoty takiego jednego 02.08.08, 03:00
      A więc skoro mama ci tego nie przekazała, to przyjmuj do wiadomości, że już na
      przełomie lat 1938/1939 z rozczłonkowanej Republiki Czechosłowackiej Ukraińcy
      "wykroili" na Zakarpaciu trzeci (obok Słowacji) trzon i utworzyli za
      przyzwoleniem Berlina rząd autonomiczny na czele z kryptoounowcem, prałatem
      Augustem Wołoszynem, który się związał z hitlerowcami "nie na życie, lecz na
      śmierć" i korzystając z ich wyposażenia powołał oddziały zbrojne pod nazwą Sicz
      Zakarpacka. Jednym z jej twórców był również inny organizator zamachu na
      Pierackiego, kompan Bandery niejaki Roman Szuchewycz.

      Z Rusią Zakarpacką, która ogłosiła "niepodległość", rozprawili się Węgrzy w
      marcu 1939 roku. Szuchewycz usiłował jeszcze zorganizować obronę przed
      madziarską inwazją (wykorzystując do tego wiedzę nabytą w polskiej podchorążówce
      artylerii i oficerskim kursie Abwehry), ale nie dał rady. Sicz po prostu okazała
      się niezdolna do walki w otwartym polu. Szuchewycz wcześniej był więźniem Berezy
      Kartuskiej, z której wyszedł w 1938 roku. Wówczas to Prowid Ukraińskich
      Nacjonalistów (PUN) mianował go oficerem organizacji do specjalnych poruczeń. W
      tym też charakterze przybył na Zakarpacie, które właśnie konało.

      Z resztkami Siczy, przez Rumunię, przedostał się do Niemiec, gdzie ,,siczowi
      striłci", pod skrzydłami Abwehry, zorganizowali się w "legion ukraiński', pod
      dowództwem płk. Romana Suszki. Legion ten wziął udział w wojnie
      polsko-niemieckiej we wrześniu 1939 roku.
      W tym czasie wypuszczony został z więzienia Stepan Bandera i w październiku
      znalazł się w Krakowie. Licząc na rychłą wojnę Trzeciej Rzeszy ze Związkiem
      Sowieckim, Bandera z Szuchewyczem utworzyli, w ramach Abwehry, batalion
      ukraiński "Nachtigall", którego ukraińskim dowódcą został właśnie Szuchewycz ps.
      "kpt. Tur", już wówczas z woli Bandery szef OUN w Generalnej Guberni. Abwehra
      powołała jeszcze jeden batalion ukraiński, "Rolland", składający się z
      melnykowców i petlurowców. Żołnierze "Nachtigall" jako pierwsi weszli do
      opuszczonego przez wojska radzieckie Lwowa. Pod jego ochroną i ku zaskoczeniu
      Niemców 30 czerwca 1941 roku Bandera powołał "rząd" OUN, desygnując na jego
      premiera Jarosława Stećka-Karbowycza.

      Melnykowcy opanowali też niższy aparat administracyjny, ich proweniencji była
      ukraińska policja pomocnicza (Hilfspolizei, Schutzmannschąften). Latem 1941
      roku, powstał we Lwowie zalążek głównego dowództwa UPA, tzw. Wojskowy Sztab
      Krajowy (WSzK) OUN, na którego czele stanął referent wojskowy organizacji mjr
      Dmytro Hrycaj. Melnyk zasypuje listami władze niemieckie, żeby zezwoliły jego
      ludziom na sformowanie u boku Wehrmachtu lub SS dywizji ukraińskiej do walki z
      Armią Czerwoną. Melnyk i Kubijowycz zwrócili się z prośbą do Hitlera z 14
      stycznia 1942 roku i do marszałka Wilhelma Keitla, szefa Oberkommando der
      Wehrmacht (OKW) z 6 lutego tego roku pisząc m.in.:

      "Naród ukraiński znajduje się w takim stanie, że mimo wielkiego rozczarowania z
      dwóch ostatnich lat, mógłby okazać się w walce z Moskwą pełnoprawnym
      sojusznikiem Niemiec... Sformowanie wojska ukraińskiego podniosłoby naród
      ukraiński do takiego stopnia sojusznictwa-jak to już zostało powyżej
      wzmiankowane. Myślę, że już czas najwyższy włączyć Ukrainę do frontu walki
      przeciw bolszewizmowi. Należy zorganizować bojowo przydatne wojsko ukraińskie...
      Spodziewamy się, że sprawa utworzenia ukraińskich sił zbrojnych... znajdzie u
      Pana, Panie marszałku polny, należyte zrozumienie...".

      Gen. Wiktor Kurmanowicz apelował zdając sobie sprawę z tego, że rozbudzona idea
      ,,ukraińskiego wojska" jest niezmiernie popularna, zwłaszcza wśród młodzieży,
      pisał , że młodzież ta "musi zdać sobie sprawę z tego, czym dla narodu i państwa
      jest własna armia".
      Nie bez znaczenia był także rozwój ruchu wołyńskich bulbowców, petlurowskiej
      konspiracji podległej Ukraińskim Republikanom Narodowym.

      Powid OUN postanowił umożliwić jej posiadanie broni decydując się na wysłanie
      latem 1942 roku na Polesie i Wołyń członka kierownictwa krajowego organizacji,
      Wasyla Sidora ps. ,,Szelest" (Szełest), w celu wejścia w kontakt z chodzącymi
      samopas oddziałami atamańskimi i udzielenia pomocy Szuchewyczowi w
      zorganizowaniu pierwszych w pełni ,,bojowo przydatnych" kureni UPA. Szuchewycz
      był w tym czasie zastępcą dowódcy policyjnego kurenia im. Konowalca oraz
      instruktorem niemieckim ukraińskiej policji pomocniczej w Pińsku, zaangażowanym
      do tej służby przez hitlerowców po rozwiązaniu "Nachtigall". Był jedynym
      oficerem tego batalionu, oprócz jego kapelana o. Iwana Hryniocha, który nie
      został aresztowany. Obaj więc z Sidorem zabrali się żwawo do dzieła i 14
      października pierwsze zastępy ruszyły z Polesia na Wołyń. 13 października
      zlikwidowane zostało ostatnie getto na Wołyniu z udziałem kurenia Szuchewycza.
      Wykonał on lojalnie zadanie powierzone Ukraińcom przez Niemców. Teraz tych Żydów
      a właściwie ich resztki szukać należało w lesie. Pierwsze sotnie UPA ruszyły do
      lasu 3 marca 1943 roku. Szli od Kołek, śpiewając hymn samostijnej Ukrainy:

      „Czorne morę Dniprom propływe
      Otoman na Moskwu nas wede
      Ne strasznaja w boju smert...
      Sława Bohu, czest...
      Smert Lacham, żydiwśkij komuni...”

      "Był to pochód krwawy", bardzo krwawy...
      Zodnie z założeniami, które odnajdujemy w piśmie "Ukrainśkyj nacionalist"
      wydawanym przez OUN:
      ,,Nacjonalizm ukraiński nie może się liczyć z żadnymi ogólnoludzkimi ideami, jak
      solidarność, sprawiedliwość, miłosierdzie, humanizm. Każda droga, która prowadzi
      do osiągnięcia celu jest naszą drogą, bez względu na to, czy zostanie
      zakwalifikowana przez innych jako bohaterstwo, czy też podłość".

      Piotr Werszyhora pisze, że z pierwszymi mordami UPA dokonanymi na ludności
      polskiej partyzanci radzieccy zetknęli się już w lutym 1943 roku. Pod
      Włodzimierzem Wołyńskim upowcy ,,Otoczyli wieś, wystawili warty, po czym
      chodzili od chaty do chaty i mordowali mieszkańców. Nie rozstrzeliwanie, nie
      egzekucje, ale zwierzęce mordowanie... Zarzynali, kłuli, dusili. Z czymś
      podobnym nie spotkałem się jeszcze nigdy...". Ich hasłem było: "Abo bude
      Ukrajina, abo lacka krow po kolina!" (Albo będzie Ukraina, albo polska krew po
      kolana).

      Literatury na ten temat jest już dosyć sporo, chociaż nie wszystkie zagadnienia
      zostały opracowane. Tylko trzeba wykazać odrobinę woli, by chcieć coś czytać i
      do tego wykazać chociaż z minimum umiejętności czytania ze zrozumieniem.

      Znacznie więcej informacji nt. znajdziesz m.in.:
      Prus E.: Atamania UPA - tragedia kresów, Wydawnictwo NORTOM, Wrocław 1996,
      Adres wydawnictwa www.nortom.pl
      • Gość: taki jeden Ja o chlebie, ty o niebie... IP: *.chello.pl 02.08.08, 11:20
       Niunia, zamiast pouczać innych w sprawie czytania ze zrozumieniem,
       najpierw sam opanuj tę trudną sztukę (za moich czasów był to warunek
       promocji do klasy drugiej podstawówki, a teraz wystarcza do zdania
       matury, więc masz jeszcze trochę czasu na przygotowanie się). Ja
       wykazałem w swoim poście wszystkie bzdury i nielogiczności twojej
       poprzedniej wypowiedzi nt. czasów II wojny światowej, a ty mi
       wyjeżdżasz z Rusią (Ukrainą) Zakarpacką w marcu 1939... Ale nawet tu
       twoje wiadomości są szczątkowe, a całość wypowiedzi - groteskowa
       (wiesz, że dzwonią - ale nie wiesz, w którym kościele). Gdyby
       Augustyn Wołoszyn był związany z hitlerowcami "nie na życie, ale na
       śmierć", to w marcu 1939 III Rzesza poparłaby utrzymanie jego
       państwa - i Węgry nawet by nie pisnęły. Tymczasem Hitler palcem nie
       kiwnął w sprawie Ukrainy Karpackiej i państwo po ...trzech dniach
       przestało istnieć, wchłonięte przez Węgry, które wymordowały
       następnie na tym terenie ok. 30 tysięcy ludzi do przełomu lat
       1944/1945.
       To tyle - życzę dalszych udanych wypraw w krainę baśni pod
       przewodnictwem znanego bajarza Edwarda Prusa!
       • edico Re: Ja o chlebie, ty o niebie... 02.08.08, 14:58
        Pozostaje mi tylko podziwiać tę uzyskaną promocję do drugiej klasy podstawówki. Musiałeś nieźle powytężać sobie i to i owo :))

        Ucz się, ponieważ żadne ambicje czy też dowolna radosna twórczość aranżowana na poczekaniu ani wiedzy ani tym bardziej logiki na tak kojarzonych ich fanaberiach nie zastąpi.

        Zatrzymałem się tylko na jednym akapicie zasygnalizowanych niedorzeczności mając nadzieję, że uczynisz użytek ze swojej zawartości pod włosami również w stosunku do kolejnych podnoszonych przez siebie wielkich przemyśleń, ale - jak się okazuje - liczyłem w tej sytuacji na zbyt wiele.

        By nie nadwyrężać prezentowanych tu możliwości, nadal zatrzymam się na hołubionym księdzu Wołoszynie (ukr. Авґустин Iванович Волошин - Awhustyn Iwanowycz Wołoszyn):
        "Ukraińcy "wykroili" na Zakarpaciu trzeci, obok Słowacji, trzon osłabionego oraz okrojonego państwa i utworzyli za przyzwoleniem Berlina i zniewolonej Pragi rząd autonomiczny na czele z kryptoounowcem, prałatem Augustem Wołoszynem, który się związał z hitlerowcami, jak powiadają Ukraińcy, "nie na życie, lecz na śmierć" i korzystając z ich wyposażenia powołał oddziały zbrojne pod nazwą Sicz Zakarpacka".
        (Prus E.: Atamania UPA - tragedia kresów)

        Poczytaj też:
        Wołodymyr Zadorożnyj, Mykoła Zymomria: Ks. Augustyn Wołoszyn i jego miejsce w dziejach Zakarpacia.

        Powracając jednak do jego czasów. Otóż we wrześniu 1938 roku przy udziale przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji, Trzeciej Rzeszy i Włoch odbyła się konferencja w Monachium - o czym na wszelki wypadek informuję ku pamięci. W tym samym czasie prowadzone były węgiersko-czechosłowackie rozmowy w Komárnie, podczas których przedstawiciele Budapesztu zażądali zwrotu całej Rusi Zakarpackiej i południowej Słowacji. Rozmowy zostały zerwane.

        26 października 1938 grecko-katolicki ks. prałat Augustyn Wołoszyn został premierem utworzonego rządu autonomicznej Rusi Zakarpackiej.

        W tej sytuacji Węgrzy zwrócili się do mocarstw uczestniczących w konferencji monachijskiej. W wyniku tzw. arbitrażu wiedeńskiego z 2 listopada 1938 r. południowe tereny Rusi Zakarpackiej, wraz z jej stolicą - Użhorodem (węg. Ungvar) znalazły się w rękach węgierskich. 22 listopada Praga wprowadziła ustawę o autonomii Słowacji i Rusi Podkarpackiej i od tego momentu kraj ten nosił nazwę Karpackiej Ukrainy.

        Rząd Wołoszyna ignorując wszelkie zabiegi dyplomatyczne podpisał umowy handlowe z Niemcami, a przede wszystkim utworzył karpackie siły zbrojne - Sicz Karpacką. W marcu 1939 Węgrzy uzyskali zapewnienie Niemiec o swojej zgodzie na zajęcie Karpackiej Ukrainy. W tej sytuacji 15 marca 1939 ks. Augustyn Wołoszyn zostaje (pierwszym i ostatnim) prezydentem Karpato-Ukrainy, której niepodległość proklamował dzień wcześniej i oddał się pod ochronę III Rzeszy.
        Jednak już dzień później Węgry, też przyjaźnie nastawione do Hitlera, anektowały Ruś Podkarpacką. 19 marca po zajęciu kraju przez wojska węgierskie, ks. Wołoszyn wraz z członkami rządu i ostatnimi oddziałami schronił się w Rumunii.

        II wojnę światową ks. Augustyn Wołoszyn spędził w Pradze jako osoba prywatna. W kwietniu 1945 został uwięziony przez sowiecką policję polityczną i wywieziony do Moskwy. W lipcu 1945 został zamordowany przez NKWD w więzieniu na Butyrkach.

        Tak właśnie wygląda drugoklasisto w skrócie historia greko-katolickiego księdza Wołoszyna, którego za wszelką cenę chcesz wybielić.

        Nie wiem, ilu Ukraińców zginęło w czasie II wojny światowej, ale nie było to ludobójstwo i rzezie takie, jak to UPA i jej zwolennicy zaserwowali Polakom na Ukrainie. A jeżeli dali czynny odpór założeniom, głoszonym w piśmie "Ukrainśkyj nacionalist" wydawanym przez OUN:

        "Nacjonalizm ukraiński nie może się liczyć z żadnymi ogólnoludzkimi ideami, jak solidarność, sprawiedliwość, miłosierdzie, humanizm. Każda droga, która prowadzi do osiągnięcia celu jest naszą drogą, bez względu na to, czy zostanie zakwalifikowana przez innych jako bohaterstwo, czy też podłość".

        - i wprowadzanym przez organizacje ukraińskie w życie, to zrobili to ze wszech miar słusznie.

        Bardziej słusznym wydaje się tutaj podkreślenie, ilu Ukraińców zginęło w czasie II wojny światowej walcząc u boku Niemców!
        Zaznaczam, że z rąk Ukraińców na samym Wołyniu zginęło w tej rzezi - w zależności od źródeł od 150 tys. do 300 tys Polaków w stylu:

        "Otoczyli wieś, wystawili warty, po czym chodzili od chaty do chaty i mordowali mieszkańców. Nie rozstrzeliwanie, nie egzekucje, ale zwierzęce mordowanie... Zarzynali, kłuli, dusili. Z czymś podobnym nie spotkałem się jeszcze nigdy...". A ich hasłem było: "Abo bude
        Ukrajina, abo lacka krow po kolina!" (Albo będzie Ukraina, albo polska krew po kolana).

        Tu masz link oryginalnego meldunku Komendy Okręgu Tarnopol Obszaru Lwów Armii Krajowej z 14 IX 1943 r. z zestawieniem za okres czerwiec – wrzesień 1943 r.:
        www.archives.gov.ua/Sections/Wolyn/Wolyn-03.pdf
        Eksterminacja Narodu Polskiego przez ukraińskich nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 zasługuje na najwyższe możliwe potępienie.

        Cele i zamiary ukraińskich nacjonalistów w całej pełni oddaje tajna dyrektywa terytorialnego dowództwa Ukraińskiej Powstańczej Armii - Piwnicz z czerwca 1943 r.:
        [...] Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat.
        [...] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi.

        W ślad za eksterminacją ludności polskiej szła akcja usuwania materialnych przejawów jej obecności w myśl rozkazu OUN z 9 II 1944 r.:
        [...] Likwidować ślady polskości [...].
        a) Zniszczyć wszystkie ściany kościołów i innych polskich budynków kultowych,
        b) Zniszczyć drzewa przy zabudowaniach tak, aby nie pozostały nawet ślady, że tam kiedykolwiek ktoś żył, ale nie niszczyć drzew owocowych przy drogach,
        c) do 21 XI 1944 roku zniszczyć wszystkie polskie chaty, w których poprzednio mieszkali Polacy [...].

        Zwraca się uwagę raz jeszcze na to, że jeżeli cokolwiek polskiego pozostanie, to Polacy będą mieli pretensje do naszych ziem. Postój, 9.02.44 r. Mandriwny.

        Założenia ideologiczne ukraińskiego nacjonalizmu sformułował Dmytro Doncow w rozprawie Nacjonalizm (Lwów 1926) nawiązującego do idei faszystowskich, można z pełną odpowiedzialnością określić jako działania zbrojne wymierzone przeciwko ludności polskiej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię jako ludobójstwo.
        Plan zniszczenia spełnił wszelkie kryteria ludobójstwa, ponieważ była to rzeź zamierzona w ramach barbarzyńskiej ideologii stawiającej sobie za cel unicestwienie części ludzkości.

        Stosowane tu próby wybielania nacjonalizmu ukraińskiego o wielki drugoklasisto traktuję tak, jak na tp w pełni zasługują ;(
        • edico To nie są ksiązki skazane na przemilczenie! 02.08.08, 15:02
         Sporo interesujących faktów i dokumentów dotyczących ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ i jej
         podłoża doktrynalnego można znaleźć również i w takich pozycjach, jak:
         - Aleksander Korman: Stosunek UPA do Polaków na ziemiach południowo-wschodnich
         II Rzeczpospolitej
         - Edward Prus: SS-GALIZIEN. Patrioci czy zbrodniarze?
         - Edward Prus: BANDEROMACHIA
         - Stanisław Żurek: UPA W BIESZCZADACH
         - Stanisław Jastrzębski: LUDOBÓJSTWO NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH NA POLAKACH NA
         LUBELSZCZYŹNIE W LATACH 1939-1947
         - Edward Prus: LEGENDA KRESÓW. Szare szeregi w walce z UPA
         - Edward Prus: STEPAN BANDERA (1909-1959). Symbol zbrodni i okrucieństwa
         - Edward Prus: TARAS CZUPRYNKA. HETMAN UPA I WIELKI INKWIZYTOR OUN
         - Edward Prus: ZAPOMNIANY ATAMAN
         - Henryk Komański, Szczepan Siekierka: LUDOBÓJSTWO DOKONANE PRZEZ NACJONALISTÓW
         UKRAIŃSKICH NA POLAKACH W WOJEWÓDZTWIE TARNOPOLSKIM 1939-1946
         - Andrzej Kornatowski: O PŁONĄCYM WOŁYNIU. WSPOMNIENIA KRESOWIAKA
         - Witalij Masłowśkyj: Z KIM I PRZECIW KOMU WALCZYLI NACJONALIŚCI UKRAIŃSCY W
         LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ
         Edward Prus: PATRIARCHA GALICYJSKI. RZECZ O ARCYBISKUPIE ANDRZEJU SZEPTYCKIM
         METROPOLICIE GREKOKATOLICKIM (1865-1944)
         - Edward Prus: HOLOCAUST PO BANDEROWSKU
         - Aleksander Korman: STOSUNEK UPA DO POLAKÓW NA ZIEMIACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH
         II RZECZPOSPOLITEJ
         - Mieczysław Dobrzański: GEHENNA POLAKÓW NA RZESZOWSZCZYŹNIE W LATACH 1939-1948
         - Aleksander Korman: LUDOBÓJSTWO UPA NA LUDNOŚCI POLSKIEj. Dokumentacja
         fotograficzna
         • Gość: taki jeden Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm IP: *.chello.pl 02.08.08, 16:07
          > - Aleksander Korman: LUDOBÓJSTWO UPA NA LUDNOŚCI POLSKIEj.
          Dokumentacja
          > fotograficzna

          Aleksander Korman - czy to nie ten przypadkiem od owego "wianuszka
          kresowego", który okazał się czterema Cyganiątkami, powieszonymi
          przez własną matkę w latach 20.?

          > - Edward Prus: SS-GALIZIEN. Patrioci czy zbrodniarze?

          Edward Prus - patriota czy zbrodniarz? W latach PRL chwalił się, że
          był członkiem "Istriebitielnych Batalionow" pod zarządem NKWD na
          Tarnopolszczyźnie. Po 1989 przestał o tym wspominać, za to dużo
          opowiadał o swojej walce w chorągwi tarnopolskiej Szarych Szeregów.
          Problemem pozostaje fakt, że województwo tarnopolskie było jedynym w
          czasie okupacji, gdzie nie było chorągwi Szarych Szeregów...
          • yadol Re: Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm 02.08.08, 21:39
           Chciałbym poznać pana Prusa osobiście , gdzie go mogę znaleźć?
           • edico Re: Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm 02.08.08, 22:01
            Spróbuj - o ile zgodzi się - przez wydawnictwo
            nortom@nortom.pl
           • Gość: fanka Re: Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.08, 22:34
            Najrzetelniejszym i do tego prawdziwym fachowcem od tych spraw jest pan Grzegorz
            Motyka. Osobiście polecam. Pana Prusa nie polecam ze względu na jego osobistą
            przeszłość,stronniczość i pisanie na "zawołanie" dla pewnych grup politycznych.
            Pan Prus nie jest historykiem ale uprawia politykę historyczną. Pozdrawiam.
            • edico Re: Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm 03.08.08, 23:11
             Gość portalu: fanka napisał(a):

             > Najrzetelniejszym i do tego prawdziwym fachowcem od tych spraw jest
             > pan Grzegorz Motyka.

             Potwierdzam, aczkolwiek trudno jest prowadzić dysputy na tym poziomie, skoro
             górę biorą emocje i powiedzmy "niedopatrzenia" a nie argumenty oparte o
             rzeczywiste realia. Wyciszanie tego problemu na zasadzie nadziei spokojnego
             dojrzewania fanatyzmów zaczyna ponosić kolejną totalną klęskę pomyłki.

             Aż się prosi w tym miejscu przytoczenie słów - "Nieprzyjaciół zaś moich, tych,
             którzy nie chcieli, żebym nimi rządził, przyprowadźcie tu i zabijcie na moich
             oczach" - pochodzących z ewangelii Mateusza (19:27).

             Dla żadnego uważnego obserwatora nie ujdzie uwagi, że konflikty te powodowane są
             od dawna ekspansją tej samej religii na ściśle określonym terytorium w jej
             zupełnie inaczej i odmiennie pojmowanych teoriach interesu, w których człowiek
             jest najzwyklejszym narzędziem.

             Do serii wydarzeń podgrzewających faszystowskie sympatie do OUN należy podejść
             tak, jak na to w pełni zasługują. Szkoda tylko, że w ziarnie zasiewanym przez
             religie, zgrzytają miecze do dnia dzisiejszego a niby jedynie słuszna (ta czy
             inna) religia dana przez Boga wzbogaca się o kolejne przepastne i niedostępne
             archiwa wzbogacając się o następne kanony w swej walce o prymat tej jedynie
             uznanej słusznej racji.

             Wznoszony na ołtarze Pius XII dał bardzo wyraźny przykład takim tendencjom i nie
             wiele wskazuje na to, by do B16 coś w tym względzie się zmieniło.

             Prus, którego podnosiłem wyżej zastosował takie warunki interpretacyjne
             atmosfery, w jakich wypadło mu przeżywać te koszmary. Możemy zarzucić jemu, że
             niezbyt ściśle trzyma się faktografii, ale w takim wypadku co należy powiedzieć
             o wielu pisarzach ukraińskich, którzy z faktografią w swej twórczości nie mają
             nic wspólnego podgrzewając w sposób jak najbardziej fanatyczny formy ekspansji
             religijnej pod przykrywką jakiegoś męczeństwa narodowego?

             Kościół Rydzyka jest tego wymownym przykładem praktykowanym na co dzień w naszej
             rzeczywistości.

             Czy nie czas na to spojrzeć z dystansu w sposób bardziej cywilizowany dezawoując
             w należny sposób głoszone idea fix szerzone przez kościelnych proboszczów?
           • eryk2 Re: Wiarygodni jak Andersen i bracia Grimm 03.08.08, 01:26
            yadol napisał:

            > Chciałbym poznać pana Prusa osobiście , gdzie go mogę znaleźć?

            W grobie.

            pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Prus
        • Gość: taki jeden Re: Ja o chlebie, ty o niebie... IP: *.chello.pl 02.08.08, 16:02
         A ty dalej swoje... I w dodatku pogrążasz się coraz bardziej...
         Kilka cytatów:

         > Tak właśnie wygląda drugoklasisto w skrócie historia greko-
         katolickiego księdza
         > Wołoszyna, którego za wszelką cenę chcesz wybielić.

         Mogę prosić o jeden cytat z mojej wypowiedzi WYBIELAJĄCY A.
         Wołoszyna? Pisałem tylko, że nie był widocznie sojusznikiem III
         Rzeszy, jeśli Niemcy pozwolili Węgrom na zajęcie Zakarpacia - co sam
         udowadniasz swoim ostatnim postem, przepisując całą epopeję...

         > Nie wiem, ilu Ukraińców zginęło w czasie II wojny światowej,

         Prawdopodobnie ok. 3 milionów, licząc poległych w formacjach
         sowieckich, niemieckich i partyzanckich, a także zmarłych na skutek
         represji w obozach koncentracyjnych i jenieckich, wywiezionych na
         roboty do Rzeszy itd. Do sprawdzenia w dowolnej historii Ukrainy
         wydanej w Polsce (Serczyk, Olszański, Chojnowski, Hrycak itp.).

         > Zaznaczam, że z rąk Ukraińców na samym Wołyniu zginęło w tej
         rzezi - w zależnoś
         > ci od źródeł od 150 tys. do 300 tys Polaków

         Nie bardzo wiem, jakie to źródła, ale powiem ci jedno - możesz je
         spokojnie wyrzucić do śmietnika. W roku 1938 na Wołyniu mieszkało
         nieco ponad 300 tysięcy Polaków, więc jeśli ktoś ci mówi, że całą tę
         liczbę wymordowali Ukraińcy, to łże jak bura suka.

         > Stosowane tu próby wybielania nacjonalizmu ukraińskiego o wielki
         drugoklasisto
         > traktuję tak, jak na tp w pełni zasługują ;(

         Nie bardzo rozumiem, co nazywasz wybielaniem, ale jasne jest dla
         mnie, że ty stosujesz jako przeciwwagę owych (rzekomych) działań
         oczernianie i wyplatanie dubów smalonych. W dalszym ciągu nie
         rozumiem, co ma Augustyn Wołoszyn i Zakarpacie do twoich
         kuriozalnych stwierdzeń o utworzeniu UPA przez Niemców w 1940 roku,
         do opowieści o 300 tysiącach Ukraińców w niemieckich oddziałach, do
         księżycowych statystyk nt. Ukraińców jako największej liczbnie
         narodowości po stronie niemieckiej w Warszawie w 1944 roku, do
         mylenia lata 1944 z zimą tegoż samego itd.?
         • edico Re: Ja o chlebie, ty o niebie... 02.08.08, 21:32
          Gość portalu: taki jeden napisał(a):

          > Nie bardzo rozumiem...

          To widać, słychać i czuć. Ipowiedzmy, że usilnie nie chcesz zrozumieć faktów,
          którym nie da się a żaden sposób zaprzeczyć. Oczywiście interpretować możesz
          sobie dowolnie. Możesz także zastosować typowo ukraińskie wygibasy (do czego nie
          jest Ci wcale tak daleko drugoklasisto), że masakry ich rodaków rozpoczęły się
          wcześniej (a więc to rzekomo Polacy zaczęli masowo mordować Ukraińców, tylko
          kiedy???), a potem doszło do rodzaju wojny domowej między jednostkami zbrojnymi
          obu stron.!
          Według wykazu w 1942 roku doszło do sporadycznych, pojedynczych mordów w kilku
          powiatach:
          - po jednym w lutym i marcu 1942 r.,
          - w kwietniu były 2 mordy, a w maju żadnego. -
          - w czerwcu zanotowano 6 mordów,
          - w lipcu 4 mordy,
          - w sierpniu aż 16 mordów,
          - liczba mordów spadła we wrześniu do 3,
          - w październiku był zaledwie 1 mord.
          - listopad minął spokojnie,
          - w grudniu doszło do 4 mordów.
          Czyli w 1942 roku zanotowano łącznie 38 mordów w całym dystrykcie, z wyraźną
          przewagą "działaczy". Trudno więc mówić o czystce etnicznej ludności
          ukraińskiej. Stwierdzenie, że rzezie wołyńskie były odpowiedzią na terror
          stosowany przez Polaków na Chełmszczyźnie jest bezpodstawne, ponieważ w
          analogicznym okresie jedynie na Wołyniu z rąk OUN i policjantów ukraińskich
          ginęło ok. 500 Polaków. Policja ukraińska dokonała masowych mordów:
          - w Obórkach w powiecie łuckim (13 listopada 1942 r.) – 40 ofiar
          - w Jeziercach w powiecie kostopolskim (16 grudnia 1942 r.) – ok. 360 ofiar
          - 9 lutego 1943 r. banda nacjonalistów ukraińskich, udając oddział partyzantki
          sowieckiej, wymordowała ok. 150 mieszkańców kolonii polskiej Parośla w powiecie
          sarneńskim.

          Pisałem, że u boku wojsk Niemieckich walczyło ok. 200 tys. Ukraińców. Możesz dla
          swojej wygody dodać jeszcze kolejne 200 tys. czy nawet XVIII wiek, skoro tylko w
          ten sposób potrafisz argumentować swoje fobie ;)).

          Właśnie w wyniku spuścizny działań zapoczątkowanych przez ks. Prałata Augustyna
          Wołoszyna, Ukraińcy związali się z przegraną sprawą Hitlera i dali się najpierw
          użyć jako pachołki katowskie podczas pamiętnego wymordowywania ludności
          żydowskiej m.in. w Krzemieńcu na Wołyniu (na samym Wołyniu ok. 200 tysięcy),
          Lwowie, Brzeżanach, Kijowie, itp. Później, z własnej woli, choć nie bez obcego
          podpuszczenia, mordowali Polaków na Wołyniu.
          Niezatartą w historii hańbą tego narodu pozostanie fakt, iż bohaterowie z tej
          niby "powstańczej armii" woleli mordować bezbronne kobiety i dzieci, niż z
          daleka choćby zobaczyć jakiś sowiecki lub niemiecki czołg.

          Pisze o tym zarówno w swych publikacjach znany w Polsce Wiktor Poliszczuk,
          Ukrainiec z Wołynia (doktora nauk politycznych Uniwersytetu we Wrocławiu, od
          dwudziestu lat zamieszkały w Kanadzie, ale często odwiedzającego Polskę) jak i
          prof. Masłowśkyj, który został zamordowany w październiku 1999 r. we Lwowie
          przez tzw. "nieznanych sprawców", w rzeczywistości wyraźnie ludzi z kręgów
          zbrodniczych fanatyków postupowskich, co kojarzy się z podobnymi mordami OUN w
          latach międzywojennych oraz UPA w latach późniejszych.
          • edico Re: Ukraińcy w Powstaniu Warszawskim 05.08.08, 13:15
           "literatura odnosząca się do Powstania Warszawskiego jest pełna dokumentów,
           informacji i relacji obciążających za tę zbrodnię także Ukraińców, walczących
           wtedy u boku Niemców. I to za wyjątkowo wyrafinowane barbarzyństwo i
           ludobójstwo. Dużo tych oskarżeń pod adresem Ukraińców jest w pracy prof.
           Zygmunta Wojciechowskiego „Zbrodnia niemiecka w Warszawie”, wydanej już w 1946
           r., a więc kiedy jeszcze wszyscy wszystko dobrze pamiętali. Właściwie nie ma
           bodajże ani jednej publikacji o Powstaniu Warszawskim, w której nie ma mowy o
           barbarzyństwie ukraińskim podczas Powstania".
           Więcej:
           forum.wprost.pl/glowne/?w=140802
           • edico Prasa ukraińska w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu 17.08.08, 09:27
            niemal nie zauważona.
            tekstowisko.com/kriszu/55883.html
     • Gość: * taki jeden się nawinął IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.09, 18:44
      Opracowanie na podstawie książek wydanych w języku ukraińskim:
      www.irekw.internetdsl.pl/watazka.html
  • mobydickzolsztyna Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 11.07.08, 18:43
   Prasa lokalna jest od disco, kartofli i dziur w jezdni.

   www.rp.pl/artykul/161281.html
   www.rp.pl/artykul/161085.html
   www.rp.pl/artykul/161234.html
   www.rp.pl/artykul/161004.html
   • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 20:04
    skromnie i grzecznie pytam ile kosztuje "Gazeta Olsztyńska" jako marka,tytuł
    czy jak to nazwać , bo chyba się skrzykniemy , my warmiacy, olsztyniacy i kupimy
    to co pozostało po naszych przodkach, komu to za przeproszeniem wydawnictwo
    obecnie służy?
    • edico Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 11.07.08, 23:23
     Myśl godna rozważenia, bo osobiście tego badziewia nie czytam od stanu wojennego.
  • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 21:04
   czy pan Leyk ma coś do powiedzenia na ten temat? chyba nie , nawet nie zasyczy
   ani poprotasi, czy ktoś z um wie czy ten koleś jest na urlopie na słonecznej
   Ukrainie albo od pewnego czasu jest głuchoniemy i niewidomy
   • Gość: sal Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: 82.160.77.* 11.07.08, 21:34
    A czy GOlsztyńska to nie jest w rękach ukrainców ???
    • edico Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 11.07.08, 23:28
     Nie jest to stosowna sugestia z wielu względów, ponieważ bardziej cenne jest
     budowanie przyszłości, niż fanatyczne rozdrapywanie przeszłości. A Wojciechowska
     pisywała do GW a nie Olsztyńskiej.
     • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 23:34
      oni nie budują naszej przyszłości , oni budują wiaty i śmieją się ze mnie i z ciebie
      • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.08, 23:39
       dopóki Ukraińcy nie pogonią Sycza i jego koleżków to nie będzie z kim rozmawiać
       a o budowaniu kolego to już wtedy zapomnij, wtedy rosną konflikty narodowościowe
       gdy ktoś przegina , jesteśmy tego bliscy
       • edico Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 12.07.08, 01:02
        Daruję sobie zadziwiające posty natalii na tym forum swego czasu niesamowicie
        brylujące po artykułach Wojciechowskiej, ale może mniej drastyczne zacięcia
        znajdziesz u niejakiego romanpidlaszuk udzielającego się na innym forum. W tej
        kwestii artykuł niezbyt pozytywnie ocenianego przeze mnie Naszego Dziennika
        wydaje się być na rzeczy:
        www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080709&id=po01.txt
        • Gość: Gość Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.autocom.pl 12.07.08, 09:51
         Wspomniane w tym artykule Nasze Słowo to tylko gazeta-szmatławiec,na
         którą wpływ ma olsztynski pseudodziennikarz Migus. Jego ukochanym
         człowiekiem, niemalże ikoną jest poseł Sycz. Wszystko, co tam się
         ukazuje musi propagować Sycza, jego rodzinę. Nikt konstruktywny i
         uczciwy (a wśród Ukraińców są też tacy) nie mógł do tej pory
         zamieścić w tej gazecie swojej polemiki, czy artykułu zrobionego
         rzetelnie. Jeżeli chodzi o Wołyń , jak i inne sprawy - to czasami
         mam wrażenie, że mieszkając na Warmii i Mazurach mam o wiele mnie
         praw niż przedstawiciele ukraińskiej mniejszości. Mam wielu
         przyjaciół wśród Ukraińców z którymi mogę dyskutować o wszystkim, to
         naprawdę wspaniali ludzie. Oni sami nie mogą znieść Migusa i jego
         przyjaciela Sycza. A Nasze Słowo uważają za nic nie warty tygodnik.
         • edico Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 12.07.08, 14:15
          Myślę, że w tym wszystkim na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w dniach 12 i 13 lipca w Operze Leśnej w Sopocie zorganizowano XIX Festiwal Kultury Ukraińskiej. Impreza będzie się odbywała w okresie kulminacyjnym obchodów 65 rocznicy rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w latach 1942-1944.

          Patronat honorowy nad imprezą objęli:

          - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz
          - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

          Coraz bardziej zastanawiam się nad stanowiskiem Palikota, czy to jest tylko gra polityczna :((
          • Gość: antymenel Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 16:02
           Wybór daty jest bardzo budujący.Co za wyczucie,subtelność i takt.
           • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 16:43
            jeżeli poleci im to bez bólu , to pojadą mocniej, gębę Ukraińcom robi sycz z
            koleżkami, czy oni(Ukraińcy) nie mają instynktu samozachowawczego? w Niemczech
            Turcy są bardziej tureccy niż w Turcji i tak chyba jest u nas tak samo z
            Ukraińcami, ale to jest nadal POLSKA
            • venus99 Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 12.07.08, 17:20
             przyzwoitość obowiązuje wszędzie i wszystkich.nie widzę powodu dla
             którego wielbiciele bandytów z UPA mają być z tej zasady wyłączeni.
             • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.08, 17:38
              kocham Cię venus99
             • Gość: Gość Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.autocom.pl 14.07.08, 10:54
              esanok.pl/?ak=news_c&pan=n&dod=artykul&var_id=5469&wroc=index
              • Gość: zal Polacy to zero IP: 213.184.17.* 14.07.08, 12:35
               Niestety jako Polak musze powiedzieć że to co dzieje się wobec
               przemilczania rocznicy Wołynia to dowód na nicość nas jako narodu .
               Nawet prezydent Kaczyński podkulił ogon i jak szczur uciekł od
               obchodów rocZnicy .. Podziwiam teraz Żydów ,jak oni potrafią walczyć
               o swoje ... Oni z takiej rocznicy zrobiliby raban na cały świat i na
               max . wykorzystali to politycznie ... Teraz już rozumiem dlaczego
               nasz naród tyle razy był i jest popychadłem -z takim zasobem
               bezmyślnosci i tchórzliwości ( to tyczy się polityków ) raczej czeka
               nas rychły koniec .
               • edico2 Re: Polacy to zero 14.07.08, 21:19
                Niestety, jakie rządy, takie efekty. Na nic zdały się nawoływania "wybierajcie
                rozważnie głową, a nie wtykanymi kartkami".
                • Gość: * Re: Polacy to zero IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.08, 11:59
                 edico2 napisał:

                 > Niestety, jakie rządy, takie efekty. Na nic zdały się nawoływania "wybierajcie
                 > rozważnie głową, a nie wtykanymi kartkami".

                 www.tvn24.pl/2144087,28378,0,0,1,wideo.html
               • Gość: mk Re: Polacy to zero IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.03.10, 05:58
                Kaczyński czy Kalkstein?
                www.polonica.net/Kim_sa_Kaczynscy.htm
               • privus Re: Raczej naiwni 08.07.17, 22:12
                Mnie jest też przykro z tego powodu. Nie dzieje się jednak - jak przypuszczam - bez kozery. Do roku 1989 realizowana cenzura sowieckiej poprawności politycznej wyciszała ten aspekt historyczny na wzór Smoleńska. Po 1989 r. dokonana transformacja pociągnęła za sobą zmiany na Węgrzech, Słowacji, Czechach oraz dzięki pomocy Kwaśniewskiego na Ukrainie. Pomoc z Polski dla Ukrainy rozpoczęła się już w roku 1990. Nawet dla Caritas w ciągu dwóch dni akcji "Solidarni z Ukrainą" udało się zebrać ponad 400 tysięcy złotych. Wszystkie rządy i prezydenci RP po roku 1989 udzieliły realnej Ukrainie pomocy na wiele mld. euro. Po pomyślnej Pomarańczowej Rewolucji Ukraińcy jeszcze nie odzyskując pełni wolności i niezależności zaczęli na forum międzynarodowym zgłaszać pretensje do terytorialne do państ z nią sąsiadujących i ją wspierających. Myślałem, że jest to jakiś marginalkny aspekt euforystyczny. Niestety - jak się wydaje - trwa on do dzisiaj. Być może tylko ja miałem to wyjątkowe "szczęście" spotkać się z reakcją Ukraińców na polski jęzxyk podczas spaceru we Lwowie. Nie mniej jednak trudno jest to uznać za akt przyjazny. Nie wiem, jak rozumieć Ukraińców, którym grozi "Noworosija" z perspektywą Kijowa włącznie, a oni szukają nowych sporów i konfliktów. Skoro komuś bliżej do cywilizacji turańskiej niż łacińskiej, droga do utęsknionej Europy może być znacznie utrudniona. A wspieranie kogoś od samego zarania ustosunkowanego wrogo nie jest najlepszym rozwiązaniem.
              • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.07.08, 21:32
               jestem wstrząśnięty, Cześć Ich Pamięci
               • edico2 Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 14.07.08, 22:40
                Poczytaj tutaj:
                www.naszawitryna.pl/ksiazki_80.html
                A nie jest to jedyna publikacja na ten temat.
                • Gość: * Re: Kaczyńscy "usterką historii" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.07.08, 21:01
                 Jak to się stało, że tak prostacko sklecona, powstała w dusznej atmosferze
                 skandali i domniemanych afer korupcyjnych partyjna ideologia ugrupowania „Prawo
                 i Sprawiedliwość” doprowadziła je do władzy - pisze "Sueddeutsche Zeitung" w
                 artykule na temat książki "Dokąd zmierza Polska?"

                 Więcej:
                 wiadomosci.onet.pl/1790032,11,item.html
                 • Gość: mk Re: Kaczyńscy "usterką historii" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.08.08, 20:24
                  pl.youtube.com/watch?v=bua3aRO8J8U&feature=related
  • mobydickzolsztyna Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 14.07.08, 13:41
   Jestem małym chłopczykiem i nie wiem, o co chodzi z tą "rzezią", o której pisze
   Pana Prezydent i Dziennikarze.

   W klubie filmowym widziałem "Il Mondo cane" ("Pieski Świat"). Jacyś Papuasi, czy
   Aborygenowie przez rok cały hodowali świnki i jednego dnia je uroczyście zarzynali.
   Czy Ukraińcy mają podobny obyczaj?

   Oficjele i Prasa piszą tak zagadkowo, że nie wiem, czy chodzi o folklor, czy o
   coś innego?
   Ciągle też wstawiają o wybaczaniu - ale ZA CO?
   Za folklor?

   Jak się nie powie JASNO, to mali chłopcy są ogłupiali.

   W tej ogłupiałości mogą strzelić byka i sami zacząć "wybaczać" (chłopięta
   niewinne) za coś, co ich wcale nie dotyczy, bo im nikt niczego złego nie zrobił
   - a ZA INNYCH przecież nie powinni (Herbert: "i nie przebaczaj zaiste nie w
   twojej mocy przebaczać W IMIENIU tych których zdradzono o świcie")
   • Gość: brawo Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.wbp.olsztyn.pl 14.07.08, 14:51
    Brawo mobydick -cha cha . A 'nasi " oficjele przeproszą niedługo
    =za Hiroszimę . Banda idiotów . Albo za to że Polacy z Wołynia sami
    popełnili samobójstwo -paląc się żywcem i podżynając sobie gardła, A
    pewnie to zrobili z czystej złosliwości typowej dla polskiego
    narodu . Pewnie niedługo coś takiego przeczytamy w 'Gazecie
    Wyborczej ".
    • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.07.08, 21:24
     niesmaczne brawo - nic gamoniu nie zrozumiałeś , więcej czytaj , albo trzy razy
     • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.07.08, 22:12
      kilka lat temu pewien przydupas ratuszowy w przypływie szczerości powiedział mi
      , że w Olsztynie rządzą Ukraińcy i Kurpie, reszta to był według niego plankton,
      wtedy go wyśmiałem, teraz jestem porażony tym co się dzieje i tym jak jesteśmy
      bezradni
      • Gość: yad Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.07.08, 22:19
       kaczyński nigdy nie był moim prezydentem ale teraz wstydzę się za prezydenta Polski
       • edico2 Rzeź na Wołyniu a Tydz.Kult. Ukraińskiej 15.07.08, 14:41
        Jestem wzburzony zachowaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego a dokładnie jego
        zachowaniem w sprawie rzezi dokonanej przez oddziały UPA. UPA, które dokonało
        ludobójstwa, mordowało w sposób zbrodniczy. Przykładem niech będzie mord
        dokonany na siostrze mojego dziadka. Dorwały ją oddziały UPA, zgwałcili, bili,
        przyduszali, następnie powyrywali jej paznokcie, aby na koniec wrzucić do
        dołu, oblać płynem łatwopalnym, podpalić i patrzyć się na jej męczarnie.
        Szanowny Pan Prezydent nie był łaskawy objąć patronat nad obchodami rzezi na
        Wołyniu. Wysłał w zastępstwie Annę Fotygę oraz Ryszarda Legutkę. Sam objął
        patronatem nad jakże ważnym wydarzeniem (jak widać dużo ważniejsze niż rzeź
        Polaków) - tydzień kultury ukraińskiej. W imię czego? Dobrosąsiedzkich
        stosunków? Jakoś jestem w stanie zrozumiec podlizywanie się USA czy Niemcom
        ale Ukrainie? Ukraina ma tylko jednego sprzymierzeńca w UE - Polskę, reszta
        leje na nich ciepłym moczem i to im powinno zależeć na dobrosąsiedzkich
        stosunkach.
        WSTYD!!!

        P.S. Przepraszam za mój podniesiony ton ale ta sprawa jest dla mnie dosyć osobista

        Autor: marlon2006
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=62&w=82164952
        PS. Nie będę tego komentował, ponieważ moja ocena jest co najmniej spójna z
        odczuciami autora.
        • muraszka1 Re: Rzeź na Wołyniu a Tydz.Kult. Ukraińskiej 15.07.08, 14:58
         rodzina mojego meza,uprzedzona przez Ukraincow,sasiadow,uciekla,
         po kazdej stronie konflitu sa ludzie i LUDZIE,
         teraz,kiedy juz minelo wiele lat od tych tragicznych wydarzen,
         pamietajmy ale wybaczmy,bo nie sa winni ci,ktorzy urodzili sie potem
         • muraszka1 Re: Rzeź na Wołyniu a Tydz.Kult. Ukraińskiej 15.07.08, 15:22
          wybaczcie literowki,to emocje,
          wciaz (jednak) zywe :(
          • edico2 Re: Rzeź na Wołyniu a Tydz.Kult. Ukraińskiej 15.07.08, 16:42
           Nie twierdzę, że takie postawy są regułą. Jednak szowinizm zasiany przez UPA wydaje się nadal elementem faszyzującym niektóre środowiska, a przynajmniej środowisko niejakiej "natalii". Co by nie mówić na ten temat, gloryfikowanie gloryfikowanie UPA winnej ludobójstwa na szeroką skalę jest przestępstwem karalnym:

           "my ukraincy i ukrainki mamy juz tego DOSC jak grupa
           pseudouczonych "ogrodkowych historykow" z Warmii i Mazur bez przerwy opluwa nas
           ukraincow i ukrainki. Nie wiem o co tej tak "dzielne grupie" chodzi....
           To wlasnie oni prowokuja nas ukraincow i ukrainki, zebysmy im walneli PROSTO W
           OCZY CO TRZEBA... I ja jako UKRAINKA mam juz dosc tego szowinistycznego
           pluwania niektorych zajadlych ludzi z narodowosci polskiej na nas. SATIS!!!
           Wystarczy juz tego."
           forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=64&w=82019918&a=82169363
           "Ten festiwal proukrainski" (jak Ty to definiujesz....), nie bedzie trwal tylko
           jeden rok... On juz trwa od 1948 roku.... od czasu tej bestialskiej
           Akcji "Wisla" i trwal bedzie tak dlugo dopoki my ludzie z narodowosci
           ukrainskiej zyjemy na planecie zwanej -Kula Ziemska.....
           forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=64&w=61517262&a=63920421
           Oczywiscie ze UPA (UKRAINSKA POWSTANSKA ARMIA) miala wsparcie calej ludnosci
           ukrainskiej na Zakierzoniu...
           forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=64&w=62072738&a=62167270
           Mam tylko nadzieję, że ten głos jest jakimś nieuleczalnym niedobitkiem zacietrzewienia gloryfikującego spuściznę współpracy z hitlerowcami. Na tym tle postawa Lecha Kaczyńskiego w kwestii patronowania festiwalowi Kultury Ukraińskiej w rocznicę zapoczątkowania rzezi ludności przez UPA zapisała się niezwykle negatywnie w powojennej historii Polski. A to nie jest już kwestia jakiegoś wybaczania dla prezydenta, który lekceważy sobie historię własnego kraju uwłaczając w ten sposób nie tylko przeszlości, ale także żyjącym ludziom, którym udało się jakoś wyszli z tego pogromu!!!
           • Gość: ce4 Kaczor skompromitowany IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.07.08, 17:25
            Niestety Pan Prezydent osiągnął dno absolutne ... Nawet twarde
            środowisko prawicy mówi że go oleją przy następnych wyborach --sp..
            z Pałacu Prezydenckiego boś się skompromitował .Tchórz . i
            tyle .Miałem go jednak za osobę większego formatu .... A edico ma
            rację. To całe państwo ukraińskie ze swoją 17 letnią tadycją
            państwowości jest prawie zupełnie ignorowane na świecie i w
            Europie . Jedynie władze Polskie podchodzą do nich poważnie -a w
            zamian oni nawet nie myślą wypowiedzieć się o ludobójstwie dokonanym
            na Polakach .. pomijam już że budują pomniki ss-manom co mówi samo
            za siebie i kompromituje ich w opinii europejskiej . Taka to ich
            wredna wdzięczność za to że polskie władze narażając interesy
            polskie cały czas biorą ich w obronę ..!!. . Ten cały sojusz z
            Ukrainą jest śmiechu wart.I pokazuje ile my naprawde znaczymy -bo
            poznać nas po sojusznikach che che. Obrzydliwe jest nie tyle
            wyciąganie do nich ręki co to że oni na nią stale plują i gryzą, a
            już żałosne jest popieranie ukraińskich neonazistów -silnych zwł we
            Lwowie -to hańba że władze Polskie są ich adwokatem . Sprawdzcie
            sami w necie ale w zeszłym roku nasze władze dały zgodę na
            manifestację neonazistów ukraińskich w Przemyślu !!!. Jedna z nich
            odbyła się w obecności Kaczyńskiego-jest fotka gdy stoi na tle nazi
            sztandarów UPA .. .To cały komentarz -i nie dziwcie się teraz że
            Polska to dla niektórych kraj faszystowski ,jak ktoś będzie nam
            chciał dokopać to to wyciągnie -niestety głupota Kaczyńskiego nie
            zna granic .
            • Gość: yad Re: Kaczor skompromitowany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.07.08, 15:19
             ja myślę jednak , że to nie głupota polityczna (choć wcześniej dał jej
             przykładów wiele żałosny kaczor) to po prostu chamstwo polityczne
             • Gość: fanka Re: Kaczor skompromitowany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.07.08, 16:22
              Związek Ukraińców w Polsce zachował się niegodnie. Mógł przecież przesunąć
              festiwal o tydzień. Tym bardziej, że społeczność ukraińska otrzymuje dotacje z
              urzędu marszałkowskiego. Oto fragment protokołu z działalności. Zastanawiające
              jest to, że spotkania w Głębocku w tym roku nie było. Ale kasę zabezpieczono, a
              może już wydano? Tylko na co?

              "Pełnomocnik Marszałka p. Wiktor Leyk powiedział, że należałoby rozważyć kwestię
              objęcia patronatem Marszałka niektórych imprez organizowanych przez mniejszości
              narodowe i etniczne. Mogłyby to być dwie imprezy ukraińskie i jedna niemiecka.

              Radny p. Edward Przyłucki przypomniał, że zmieniły się zasady organizowania
              imprez masowych. Znacznie wzrosły koszty związane z ochroną i zabezpieczeniem
              imprez, a w związku z tym wzrosły także koszty ich organizacji.

              Skarbnik Województwa powiedział, iż należy ustalić z Panem Marszałkiem, które
              imprezy mógłby objąć patronatem.

              Przewodniczący Komisji p. Jan Harhaj zarządził głosowanie na wnioskiem, aby
              patronatem Marszałka zostały objęte następujące imprezy:
              1. Nicz na Iwana Kupała” w Kruklankach – organizator: Związek Ukraińców w Polsce
              Zarząd Koła w Kruklankach – impreza plenerowa, otwarta, corocznie udział w
              imprezie bierze ok. 4-5 tys. osób (nie tylko mniejszość ukraińska ale także
              społeczność polska);
              2. „Spotkania Pogranicza” w Głębocku – organizator: Związek Ukraińców w Polsce
              Zarząd Koła w Lelkowie – impreza plenerowa, otwarta, dwudniowa, corocznie udział
              w imprezie bierze ok. 5-6 tys. osób (nie tylko mniejszość ukraińska ale także
              społeczność polska);
              3. Festiwal Narodów Europy „Pod wspólnym niebem” – organizator: Związek
              Stowarzyszeń Niemieckich w byłych Prusach Wschodnich z siedzibą w Olsztynie – w
              imprezie biorą udział artyści różnych mniejszości narodowych i etnicznych,
              organizowana wspólnie ze Związkiem Ukraińców O/Olsztyn;

              Za – głosowało 5 radnych, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.
              • Gość: xx33 Re: Kaczor skompromitowany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.07.08, 17:55
               No cóż ..... nazwisko Harhaj mówi za siebie ... A swoją drogą w tym
               środowisku bohaterami są ci z ss-galizien . Ukraińcy są jednym z
               nieszczęść tego województwa . Kto jest za ?
               • Gość: * Re: Kaczor skompromitowany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.07.08, 20:33
                www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/harhaj.html
                • yadol Re: Kaczor skompromitowany 17.07.08, 21:18
                 skąd ja znam nazwisko Leyk czy nie z występów artystycznych w Górowie?Ale to
                 chyba pomyłka, jego przodkowie byli Polakami.
                 • Gość: fanka Re: Kaczor skompromitowany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.07.08, 21:48
                  Leyk - ten od mniejszości w UM odkąd imprezuje z syczem i protasem zajmuje się
                  szkalowaniem najuczciwszych ludzi w województwie. Przynosi wstyd rodzinie i
                  ewangelikom na Warmii i Mazurach.Podatnicy opłacają go od ponad 8 lat, ale nikt
                  nie wie do czego jeszcze jest potrzebny!
                  • Gość: 2wq sitwa IP: 82.160.77.* 18.07.08, 20:54
                   Jedna sitwa .... Niedobrze się robi.. .
                   • Gość: odplamiacz Re: sitwa IP: *.centertel.pl 19.07.08, 08:50
                    polecam Isakowicz.pl
                    • Gość: fanka Re: sitwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 11:06
                     Ja też polecam! Zwłaszcza podsumowanie artykułu.
                     www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=88&nid=975
                     • Gość: * Re: sitwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 12:47
                      Polecam na poważnie:
                      - Zeitgeist Polskie napisy) - stara wersja(118 min). Dla tego znacznie lepiej
                      ściągnąć na dysk, a jeszcze lepiej wypalić na DVD. Mocny film dokumentalny, w
                      trzech częściach pokazujący i wyjaśniający przykłady jak społeczeństwo jest
                      manipulowane. Dokument Cz. I. Religijna - pokazuje astro-teologiczne podstawy
                      chrześcijaństwa. Udowadnia, iż religia chrześcijańska jest jedynie splagiatowaną
                      wersją wcześniejszych mitów, głównie egipskich i opiera się na astrologii.
                      video.google.pl/videoplay?docid=-5870901554543719947
                      www.filmy.zmyka.pl/filmik,0,247,zeitgeist_polskie_napisyavi.htm
                      www.opensubtitles.org/pl/subtitles/3146377/american-zeitgeist-pl
                      www.tuga.pl/?page_id=43|
                      Kilka linków aktualnie dostępnych podałem dla tego, że zablokowanie pierwotnego
                      nikogo nie powinno zdziwić.
                      Życzę przyjemnej i rozważnej lektury, która daje znacznie więcej do myślenia,
                      niż podręcznik do etyki w szkołach napisany przez ks. prof. Andrzeja Szostka
                      zatwierdzony przez MEN spłycający zagadnienia etyki do kolejnej znanej już formy
                      manipulacji.
                      • Gość: fanka Fałszywa przyjażń? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 21:41
                       Wstrząsający wywiad!
                       www.rp.pl/artykul/164721.html
                       • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjażń? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 22:12
                        Przeczytałeś?Zapomnisz?Wybaczysz?
                        • Gość: * Re: Fałszywa przyjażń? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 22:42
                         Przypomnij sobie swoją dyskusję z "natalią" na ten temat. Do wybaczenia
                         potrzebne jest zrozumienie istoty faktów i ich podłoża, a prezentowany fanatyzm
                         temu wcale nie pomaga.
                         • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjażń? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.08, 09:38
                          Śledząc dzisiejsze wypowiedzi Ukraińców nie dostrzegam ani
                          zrozumienia faktów ani ich podłoża.W dalszym ciagu prezentowany jest
                          fanatyzm.
                          Uważam,że tego co zrobiła UPA wybaczyć nie można,zapomnieć nie
                          powinniśmy.Możemy zacząć od poczatku.Pytanie tylko:z kim?
                         • edico Re: Fałszywa przyjażń? 05.08.08, 13:29
                          "Wizerunek Ukraińca w oczach przeciętnego Polaka jest bardzo zły ze względu na
                          historyczne zaszłości. I nie ulegnie zmianie dopóki Ukraińcy nie tylko że
                          zaakceptują prawdę historyczną, ale także jeśli nie zdobędą się na męską decyzję
                          i nie przeproszą Polaków za: antypolską postawę we wrześniu 1939 r., podczas
                          sowieckiej okupacji Małopolski Wschodniej i Wołynia w latach 1939-41, za
                          skierowane przeciw Polakom wysługiwanie się zbrodniczemu reżymowi hitlerowskiemu
                          na ziemiach polskich w latach 1939-45 (na etnicznych ziemiach polskich, w tym
                          podczas Powstania Warszawskiego), za rzezie Polaków na Wołyniu i w Małopolsce
                          Wschodniej w latach 1943-45 oraz udział w zagładzie Żydów polskich."
                          forum.wprost.pl/glowne/?w=140802
                         • Gość: * Re: Jest to przyjaźń znaczona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.08.08, 22:32
                          Ostrzegam: drastyczne zdjęcia!
                          www.starwon.com.au/~korey/Wolyn%2043.htm
                         • edico Nie, to Ukraińsko-Galicyjska Falanga 17.08.08, 09:22
                          thule-sarmatia.blogspot.com/2007_10_20_archive.html
                       • Gość: * Re: Nic dodać i nic ująć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.08, 22:37
                        Tylko ten akapit przypomina mi nie tylko zasłyszane historie, ale także i
                        opowiadania rodzinne.

                        "...ludobójstwo na Kresach objęło też inne regiony Polski: Podole, Pokucie,
                        ziemie lubelską, rzeszowską i małopolską. Ja też urodziłem się w płonącej części
                        Kresów, we wsi Hnicze w województwie tarnopolskim. To była duża wieś. Mieszkali
                        tam Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Przez długie lata żyli zgodnie, jakby byli jedną
                        wielką rodziną. Ukraińcy mieli cerkiew, Polacy kościół, Żydzi bożnicę. Nierzadko
                        się zdarzało, że katolicy brali udział w ceremoniach religijnych unitów. I
                        odwrotnie. We wsi było dziesięć sklepów, trzy karczmy, kuźnia, remiza strażacka,
                        czytelnia, dom ludowy, zespoły folklorystyczne, szkoła.

                        To była dosyć światła wieś. Ludzie wieczorami zbierali się po domach i na głos
                        czytali książki. Każda ze społeczności miała swe miejsce. I ta wiejska
                        maszyneria działała sprawnie. Aż pewnego dnia dowiadujemy się, że gdzieś tam
                        daleko ktoś kogoś zamordował. Nie zabił, ale zamordował. I tym, który
                        zamordował, był Ukrainiec, sąsiad. Najpierw ludzie nie wierzyli w te pogłoski.
                        Wydawały się absurdalne. Dlaczego sąsiad miałby wyłupywać oczy i wycinać język
                        sąsiadowi? Ale tak to się zaczęło."

                        Jest to jeden z bardzo wielu przykładów, co może zrobić religia w imię własnych
                        interesów!!!

                        Kolejny przykład na to, jak to wznoszony na ołtarze Piusa XII reagował na
                        ludobójstwo pod "opatrznością" własnych ziomków zarówno w Chorwacji jak i w
                        Polsce ;((

                        Swoją drogą warto by było uzupełnić strony rumburaka o "Rzeź Wołyńską" i
                        dokumenty z tego okresu ku pamięci chociaż by Kaczyńskiemu, który najzwyczajniej
                        zadworował sonie z tej rocznicy przyjmując patronat nad Festiwalem Kultury
                        ukraińskiej!!!

                        Swoją drogą na podkreślenie zasługuje fakt, że na całym terytorium wspomnianym w
                        artykule w spokojnym terenie ta rzeź zaczęła się w jednym czasie. Jeżeli ktoś
                        wierzy w przypadki...

                        Tę myśl podsuwam także Ukraińcom, którzy swoją historię próbują budować jedynie
                        na tym celowo politycznie wywołanym aspekcie.

                        Historię Ukrainy przedstawiłem dosyć wyraźnie w wątkach inspirowanych przez art.
                        Wojciechowskiej w GW i podtrzymywanych przez "natalię" Gloryfikującą UPA w wątku
                        "Porozmawiajmy z sąsiadami Ukraińcami":
                        ""Ten festiwal proukrainski" (jak Ty to definiujesz....), nie bedzie trwal tylko
                        jeden rok... On juz trwa od 1948 roku.... od czasu tej bestialskiej
                        Akcji "Wisla" i trwal bedzie tak dlugo dopoki my ludzie z narodowosci
                        ukrainskiej zyjemy na planecie zwanej -Kula Ziemska....."
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=64&w=61517262&a=63920421
                        |
                        Przy pomocy Kaczyńskiego aż nad wyraz jest widoczne, jak ta rozmowa wygląda i o
                        co w niej chodzi.
  • mobydickzolsztyna Chwila bolesnej rozterki 20.07.08, 14:15
   Gdy szlachcie małopolskiej zaczęło po głowowych chodzić marzenie o wolnej
   Polsce, austriacki zaborca cynicznie zaognił "konflikt klasowy", a może i
   opłacił paru "aktywistów" wśród chłopstwa.

   Wybuchło "powstanie" Jakuba Szeli.
   Płonęły dwory, ludzie byli piłowani po skrępowaniu między dwiema deskami.
   SKĄD My to znamy?

   Wyspiański w "Weselu" pisze:

   Pan Młody:
   "Mego dziada piłą rżnęli...
   Myśmy wszystko zapomnieli"

   Gospodarz:
   "mego ojca gdzieś zadźgali,
   gdzieś zatłukli, spopychali;
   kijakami motykami
   krwawiącego przez lud gnali..
   Myśmy wszystko zapomnieli"

   Czy była INNA możliwość niż zapomnienie, jeśli mieliśmy pozostać jednym Narodem?
   Mordercy Szeli, ich synowie i wnukowie - nigdy nie przeprosili.
   A wybaczono!
   Dla jednolitości narodowej.

   Nie mogę jakoś pozbyć się "drążącego mnie robaczka wątpliwości":
   - czy nie stoimy przed POWTÓRKĄ bolesnej konieczności po prostu ZAPOMNIENIA?

   Bezwarunkowego! bo może NIGDY się nie doczekamy skruchy - tak jak u potomków
   bandytów (polskiego!) Szeli.

   I CO wtedy?
   Wspólna obrona interesów zagrożonych przez wiadome Imperium - odsunięta do
   "świętego nigdy"?


   PS
   Ale w "Weselu" padają jeszcze potem słowa:
   "To co było może przyjść"


   NIC mi nie pozostaje poza wątpliwościami.
   NIE WIEM jaki mieć ostatecznie "pogląd w sprawie"?
   • Gość: antymenel Re: Chwila bolesnej rozterki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.08, 14:26
    Jest jedna drobna różnica:obydwie strony to jeden naród.W tym
    przypadku zemściły się wielowiekowe znęcanie nad chłopami i brak
    oświaty na wsi.
    • mobydickzolsztyna Re: Chwila bolesnej rozterki 20.07.08, 15:04
     Gość portalu: antymenel napisał(a):
     > Jest jedna drobna różnica:obydwie strony to jeden naród

     Wielu Niegłupich pisało, że kilka wieków naszych kłopotów wynikło z tego, że
     będąc Rzeczpospolitą Dwojga Narodów, brutalnie odrzuciliśmy (finał odmowy w
     "Ogniem i mieczem") dojrzewające na jej wschodzie aspiracje do przekształcenia
     Jej w Rzeczpospolitą Trojga Narodów.
     Może później TAKA "rybka" byłaby trudniejsza do połknięcia?
     • Gość: antymenel Re: Chwila bolesnej rozterki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.08, 18:50
      Oczywiście,że aspiracje Ukraińców do utworzenia Rzeczpospolitej
      Trojga były uzasadnione.Warto przesledzić stosunek sił politycznych
      dawnej Rzeczpospolitej do tego problemu ze szczególnym
      uwzględnieniem roli szlachty ukraińskiej w tej sprawie. W końcu
      Wiśniowiecki był przecież Ukraińcem.Ale analiza tego problemu nie
      powinna przesłonić sprawy zasadniczej czyli bezprzykładnego
      okrucieństwa i bestialstwa UPA.
      • Gość: * "Kryjówka" - banderowska restauracja we Lwowie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.08.08, 05:40
       "Криївка" - бандерівский ресторан у Львові.

       Чтобы в него попасть, необходимо знать правила конспирации вояков УПА

       «Москалi серед вас є?»

       Ресторан «Криївка» принимает посетителей прямо возле городской мэрии. Снаружи
       нет никакой вывески - заходим в обычный темный подъезд старого львовского дома.
       Пробираемся длинным коридором и упираемся в деревянную дверь. Стучим. Окошко на
       двери отрывает военный и приветствует нас паролем:

       - Слава Українi!

       - Героям слава! - отвечаем мы ему «официальным» отзывом вояков УПА.

       Więcej:
       aleksandro.hiblogger.net/3806.html
   • mobydickzolsztyna Szukanie jekiejś "formuły" 20.07.08, 16:32
    Może stan obecny:

    1) Oficjele dyplomatycznie omijający trudne tematy dla dalekosiężnych celów
    politycznych.

    2) Krzyk ludzkiego bólu pamięci - nie tłumiony, historycy nie cenzurowani,
    "głośna publiczna modlitwa".

    występujące JEDNOCZEŚNIE - powinny pozostać "formułą STAŁĄ"?


    Jestem pozytywnie nastawiony do świata i WIERZĘ, że Amerykanie i Anglicy dusili
    się ze wstrętu MUSZĄC pozostawać w przymierzu z sowieckim bandytą, wspierając w
    imię tego np kłamstwo katyńskie, być może i zabójstwo Sikorskiego.

    Jeśli to ocaliło kolejne MILIONY Ludzi przed śmiercią, to ten przymus był
    przymusem NIE-ODRZUCALNYM.

    Ludzie nie obciążeni odpowiedzialnością za losy milionów mają prawo do krzyku,
    do rozpaczy, do nienawiści, do żądania prostej sprawiedliwości.

    Politycy tego "luksusu" nie mają.
    MUSZĄ wybrać i kłamstwo i obłudę i niesprawiedliwość - jeśli na drugiej szali
    jest ryzyko dodatkowej śmierci wielkich mas ludzkich!

    Muszą dla siebie wybrać przyszłą pogardę Ludzi widzących JEDNOZNACZNIE Prawdę i
    Uczciwość, także swych Rodaków.

    TAKA jest "zagó..ona świętość i męczeństwo sumienia" Mężów Stanu!
    (nie myląc ze znanymi nam drobnymi politykierami).

    ===========================================
    Do Państwa Polskiego, ale i do Obywateli należy powołanie instytucji
    analogicznej do żydowskiego Yad Washem.

    Dlaczego na spiżowych tablicach nie są wyryte nazwiska Ukraińców broniących
    Polaków przed śmiercią na Wołyniu i obok?
    Szczególnie Ukraińców POLEGŁYCH w tej sprawie.
    Nie piszmy "zamordowanych", lecz POLEGŁYCH - skoro mogąc przeżyć biernością -
    narazili życie jak Żołnierze.
    Żołnierz to nie karabin, to brak ucieczki przed ryzykiem śmierci w imię Sprawy
    większej niż osobista!

    Dlaczego przedstawiciele takiej Instytucji nie szukają ostatnich świadectw
    bohaterstwa Obcych Obywateli dla życia Obywateli Naszych?
    Szacują ostatnio ich liczbę na 60 000 !

    Polskie Ordery dla Rodzin ukraińskich Bohaterów i dla nielicznych którzy przeżyli.

    To chyba PODSTAWOWY, konieczny, kierunek wyjścia do Narodu Ukraińskiego!
    Z podziwem i z wdzięcznością!

    Negatywna ocena tych "innych" już samo przez się będzie wynikać z uhonorowania
    pamięci Bohaterów.
    Uznanie bohaterstwa, to uznanie jego PRZYCZYN, a te są jednocześnie (bez
    niczyich o to starań) OSKARŻENIEM "twórców tych przyczyn".
    • Gość: antymenel Re: Szukanie jekiejś "formuły" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.08, 18:53
     Drugą część wypowiedzi popieram w pełni!!!
     • yadol Re: Szukanie jekiejś "formuły" 20.07.08, 23:37
      co oficjalnie na temat tej rzezi mówi pan Sycz?
      • Gość: fanka Re: Szukanie jekiejś "formuły" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.08, 00:11
       A to świetne pytanie!!! Jako syn zasłużonego bojownika UPA, sam się chwalił, że
       przez wiele lat nie mówił po polsku, bo rodzice by się gniewali, powinien
       wypowiedzieć się na ten temat. Jest też przecież w radzie głównej Związku
       Ukraińców w Polsce,a organizacja ta zorganizowała tańce i śpiewy w Sopocie w
       tych samych dniach,w których przypadała rocznica rzezi na Wołyniu. Jest tez
       posłem naszej, polskiej Ojczyzny. Może się wypowie, a może nie? Komu służy ten
       człowiek, może okazać się, że tylko sobie!
       • Gość: antymenel Re: Szukanie jekiejś "formuły" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.08, 09:16
        Odnoszę wrażenie,że mordowanie Polaków przez UPA nie jest problemem
        rozważanym przez Ukraińców zamieszkałych w Polsce.Oni swoje ręce już
        umyli.
        • Gość: * Re: Szukanie jekiejś "formuły" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.08.08, 22:40
         W błękitnej niepamięci? :(
         www.zielonysztandar.com.pl/index.php?co=wiecej&id=1471&dzial=59
         • edico Jest taka "formuła" 17.08.08, 09:08
          www.anti-orange-ua.com.ru/forum/viewtopic.php?t=3716
          Niestety - jak się wydaje - jest ona zupełnie niedostępna dla gwałtownie
          odradzającej się ostatnio ukraińskiej odmiany faszyzmu w Polsce o agresywnej
          propagandzie neobanderowców zarówno w mediach jak i w życiu publicznym.
  • Gość: helot Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.olsztyn.mm.pl 21.07.08, 20:45
   Gdzieś obiło mi się o uszy, że przed kilkoma laty w Kętrzynie przy
   okazji jakichś kolejnych "czastuszek " wreczano medale pamiątkowe
   byłym banderowcom. Oczywiście nasze służby nie zainteresowały sie
   tym faktem, a jest to oczywista potywarz, a czy nie działanie mające
   charakter przestepsywa. Tak to jest w naszej kochanej Ojczyźnie.
   • Gość: antymenel Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.08, 09:08
    W tym kraju nic mnie nie zdziwi.
    • Gość: * Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.08, 22:00
     Skoro w tym kraju prezydent pozwala sobie na nazwanie go przez Rydzyka oszustem
     a swoją żonę czarownicą, która powinna poddać się eutanazji, to z góry przecież
     wiadomo, że żyjemy w kraju nie z tej ziemi.
     • yadol Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 22.07.08, 22:40
      chłopaki zgadzam się , nie dziwi nic a to wszystko wkur.ia
      • Gość: fanka Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.07.08, 18:23
       blog.rp.pl/ziemkiewicz/2008/07/24/gdzie-wolyn-gdzie-donbas/
       • edico Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 25.07.08, 18:33
        Doskonałe podsumowanie tego zjawiska zwanego "władzą" znalazłaś!
        Nic ująć i chyba nie wiele do tego można dodać.

        Pozdrawiam
        • Gość: tomson Re: Rocznica rzezi wołyńskiej IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.08, 14:13
         A nie uciekajcie od meritum tj. makabrycznej zbrodnia dokonanej
         przez "zwykłych " Ukrainców i co gorsza wysiłków władz Ukrainy i co
         szokujące i haniebne Polski by ten akt ludobójstwa ukryć i wymazać z
         kart historii. Podobno istnieje przepis prawny karzący ludzi
         zaprzeczających Holocaustowi może więc wprowadzić podobny w sprawie
         ludobójstwa z Wołynia ??. Jeżeli nasze parszywe władze umizgujące
         się do neofaszystów z Ukrainy nie mają zamiaru to może zainteresować
         np organy europejskie ? . Ostatecznie rżnęli nie tylko naszych -
         paręset tysięcy Żydów posłali na tamten świat a okrucieństwo
         Ukraińców szokowało nawet doświadzczonych niemieckich ss- manów ...
         • yadol Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 26.07.08, 16:48
          w pełni popieram i mam jeszcze pytanie : dlaczego zwiazek Ukraińców
          w Polsce dostaje od rządu polskiego większą kasę niż związek Polaków
          na Ukrainie?
          • yadol Re: Rocznica rzezi wołyńskiej 26.07.08, 22:41
           co na temat Rzezi Wołyńskiej mają do powiedzenia sami Ukraińcy , bo
           ich Sycz milczy nawet knot nie zasyczy
  • Gość: Franko Kłamstwo o Kresach zabija drugi raz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.08, 13:43
   www.rp.pl/artykul/164721.html
   • Gość: i W . Fałszywa przyjaźń IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.07.08, 19:25
    Mam pytanie -czy mi się zdaje ale nasze Kaczory i reszta to
    najbardziej liżą tyłki Ukraińcom-neofaszystom. Po co do jasnej ch-
    -y??!!! Może mi ktoś łaskawie wytłumaczy ? . A może za rok pocałują
    się z Niemcami neonazi z NPD? . Oj dziwne to przyjaznie
    naszej "elity ". Czemu ma to służyć ? Grupy i partie których ludzie
    się brzydzą to ma być nasz sojusznik ? Weterani UPA ??? A może ss z
    Majdanka -niech głupek Kaczyński się z nimi pojedna, da
    odszkodowania za to że musieli uciekać do Argentyny . Podobno te
    deblie z Warszawki chcą po cichu rehabilitować OUN_UPA -czy to
    prawda ?
    • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.08, 21:53
     Karadżić jest oskarżony o ludobójstwo z powodu wymordowania 20
     tysiecy osób.Na Wołyniu i Podolu wyrżnięto w bestialski sposób kilka
     razy więcej ludzi i do dzisiaj nie ma winnych a nawet niektórzy
     winni zostali uznani za bohaterów jak Bandera.
     I to jest prawdziwa miara sprawiedliwości.
     • yadol Re: Fałszywa przyjaźń 28.07.08, 22:10
      to jest najsmutniejszy wątek naszego forum i ciągle brak mi tu głosu Ukraińca
      • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.07.08, 23:19
       I pewnie nie będzie.Oni po prostu nie są chyba w stanie zrozumieć o
       co nam chodzi albo to taka reakcja obronna.
       A co mówić o sejmie,który przepraszał Ukraińców co akcję Wisła?
       Przesiedlili biedaków i nie mogli już ani rżnąć Polaków ani pomagać
       bandytom z UPA.
       • Gość: fanka Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.08, 10:03
        Główny Ukrainiec naszego województwa wymusił wręcz na sejmiku wojewódzkim,
        abyśmy jako społeczeństwo polskie przeprosili za akcję "Wisła". Sejmik podjął w
        tej sprawie nawet jakąś uchwałę. A większość polska nie może nawet upomnieć się
        o słowo przepraszam za zbrodnie ludobójstwa? Czegoś tu nie rozumiem!
        • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.08, 13:59
         Ano takich mamy członków Sejmiku.
         • Gość: fanka Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.08, 19:33
          Na ukraińskim forum, Ukrainiec pisze:

          Re: Натомість польські діти чули про злочини українців
          Автор: Marek (---.olsztyn.mm.pl)
          Дата: 30.07.2008 19:53

          "Narody robiące z siebie "zbiedolonych ludków" to jeszcze większe d..y- w tym i
          Polacy. Trzeba być ciotą aby przez wieki użalać się nad 20 tys. oficerów z
          Katynia (nota bene marnych zołnierzy skoro się taką masą poddali) i 30 tys.
          polskich kolaborantów i volksdeuchtów którzy sami zaczęli walkę z Ukraińcami a
          potem jeszcze nie umieli się obronić :)"
          Czy nie czas wystąpić do Związku Ukraińców i posła Sycza, aby wypowiedzieli się
          na temat tej zbrodni? Czy nie czas wreszcie przyjrzeć się temu, co się dzieje w
          Górowie?
          • Gość: fanka Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.08, 19:39
           Do Yadola: Oto masz głos Ukraińca!
          • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.08, 20:55
           To jest to o czym kilka razy pisałem.Ludzie ubodzy duchem i rozumem
           nie są w stanie pojąć pewnych rzeczy.To obrzydliwy komentarz ale
           doskonale oddaje poziom cywilizacyjny i kulturowy jego autora.
           • yadol Re: Fałszywa przyjaźń 30.07.08, 22:28
            i do tego ta menda mieszka w Olsztynie, żre polski chleb i gdy go mijasz na
            ulicy to nie wiesz co naprawdę o nas myśli
            • oberpolicmajster Re: Fałszywa przyjaźń 31.07.08, 04:43
             Menda ma prawo pisac na forum podobne idiotyzmy, podobnie jak inni
             mają prawo pisac głupoty o Ukraińcach. Poziom nienawiści w ogóle
             jest wyjątkowy. Stare rany i nowe, bezpieczne, netowe metody
             wyrażania nienawiści dają taki efekt. Ale przecież czytelnicy
             potrafią ocenic jakośc postu i osobiste urazy autora, prawda?
             • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.08, 09:20
              Z tym pisaniem głupot o Ukraińcach to chyba jednak przesada.Trudno
              pisać o miłości wobec kilkudziesięciu tysięcy bestialsko
              zamordowanych ofiar.Mordowano-jak leci:kobiety,dzieci,niemowlęta,
              starców.Pokazywanie faktów nie może byc nazywane sianiem
              nienawiści.Tak mogą twierdzić tylko ci co nie mają czystych sumień
              bo albo mordowali sami albo mordowali ich przodkowie.
              Na Ukrainie mieliśmy do czynienia z przypadkiem ludobójstwa.Ta
              zbrodnia nie podlega przedawnieniu.
              • yadol Re: Fałszywa przyjaźń 31.07.08, 10:44
               ober jeśli jesteś "na dyżurze" to lepiej nie odpowiadaj na ten post
               bo mozesz nas po prostu obrazić
               • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.08, 20:38
                Może i warto przyjrzeć się działalności ukraińskiej na terenie
                województwa.w końcu działają za polskie złotówki.
                • yadol Re: Fałszywa przyjaźń 31.07.08, 23:47
                 jeżeli ktoś juz teraz tego nie robi to jest coś na rzeczy
                 • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.08, 07:18
                  Zastanawiające jest,że nasi dzielni współmieszkańcy tym razem
                  nabrali wody w usta.
                  • Gość: stan b. Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.08.08, 14:39
                   No cóż po kasę to oni rączki pierwsi wyciągają ,bo dzięki głupocie
                   niestety nas ,i mafijnej PO mają swojego w sejmie .A teraz siedzą
                   cicho bo by wylazło z jakiego powodu ,na nasze zresztą nieszczęście
                   tu się znalezli .To co wyprawiali na Wołyniu chcieli powtórzyć i na
                   lubelszczyźnie i w Bieszczadach -nie wyszło,choć krwi naszej sporo i
                   tam przelali .
                 • yadol Re: Fałszywa przyjaźń 03.08.08, 21:11
                  gościu z gwiazdka pisz więcej .prosimy Cię o to ja i fanka
                • Gość: * Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.08, 21:51
                 Uważam, że bezsprzecznie tak. Przykładem niech będzie mało znany fakt, jak to w
                 (xxx) swego czasu prowadzono drużynę harcerską ZHP. Nie znam zbyt wielu
                 szczegółów, ale nie dziwię się temu, że sprawa musiała być uporządkowana w
                 sposób bezgłośny i powiedzmy nad wyraz dyplomatyczny.
                 • Gość: * Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 00:08
                  Na dzień dzisiejszy warto by było sięgnąć do akr SB i sprawdzić, czy czasem
                  Protas nie brał w tym udziału :(
                  • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 09:50
                   Pozostaje faktem,że decyzje Protasa w sposób ewidentny są sprzeczne
                   z polską racją stanu.
                   • Gość: * Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 10:02
                    I z tego należy wyciągnąć wnioski stosowne na przyszłość.
                    • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 10:13
                     Wnioski powinni wyciągać WSZYSCY.Urzędnicy i politycy przede
                     wszystkim.
          • Gość: * Fałszywa przyjaźń, tylko interes prawdziwy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.10.08, 22:16
           Miron Sycz:
           pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Sycz
           www.gover.pl/k6/posel/sycz-miron
           Poseł kanciarz:
           www.se.pl/wydarzenia/kraj/posel-kanciarz_49338.html
           Dyskoteka posła Sycza:
           www.wprost.pl/ar/123864/Dyskoteka-posla-Sycza/
           www.naszdziennik.pl/print.php?dat=20080908&id=po05.txt&typ=po
           www.pis.org.pl/article.php?id=13271
        • Gość: Wołynianka Kłamstwo o Kresach zabija drugi raz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.09.08, 17:00
         www.rp.pl/artykul/164721.html
       • edico Re: Fałszywa przyjaźń 22.08.08, 00:22
        Wystarczające świadectwo dała red. Wojciechowska, forumowicze typu natalia i
        ostatnio majster, zdziwko czy taki jeden.

        Marszałek sejmu czy prezydent powinni stanąć przed trybunałem stanu za
        uwłaczanie tym, dzięki którym piastują swoje stanowiska!!!
        • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.08.08, 08:33
         Na litość boską,czego się spodziewasz po człowieku nazywanym
         prezydentem RP.Przecież to mały,bardzo mały człowieczek.
         • Gość: Uczestnik Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.08, 18:06
          www.wprost.pl/ar/137031/Dlaczego-doszlo-do-ludobojstwa-Polakow-na-Wolyniu/
          • Gość: antymenel Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.08, 18:44
           Nic dodać,nic ująć.
         • edico Re: Fałszywa przyjaźń 04.10.08, 21:42
          Pobieżne efekty dywagacji.

          Wizja absztyfikantów, układów, spisków, pajęczyn, białych myszek...
          Nieszczęśliwi ludzie i trzeba im po prostu współczuć.

          Inna sprawa to to, że mamusia nie nauczyła bliźniaków tego magicznego słówka
          "przepraszam", a z resztą innych magicznych słówek takich jak proszę, dziękuję
          również.

          Raczej to znamiona siostry przełożonej nie mamusi!!! Innymi słowy, to Halloween
          w czystej formie.

          Nie liczyłbym na to kiedykolwiek na to, że czarne z uporczywością maniaka nie
          będzie prezentowane jako białe do końca fizycznych możliwości.

          Czego zresztą można spodziewać się po kimś kto słowa nie potrafi dotrzymać:
          wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4617854.html
          Gdyby tego było mało, że nie przeproszą, to jeszcze sami zapowiadają fale
          procesów o przeproszenie ale ich jestestwa.

          Parafrazując to wszystko mogę zadać pytanie:
          To co, mogę już wyjść z lasu, zakopać gwera i zdjąć baranicę?
          Jest już normalnie?

          Pierwsza reakcja po wyborach bardzo wiele mówi: "Nie daliśmy rady potężnemu
          frontowi, który się rozciągał od "Faktów i Mitów" pisma, które zatrudniało
          kiedyś Grzegorza Piotrowskiego, mordercę księdza Popiełuszki, aż po "Nie",
          "Gazetę Wyborczą", różne telewizje, PO, LiD, itd. Nie daliśmy rady".

          Żałosne, i to trwa.
          • Gość: ktoś Re: Fałszywa przyjaźń IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.10.08, 20:52
           Historia o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na
           Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej domaga się
           sprawiedliwej oceny i zdecydowanego potępienia przez polskie władze. Zaniechanie
           tego w imię strategicznego partnerstwa z Ukrainą jest fałszowaniem historii i
           szarganiem pamięci po tych, co polegli - uznali uczestnicy konferencji "Po
           Katyniu był Wołyń", która wczoraj odbyła się w Jarosławiu.

           Podczas spotkania podkreślano, że o ile zbrodnia katyńska, skrywana przez lata
           za zasłoną milczenia, ujrzała światło dzienne, o tyle zbrodnie ukraińskich
           nacjonalistów na Polakach wciąż oczekują na potępienie. Jarosławska konferencja
           nie była jednak rozdrapywaniem ran z przeszłości, ale hołdem wobec tysięcy
           Polaków, którzy padli ofiarą nienawiści.
           O roli Kościoła greckokatolickiego w kształtowaniu postaw nacjonalistycznych
           społeczeństwa ukraińskiego w latach 1918-1944 mówił dr Zdzisław Konieczny, zaś
           Artur Brożyniak poruszył temat realizacji wariantu wołyńskiego UPA na ziemiach
           dzisiejszej Polski. Profesor Paweł Wieczorkiewicz wygłosił wykład na temat
           "Problem ukraiński w II Rzeczypospolitej"; o sposobach fałszowania stosunków
           polsko-ukraińskich mówił prof. Marian Malikowski. O tym, że wśród Ukraińców było
           wielu, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów, opowiadał z kolei dr Romuald
           Niedzielko.
           Jak podkreślił prof. Czesław Partacz, wiek XX był wielkim tryumfem myśli
           ludzkiej, ale z drugiej strony był to wiek największych zbrodni w dziejach
           ludzkości. Jedną ze zbrodni wywodzących się z ideologii faszystowskich był
           nacjonalizm ukraiński, a dążenia Ukraińców do budowy państwa oparte były na
           nienawiści. - Nienawiść wtłaczano w młodzież, w uczniów, a nawet w dzieci -
           akcentował prof. Partacz. Podkreślał, że drogą do realizacji ukraińskiego
           państwa miała być "rewolucja", dlatego czekano na wybuch wojny. Niepohamowane
           dążenia ukraińskich nacjonalistów doprowadziły do wymordowania na Wołyniu i w
           Małopolsce Wschodniej 120 tys. Polaków. Natomiast w ocenie prof. Partacza z rąk
           Polaków mogło zginąć 5-7 tysięcy Ukraińców, biorąc pod uwagę nawet tych, którzy
           zginęli, napadając na polskie wsie i oddziały AK.
           Z kolei analizę przyczyn milczenia o ludobójstwie ludności polskiej dokonanym
           przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej przedstawiła dr
           Lucyna Kulińska. Jej zdaniem, kolejne rządy nie wywiązują się z patriotycznego
           obowiązku, jakim jest zachowanie dla potomnych pamięci o zamordowanych przez
           UPA, a brak działań i dyskusji powoduje, że dzisiaj na Ukrainie młodzież zaczyna
           powracać do nacjonalizmu.
           Mariusz Kamieniecki , Nasz Dziennik
           • edico Re: Fałszywa przyjaźń 05.10.08, 21:31
            Gość portalu: ktoś napisał(a):

            > Historia o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów
            > na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej domaga się
            > sprawiedliwej oceny i zdecydowanego potępienia przez polskie władze.
            > Zaniechanie tego w imię strategicznego partnerstwa z Ukrainą jest fałszowaniem
            historii i
            > szarganiem pamięci po tych, co polegli - uznali uczestnicy konferencji "Po
            > Katyniu był Wołyń", która wczoraj odbyła się w Jarosławiu.


            Powiem bardziej dobitnie - jest to wręcz zdrada Polski i Polaków dla doraźnych
            pejoratywnych korzyści politycznych aktualnej ekipy :(
    • privus Re: Fałszywa przyjaźń 10.08.10, 14:05
     Z Komorowskim mógłby podać sobie śmiało ręce. Zablokowanie uchwały
     sejmowej potępiającej ukraińskie zbrodnie, to jego robota.
   • Gość: * Problemy Kaczyńskiego sięgają głębiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.08, 15:41
    Lech Kaczyński, który zasłynął udziałem w uroczystości ku czci trzystu
    ukraińskich ofiar akcji odwetowej AK w Pawłokomie, uroczystości rocznicowych ku
    czci bestialsko pomordowanych przez UPA Polaków miał "inne obowiązki" i nie
    uznał za konieczne uczcić tysięcy polskich ofiar "krwawej niedzieli" 11 lipca
    1943 roku. Przyjęcie patronatu nad odbywającym się w tym czasie Festiwalem
    Kultury Ukraińskiej uznał za znacznie ważniejsze zajęcie.

    Podobno szanowny pan prezydent przykłada dużą wagę do prawdy historycznej.
    Podobno też polityka historyczna jest jednym z filarów jego prezydentury. Jeżeli
    tak rzeczywiście jest, to ta jego polityka - mówiąc bardzo delikatnie - jest tak
    daleko wybiórcza, że w żadnym stopniu nie pokrywa się z moimi wyborami ;((

    W liście Kaczyńskiego skierowanym do uczestników rocznicy uroczystości wydarzeń
    na Wołyniu - co jest bardzo charakterystyczne, w ogóle nie pada słowo
    "Ukraińcy". A więc w kontekście dokonanego ludobójstwa słowo to dla niego
    stanowi absolutne tabu.
    KTO TO ZROBIŁ? Kto tych ludzi mordował, kto burzył, niszczył, palił, grabił?
    Jakaś Niewidzialna Ręka?

    Innym słowem, dla Kaczyńskiego winnych nie ma!!!. Daruję sobie terminy, jakimi
    można określić taką politykę historyczną ;(
    • Gość: fanka Re: Problemy Kaczyńskiego sięgają głębiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.08, 16:05
     Ukraińcy będą obchodzić rocznicę wielkiego głodu na Ukrainie z lat 1932-33.
     Oczywiście mają jak najbardziej do tego prawo, bo było to ludobójstwo. Ale
     prześledźmy, czy nasi politycy i media czasami nie zaczną nagłaśniać tej sprawy.
     Czy czasami poseł Sycz nie będzie robił swojego PR-u i głośno udawał w mediach,
     że ma coś do powiedzenia na ten temat. Bo jak trzeba było się wypowiedzieć o
     Wołyniu, to nabrał wody w usta, podobnie zachowały się media regionalne. Tak,
     jakby w naszym województwie nie było ludzi z tamtych stron, ani rodzin tak
     ciężko doświadczonych. Tak jakby oni byli obywatelami innej kategorii. Może
     problem leży w tym, że media są całkowicie zależne od układu, w którym dominuje
     mniejszość ukraińska lub ludzie zależni od Sycza? Hrywna kontroluje Gazetę
     Olsztyńską, Jarosław Kowalski z nadania Czarzastego i Sycza, w samym Urzędzie
     Marszałkowskim ogromnej grupie osób pracę załatwił właśnie wspomniany poseł.
     Dlatego tak trudno w naszym regionie o obiektywną informację. Gazeta Olsztyńska
     podaje kłamliwe informacje aby propagandowo wybielić największe "przekręty" w
     regionie.
     • Gość: * Re: Problemy Kaczyńskiego sięgają głębiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.08, 19:32
      Odnoszę wrażenie, że obecna ekipa niezbyt się w tej problematyce orientuje lub
      co gorsza nie wykazuje nią zainteresowania. Nijakość zachowań również polskiej
      dyplomacji w ostatnich latach jest odczuwana bardzo boleśnie zarówno na Litwie
      jak i Ukrainie. Podobnie zresztą, jak w kwestii braku jakichkolwiek reakcji na
      nieprzyjazne Polakom posunięcia arcybiskupa wileńskiego. Tę dziwną "niemoc" w
      rozwiązywaniu problemów nękających Polaków w tych dwu krajach odczytuję jako
      niezwykle zastanawiającą.

      Czy Związek Ukraińców w Polsce został stworzony po to, żeby zburzyć stosunki
      dobrosąsiedzkie między Ukrainą a Polską. Trzeba wiedzieć, że należy on do
      ugrupowań wchodzących w skład Światowego Kongresu Ukraińców mieszczącego się w
      Kanadzie i jest wykonawcą jego woli. Stąd wszystkie te niesamowite artykuły w
      "Naszym Słowie", które w ogóle nie oszczędzają Polaków, ubliżają im, nazywają
      mordercami, draniami, łobuzami itd. Dzieje się tak - jak zauważa Kazimierz
      Bogucki, wiceprezes olsztyńskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wołynia i
      Polesia - w każdym niemalże numerze!

      Dopóki Ukraińcy wyraźnie i, chyba też, oficjalnie nie wyznają winy za zbrodnie
      niewielkiej części swego narodu, dopóty nie będzie, nie może być szczerego
      porozumienia. Bez tego wyznania Polacy nie zapomną mordów, jak Ormianie nie
      zapomnieli Turkom wyrzynania swych ziomków w 1915 roku. Polacy, wyrzynani przez
      upowców, uciekali za Zbrucz, do Żytomierszczyzny, uciekali do Ukraińców, którzy
      tam Polaków przechowywali, ratowali ich.

      To czy rzecz w Ukraińcach? Oczywiście, że nie, rzecz w ukraińskim faszyzmie,
      który pchnął do rzezi zbałamucone jednostki i z porządnych ludzi porobił
      morderców. To oni tworzyli różne atamanie na polskich kościach, na polskiej
      krwi. O tym trzeba mówić, trzeba głośno mówić i prawdziwie, trzeba rozdrapywać
      rany nie aby bolały, ale aby się nie zabliźniły błoną podłości.

      Tymczasem tej podłości jest coraz więcej po obu stronach Bugu. Ta podłość
      podpowiada, jak zły duch, chwalcom rezunów aby im stawiali pomniki "chwały"
      (czytaj hańby) a niektórym gazetom, jak "Życiu Warszawy", "Polityce", "Gazecie
      Wyborczej," każe zbrodniarzy wojennych nazywać "kombatantami" nie sprawdziwszy
      najpierw, co to zaszczytne słowo oznacza. Tomir Sołtan, przewodniczący Prezydium
      Rady Naczelnej Federacji Organizacji Kresowych, przypomina, iż ZUwP próbuje
      stawiać w Polsce pomniki Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), która była
      odpowiedzialna za masowe zbrodnie popełniane na ludności polskiej na Kresach.

      Mirosław Kubicz (sekretarz Związku Ukraińców w Polsce) potwierdza w prasie, że
      organizacja otrzymuje dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
      Jarosław Buczek z MSWiA informuje, że minister spraw wewnętrznych i
      administracji decyzją z dnia 18 lutego 2008 roku w sprawie podziału dotacji na
      realizację zadań, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1-9 ustawy z dnia 6
      stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku
      regionalnym (DzU nr 17, poz. 141 z późn. zm.), przyznał Związkowi Ukraińców w
      Polsce kwotę 1.463.000,- zł na realizację w 2008 roku zadań mających na celu
      ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości ukraińskiej.
      Są to bardzo znaczące sumy w porównaniu ze środkami przeznaczonymi przez państwo
      ukraińskie dla tamtejszej polskiej mniejszości. Na przykład zgodnie z danymi
      przedstawionymi przez Borysa Dragina (zastępcy redaktora naczelnego "Dziennika
      Kijowskiego"), to polskojęzyczne pismo na Ukrainie otrzymuje 200 tys. hrywien
      rocznie (czyli około 92 tys. zł).
      Natomiast Państwowy Komitet ds. Mniejszości Narodowych i Religii Ukrainy, który
      przyznaje dotacje mniejszości polskiej tylko na podstawie złożenia kosztorysu
      opisującego konkretne zapotrzebowanie, w 2008 roku na projekty imprez
      kulturalno-oświatowych organizacji polskich przeznaczył kwotę 380 tys. hrywnien
      (czyli około 175 tys. zł).
      Jak widać, państwo polskie wspiera jedną ukraińską organizację o profilu
      nacjonalistycznym w kwocie wielokrotnie przekraczającej wszystkie dotacje
      przyznane różnym organizacjom polskim na Ukrainie.

      Patrząc na to, jak zachowuje się Lech Kaczyński, można dojść do wniosku, że
      polski prezydent tańczy, jak mu zagrają jego PR-owcy.
      Czy stać będzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na przestawienie się ze skrajnej
      nieufności wobec Unii Europejskiej na rzecz bardziej realnej polityki wschodniej?

      Dotychczasowa praktyka wręcz nakazuje zachowanie wielkich wątpliwości. W tej
      kwestii zaczynają nabierać coraz większego znaczenia słowa:
      "Wieczór przy winie i rozmowy to dla Lecha sposób na zdjęcie stresów, ale on
      nie ma problemów z alkoholem. Niewiele osób wie też, że prezydent ma niezwykle
      mocną głowę" - mówi jego niedawny i bliski współpracownik.
      www.dziennik.pl/polityka/article183994/Kaczynski_na_celowniku_Tuska.html