Dodaj do ulubionych

dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu

03.09.08, 11:36
za przejazd na .......... żółtym świetle. 2 razy się dzisiaj zapomniałem:)
Co za idiota wymyślił ten głupi przepis?
Obserwuj wątek
    • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:40

Oooooo, dżem dobry. :-)
      Jak tu dotarłeś byłeś? ;-)

A co do prawdopodobnego mandatu - a dlaczemu w ogóle musiałeś wjechać na żółtym?
      • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:44
        Jestem tutaj odkąd mi odpisałaś na FK, gdy wróciłem po wakacjach i nie
        wiedziałem co się stało, że wszyscy się zmyli:)

Musiałem wjechać na żółtym, bo zgasło zielone:) wtedy posłusznie dodałem gazu,
        by zdążyć przed czerwonym:)

Tylko teraz, podobno za to karzą uczciwych ludzi mandatami:(
        • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:45
          poczekaj poczekaj
          kara za przejechanie na żółtym? a jest to gdzieś napisane? bo
          w "podobno" to ja nie chcę wierzyć :PP
          • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:49
            słyszałem w radiu:(
            • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:51
              jeżeli za każdy taki myk jest 500 zł, to albo zacznę się pilnować,
              albo pójdę z torbami ;/
              • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:55
                me too :(
                • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:01
                  dobrze, że hamulce mam sprawne :)
                  • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:53
                    a jak ktoś inny nie będzie miał?
                    • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:01
                      jeśli rozmawiamy cały czas o przejeżdżaniu bądź nie na żółtym to
                      powiem Ci tak:
                      mam od siebie 3 pasy w 1 stronę, z górki, gdzieś tam później są
                      światła i przejście dla pieszych (nie ma żadnej drogi
                      podporządkowanej) i jeśli jestem już blisko i robi się nagle żółte,
                      w pobliżu przejścia pieszych nie ma i widzę też, że samochód za mną
                      nie rwie się do hamowania, to przejeżdżam
                      • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:04
                        Jak są 3 pasy, to w takim wypadku najbezpieczniej przejechać środkowym:)
                        • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:08
                          staram się jechać prawym, żeby nikt na mnie nie trąbił, że wolno
                          jadę, bo z tej górki to większość nieźle się rozpędza ;>
                      • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:15
                        Ja miałam namyśli sytuację, w której ty będziesz zjeżdżać jeszcze ze skrzyżowania, a ktoś rozpędzony na prostopadłej poleci,bo już mu się prawie zapaliło zielone, albo już mu się zapaliło...
                        • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:25
                          Nie, nie, do takiej sytuacji nie dopuszczam. Jeśli już zdarza mi się
                          przejechać na żółtym to tylko na tej "mojej" prostej. Na
                          skrzyżowania na żółtym nie wjeżdżam.
                          • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:30
                            to do czego tam masz światło jak mówisz że przejścia też tam nie ma? tzn że przejście to masz gdzieś tam dalej?
                            • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:43
                              Nie no pisałam, że przejście jest i stąd te światła.
              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:57
                chciałem się uwiarygodnić, ale nic o tym w internecie nie ma napisane.
                Słyszałem, że od wczoraj zmienił się taryfikator i wprowadzili taką głupotę:(
                PS. przynajmniej zmniejszyła się stawka za przechodzenie na czerwonym przez pasy:)
                • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:02
                  to jak gdzieś znajdziesz jakiś oficjalny nius to podeślij linka :)
                  na czerwonym staram się już nie przechodzić, no chyba, że u mnie bo
                  coś jest nie tak ze światłami i baaaaardzo wolno się zmieniają
        • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:47
          Cóż, to niezbyt chwalebne, ale dociskanie gazu, i przejazd na żółtym
          zdarza mi się dość często :(
        • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:49
          dobra przeczytałem na spokojnie i stwierdziłem, że to zdanie:
          "> Jestem tutaj odkąd mi odpisałaś na FK, gdy wróciłem po wakacjach i nie
          wiedziałem co się stało, że wszyscy się zmyli:)" jest niezrozumiałe:) Chciałem
          upchnąć w jednym zdaniu zbyt wiele informacji.
          Jak wróciłem z wakacji i wszedłem na FK, to zaniemówiłem i zapytałem gdzie
          jesteście. Z tego co pamiętam, to jesteś jedyną osobą, która mi odpisała. Jestem
          tutaj od wtedy, tylko że nie miałem nic mądrego do napisania:(
          • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:50
            Większość z nas chyba już tam nawet nie zaglada. Dzien dobry :)
          • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:55

> Jak wróciłem z wakacji i wszedłem na FK, to zaniemówiłem i zapytałem gdzie
            > jesteście. Z tego co pamiętam, to jesteś jedyną osobą, która mi odpisała. Jeste
            > m
            > tutaj od wtedy, tylko że nie miałem nic mądrego do napisania:(

No wiesz!!! A ja myślałam, że nie widziałeś mojej odpowiedzi. :-( I się już
            zamartwiłam, że do nas nie dotrzesz. Maila nie chciałam pisać, bo pewnie rzadko
            sprawdzasz pocztę gazetową. Ehh czeba siem było chociaż tu przywitać. :-) A Ty
            myślisz, że ja mam coś mONdrego do napisania? ;-P
        • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:57

> Musiałem wjechać na żółtym, bo zgasło zielone:) wtedy posłusznie dodałem gazu,
          > by zdążyć przed czerwonym:)

Ale tak nie wolno robić! :-)
          A, i nie przejmuj się jeśli ktoś tu na Ciebie naskoczy, bo to typowe dla
          niektórych. ;-) Lepiej wtedy nie chodzić w dyskusje, bo wiadomo jak się kończą.
          • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 11:59
            A ja uważam, że lepiej przejechać jeszcze, niz nagle ostro hamować.
            • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:01

Dokładnie, ale mowa jest o przyspieszaniu.
              • vandikia Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:04
                matko, ja jak bym nie łapała późnych żółtych, to przy warszawskim
                ruchu jeździłabym do pracy 2 i pół godziny a nie godzinę z hakiem

a tą samą trasę w weekendy robię w 20 minut, korki mnie wykańczają :(
                i dziś mam caly dzien z gory ... wlasnie przez m.in. poranny
                wyjątkowo ciężki ruch
                • puszysta_gimnazjalistka Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:21
                  Znam ten ból, ja już jestem na etapie przejeżdżania na czerwonym, chwila
                  strachu, ale za to w pracy jestem po 20-25 minutach.
            • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:03

A, bo tak rozmawiamy na sucho a ciężko to ocenić co powinien był zrobić. Można
              przejechać, jeśli trzeba by było ostro hamować, żeby się zatrzymać. A z drugiej
              strony, żeby nie hamować ostro a zdążyć przejechać to w pewnych sytuacjach
              trzeba właśnie przyspieszyć. :-)
              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:07
                Na ten temat można też spojrzeć z innej strony. Obecnie nasze drogi są tak
                zakorkowane, że jazda zgodnie z przepisami zakorkowałaby je jeszcze bardziej.
                Gdyby tylko co druga osoba zamiast przejechać na żółtym, zatrzymałaby się przed
                skrzyżowaniem, to kolejki do świateł znacznie by się wydłużyły.
          • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:04
            > A, i nie przejmuj się jeśli ktoś tu na Ciebie naskoczy, bo to typowe dla
            niektórych. ;-) Lepiej wtedy nie chodzić w dyskusje, bo wiadomo jak się kończą.

No to chyba iberia ma dzisiaj zły dzień, bo do tej pory nie wiem, o co jej
            chodzi z tym postem poniżej. To nie miało być ani śmieszne, ani zabawne.
            • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:09

> ma dzisiaj

:-))) Nie żartuj.
              Nie przejmuj się, moja rada to ignor. ;-)
            • iberia.pl do szukajacego nemo 03.09.08, 13:04
              whereisnemo napisał:

>
              > No to chyba iberia ma dzisiaj zły dzień, bo do tej pory nie wiem,
              o co jej chodzi z tym postem poniżej. To nie miało być ani śmieszne,
              ani zabawne.

pudlo, ale nie bede ci tlumaczyc bo i po co ?
          • puszysta_gimnazjalistka Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:15
            Racja, nie wolno tak robić, nie wolno dodawać gazu, ja zawsze czekam aż zapali
            się czerwone i dopiero wtedy powoli wjeżdżam na skrzyżowanie rozglądając się na
            boki. Ludzie, którzy ze mną jeżdżą trochę tego nie lubią ale przyznają, że
            potrafię zrobić to bezpiecznie.
            • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:16

Cicho! Mnie uczono, że nie wolno. :-)
          • iberia.pl kituś daruj sobie 03.09.08, 13:04
            kitek_maly napisała:

> A, i nie przejmuj się jeśli ktoś tu na Ciebie naskoczy, bo to
            typowe dla niektórych. ;-) Lepiej wtedy nie chodzić w dyskusje, bo
            wiadomo jak się kończą.

tego tyou aluzyjki, dobrze?

• iberia.pl chciałeś być śmieszny czy zabawny ? 03.09.08, 11:55
      bo nie wyszlo ci ani jedno ani drugie.
    • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:12
      Krzychu - jak chcesz, to spróbuję Cię "wkręcić" w jakiś zespół z mojej firmy.
      Oni dość często jeżdżą do takich, co byli przekonani, że na żółtym zdążą.
      Kurna żółte, to nie jest zielone. Przejeżdżasz tylko w takim przypadku, że nie
      zatrzymasz się przed sygnalizatorem.
      • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:23
        Ano, jeździjcie tak, jeżdzijcie, ja też będę miała więcej zajęcia dzięki temu. :|
        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:25
          Czysami niestety nie jest tojuz zajecie dla Ciebie.. bo nie
          prowadzisz zakladu pogrzebowego... :(
      • vandikia Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:27
        lupus76 napisał:

> Kurna żółte, to nie jest zielone.

czerwone też nie :)
    • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:19
      Jesli bedziesz mial pecha to ktorys z nastepnych Twoich watkow moze
      sie nazywac "przejezdzalem na zoltym - moze ktos mnie odwiedzi w
      szpitalu?"
      • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:22
        kontik_71 napisał:

> Jesli bedziesz mial pecha to ktorys z nastepnych Twoich watkow moze
        > sie nazywac "przejezdzalem na zoltym - moze ktos mnie odwiedzi w
        > szpitalu?"
        >

A odwiedzilibyście mnie? :)
        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:23
          Ja nie.. jesli ktos sam sie prosi o problemy nie nalezy sie
          wspolczucie..
          • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:25
            To teraz powiedz jeszcze, że nie przejeżdżasz na żółtym świetle.
            Poza tym nie zdarzyło mi się przejechać na czerwonym.
            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:29
              Ne przejezdzam na zoltym, chyba ze zapala sie w momencie gdy wlasnie
              jestem pod slupen i hamowanie zakonczyloby sie na srodku
              skrzyzowania. Aleto jest kwesita drakonskich kar, ktore moga mnie
              spotkac.. Polska idzie w dobrym kierunku, nauka poprzez drastyczne
              karanie ignorowanie przepisow...
            • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:32
              whereisnemo napisał:

> To teraz powiedz jeszcze, że nie przejeżdżasz na żółtym świetle.

Nie przejeżdżam. Nawet kiedyś z piskiem zahamowałem (wiem głupio zrobiłem), bo
              uznałem, ze dam radę zatrzymać się PRZED sygnalizatorem. Jeśli wiem, że dam radę
              zahamować przed sygnalizatorem - zatrzymuję się zawsze i bezwzględnie. Nie chcę
              mieć nikogo na sumieniu. Pomyśl o tym, że przed maskę wyskoczy Ci dzieciak, bo
              ma zielone. A Ty będziesz wciskał prawą stopą gaz, żeby "się zmieścić"

> Poza tym nie zdarzyło mi się przejechać na czerwonym.
              I bardzo dobrze!
              • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:33

Ale dzieciak nie ma zielonego, gdy Ty masz żółte. :-)
                Dzieciak dostaje zielone po paru sekundach Twojego czerwonego.
                • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:35
                  wystarczy, ze jest szerokie skrzyżowanie z podwójnym przejściem dla pieszych.
                  Pierwsze pasy miniesz, z drugimi może być różnie.
                  • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:39
                    Właśnie to miałam napisać - że nie wie jakie będzie pod koniec zjazdu ze skrzyżowania,a one są różne, mimo,że wydawałoby się że są jakieś wytyczne.
                  • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:39

No ok, ale nie rozumiem dlaczego tak naskakujecie na chłopaka. Nikt za niego za
                    kierownicą nie siedział, być może nie miał innego wyjścia, niż przejechać na
                    żółtym. Przecież kontrolował sytuację na bieżąco i zdawał sobie chyba sprawę z
                    tego, czy może to zrobić czy nie.
                    • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:41
                      Bo tak na forumie jest :)
                      Ja wychodzę z założenia, że trzeba dobrze ocenic samemu, co w danej
                      sytuacji jest lepsze.
                      • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:45
                        polla.k napisała:

> Ja wychodzę z założenia, że trzeba dobrze ocenic samemu, co w
                        danej sytuacji jest lepsze

zgadzam się!
                    • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:43
                      Ja się odnoszę to wszystkich, nie tylko do nemo. Pisałam w liczbie mnogiej.
                      • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:45

Dobra, to Tobie odpuszczam. ;-))
                  • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:49
                    lupus76 napisał:

> wystarczy, ze jest szerokie skrzyżowanie z podwójnym przejściem dla pieszych.
                    Pierwsze pasy miniesz, z drugimi może być różnie.

To było na trasie szybkiego ruchu. W mieście jeździ się troszkę inaczej. Dzisiaj
                    ktoś prawie wymusił mi pierwszeństwo bo się zagapił na panią prowadzącą
                    polóweczkę lewym pasem. Uciekł ze swoim samochodem, jak zatrąbiłem, ale nie
                    przestał się na nią patrzeć.
                    Takich to trzeba mordować:)
              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:43
                lupus76 napisał:

> Nie przejeżdżam. Nawet kiedyś z piskiem zahamowałem (wiem głupio zrobiłem), bo
                > uznałem, ze dam radę zatrzymać się PRZED sygnalizatorem. Jeśli wiem, że dam radę
                > zahamować przed sygnalizatorem - zatrzymuję się zawsze i bezwzględnie.

To kiedyś widziałem taką fajną stłuczkę. Ktoś wyhamował na żółtym, a w tym samym
                czasie, osoba jadąca za nim chciała się zmieścić, w jak to ktoś ładnie nazwał,
                późnym żółtym.
                Tak, więc reasumując, bezwzględne hamowanie na żółtym, mimo możliwości
                wyhamowania też jest niebezpieczne. A co gdyby za nim jechał TIR?
                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 19:50
                  A cojesli to bylaby stluczka z TIRem walacym w bok auta? jak myslisz,
                  jakie sa szanse na przezycie takiego wypadku?
                  • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 19:55
                    mimo wszystko łatwiej spotkać TIRa w tylnym lusterku niż wyskakującego na
                    skrzyżowanie chwilę po zgaśnięciu zielonego (to by oznaczało że wjechał na
                    skrzyżowanie jeszcze na czerwonym)
                    • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:07
                      A mozesz miec pewnosc, ze nikt tego nie zrobi? Poza tym jesli nie
                      masz pewnosci, ze uda sie wjechac na zielonym, to zwalniasz przed
                      skrzyzownaiem i nawet najwiekszy TIR bedzie mial czas na
                      wyhamowanie..
                      • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:18
                        kontik_71 napisał:

> A mozesz miec pewnosc, ze nikt tego nie zrobi?

widząc w lusterku tira bardziej martwię się o swój tyłek, niż o potencjalnego
                        rozpędzonego tira wjeżdżającego na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. zresztą
                        idąc tym tropem nawet na zielonym wjeżdżać się nie powinno, bo nie mamy pewności
                        czy ktoś nas nie zmiażdży..

> Poza tym jesli nie
                        > masz pewnosci, ze uda sie wjechac na zielonym, to zwalniasz przed
                        > skrzyzownaiem i nawet najwiekszy TIR bedzie mial czas na
                        > wyhamowanie..

być może powinnam włączyć stoper w momencie zapalenia się zielonego i szybciutko
                        policzyć kiedy ono się skończy, ale niestety tego nie robię, i żółte światło
                        czasem zaskakuje mnie tuż przed skrzyżowaniem. przejeżdżając nie mam wtedy
                        wyrzutów sumienia, bo robię dokładnie to co powinnam zrobić minimalizując
                        zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.
                        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:26
                          Bardziej powinnas sie martwic o bok auta niz o tyl.. walniecie w tyl
                          Cie raczej nie zabije, w bok to i owszem..

jak dlugo jezdzisz?
                          • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:28
                            > Bardziej powinnas sie martwic o bok auta niz o tyl.. walniecie w tyl
                            > Cie raczej nie zabije, w bok to i owszem..

chodziło mi o stopień prawdopodobieństwa: TIR zmaterializowany z tyłu kontra TIR
                            prawdopodobny, do tego wjeżdżający na czerwonym...

> jak dlugo jezdzisz?

8 lat
                            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:31
                              TIRa za soba masz przez jakis czas i mozesz mu calkiem spokojnie
                              pokazac jakie masz zamiary..

Hmmmm
                              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:38
                                może być gorzej, jeżeli ktoś przed Tobą wyhamuje, a za Tobą czai się TIR.
                                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:42
                                  Przeczytaj jeszcze raz co napisales i odnies to do tematu, czyli
                                  dodawnaia gazu aby sie zmiescic na zoltym..
                                  • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:47
                                    A teraz pomyśl, że tym który wyhamował na światłach jesteś TY, a za Tobą jedzie
                                    (jechała) kobieta w ciąży!
                                    • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:54
                                      Tak jest swietne podejscie do sprawy.. powinnismy wszyscy lamac
                                      przepisy i srac na nie z gory.. gratuluje..
                                      • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:55
                                        Kontik, ktoś Ci dzisiaj dał popalić, czy co? :)
                                        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:00
                                          Nie, po prosostu czatajac ten watek, mam prze odzymi faceta
                                          potraconego w W.wie przez auto.. Rozwalona glowa, zlamana reka,
                                          podwojne otwarte zlamianie nogi, ogromny wylew krwi w jamie
                                          brzusznej, krew plynaca z ust.. mam wiecej opisac? a to tylko przez
                                          olanie przepisow przez kierowce i pieszego.. Mlody chlopak.. jesli
                                          przezyl to bedzie dluugo pamietal ten wypadek..
                                          • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:01
                                            takie rzeczy się zdarzają :(
                                            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:03
                                              Oczywiscie, ze sie zdarzaja.. ale nie musza sie zdarzac.. wystarczy
                                              przestac myslec, ze MNIE SIE NIC NIE PRZYTRAFI..
                                            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:05
                                              Jestes matka i jako taka powinnas szczegolnie byc wrazliwa na takie
                                              "bycie madrzejszym od przepisow"...
                                              • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:08
                                                kontik_71 napisał:

> Jestes matka i jako taka powinnas szczegolnie byc wrazliwa na takie
                                                > "bycie madrzejszym od przepisow"...

Tak...a wg Ciebie jestem lekkomyslna, nieodpowiedzialna wariatka. Jestem jaka
                                                jestem, może nie jestem chodzącym ideałem, popełniam błędy, bo matki też je
                                                popełniają, mniejsze lub większe, ale się staram.
                                                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:10
                                                  Dobrze wiesz co mam na mysli.. i nie mowie o Tobie..
                                                  • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:13
                                                    Ups, to się wcięłam...ostatnio moja specjalność. Dobrze wiem, co masz na myśli.
                                      • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:58
                                        Bozia dała rozum? dała! więc chyba po to, żeby z niego korzystać i
                                        zawsze starać się realnie ocenić szanse i potencjalne ryzyko
                                        nie bądź Kontik taki zasadniczy, bo ja też nie uwierzę, że Ty nigdy
                                        przenigdy nie złamałeś żadnego przepisu :P
                                        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:02
                                          Nigdy, przenigdy sie nim nie chwalilem i nie uwazalem, ze jestem
                                          madrzejszy od przepisow i mam prawo je naginac do mojego widzimisie..
                                          • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:09
                                            "Zgodnie z par. 95 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z
                                            31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393),
                                            sygnał żółty nadawany przez sygnalizator S-1 oznacza zakaz wjazdu za
                                            sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak
                                            blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego
                                            hamowania;"

to tak na wypadek gdybyś nadal zarzucał nam naginanie przepisów. jak widzisz w
                                            przepisach jest odniesienie do sytuacji o której piszę. przykro mi, że byłeś
                                            świadkiem wypadku, ale troszkę przesadzasz
                                            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:12
                                              Powtorze sie jeszcze raz... mowimy o DODAWANIU gazu aby sie zmiescic
                                              na zoltym a nie o pypadku gdy to zolte zapala sie metr przed autem..
                                              • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:14
                                                nie, mówimy o wjeżdżaniu na żółtym w ogóle. przynajmniej ja o tym mówię, a Ty ze
                                                mną polemizowałeś.

przytaczam więc przepisy żeby raz na zawsze zamknąć ten temat.
                                                • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:18
                                                  Wanilinowa, no ja Cię proszę - już Ci na dole pisałam, że właśnie była mowa o celowym wjeżdżaniu na żółte, o tym jest cały wątek, nie o takim wymuszonym sytuacją.
                                            • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:15
                                              to nie jest odniesienie do sytuacji o której piszesz, bo takie odniesienie jest zrozumiałe. Mowa była o sytuacji PSZYSPIESZANIA by zdążyć.
                                              Ludzie PLIZZZ, czytajcie siebie nawzajem no!
                                              Nikt nie pisze że takie sytuacje gdzie nie ma wyjścia i tzreba przejechać się nie zdarzają, tylko o tym,żeby nie stwarzać sytuacji że "niby" się nie mogło bo się przyspieszyło.
                                              No ja Was proszę do cholery, no!!!!!!!!!! :)
                              • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:41
                                to już przerabialiśmy i napisałam że nie umiem poznać po odcieniu kiedy zielone
                                zamieni się w żółte. jeśli dojeżdżam do skrzyżowania z zielonym światłem to moim
                                zamiarem jest przejechanie go. jeśli następuje zmiana w czasie uniemożliwiającym
                                mi bezpieczne zahamowanie z przepisowej prędkości to chrzanię wszelkie
                                niezmaterializowane, latające i szalone tiry i spokojnie przejeżdżam. dodam, że
                                nie nadużywam tej sytuacji i nie łapię się na "późne żółte". moim zdaniem to
                                wyczerpuje temat bo zbliżamy się do momentu w którym zechcesz skanu mojego
                                prawka i dowodu rejestracyjnego, a ja skanera nie posiadam.

> Hmmmm

??
                                odkaszlnij sobie:)
                                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:43
                                  A my caly czas mowimy o DODAWANIU gazu aby sie zmiesci na zoltym a
                                  nie tym, ze nie masz innego wyboru jak na nim przejechac.. widzisz
                                  roznice?
                                  • baba_krk Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:52
                                    ktoś tu jest w swoim żywiole ;))))
                                    • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:54
                                      baba_krk napisała:

> ktoś tu jest w swoim żywiole ;))))

si, si :)
                                  • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:53

To widać każde z nas mówi o czymś innym.
                                    Więc dyskusja jest bezcelowa.
                              • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:51

Konitk, nie odpowiedziałeś mi na pytanie. A co w sytuacji, kiedy dojeżdżasz do
                                skrzyżowania i wtedy zmienia się światło, żeby zatrzymać się przed
                                sygnalizatorem musiałbyś ostro zahamować, także zgodnie z przepisami aby tego
                                uniknąć możesz przejechać na żółtym. Ale też żeby zjechać ze skrzyżowania przed
                                tym nim na tym przecinającym samochody dostaną zielone musisz delikatnie
                                przyspieszyć. I co wtedy robić?

Poza tym tak jak pisałam gdzieś tam - każdy coś tam na drodze robi nie tak.
                                Jasne, są sytuacje mniej, bardziej i wcale niebezpieczne. Ale jeśli już mówimy o
                                jeździe niezgodnie z przepisami, to czy możesz powiedzieć, że nigdy nie zdarzyło
                                Ci się przekroczyć dozwolonej prędkości o 1 km? Nigdy nie zatrzymałeś się na 7
                                sekund w miejscu niedozwolonym, w celu np wysadzenia tam żony? Itd itd.
                                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:57
                                  Wiec jest jedna dosc dobra metoda...dojezdzajac do skrzyzowania
                                  redukuje sie predkosc (wyjatkiem jest ciag swiatel zsynchronizowanych
                                  ) Taki manewr pozwala Ci na szybsza reakcje i pokazuje pojazdom ZA
                                  Toba jakie masz zamiary..

Oczywiscie, ze tez popelniam bledy.. ale:
                                  1. nie chwale sie nimi i nie uwazam, ze moge olewac przepisy
                                  2. Ja za przekroszenie o 1 km/h place mandaty..
                                  • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:04

> 1. nie chwale sie nimi i nie uwazam, ze moge olewac przepisy

Nie uważam, żeby Nemo się chwalił. Inaczej odebrałam jego post.

> 2. Ja za przekroszenie o 1 km/h place mandaty..

Hm? Chodzi Ci o sytuacje, kiedy zostaniesz złapany na gorącym uczynku?
                                    • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:06
                                      Krytyka przepisow plus chwalenie sie.. te dwie rzeczy sa w tym
                                      watku..

Chodzi mi o drakonskie kary za przekraczanie predkosci i niezmiernie
                                      czeste kontrole lotne i stacjonarne..
                                      • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:32
                                        kontik_71 napisał:

> Krytyka przepisow plus chwalenie sie.. te dwie rzeczy sa w tym
                                        > watku..

Głównym przesłaniem tego wątku nie było chwalenie się, lecz przestroga, że za
                                        przejechanie na żółtym świetle można zapłacić, co zostało uwzględnione w nowym
                                        taryfikatorze.
                                        Wiem, że sporo osób tak robi, dlatego postanowiłem stworzyć dyskusję na ten temat.
                                        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:34
                                          Twoim zdaniem to: "Co za idiota wymyślił ten głupi przepis?" jest
                                          przestroga?
                                          • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:43
                                            kontik_71 napisał:

> Twoim zdaniem to: "Co za idiota wymyślił ten głupi przepis?" jest
                                            > przestroga?

To jest mój komentarz do przestrogi:)
                                            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:45
                                              Wiec sie nie dziw, ze niektorzy raguja alergicznie
                                              • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:46

Ale już wystarczy, Konitku! :-)
                                                Złość piękności szkodzi, więc zachowajmy wszyscy umiar. :-)
                                              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:49
                                                kontik_71 napisał:

> Wiec sie nie dziw, ze niektorzy raguja alergicznie

Niezależnie od przepisów żółte światło będzie zawsze tematem spornym. Jeżeli
                                                przejazd na żółtym nie będzie karany, będzie nadużywany przez kierowców (tak jak
                                                jest teraz), natomiast jeżeli będzie karany, może być nadużywany przez
                                                policjantów drogówki czekających na łapówki. I tak źle i tak niedobrze:(
                                  • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 21:39
                                    kontik_71 napisał:

> Wiec jest jedna dosc dobra metoda...dojezdzajac do skrzyzowania
                                    > redukuje sie predkosc

Po co redukować prędkość przed skrzyżowaniem? Nie ma się co bać skrzyżowania,
                                    ono nie gryzie. Ja jadę sobie swoim torem, jeżeli jestem blisko i jadę w miarę
                                    szybko, a światło się zmienia to dodaję gazu, żeby szybciej przez nie
                                    przejechać. Jeżeli jestem w stanie wyhamować to to robię.
                                    NIGDY nie zdazyło mi się przejechać na czerwonym świetle!

PS. jeżeli jestem blisko skrzyżowania, to wydaje mi się, że dodanie gazu jest
                                    bardziej stosowne, gdyż pozwala szybciej opuścić skrzyżowanie, na którym zacznie
                                    się odbywać ruch w innym kieruku.
      • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:23
        Kontiku...nie zaczynaj :P
        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:24
          Dlaczego mam milczec gdy widze, ze glupota, przekraczanie przepisow
          itp jest chwalona i ukazywana jako cnota? Z mila checia poswiece ta
          wolna chwile ktoa wlasnie mam na krytyke...
          • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:25
            Niepoprawny jesteś :P
            • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:26
              Niepoprwany bo nie chce przezyc chwili gdy ktos kogo sie lubi laduje
              na cmetarzu?
              • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:32
                kontik_71 napisał:
                > Niepoprwany bo nie chce przezyc chwili gdy ktos kogo sie lubi laduje
                > na cmetarzu?

To było o mnie? :)
                • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:33
                  Lubie wszystkich na forum (no prawie wszystkich) wiec de facto tez
                  do Ciebie
                  • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:35

> Lubie wszystkich na forum (no prawie wszystkich)

Czym sobie zasłużyłam na to wyróżnienie? ;-)))
              • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:32
                :(
              • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:33
                kontik_71 napisał:

> Niepoprwany bo nie chce przezyc chwili gdy ktos kogo sie lubi laduje
                > na cmetarzu?

Albo zajmujemy kwatery obok siebie :(
                • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:34
                  Ależ cmentarnie sie robi, brrr
                  • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:36
                    polla.k napisała:

> Ależ cmentarnie sie robi, brrr

Lepiej to tu uświadomić, niż potem lamentować.
                    • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:37
                      to się dobraliście :)
                    • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:41

Jasne.
                      Ale nie bądźmy tacy krystaliczni. Każdy ma jakieś grzeszki. Albo miał. Albo mieć
                      będzie. :-)
                      • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:10
                        kitek_maly napisała:

>
                        > Jasne.
                        > Ale nie bądźmy tacy krystaliczni. Każdy ma jakieś grzeszki. Albo miał. Albo mie
                        > ć
                        > będzie. :-)
                        >

To oczywista oczywistość.
              • puszysta_gimnazjalistka Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:21
                To ja doleję oliwy do ognia.

Umiera się na trasie, w miastach jeżeli już ktoś umiera to raczej piesi lub
                motocykliści, ale też rzadko. Spośród całego wachlarza zachowań na drodze
                przejeżdżanie na żółtym jest dość bezpieczne.
                • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:31
                  Bo w miastach się zostaje kalekami. Bo nikt nie wie co znaczy w statystyce "ranny"
                  • puszysta_gimnazjalistka Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:40
                    O ile nie uda Ci się samochodem skoczyć z wiaduktu albo innej estakady, to nawet
                    kaleką w mieście trudno zostać, w szczególności jak unika się latarni i słupów a
                    uderza w inne samochody.
                    • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:49
                      Tylko skąd ja ich biorę kurcze...
                    • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 19:52
                      Wiesz z jaka predkoscia robi sie testy aut? Pewnie nie wiesz bo bys
                      takich glupot nie pisal.. wiec testy sie przeprowadza z predkoscia 50
                      km/h..
                • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:54
                  A jeszcze - a co będzie jak to np ty będziesz tym kierowcą, który w tego pieszego trafi?
          • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:26

Ale kto chwali?
            Ja powiedziałam, że nie wolno. A 3 inne osoby stwierdziły, że robią tak samo.
            Ale nikt nie mówi, że tak należy robić. ;-)
      • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:25

Bez przesadyzmu. Żółte nie równa się czerwone na pasie przecinającym. :-)
        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:30
          Zolte nie pozwala na wjazd na skrzyzowanie. Tylko i wylacznie
          zielone pozwala na to
          • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:32

Chyba, że za zatrzymanie wiązałoby się z gwałtownym zatrzymaniem. A gdy widzisz
            żółte światło w takim momencie, że przy normalnym hamowaniu (nie gwałtownym)
            zatrzymałbyś się na środku skrzyżowania, to co robić?
          • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:32
            A i to wtedy, gdy masz możliwośc zjazdu ze skrzyżowania
            • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:38
              No to dzisiaj widziałem, jak dziewczyna na egzaminie nie zdązyła zjechać ze
              skrzyżowania i wycofywała (nie był to dobry pomysł tym bardziej, że prawie
              wjechała w tramwaj:).
              Poza tym ludzie widząc, że dziewczyna jest na egzaminie mogliby ją wypuścić ze
              skrzyżowania. W końcu wszyscy się kiedys uczyliśmy jeździć.
              • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:39
                jejj, wyobrażam sobie, jak sie zestresowała. Ja taki egazamin juz
                bym skończyła.
              • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:49
                Skręt w lewo? no z nim to jest tak, że dojeżdżasz, ja miałam na mysli sytuacje, gdzie ludzie widzą ewidentnie że nie zjadą nawet prosto pchają sie na to skrzyżowanie a potem nikt w żadną stronę się nie może ruszyć.
                A masz racje - niestety traktowanie "L-ek", zwłaszcza egzaminacyjnych świadczy też o naszej ogólnej kulturze jazdy i że zapomniał wół... :(
      • lupus76 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:26
        kontik_71 napisał:

> Jesli bedziesz mial pecha to ktorys z nastepnych Twoich watkow moze
        > sie nazywac "przejezdzalem na zoltym - moze ktos mnie odwiedzi w
        > szpitalu?"
        >
        To jak będzie miał szczęście. Jak będzie miał pecha - już nigdy nie napisze
        żadnego wątku...
    • whereisnemo Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:52
      A żeby było ciekawiej, to na egzaminie też przejechałem na żółtym:)
      Zdałem za 1.:)
      • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:56
        No, mojego brata egzaminator "uczył" jeździć 130/h na drodze do 90, z okresowymi ograniczeniami do 70...
        • cheekymonkey Poprawka! 03.09.08, 12:59
          Tfu, instruktor chciałam powiedzieć
      • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 12:56

:-)
        Moim zdaniem nie ma co teoretyzować nt. sytuacji, w których się znalazłeś. Jasne
        chyba jest dla wszystkich, że trzeba jeździć ostrożnie i uważnie. Ale wszystkich
        sytuacji tu nie przerobimy.
        • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:02
          Nie no, pewnie że się nie da, są różne,czasem się ich nie uniknie. Ale nie można uważać, że to jest spoko i ok. I chyba chodzi o to właśnie, żeby ich unikać a nie traktować jak coś normalnego. :)
          • kitek_maly Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:06

I chyba chodzi o to właśnie, żeby ich unikać a
            > nie traktować jak coś normalnego. :)

Zgadzam się. :-)
      • wanilinowa Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:11
        whereisnemo napisał:

> A żeby było ciekawiej, to na egzaminie też przejechałem na żółtym:)
        > Zdałem za 1.:)

bo może stworzyłbyś większe zagrożenie stając dęba za sygnalizatorem niż
        przejeżdżając na tym żółtym? każda sytuacja jest inna i uważam że niesłusznie tu
        Cię złajano za złamanie "żelaznej" zasady nieprzejeżdżania na żółtym
        • cheekymonkey Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 13:24
          Nie chodziło o sytuacyjne - bezpieczniejsze przejechanie, tylko o dodawanie gazu,że by na nim zdążyć.A to już chyba co innego? I raczej o ogólne przekonania wielu osób ( nie tylko tu na forum) że to jest ok.
          :)
        • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 19:54
          Autora zlajano nie za przejchanie tylko za nastawienie do tego jak do
          calkiem normalnej sprawy.. Przejezdzanie na zoltym jest zabronione i
          jedynie w WYJATKOWYCH przypadkach powino do tego dochodzic..
          Zbyt wielu ludzi zapomina, ze auto jest bronia, ktora bardzo latwo
          kogos zabic
    • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:27
      No i stało się, dzisiaj przemknęłam na pomarańczowym...
      • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:33
        Zdecydowanie masz sie czym chwalic... Przestaje sie dziwic, ze malo
        kogo rusza to, ze rocznie w wypadkach w Polsce ginie miasteczko... Bo
        przeciez jazda zgodna z przepisami to plama na homorze..
        • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:35
          zdecydowanie się nie chwalę to raz, a dwa - wolałam nie ryzykować wywinięcia
          orła po hamowaniu.
          • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:41
            Orla po hamowaniu? Czyzby znowu syndrom ciezkiej stopy?
            • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:42
              bez przesady :)
              • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:45
                Oboje dobrze wiemy, ze moje twierdzenie nie jest pozbawione
                podstaw...
                • polla.k Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:46
                  :P
                  • kontik_71 Re: dzisiaj powinienem dostać 1000zł mandatu 03.09.08, 20:52
                    No i to jest wlasnie potwierdzeniem moich slow.. dziekuje

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka