Dodaj do ulubionych

Czy Michnik odpowie na wyzwanie?

29.10.10, 13:07

Wyzwanie Michnikowi rzucił jeden z forumowiczów FK podpisujący się nickiem "rekontra" obecnie pisujacy w salonie24.

Wyzwanie rekontry jest tekstem - odpowiedzią na wywiad Michnika jaki ukazał się w 43-cim numerze "Wprost" pod znamiennym tytułem "PiS jak KPP".

Nasz były forumowy kolega rozprawia się z tezami Michnika w sposób spokojny ale zdecydowany, merytoryczny ale nieprzynudząjący.

Warto przeczytac tekst rekontry i zastanowi się nad "misją Michnika" w Polsce.

Niejako przy okazji mozba zrozumie dlaczego reżim Jaruzelskiego zarzekał się, ustami Urbana, że z Kuroniem i Michnikiem nigdy rozmawiac nie będzie a potem, w Magdalence i przy OS, nie tylko romawiał.

rekontra.salon24.pl/
Obserwuj wątek
      • mak67 Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 13:23
        Adam M. palnął głupotę i teraz bedzie siedział cicho. No chyba ze wysle na blogera swojego mecenasa. Adam M. zapomniał że bronił swojego tatusia badź co bądź zasłużonegpo działacza KPP i chyba nie chciał go umieścic w PIS
        . Zresztą ciekawe jak Adam M. zareaguje jak mu braciszek w kajdankach do Poslki wróci
        • ploniekocica Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 13:42
          Nie będę polemizować z mądrością tego tekstu, albowiem nie byłam w stanie się przebić przez sposób pisania owego blogera. Wyjątkowo pretensjonalnie pisze.
          Natomiast, skąd niby ma Michnik wiedzieć, co pisze jakiś bloger na jego temat?
          I dlaczego nie ma mieć tego gdzieś? Znasz przysłowie o karawanie?
          • homosovieticus Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 13:50
            To nie jest wyzwanie dla ludzi przedkładajacych formę polemiki nad jej treścią.
            Co do pretensjonalności to zarzut taki stawiasz nie po raz pierwszy i najczęsciej wtedy, kiedy merytorycznie nie jesteś w stanie odpowiedziec na stawiane antytezy.

Znam inne przysłowie np. o głośnych dzwonie, znasz je?

• ploniekocica Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 13:59
              Ale to nie jest wyzwanie dla mnie tylko dla Michnika, jak rozumiem, zatem ja na szczęście nie muszę odpowiadać (hihihi) "merytorycznie na antytezy".
              Bądź łaskaw zauważyć, że moje określenie "pretensjonalny styl" jest eufemizmem.
              Natomiast nadal nie odpowiedziałeś mi, dlaczego to redaktor naczelny dużej gazety ma odpowiadać na wyzwania każdego blogera i skąd ma o tych wyzwaniach wiedzieć?
              Przysłowia " o głośnych dzwonie" nie znam, ale mam nadzieję poznać za Twoim pośrednictwem.
              • homosovieticus Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 14:06
                Czy warto odpowiadac na cos takiego?

ploniekocica napisała:

> Ale to nie jest wyzwanie dla mnie tylko dla Michnika, jak rozumiem, zatem ja na
                > szczęście nie muszę odpowiadać (hihihi) "merytorycznie na antytezy".
                > Bądź łaskaw zauważyć, że moje określenie "pretensjonalny styl" jest eufemizmem.
                > Natomiast nadal nie odpowiedziałeś mi, dlaczego to redaktor naczelny dużej gaze
                > ty ma odpowiadać na wyzwania każdego blogera i skąd ma o tych wyzwaniach wiedzi
                > eć?
                > Przysłowia " o głośnych dzwonie" nie znam, ale mam nadzieję poznać za Twoim poś
                > rednictwem.

Moim zdaniem, tylko basia.basia może twierdząco odpowiedziec i kontynuowac rozmowe.
      • 1-normalny_czlowiek1 Czy jeśli ktoś tobie udowodni fałsz i głupotę, 29.10.10, 20:03
        ploniekocica napisała: A możesz mi wyjaśnić, dlaczego miałby odpowiedzieć na jakieś wyzwanie jakiegoś blogera, ukrywającego swoją tożsamość pod nickiem?

---> to ma znaczenie jak ten ktoś się nazywa?
        A może, jeśli jesteś przekonana, że racja jest po twojej stronie, to czy jej po prostu nie powinnaś przedstawić? Ty jednak chyba jesteś z tych, którzy złapani na kłamstwach "wyniośle" milczą... albo czepiają się nicka?
    • omamiony.wiedzmin Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 29.10.10, 13:22
      Homoś weź Ty się walnij w czółko. Wielki Adam miałby reagować na popierdywania każdego ciołka ,któremu w pustym móżdżku lęgną się różne bzdety ???
      Hyba se iaia robiż !
      Adam tak jak Krzysztof Jarzyna ze Szczecina jest szefem wszystkich szefów i dla Niego takie grube karki z bejsbolami są za cienkie bolki ,hej !
      nara :)
      • fox.tarot Re: A propos, czy znalazła się już teczka wybitne 29.10.10, 20:51
        Po wizycie w archiwach wiele teczek zostało 'cudownie' oczyszczonych -ale pozostały inne slady - np jak to Kuroń prowadził 'negocjacje' z SB , jak to Szczypiorski ojaca wąłsnego sciągał z Zachodu na poleceni UB tylko po to żeby go potem zmaskarowano , jak to Maleszka
        jeden z autorytetów gazety wybiórczej przyczynił się walnie do smierci swego przyjaciela ,
        o dziewczynie Niesioła etc
        Z tad wynikała tak daleko posunięta determinacja układu slużąca zamachowi na IPN .
        Oni woleli by żeby nie wyszły takie sprawy jak np cudowne ocalenia pewnego profesora bez matury z obozu a zaraz poetm wpadka miejscowej komórki podziemia
    • 4_oddech_kaczuchy Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? NIE 29.10.10, 21:29
      Co do tytułowego pytania to wątpliwości nie mam - nie odpowie.
      Z jednego zasadniczego powodu.
      Michnik nie po to mozolnie wdrapywał się z nizin na wyżyny Parnasu, żeby teraz ze zwykłymi ludźmi polemizować.
      Nie jestem badaczem jego życia, nie mam na to czasu ani chęci, ale z tego co pamiętam, cała najnowsza histora jego życia, począwszy od stanu wojennego, poprzez tajne negocjacje z Sowietami (wraz z A. Wajdą), toasty z Kiszczakiem, bruderszaft z Jaruzelskim, naznaczona była wyłącznie znanymi nazwiskami (Urban to też znane nazwisko).

Michnik raczej wypowiadał się na wybrany przez siebie temat, opiniował go, ustawiał czytającego, wskazywał zagubionym właściwą i jedynie słuszną drogę, miotał gromy (jak Zeus), ubliżał obiektom swojej krytyki, poniżał i degradował w oczach czytelników, ział językiem miłości, itp. - ale nie pamiętam, żeby komuś wprost odpowiadał na konkretne zarzuty.

Dlatego właśnie ten fragment wypowiedzi Michnika, zacytowany przez rekontrę, jest najlepszy.

„Naganiacze i zdrajcy”

„Nagonki miały swój osobliwy język: roiło się tam od groźnych przymiotników i patetycznych wykrzykników, a nazwiska służyły zwykle jako przezwiska” (…)

„Fenomen nagonek był ciekawy. Miały one w Polsce długą historię: bywały organizowane z nakazu władzy, ale bywały też inspirowane przez środowiska opiniotwórcze aspirujące do władzy; bywały również spontaniczną reakcją na wypowiedź jakiegoś śmiałka, który odważył się naruszać dogmaty uchodzące za niewzruszone. (…) Nagonka miała tych ludzi zohydzić, opluskwić, uczynić przedmiotem zbiorowej nienawiści i pogardy. Taki był sens nagonek międzywojennych na Gabriela Narutowicza i Stefana Żeromskiego

Michnik dobrze rozumiał opisywane przez siebie mechanizmy.
      Ale chwila nieuwagi i własnym językiem wyjaśnił nam swoje własne metody działania, które obserwujemy od dwóch dziesięcioleci.
    • fox.tarot Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 30.10.10, 00:46

www.rp.pl/artykul/552823-Rabin--goje-zyja-po-to--by-uslugiwac-Zydom.html

Rabin: goje żyją po to, by usługiwać Żydom
      Piotr Zychowicz 22-10-2010, ostatnia aktualizacja 22-10-2010 02:08
      Jeden z czołowych izraelskich duchownych porównał nie-Żydów do zwierząt pociągowych

źródło: AFP
      Rabin Owadia Josef
      +zobacz więcej
      Rabin Owadia Josef to nie tylko powszechnie szanowany kapłan, ale także polityk. Jest duchowym przywódcą religijnej partii Szas wchodzącej w skład obecnej koalicji rządzącej. Rabin znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi, jednak tym razem – zdaniem większości Żydów – grubo przesadził.

– Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie – powiedział Josef podczas wystąpienia w synagodze. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie – podkreślił. Potem porównał nie-Żydów do zwierząt pociągowych.

– Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność – stwierdził 90-letni Owadia Josef. Dlaczego? – Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda.

Jego słowa zostały nagrane ukrytym mikrofonem i wyemitowane przez izraelską telewizję Channel 10. Wywołały zdumienie i oburzenie w Izraelu.

– To, co wygaduje Josef, podpada pod ustawę o zakazie szerzenia rasizmu. Od tego człowieka zależy jednak istnienie rządu. Dlatego władze nie kiwną palcem – powiedział „Rz” Uri Huppert, specjalista ds. judaizmu z Jerozolimy. W taki sposób o nie-Żydach myślą tylko najbardziej radykalni ortodoksi. Oni jednak tak samo, a może nawet jeszcze bardziej, nienawidzą świeckich Żydów – dodał.

Rabina Josefa potępiły organizacje żydowskie ze Stanów Zjednoczonych, które na co dzień zwalczają antysemityzm. – Te słowa to obraza ludzkiej godności i równości. Judaizm naucza czegoś zupełnie innego – oświadczył szef Amerykańskiego Kongresu Żydów David Harris. – To bardzo niepokojące, gdy religijny przywódca, w szczególności rabin, naucza nienawiści i dzieli ludzi – wtórował mu Abraham Foxman z Ligi przeciwko Zniesławieniu.

Nawet wielu ortodoksyjnych rabinów odcina się od wypowiedzi Owadii Josefa. – On jest znany z tego, że jest humorzasty i często mówi dziwne rzeczy bez zastanowienia. Jako ortodoksyjny rabin czułem się zażenowany, słysząc jego ostatnią wypowiedź – powiedział „Rz” rabin Mosze Jakow Poupko z Jerozolimy. – Tak jak przedstawiciele innych religii oczywiście uważamy, że to my, Żydzi, mamy rację i dostęp do prawdy. Nie oznacza to jednak, że pogardzamy innymi ludźmi – zapewnił rabin Poupko.

Rzeczpospolita
      • fox.tarot Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 30.10.10, 00:49
        Izrael: Zatrzymano rabina podejrzanego o rasizm antygojowski Prześlij»
        Drukuj»
        Komentuj»
        PAP
        19-08-2010, 13:04
        Rabin, który napisał książkę usprawiedliwiającą w niektórych okolicznościach śmierć gojów, w tym dzieci, został w czwartek zatrzymany przez policję izraelską.
        Rabin Josef Elicur, mieszkający w żydowskim osiedlu na Zachodnim Brzegu Jordanu, jest podejrzany o podżeganie do nienawiści na tle rasowym i do przemocy.

W opublikowanej na początku roku książce, której Elicur jest współautorem, napisano, że nie-Żydzi nie są "z natury obiektem współczucia", a ich atakowanie "może powstrzymać ich szczwane zapędy" - pisze dziennik "Haarec".

Obaj autorzy uważają również, że zabijanie dzieci "wrogów Izraela" może być dozwolone, gdyż "jest jasne, że będą żywiły wobec nas przesądy, jak dorosną".

"Wszędzie tam, gdzie wpływy gojów stanowią zagrożenie dla przetrwania Izraela, jest dozwolone ich zabijanie, nawet jeśli chodzi o sprawiedliwych wśród narodów świata" - piszą rabini.

• behemot17-13 Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 30.10.10, 10:02
      czytając tekścik niejakiego rekontry o mało się nie zdrzemnąłem. zanim doszedł do swoich oczywistych wniosków napierdzielił tyle "mądrych" , nikomu niepotrzebnych zdań jakby chciałby się pochwalić że potrafi je składać. z jego tekstu najbardziej rozbawiła mnie próba rozgrzeszenia Ziobry. Ziobro kolejny raz się zbłaźnił, lecz dla niektórych jest prawie bohaterem. tendencyjne pisanie o Żakowskim pomijam. a propos stłuczonych luster na Czerskiej, być może tam nie mają, natomiast niejaki rekontra musi mieć ich za wiele. A.Michnik pewnie nie odpowie, na zakup kilku mniejszych lustereczek dla pana rekontry powinien się wysilić. będzie miał na każdą okazję zamiast chusteczek higienicznych.
        • Gość: Kir Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.10, 15:48
          "zeczywistość języka, bo chcą argumenty wzmocnić, wiążąc je z emocjami” – jakżeż celne słowa, jakże trafne spostrzeżenie doświadczonego dziennikarza, który dzieli się przemyśleniami na łamach Gazety Wyborczej. Swoją drogą, czy mógłby sobie wymarzyć lepsze miejsce, na tę jakże trzeźwą diagnozę?
          Autor tych słów pisze komentarze dla Wyborczej, ale jest publicystą „Polityki”, a ponadto prowadzi piątkowe wydania audycji w Radiu TOK FM i na dodatek ma swój własny program w TVP Info. Przecież ten redaktor to jakiś kombajn dziennikarski, który gdzie tylko może tam i sieje i orze, i młóci także - radio, telewizja, osławiony tygodnik i opiniotwórczy dziennik.
          Jakżeż rozległe możliwości dziennikarskiej perswazji, uświadamiania czytelników i wkładania im do głów jak winni postrzegać rzeczywistość. Etykę dziennikarską ma w małym palcu. I dostrzegł zależność i ją ujawnia, a właściwie obnaża - używa się języka fałszującego
          to wypociny na temat z Salonu 24 bo nie uwzględnili GP i czegoś takiego jak beletrystyka Naszego Dziennika,chociaż w treści pewne elementy zawarto ,jedynie ich nie uwypukuklono
        • behemot17-13 Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? 30.10.10, 20:45
          homosovieticus napisał:

> Czy ty "kocie" ukończyłes prywatną szkołę średnią ?
          jak zwykle masz problem z moją osobą, a to majstrujesz przy moim nicku, innym razem robisz wyrzuty że nie zaczynam nowego zdania z dużej litery, tym razem dociekasz mojego stopnia wykształcenia. dalej twierdzę że tego typu inwigilacja zaprowadzi cię na manowce. nie czas i miejsce na szczegóły, by jednak zaspokoić choć w minimalnym stopniu twoją ciekawość podaję- nr. kołnierzyka 39, nr. butów przy najbliższej okazji. aha, laurek nie zamierzam pisać. ok.
    • Gość: Kir Re: Czy Michnik odpowie na wyzwanie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.10, 18:28
      o-vieticus napisała:
      ejako przy okazji mozba zrozumie dlaczego r
      > stami Urbana, że z Kuronie

> stami Urbana, że z Kuroniem i Michnikiem nigdy rozmawiac nie będzie a potem, w
      > Magdalence i przy OS, nie tylko roma
      stami Urbana, że z Kuroniem i Michnikiem nigdy rozmawiac nie będzie a potem, w
      > Magdalence i przy OS, nie tylko romawiał.
      reszta przy Os to pewnikiem manekiny były a prawdomówność Urbanaaż nader wygodna
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka