Dodaj do ulubionych

Internet jest niebezpieczny !

02.06.19, 13:12
Znane metody zabezpieczania się przed internetowym szpiegostwem i inwigilacją
część I

Użytkownicy internetu są narażeni w dzisiejszych czasach na zalew reklam na stronach, portalach internetowych , na szpiegostwo, tropienie swych poczynań w internecie oraz na samowolę wielu portali internetowych , które na ich komputerach bez ich wiedzy i zgody instalują oprogramowanie reklamowe, niechciane programy a także instalują nam nierzadko szpiegowskie złośliwe oprogramowanie, wirusy szpiegowskie, konie trojańskie . Często strony internetowe wymuszają na nas zmianę ustawień naszej przeglądarki internetowej, usuwanie zabezpieczeń, blokady reklam a także wymuszają wyrażenie zgody na obrót naszymi danymi osobowymi, na używanie naszych danych do celów marketingowych, na przysyłanie nam reklam. Internet jest też platformą działania oszustów, złodziei.
Jeżeli zainstalujemy na swoim komputerze oprogramowanie antyszpiegowskie, antyreklamowe to będziemy informowani przez te programy o tym, ilu np. tzw. tropicieli chce nas śledzić przy okazji wizyty na różnych stronach internetowych, będziemy znać ich nazwy. Ponadto uzyskamy możliwość blokowania niechcianych
stron internetowych, blokowania szpiegów i reklam a także co najważniejsze możliwość blokowania wykonywania skryptów jawa. Blokowanie skryptów jest bardzo ważne ponieważ poprzez te skrypty strony internetowe mogą nam grzebać w komputerach, instalować niechciane i szpiegowskie oprogramowanie, przechwytywać prywatne dane i informacje. Utrudnia to jednak pracę w internecie, ponieważ sami musimy decydować na co pozwolić a na co nie, sami zarządzać blokadami jednak jest to cena za zasadnicze zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci, ochronę prywatności, pozbycie się szpiegów i reklam.
Mamy prawo do własnego konfigurowania przeglądarki internetowej , możemy dla bezpieczeństwa włączyć tzw. okna prywatne, możemy ograniczyć lub zabronić zapisywanie ciasteczek ( cookies ) na naszym komputerze i mamy prawo wymagać od stron internetowych respektowania ustawień naszej przeglądarki. Niestety nie wszystkie strony, portale chcą respektować nasze ustawienia i nie działają prawidłowo chcąc wymusić na nas zmianę ustawień w celach szpiegowskich i reklamowych. Sporo stron internetowych widząc, że nie może nas szpiegować wskutek naszego oprogramowania antyszpiegowskiego ucieka się do metod szpiegowskich hackerskich, przestępczych.
Wiele portali internetowych stosuje hackerską metodę szpiegostwa i przechwytywania informacji ,metodę zwaną  XSS czyli cross-site scripting. Metoda szpiegostwa XSS ogólnie bardzo mówiąc na podkładaniu naszej przeglądarce internetowej złośliwego kodu , instrukcji po wykonaniu którego przeglądarka daje przestępcy internetowemu , który tą metodę stosuje możliwość przechwytywania naszych prywatnych danych, informacji, naszych haseł logowania ,możliwość czytania naszej poczty a w szczególności metoda umożliwia mu kontrolę, wejście BEZ ZNAJOMOŚCI HASŁA na nasze konta gdzie mamy otwartą sesję, czy to będzie nasze konto pocztowe, czy konto bankowe, czy konto na allegro i inne. Jest to więc kradzież naszych chronionych, ważnych danych, które mogą być wykorzystane przeciwko nam, może dojść do kradzieży pieniędzy z konta bankowego, przechwytywania dokumentów, ktoś może wykorzystać przechwycone informacje do szantażowania, terroryzowania, zastraszania, jeśli szpieguje nas ktoś ze świata przestępczego, gangsterskiego, mafijnego, a możliwe także , że czasem agentura, służby specjalne. Może dojść do publikowania prywatnych informacji o nas , intrygowania, pomawiania, zniesławienia itp. Metoda XSS nie jest wykrywana podczas pracy z przeglądarkami internetowymi jeżeli nie mają zainstalowanych odpowiednich dodatków, rozszerzeń antyszpiegowskich lub nie mamy innego oprogramowania antyszpiegowskiego zainstalowanego na komputerze.  I nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o specjalne programy do ochrony naszej pracy w internecie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo. Tego typu dodatki, rozszerzenia istnieją np. dla przeglądarki internetowej mozilla firefox. Nie wykryłbym szpiegowania mnie metodą XSS przez np. onet.pl i inne gdybym nie miał zainstalowanych tych dodatków ( do mozilli firefox).

Brońmy się przed tym bezprawiem , inwigilacją skierowaną przeciwko naszym dobrom osobistym, przeciw naszej prywatności instalując, używając na komputerze przynajmniej kilka odpowiednich programów zabezpieczających i dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych. Krótko napiszę o tym teraz.
Nie wszyscy użytkownicy internetu są informatykami czy też nie wszyscy mają choćby podstawową wiedzę informatyczną. Jednak istnieją firmy które walczą ze szpiegostwem, reklamami tworząc oprogramowanie zabezpieczające przed tropieniem, szpiegostwem, instalacją na naszych komputerach niechcianego oprogramowania, kradzieżą naszych ważnych prywatnych danych. Jest to oprogramowanie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o programy chroniące naszą naruszaną totalnie w internecie prywatność. Informacje o takim oprogramowaniu można w internecie znaleźć i odpowiednie oprogramowanie ściągnąć w postaci niezależnych programów lub dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych, np. do mozili firefox istnieją dodatki, rozszerzenia z różnych kategorii w tym z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i są do ściągnięcia ze strony internetowej mozilii firefox.
Jednym z najlepszych zabezpieczeń przed szpiegostwem oraz instalowaniem nam na komputerze niechcianego oprogramowania jest dodatek np. do mozilli o nazwie NoScriptsuite. Dodatek ten blokuje wykonywanie na naszym komputerze skryptów jawa i daje możliwość blokowania lub zezwalania portalom internetowym na wykonywanie tychże skryptów, blokuje szpiegów, tropicieli. Drugi bardzo ważny dodatek na przykładzie mozilli firefox to dodatek o nazwie Ghostery, który blokuje też szpiegów , tropicieli a także reklamy. Inny ważny i popularny dodatek to Adblock lub Adblock Plus, blokuje on reklamy na komputerze pracującym w internecie. Wystarczy pobrać te dodatki i zainstalować na komputerze, instalują się częściowo automatycznie. Wymienione dodatki istnieją też w wersjach dla innych popularnych przeglądarek internetowych.
W celu dalszego zwiększania naszego bezpieczeństwa w sieci należy także odpowiednio skonfigurować przeglądarkę internetową oraz zainstalować jeszcze inne oprogramowanie takie jak w szczególności dobry firewall czyli zaporę ogniową w wersji takiej, która daje łatwo możliwość kontroli połączeń wychodzących i przychodzących oraz możliwość blokowania tych połączeń. Niezbędny będzie też program wykrywający  i usuwający oprogramowanie typu spyware czyli oprogramowanie szpiegowskie np. program Spyboot Search&Destroy. Co do konfiguracji przeglądarki na przykładzie mozilli firefox to należy włączyć ustawienia użytkownika a nie domyślne, włączyć przeglądanie w tak zwanych oknach prywatnych, wyłączyć aktualizacje automatyczne, zabronić przeglądarce zapisywania tzw. ciasteczek
( cookies ) na naszym komputerze. Ponadto warto jeszcze zainstalować program typu monitor sieci, program taki potrafi wyświetlać nam informacje o tym z jakimi komputerami, serwerami w sieci internet łączy się nasz komputer , podaje adresy  IP komputerów , serwerów w sieci, monitoruje więc nasz ruch sieciowy i historię połączeń może zapisywać w logu. Po wykonaniu przedstawionych powyżej kroków i instalacji będziemy w miarę zabezpieczeni przed szpiegostwem, niechcianymi instalacjami, reklamami, wirusami także.

druga część postu, zakończenie w komentarzu bo w jednym kawałku się nie mieści.
Obserwuj wątek
  • leslawgzp Re: Internet jest niebezpieczny ! 02.06.19, 13:16
   Znane metody zabezpieczania się przed internetowym szpiegostwem i inwigilacją
   część II

   Istnieją jeszcze inne możliwości zapewnienia sobie prywatności a w szczególności anonimowości w sieci. Jeżeli chcemy pracować całkiem anonimowo to musimy ukrywać adres IP naszego komputera. Adres IP posiada każdy komputer , serwer w sieci internet , po tym numerze jest jednoznacznie identyfikowany. Istnieją programy do ukrywania adresu IP oraz tworzące nam w sieci bezpieczną, prywatną drogę czy kanał poprzez który możemy bezpiecznie przesyłać swoje dane uniemożliwiając innym śledzenie, przechwytywanie tego co wysyłamy lub odbieramy.
   Stworzono do tego celu tzw. sieć TOR oraz oprogramowanie o nazwie Tor Browser korzystające z sieci Tor. Oprogramowanie Tor Browser jest darmowe, do ściągnięcia z internetu. Inny system zapewniania nam anonimowości
   i ochrony naszych danych to VPN - Virtual Private Network.
   Programy typu VPN tworzą nam bezpieczny kanał, tunel prywatny w sieci, ukrywają nasz numer IP. Programy do
   VPN są też do ściągnięcia z internetu, chociaż większość z nich wymaga opłacania.
   Jeszcze jedna uwaga, największe możliwości śledzenia naszych poczynań w internecie czy przechwytywania naszych danych ma nasz dostawca internetu, internet provider. Dostawcami internetu są np. firmy telekomunikacyjne dostarczające kablową telewizję i internet np. Vectra, Multimedia i inne. Dostawcami internetu dla nas są też operatorzy sieci telefonii komórkowej, Orange, Play, T-Mobile.
   Dokładniejsze informacje dotyczące powyższej tematyki można znaleźć w internecie, na forach internetowych, szukajcie artykułów na temat prywatności i bezpieczeństwa.
  • leslawgzp Re: Internet jest niebezpieczny ! 04.06.20, 19:54
   Internetowe szpiegostwo i inwigilacja rozwija się, agendy rządowe wielu krajów a szczególnie należy tu wskazać na USA , realizują projekty , których zadaniem jest opracowanie nowych sposobów, metod , systemów służących jeszcze skuteczniejszemu śledzeniu użytkowników internetu, inwigilacji ich działalności w sieci oraz pracy na swoim własnym prywatnym komputerze, który przestaje być prywatny po podłączeniu do internetu. Prowadzone są ciągle prace nad łamaniem zabezpieczeń przed szpiegostwem, nad łamaniem szyfrów używanych w internecie do przesyłania danych. Rządom wielu krajów a tym samym agendom rządowym, służbie bezpieczeństwa, policji ością w gardle jest to , że jeszcze w internecie istnieje pewna strefa prywatności i wolności. Istnieją programy i sposoby eliminacji czy przynajmniej ograniczania inwigilacji, istnieje też ukryty internet tzw. deep web ( głęboki internet ) , który powstał w odpowiedzi informatyków, organizacji wolnościowych a także hakerów na totalne szpiegowanie wszystkich internautów. Są to siły starające się chronić prywatność, wolność, demokrację, niezależność internetu od rządów , polityki, propagandy, cenzury oraz od dużych firm, korporacji handlowych, reklamowych i ich reklam . W celu ochrony prywatności a także zachowania anonimowości w internecie stworzona została sieć TOR zwana siecią cebulkową oraz systemy VPN czyli wirtualnej sieci prywatnej. Agendy rządowe takie jak np. amerykańska NSA czy FBI starają się „rozbroić „ te systemy służące prywatności i anonimowości w sieci, chcą odebrać narodom świata te istniejące możliwości ochrony swej prywatności, poufności swych danych prywatnych, swych dóbr osobistych , swojej poczty emailowej, swojego wizerunku, profilu. Wielu ludzi jeśli nie większość użytkowników internetu nie zdaje sobie sprawy ze skali inwigilacji, jak bardzo są szpiegowani przy każdym swym kroku w internecie. Wielu ludzi lekceważy zagrożenie uważając że inwigilacja to nic takiego złego, że oni nie mają nic do ukrycia i nie przejmują się faktem, że szpiedzy internetowi wszystko prawie o nich wiedzą, wiedzą jakie kto ma zainteresowania, co kupuje poprzez internet, jakie dane ściąga i wysyła, z kim się kontaktuje poprzez pocztę email a nawet co w tych emailach pisze, szpiedzy tworzą więc szczegółowe profile użytkowników sieci. Takie podejście do sprawy szpiegostwa to wielki błąd. Internet jest narzędziem totalnej kontroli społeczeństw, dostarcza rządzącym masę informacji o ludziach, obywatelach a to jest wykorzystywane do umacniania władzy, kontroli i zwalczania opozycji, trzymania społeczeństw na smyczy i w kagańcach.
   I to prowadzić może do niszczenia demokracji, wolności obywateli, wzmacniania represyjności, ewolucji systemów ustrojowych państw świata w kierunku reżimu, dyktatury, totalitarnych rządów.

   W internecie ostatnio sporo się pisze o tym groźnym szaleństwie szpiegowania, inwigilacji. Zebrałem kilka ciekawych artykułów z internetu i zamieściłem je w jednym pliku tekstowym , który to plik o nazwie „kto szpieguje internet” załączam tutaj i polecam jego przeczytanie, bardzo to może być pouczające. Kto jeszcze mało wie o szpiegostwie w internecie to się wiele dowie, może niektórym otworzą się trochę oczy na to, co się dzieje.

   Zalecenia dla pragnących chronić swoją prywatność, chronić swoje prywatne dane i siebie przed inwigilacją.


   1. Jeżeli masz w domu komputer na którym przechowujesz prywatne pliki danych takie jak różne artykuły, dokumentacje, pisma, książki, grafikę, osobiste zdjęcia, filmy, wyniki twojej pracy i nie chcesz by szpiedzy internetowi grzebali Ci w komputerze kiedy jesteś w internecie, sprawdzali twoje zasoby prywatne a nawet czasem wykradali Ci te dokumenty to nigdy nie podłączaj tego komputera do internetu. Do pracy w internecie zainwestuj w osobny komputer na którym nie będzie nic co chcesz chronić!
   2. Podobnie jeśli w pracy korzystasz z komputera i masz na nim swoje osobiste, prywatne dane , wyniki swej pracy, dane poufne czy tajne to również nie podłączaj się do internetu, ani nawet na krótko, ani na chwilę.

   3. Korzystając z komputera przeznaczonego do pracy w internecie nie zapisuj na nim żadnych danych dotyczących twoich kont na różnych stronach, portalach internetowych, szczególnie nie zapisuj i nie pozwalaj zapisywać programom, przeglądarkom internetowym swych haseł do banku, poczty email, forów
   internetowych, portali społecznościowych , handlowych itp. Sam twórz swoje hasła np. do banków czy poczty jako hasła alfanumeryczne i nie pozwalaj by strony internetowe tworzyły te hasła za Ciebie.

   4. W celu ochrony prywatności i zapobieżenia śledzeniu Twojej działalności w internecie zainstaluj na komputerze odpowiednią przeglądarkę internetową oraz programy i dodatki anty szpiegowskie wykrywające złośliwe oprogramowanie i szpiegowskie wirusy, trojany . Skonfiguruj przeglądarkę internetową tak, by uzyskać maksimum ochrony przed inwigilacją, śledzeniem. Najbardziej szpiegowskie przeglądarki internetowe to na pierwszym miejscu Google Chrome, potem Opera, Safari, Mozilla Firefox czyli akurat te
   najbardziej popularne. Polecana dla prywatności przeglądarka to na przykład duckduckgo (duckduckgo.com ) a szczególnie Tor Browser.

   5. W celu zapewnienia sobie prawie całkowitej prywatności a szczególnie anonimowości ( ukrywanie Twojego adresu IP czyli twojego numeru identyfikacyjnego w internecie ) musisz używać przeglądarki Tor Browser lub też systemu VPN ( Virtual Private Network ). Programy do VPN są dostępne do ściągnięcia w internecie ale przeważnie za korzystanie z nich trzeba płacić ale nie są to duże opłaty, dostępne praktycznie dla każdego.
   Przeglądarka Tor Browser umożliwia też dostęp do pierwszych warstw deep web czyli ukrytego
   ( głębokiego ) internetu, internetu gdzie inwigilacja jest bardzo ograniczona, gdzie zachowujemy anonimowość, internetu w którym jest wolność. Nie mniej ten ukryty internet nie jest jednak całkiem
   bezpieczny a dla niewtajemniczonych, początkujących jest bardzo niebezpieczny. Częścią deep web jest dark web czy dark net czyli ciemny internet. Internet jaki zna generalna większość internautów to tylko 4 – 5 % zasobów całego światowego internetu Reszta czyli 95 % zasobów jest ukryta, to deep web do którego popularnymi przeglądarkami takimi jak Google Chrome, Opera, Firefox nie wejdziemy. Te przeglądarki nie służą prywatności, ochronie danych prywatnych, anonimowości, wolności.

   6. W celu dalszego zwiększenia ochrony prywatności i anonimowości w sieci internet oraz bezpiecznego przeglądania ukrytego internetu musisz zrezygnować z systemów operacyjnych Windows Microsoftu. Trzeba wyrzucić Windows 7, 8.1 a szczególnie Windows 10 , który jest systemem wyposażonym w wiele funkcji do szpiegowania i inwigilacji jego użytkowników. Windows 10 śledzi praktycznie każdy nasz krok w naszej pracy na komputerze i w internecie i wysyła ciągle informacje o nas do Microsoftu i pewno też do Google i ich partnerów. Istnieją systemy specjalnie stworzone dla prywatności i bezpieczeństwa, oparte na linux-ie . Są to np. system operacyjny TAILS oraz WHONIX.
  • leslawgzp Re: Internet jest niebezpieczny ! 06.06.20, 12:34
   Najważniejsza rzecz w temacie to plik tekstowy
   z artykułami p.t. kto szpieguje internet.doc
   Plik jest dostępny do ściągnięcia pod linkiem, url :

   wrzucplik.pl/pokaz/2051902---pt75.html
   Bardzo zachęcam do przeczytania

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka