Dodaj do ulubionych

Zwroty za żłobek w Warszawie :)

27.04.12, 23:53
Dzisiaj miałam telefon ze żłobka z prośbą o numer konta, co by urząd miasta mógł zacząć zwracać opłątę za żłóbek niesłusznie pobierana od września.
Jezeli jeszcze nie wiecie to rada miasta przegrała w sądzie i podniesiony opłaty od wrzesnia 2011 sa nielegalne - to tak w wielkim skrócie smile
Obserwuj wątek
   • asiaiwona_1 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 07.05.12, 08:46
    u nas w żłobku wisi kartka, żeby nie płacić za maj i podać numer konta do zwrotu. Więc wygląda na to, że będą zwracać nie tylko za kilka dni kwietnia - od kiedy zapadł wyrok - tylko za cały okres pobierania zawyżonej opłaty. Już sama nie wiem. Może uda mi się złapać kierowniczkę żłobka.
    A swoją drogą to szkoda, że nie działa forum na warszawskich żłobkach - może tam można by było się dowiedzieć czegoś konkretnego.
  • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 07.05.12, 10:31
   Hej
   Muszę Ciebie rozczarować, ponieważ zwrot opłat za uczęszczanie dziecka żłobka dotyczy jedynie okresu od dnia ogłoszenia wyroku WSA tj. od 17 kwietnia do 30 kwietnia.
   Odnośnie ewentualnego zwrotu opłat za żłobek od 1 września 2011 - to baaaardzo długa droga i być może niemożliwa.
   Zwrot od 17 kwietnia, ponieważ wyrok WSA posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności, stąd Zespół Żłobków na gwałt zbiera info dot. numerów kont.
   Obecnie Miasto czeka na uzasadnienie z WSA, które musi być przekazane w terminie 14 dni od zapadnięcia wyroku, czyli w dniu dzisiejszym powinno wpłynąć.
   Prawnicy Miasta zapowiedzieli, że decyzję - czy złożą apelację od wyroku sądu czy nie, podejmą po zapoznaniu się z uzasadnieniem sądu. Mają na to 30 dni od nia otrzymania uzasadnienia. Jeżeli nie złożą apelacji - Rada Miasta prawdopodobnie podejmie w najbliższym czasie nową uchwałę w sprawie wysokości opłat za żłobki (niekoniecznie opłata będzie niższa). Miasto może oczywiście złożyć apelację, lecz moim zdaniem marne szanse, aby wygrało. Dlatego w najbliższych dniach/tygodniach trzeba oczekiwać nowego projektu uchwały w/s opłat.
   O zwrot części opłat za okres od 1 września 2011 do 17 kwietnia 2012 rodzice będą mogli ubiegać się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku WSA tj. po dniu 17 maja br. (o ile Miasto nie wniesie apelacji).
    • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 07.05.12, 13:10
     W tym wypadku najprawdopodobniej od dnia 1 kwietnia do 16 kwietnia dokonają zwrotu:
     5, 95 zł (wyżywienie) plus 26 gr (opłata stała), czyli tak jak na dzień obowiązywania uchwały, zaś od dnia 17 kwietnia do 30 kwietnia - zwrot całości.
     • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 11:45
      A dziś dowiedziałam się w żłobku, że wcale nie zwrócą mi tej opłaty za nieobecność dziecka w kwietniu, tylko odliczą ją do opłaty za czerwiec. Tak faktycznie było do tej pory, że za nieobecność z poprzedniego miesiąca opłata za następny była pomniejszana. Jednak teraz chciałabym zwrot, bo tą kasą już i tak obracają zbyt długo, a skoro maj jest "gratis" to czekać trzeba kolejny?
      • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 12:07
       Owszem, tak było lecz:
       1) Uchwała Rady na podstawie, której to robiono została uchylona, więc na dzień dzisiejszy jakby jej w ogóle nie było, nie istnieje,
       2) Z powyższego wynika, że obowiązuje "stara" uchwała, zgodnie z którą opłata za żłobek wynosi na dzień dzisiejszy niecałe 190 zł, więc jeżeli w czerwcu wogóle będą pobierane opłaty to właśnie takie - 190 zł i od tej kwoty będą mogli Pani "odpisać" należność za nieobecność dziecka w kwietniu. W tym wypadku zwrot należny Pani będzie większy, niż opłata a nie mogą tego rozłożyć na 2 miesiące,
       3) nawet jeśli na najbliższej sesji Rada Miasta podejmie nową uchwałę, nie zdąży ona wejść w życie do czerwca, ponieważ zgodnie z prawem wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
       Dlatego specjalnie wyjścia nie mają wink
       • gwenell Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 14.05.12, 13:11
        A możesz podesłać treść "starej" ustawy o opłatach, która teraz nas obowiązuje?
        Chodzi mi o naliczenia co do pozostania dziecka dłużej niz do 17.30 , teraz płacicliśmy 12 zł za rozpoczętą godzinę, jak bylo to uregulowane w starej uchwale?
        No i gdzies wyczytałam, że maj jest darmowy -nie maja prawa pobrac opłaty- no to jak to się ma do faktu ze obowiązuje nas stara uchwała- czyli jakas podstawe do pobrania jakiejs opłaty maja.... troche sie pogubilam....
   • nansiija Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 07.05.12, 18:23
    Dzięki za info, czyli czekamy na rozwoj akcji do 17 maja.
    Czy myslisz ze za zwrot od 1 wrzesnia do 17 kwietnia kazdy z rodzicow bedzie musial sie starac indywidualnie, czy tez bedzie to z automatu (jezeli oczywiscie miasto nie wniesie apelacji)?
    • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 08:46
     No właśnie. W poprzednim poście napisałam, że do ewentualnych zwrotów dłuuuuga droga. Niestety, nawet bardzo długa. Zakładając, że Miasto nie wniesie odwołania tzw. kasacji wyroku i ten uprawomocni się, wówczas rodzice (każdy z osobna), muszą złożyć wniosek o zwrot opłaty pobranej niezgodnie z prawem powołując się na wyrok WSA. Jak znam życie - decyzja Miasta będzie odmowna. Wówczas rodzice dalej dochodząc swoich praw, muszą zwrócić się pozwem do Sądu Rejonowego (eh...) Sprawa oczywiście nie zostanie rozpatrzona od ręki. Znowu minie kilka miesięcy. Jeżeli sąd wyrokiem nakaże Miastu zwrócić nadpłatę, wtedy Miasto musi ją zwrócić rodzicom.
     Podobna sprawa była niedawno w Świnoujściu, lecz dotyczyła zwrotu opłaty za przedszkole.W sierpniu 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił obowiązującą przez dziewięć lat uchwałę rady miejskiej dotyczącą opłat za publiczne przedszkola. Tym samym placówki te straciły prawo do pobierania opłaty za opiekę nad dziećmi (dopóki nie uchwalono nowej uchwały o opłatach).
     Rodzice, którzy zapłacili za opiekę nad dziećmi, mogli to potraktować zaś jako bezprawne wyłudzenie pieniędzy i żądać ich zwrotu. Zrobił tak jeden z mieszkańców Świnoujścia, który pozwał miasto. Mężczyzna domagał się od gminy zwrotu 3900 złotych za trzy lata, kiedy jego dziecko chodziło do publicznego przedszkola. Sprawa znalazła swój finał w miejscowym Sądzie Rejonowym. I chłop sprawę wygrał.
     W naszym przypadku, wystarczy że Stowarzyszenie Głos Rodziców, po uprawomocnieniu się wyroku WSA wystąpi z pozwem. Pewnie ruszy się wtydy lawina pozwów. Oczywiście zawsze mozna wystąpic z pozwem zbiorowym.
     Tymczasem jednak trzeba czekać na ruch prawników Miasta: czy wsytąpią o kasację czy nie.
     Pozdrawiam wszystkich rodziców i maluszki


     • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 11:48
      Bardzo chciałabym Cię prosić Niteczko, pewnie w imieniu wielu rodziców o wszelkie informacje na ten temat, jeśli już będzie wiadomo czy decyzja się uprawomocniła, oraz gdzie i jak się wtedy zwrócić o zwrot pieniędzy za okres od 01 września do 16 kwietnia, ok? Pozdrawiam
      • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 12:13
       Nie ma problemu. Jak tylko będę wiedziała, czy wyrok się uprawomocnił oraz czy ewentualnie prawnicy Miasta zdecydowali się złożyć wniosek o kasację - dam znać na forum. No i oczywiście co dalej choćby z opłatami za czerwiec wink. Zapewne Miasto ma z tym nie lada problem.
       • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 13:11
        Bardzo dziękuję. A co z lipcem? Przecież wiele przedszkoli jest czynnych i w lipcu, tak jak nasze,które dopiero w sierpniu ma wakacje? A co do urzędników to sami są sobie winni, z resztą i tak 99% problemów rozwiązują za pieniądze podatników, najczęściej ich nie pytając o zdanie przy tworzeniu bubli prawnych...
        • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 13:38
         Co będzie z lipcem? To znowu zależy od prawników Miasta. Jeżeli z złożą wniosek o kasację wyroku, wszyscy czekamy. Zapewne wtedy Miasto nie zrezygnuje z opłat i będzie pobierało w czerwcu i lipcu zgodnie z zapisami poprzedniej uchwały, czyli niecałe 190 zł. Do momentu orzeczenia sądu. Zaś jeżeli Miasto nie wniesie odwołania - zapewne za czerwiec również zapłacimy "po staremu", czyli niecałe 2 stówki. Jednocześnie Rada Miasta na gwałt musi przyjąć nową uchwałę w sprawie wysokości opłata za opiekę w żłobkach. Najbliższa sesja Rady jest 17 maja, kolejna 31 maja. Niezależnie od tego, na której sesji Rada uchwali nowe stawki - nie wejdą one w życie od czerwca ze względu na tryb wejścia uchwały w życie (14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego). Niestety na lipiec już się załapiemy. I nigdzie nie jest powiedziane, że będą one dużo niższe niż te unieważnione przez WSA. Wystarczy, że uchwała Rady będzie tak skonstruowana, że zasada ekiwalentności zostanie zachowana (ale realny koszt będzie na poziomie 500 zł) i już żadne WSA jej nie unieważni sad. Napewno coś tam jednak zyskamy. Choćby to, że w przypadku absencji dziecka oddadzą nam proporcjonalnie całą "dniówkę", a nie jak teraz śmieszne 29 gr i wyżywienie.
    • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 08.05.12, 08:58
     No..., chyba że Miasto okaże się wspaniałomyślne, nie wniesie o kasację i po uprawomocnieniu się wyroku "samo z siebie" dokona zwrotu, ale to mało prawdopodobne. Zbyt duże pieniądze wchodzą w grę. Zakładając, że maluszków w warszawskich publicznych żłobkach jest 4400 maluszków (=/- 30), należy to pomnożyć przez 300 zł i przez 7 miesięcy. To będzie jakieś 10.560.000 zł plus 17 dni kwietnia, czyli razem około 10.600.000 zł. Tak więc Miasto ma o co walczyć. ponad 10 "banieczek".
     P.S. Jednak ten precedens prawny ze Świnoujściem, może mieć niemałe znaczenie wink.
     • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 09.05.12, 09:07
      Tak jak pisałam wczoraj. Nowe opłaty wcale ninie będą być tańsze. Wystarczy, że Rada Miasta przyjmie uchwałę zachowując zasadę ekwiwalentności. I tak też się stanie. Proponują około 2 zł za godzinę pobytu dziecka w żłobku, plus jak do tej pory 5,90 zł za wyżywienie, co nam daje: 2złX9h=18zł i 18złX22dni (średnio)=396zł. I 5,90złX22dni=129,80zł, czyli 129,80zł+396złsadu]525 zł/miesiąc. [/u]I tyle mniej więcej będzie wynosiła po nowemu najwyższa stawka za miesiąc, przy założeniu, że dziecko będzie w żłobku 22 dni, a 1 dzień to 9 godzin pobytu (8 - bo tyle wynosi etat plus pól godziny na dobiegnięcie ze żłobka do pracy, a potem z pracy do żłobka). Zasadę ekwiwalentności zachowają, ostateczna stawka nie będzie niższa niż na początku Miasto zaplanowało. I takiej uchwały nikt już im nie unieważani sad. Jutro, do końca dnia będę miała projekt tej uchwały i zobaczę co tam dokładnie wymyślono. Jedno jest dla nas w tym wszystkim pocieszające: otóż jak dziecko będzie chore np. pół miesiąca, to zapłacimy dokładnie połowę stawki. A nie jak do tej pory - w styczniu moja córeczka była 3 dni w żłobku a należało zapłacić 369 zł, ponieważ odliczyli tylko wyżywienie i 29 gr za każdy dzień opłaty stałej. Jeżeli teraz malutka będzie 3 dni w żłobku - zapłacę nie 369 zł a 72 zł, a to duuuża różnica.
     • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 11.05.12, 17:36
      tak, wiadomo tyle że projekt uchwały nie wpłynął do Rady Miasta smile Porządek został zamknięty i nie ma tam naszego projektu. Oto link do niego:

      bip.warszawa.pl/NR/exeres/FC9C71F4-1F5A-4F0A-8037-F35E3F7C174F.htm
      Z tego wiem, projekt ma być złożony jako tzw. "wrzutka", czyli na chwilę przed rozpoczęciem sesji.... sad((.
      Pewnie z tego względu, by nie było awantury.... eh... Jeszcze chwilę i już będziemy wiedzieć.
      • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 12.05.12, 17:49
       Kochani rodzice
       Więc wygląda to następująco:
       Nowy projekt uchwały zakłada, że za godzinę pobytu dzieciątka w żłobku zapłacimy 1,78 zł, plus jak do tej pory stawka za wyżywienie 5,90 zł. Czyli jeśli dzieciątko w żłobasku będzie przebywało 22 dni zapłacimy:
       1) Przy pobycie 8 godzin/dzień: 313,28 zł /pobyt/+129,80 zł /wyżywienie/=
       443,08 zł
       2) Przy pobycie 10 godzin/dzień: 391,60/pobyt/+129,80 zł/wyżywienie/=
       521,40 zł
       3) Przy pobycie 7 godzin/dzień: 274,12/pobyt+129,80 zł /wyżywienie/= 403,92 zł
       A więc spore różnice.
       Z nowości jest jeszcze to, że za nieobecność maluszka będą nam zwracać całość, czyli gdy bąbelek będzie cały miesiąc chory, nic nie zapłacimy (przypomnę, że teraz było tak, że jak maluch był nieobecny calutki miesiąc płaciliśmy prawie 360 zł).
       Ponadto będziemy płacić nie "z góry", lecz "z dołu", czyli za miniony miesiąc. Przykładowo za wrzesień płaciliśmy do 12 września (ewentualne opisy odliczano nam w październiku). Teraz zapłacimy po "przebytym miesiącu. Czyli maj mamy free, a za czerwiec zapłacimy w lipcu. Jest to jakaś dobra wiadomość.
       Zła jest taka, że Miasto ma zamiar wystąpić do NSA, czyli na ewentualne zwroty za opłaty od września ubiegłego roku poczekamy jeszcze parę miesięcy...
       No i moja rada jest taka: ponieważ godzina jest liczona za każdą rozpoczętą godzinę (np. jak przyjdziemy po maluszka 15.05 to płacimy całą stawkę godzinową) - warto ponegocjować z pracodawcą o zmianę godzin pracy np. z 7.30 do 14.30 - gdy ktoś pracuje 7 godzin. Ponieważ odda się maluszka po 7.00 i odbierze przed 15.00 i zapłacimy za 8 godzin. A pracując np. od 8.00 do 15.00 - oddamy maluszka między 7 a 8 a odbierzemy po 15.00 i wtedy policzą nam 9 godzin a to już blisko 40 zł za miesiąc więcej. Niby to nie jest ogromna kwota, lecz za rok uzbiera się tego 440 zł, a za takie pieniążki można już coś zdziałać, choćby rowerek dla bąbla, albo zaszaleć w Smyku, czy kupić 10 paczek pampków Dada (które ja używam wink ), a to już jest coś.
       Będę się odzywać, gdy będę wiedziała coś więcej. wink
       • nansiija Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 13.05.12, 12:17
        To ja mam jeszcze pytanie: czy bedziemy deklarowac w jakich godzinach bedzie dziecko?
        A jezeli tak, to co wtedy jak odbiore dziecko wczesniej niz zadeklarowane godziny?
        Chodzi mi o to, ze z mezem pracujemy w roznych odzinach i czasami moje dziecie jest w zlobku 7 godzin, czasami prawie 10, czy w tym przypadku, zawsze bede placic za 10 godzin czy za faktyczne przebyte godziny w zlobku (nie chodzi mi tu o nieobecnosc spowodowana choroba).
        • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 13.05.12, 17:05
         Z tego co wiem, w niektórych żłobkach funkcjonują już karty magnetyczne - tam weryfikacja będzie prosta. W pozostałych - będzie odnotowywana godzina oddania dziecka i odbioru - zawsze podpisywana przez rodzica. Na tej podstawie będą naliczane godziny pobytu. Jeżeli maluszek będzie odebrany po 7 godzinach - za tyle będzie naliczona opłata w danym dniu pomimo, w innych dniach było 10 godzin. Jeśli deklaracje - to tylko w celach orientacyjnych, a nie - naliczania opłat.
         • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 14.05.12, 09:31
          Witaj niteczko! No to w takim razie co z moim zwrotem za cały miesiąc nieobecności w kwietniu? Pytałam dziś dyrektorki, a ona mi powiedziała, że tylko zwrócą wszystkim te 244 zł, a o reszcie ona nic nie wie?! Wkurzyłam się trochę no bo co? mam czekać teraz do lipca aż mi to odliczą przy opłacie za czerwiec czy jak? Napisz proszę co powinnam zrobić ja i wszyscy rodzice, których dzieci chorowały w kwietniu?
          • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 14.05.12, 11:42
           Niestety teraz nic nie można zrobić, ponieważ wyrok jest nieprawomocny. Gdyby był prawomocny należałoby wystąpić z wezwaniem do zapłaty, konkretnie zwrotu. W związku z tym, że wyrok jest nieprawomocny, a zapadł 17 kwietnia i z klauzulą natychmiastowej wykonalności, Miasto ma obowiązek jedynie zaprzestać pobierania opłat na podstawie unieważnionej uchwały i zwrot tych które zostały uiszczone za okres "od wyroku" . O zwrot pozostałej części, jak również o zwrot za okres od września można się zacząć ubiegać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. A ponieważ radcy prawni Miasta będą (z tego co wiem) składać wniosek do NSA o kasację - nie nastąpi to szybko. Tak niestety na dziś wygląda stan prawny tej sytuacji sad
  • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 14.05.12, 20:50
   Witam
   To link do tej unieważnionej przez WSA z czerwca 2011:
   www.zlobki.waw.pl/pliki/uchwala327_2011.pdf
   a to do tej obowiązującej wcześniej:

   bip.warszawa.pl/NR/exeres/7DF1E207-624E-4163-80A3-309418811DF2,frameless.htm
   a uchylonej przez WSA
   • gloriabiankamarika Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 17.05.12, 19:38
    Niteczka, ale według mnie to żadna poprawa tak naprawdę, bo wiadomo większość z nas pracuje i dzieci są po 8 godzin w żłobkach. Mam pytanko, to za czerwiec wiesz ile będziemy płacić? Już po nowemu? A i tak z innej beczki, jak to jest, może orientujesz się też w tymsmile jak jestem na macierzyńskim do połowy sierpnia, żłobek mam zamknięty w sierpniu, a chciałabym by Bianka chodziła do żłobka w lipcu, to jak mam to zrobić? Dostaliśmy wszyscy do wypełnienia te ankiety, jak deklarujemy chodzenie dziecka do żłobka, i nie wiem jak mam to wypełnić...smile?
    • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 19.05.12, 11:08
     Więc tak - za czerwiec narazie nie płacimy, ponieważ Rada Warszawy na ostatniej sesji nie podjęła uchwały w sprawie opłat za żłobki. Uchwała ma być głosowana podczas sesji 31 maja i nawet jak w tym dniu uchwała zostanie podjęta, to w życie wejdzie najszybciej 14 czerwca, tak więc przynajmniej połowę miesiąca będziemy mieć gratis wink.
     Orientuję się w tym, ponieważ powiedzmy mój zawód jest troszkę z tym związany wink , oczywiście żywe mnie to interesuje prywatnie, ponieważ moja córunia jest w żłobasku.
     Jak chcesz żeby Twoja córeczka chodziła do żłobka w lipcu - zadeklaruj w jakim okresie będzie chodzić. W żłobku muszą to wiedzieć, ponieważ od liczby dzieci zależy liczba opiekunek. Jeżeli w grupie będzie w lipcu będzie np. 6 dzieci -ciocie będą miały dyżury, w tym celu są deklaracje.
   • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 18.05.12, 10:36
    Witaj Niteczko, już po siedemnastym maja, więc proszę podziel się ze mną informacją czy miasto się odwołało? I czy można zabierać się powoli za pisanie wniosków o zwrot zawyżonych opłat za okres od 01 września do 16 kwietnia? Z niecierpliwością czekam na info i pozdrawiam.
    • tuttut Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 18.05.12, 17:18
     A co ze żłobkami które dopiero co otwarto, prywatne z dopłatą z miasta. w biurze polityki społecznej powiedziano mi że działają tak jak żłobki publiczne a właścicielka żłobka powiedziała, że mamy zapłacić za maj i nic jej zmiany nie interesują, bo ona działa na innej podstawie, po czym przy podpisywaniu umowy powykreślała nam odpowiednie fragmenty. Wówczas nic nie wiedzieliśmy o wstrzymaniu opłat za maj i wpłaciliśmy. Czy teraz możemy się odwołać?
    • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 19.05.12, 11:25
     Niestety, wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ponieważ WSA do ostatniego dnia czekał na dostarczenie uzasadnienia. I z tego co wiem prawomocny nie będzie, ponieważ radcy prawni Urzędu składają skargę kasacyjną do NSA. Dopiero NSA zdecyduje czy utrzyma wyrok w mocy czy opowie się na korzyść Miasta. NSA ma nieograniczony czas na rozpatrzenie, więc parę miesięcy trzeba czekać na decyzję NSA sad(
      • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 22.05.12, 10:01
       Każdy żłobek warszawski jest czynny 11 miesięcy w roku. Część ma przerwę wakacyjną w lipcu, a część w sierpniu (wówczas ciocie wykorzystują urlop wypoczynkowy). Od połowy kwietnia w każdym żłobku wisi informacja, w którym z miesięcy wakacyjnych żłobek ma ową przerwę. Jeżeli rodzice nie mają co zrobić z maleństwem w okresie miesięcznej przerwy wakacyjnej swojego żłobka, mogą zapisać maluszka do żłobka dyżurnego. Na ogół jest tak, że w każdej dzielnicy jest conajmniej 1 lub 2 żłobki mające dyżur. Wtedy trzeba zgłosić się do kierownik żłobka swojego i wypełnić oświadczenie, że dziecko będzie korzystało z opieki w żłobku dyżuryjącym. Trzeba to zrobić w miarę szybko, ponieważ liczba miejsc w żłobkach dyżurujących jest ograniczona.
       Mój żłobek ma np. przerwę wakacyjną w sierpniu (w lipcu jest czynny normalnie). Ale ja biorę urlop cały miesiąc. Nie chciałabym, żeby moje maleństwo przeżywało stres związany z adaptacją w nowym miejscu z nowymi ciociami itd. To jednak duży stres dla maluszka. Nie wspomnę o tym, że dzieciątku też należą się wakacje od codziennego wstawania, dojazdów i rozłąki od mamusi. Te dyżury są dla tych dzieci/rodziców, którzy są naprawdę w pod bramkowej sytuacji.
      • tuttut Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 22.05.12, 10:12
       Dzwoniłam do Biura Polityki Społecznej. Nie mogą się jeszcze wypowiadać w sprawie żłobków niepublicznych, które maja umowę z miastem. Nie wiadomo, czy obejmą je te same zasady, co żłobki publiczne. Jestem oburzona. Zgodziłam się na zapisanie dziecka do takiego żłobka, tylko dlatego, że miały w nim obowiązywać takie same zasady. Swoją drogą dostałam przecież taką wiadomość: "Miejsca dofinansowane w ramach konkursu będą przeznaczone dla dzieci z list rezerwowych w miejskich żłobkach i nowo - zarejestrowanych w elektronicznym systemie zapisów. Opłaty za posiłki i pobyt dzieci w niepublicznym żłobku lub zwolnienie z nich, będą na takich samych zasadach, jak w żłobkach zarządzanych przez stołeczny ratusz." Czyli wszystko powinno byc tak samo !!!!
   • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 29.05.12, 14:52
    Hej! Jak to tylko? W wawie? Jeszcze wczoraj pytałam i nikt nic nie wiedział?! A na konto nie łaska, podawałam im nr tysiąc razy, choćby ostatnio przy tym zwrocie za 17-30 kwietnia. to chyba nie możliwe żeby każdy państwowy żłobek sam sobie ustalał zasady?
     • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 29.05.12, 16:55
      Właśnie wracam ze żłobka.Po przeczytaniu wpisu o konieczności odbioru kasy w ciągu 2 dni pobiegłam do sekretariatu i pytam co jest grane i gdzie informacja? Pani powiedziała mi, że sami dopiero wczoraj się o tym dowiedzieli, dlatego kartka pojawiła się dziś, ale żeby się nie martwić bo każdy żłobek ma zgromadzoną odpowiednią ilość pieniędzy w gotówce na opłacenie wszystkich kwietniowych nieobecności i będzie wypłacał te pieniądze dotąd aż wszyscy rodzice ich nie odbiorą.
      • jujar Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 31.05.12, 18:26
       Numer wersji: 24; Data ostatniej modyfikacji: 24.05.2012 11:09
       Załącznik
       do uchwały nr ....
       Rady Miasta Stołecznego Warszawy
       z dnia ........ r.
       Kalkulacja ekonomiczna kosztu pobytu dziecka w żłobku związana z zapewnieniem mu
       świadczeń opiekuńczych, pielęgnacyjnych i edukacyjnych
       1. Koszty pobytu dziecka w żłobku związane z zapewnieniem mu świadczeń opiekuńczych,
       pielęgnacyjnych i edukacyjnych obejmują następujące pozycje:
       rodzaj kosztu miesięczny 1 godzina*
       zakup materiałów i wyposażenia 9,91 zł 0,05 zł
       zakup pomocy dydaktycznych 2,87 zł 0,01 zł
       zakup energii 16,64 zł 0,08 zł
       zakup wody i koszt odprowadzania ścieków 7,37 zł 0,04 zł
       zakup c.o. 28,65 zł 0,14 zł
       zakup oleju opałowego, gazu 9,63 zł 0,05 zł
       zakup środków czystości 9,86 zł 0,05 zł
       koszt imprez dla dzieci 9,10 zł 0,04 zł
       koszt wywozu nieczystości 2,72 zł 0,01 zł
       koszty zatrudnienia kadry 1 072,38 zł 5,10 zł
       ogółem koszt 1 169,13 zł 5,57 zł
       * przy założeniu 21 dni pobytu dziecka w żłobku w miesiącu przez 10 godzin
       dziennie
       2. Do kosztów związanych z pobytem dziecka w żłobku nie wlicza się kosztów remontów,
       inwestycji, zakupu usług telefonicznych, internetowych, podatków i opłat administracyjnych.
       3. Opłata na pobyt dziecka w żłobku jest naliczana z dołu według stawki godzinowej i
       uwzględnia faktyczny czas pobytu dziecka w żłobku.
       4. Przyjmuje się zasady współfinansowania kosztów pobytu przez Miasto i rodziców, z czego
       większość z nich obciąża Miasto.
       Opłata wnoszona przez rodziców za 1 godzinę w wysokości 1,78 zł stanowi 32% kosztu
       godziny pobytu dziecka w żłobku.
       5. Za czas nieobecności dziecka w żłobku nie pobiera się opłat za pobyt i za wyżywienie.
       • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 01.06.12, 07:42
        Rada Miasta wczoraj podjęła uchwałę w sprawie nowych opłat za pobyt dzieci w żłobku. Zgodnie z nią będziemy płacić 1,78 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w żłobku plus 5,96 zł za dzienne wyżywienie. Za dni nieobecności dziecka - nie płacimy nic. Opłaty wejdą w życie około 25 czerwca, czyli za czerwiec zapłacimy grosze (za kilka dni). Opłaty będą pobierane "z dołu", a nie jak dotychczas "z góry".
        Odnośnie możliwości ubiegania się o zwrot opłat za okres od 1 września 2011 do 17 kwietnia 2012 nie można obecnie tego uczynić, ponieważ Miasto złożyło wniosek o kasację do NSA. Będzie to możliwe, gdy NSA podtrzyma wyrok WSA (ten się wówczas dopiero uprawomocni), czyli na moje oko za jakieś pół roku (średnio tyle trwała sprawa NSA w podobnych sprawach). To po krótce tyle.
        • maaartusek Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 01.06.12, 10:58
         Czyli jedyna zaleta to fakt niepłacenia za czas, w ktorym dziecka w zlobku nie ma!
         Istnieje tylko obawa,ze przez to zlobki beda blokowane przez osoby, ktore chca zostawic dziecka na 2-3 godziny tylko.... wczesniej przy stalej oplacie to sie nie oplacalo...

         Niteczko czyli np. w wakacje jesli dziecko nie bedzie w ogole chodzic nie zalace nawet zlotowki????
         wg starej uchwaly mialam zaplacic ok 300zl za sierpien mimo,ze dziecka mialo nie byc!!!!!!
         • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 01.06.12, 13:13
          Zgadza się, za wakacje ani grosika big_grin. Płacimy tylko za realny czas przebywania maleństwa w żłobku. Odnośnie blokowania, o którym wspomniałaś - mam nadzieję, że tak nie będzie sad. Przecież warunkiem przyjęcia dziecka jest zatrudnienie obojga rodziców, więc jeśli rodzice pracują - nie da się zostawić maluszka na 2, 3 godziny. Takie sytuacje powinny być monitorowane przez żłobek i w razie czego - bardziej skrupulatnie weryfikowane zatrudnienie rodziców.
          • nansiija Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 01.06.12, 14:55
           Widzialam takze, ze ustawa daje 25% znizki oplaty za godzine jezeli jest rodzenstwo uczeszczajace do zlobka/przedszkola itp. Czy ktos wie jak mozna to udowodnic? I czy ta zasada dziala roniez od wprodzenia ustawy, czyli poiwedzmy od 25 czerwca?
           • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 04.06.12, 08:14
            Zgodnie z uchwałą Rady - jeżeli rodzeństwo dziecka chodzącego do żłobka uczęszcza do przedszkola/żłobka wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta m.st.Warszawy, przysługuje zwolnienie w wysokości 25% opłaty za pobyt, czyli 25% od kwoty 1,78 zł /godzinę (bez zniżki na wyżywienie). Będziesz płacić za godzinę nie 1,78 zł, lecz 1,34 zł.
            Wówczas należy zgłosić się do Kierownika Żłobka i ten wyda stosowne oświadczenia, które trzeba będzie wypełnić. Ta zasada będzie działała od momentu wejścia w życie uchwały, czyli mniej więcej od około 25 czerwca.
            Wcześniej Rada Miasta podjęła podobną uchwałę (dokładnie 23 lutego 2012 roku, numer uchwały XXXII/778/2012), lecz ona miała wejść w życie z dniem 12 września 2012 roku. Ponieważ jednak uchwała dotyczyła tej unieważnionej przez WSA - nigdy nie wejdzie w życie. Jednak dokładnie tą samą ulgę wpisano w nową uchwałę wink.
              • e-kasia1 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 05.06.12, 11:30
               dziewczyny, podlinkujecie liste złodków/przedszoli, klubów malucha wpisanych na lisę tych prowadzonych przez Prezydenta m.st.Warszawy;
               chcilabym sprawdzić czy będę miala zniżkę na żłobek (córka chodzi do niepublicznego przedszkola)
                 • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 05.06.12, 13:50
                  Uchwała mówi, że:
                  "Jeżeli do żłobka prowadzonego przez m.st. Warszawę lub do dziennego opiekuna
                  uczęszcza dziecko:
                  1) którego rodzeństwo uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru
                  żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta m.st. Warszawy
                  ,
                  dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów prowadzonego przez
                  Prezydenta m.st. Warszawy lub do przedszkola publicznego lub niepublicznego
                  prowadzonego na terenie m.st. Warszawy
                  , publicznego lub niepublicznego punktu
                  przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego prowadzonego na terenie
                  m.st. Warszawy
                  ;........ - wysokość opłaty za pobyt tego dziecka w żłobku prowadzonym przez m.st. Warszawę lub u dziennego opiekuna wynosi 75% kwoty określonej...".
                  Czyli jeżeli Twoje drugie dziecko uczęszcza nawet do niepublicznego przedszkola, wszystko jedno jakiego (warunkiem jest tylko, aby prywatne przedszkole działało na terenie Warszawy) - przysługuje Ci 25% bonifikata.
                  Po 20 czerwca zgłoś się do kierownika żłobka lub intendentki i zapytaj jakie dokumenty musisz przedstawić, abyś mogła skorzystać z przysługującej Ci zniżki. Z tego co wiem - w żłobku narazie nie mają jeszcze żadnych wytycznych w tej sprawie. Prawdopodobnie trzeba będzie złożyć zaświadczenie z przedszkola potwierdzające, że maluszek do niego uczęszcza lub skończy się na zwykłym oświadczeniu rodziców. Nie wiem jak to rozwiążą.
                • malmoni20 zniżka za żłobek i przedszkole 05.06.12, 22:41
                 a czy może wiecie czy zniżka przysługuje też dziecku które uczęszcza do placówki niepublicznej wpisanej do rejestru? czy tylko temu które chodzi do państwowej placówki? bo rozumiem że jak oboje są w państwowych to oboje mają zniżki po 25%
                 • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 06.06.12, 08:01
                  Jeżeli masz oba maluchy w żłobku publicznym lub żłobku/klubie malucha wpisanym do rejestru (również niepublicznym, ale warunek - musi być w rejestrze!) - płacisz 75% opłaty za pobyt obojga dzieci (nie wliczając w to wyżywienia, bo za wyżywienie płaci się zawsze 5,96/dzień i opłata ta nie podlega żadnym zniżkom).
                  Obecnie w rejestrze znajduje się ok. 22 żłobki niepubliczne i jeżeli tam masz maluszki przysługują ci takie same zniżki, jak w żłobkach publicznych.
                  • malmoni20 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 06.06.12, 08:51
                   a jak by było w przypadku jednego dziecka w żłobku państwowym i drugiego w przedszkolu/punkcie przedszkolnym niepublicznym wpisanym do rejestru? też będzie ta zniżka od września? czy starsze dziecko musiałoby chodzić do przedszkola państwowego? rozumiem że zniżka dotyczy tylko opłaty podstawowej?
                   • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 06.06.12, 09:47
                    Jeżeli jedno dziecko jest w żłobku publicznym, a drugie w przedszkolu niepublicznym - również przysługuje 25% zniżka od opłaty stałej i tylko od opłaty stałej (tej 1,78 zł/godzinę). Warunek jest taki, że przedszkole niepubliczne musi być prowadzone na terenie m. st. Warszawy.
                    Od opłaty za wyżywienie nie przysługują żadne ulgi.
                      • malmoni20 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 06.06.12, 16:13
                       dzięki niteczka, w takim razie będę musiała wozić syna do przedszkola w innej dzielnicy, bo do państwowego w naszej (ursus) się nie dostał sad, a na prywatne bez zniżki raczej nas stać nie będzie, oby tylko córka się dostała, może punkty za brata obecnie uczęszczającego do żłobka jej pomogą smile
                       • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 06.06.12, 21:48
                        Ja też wożę swoją 16 miesięczną córeczkę z Dzielnicy Wesoła do Śródmieścia, do żłobaska nr 20 na ul. Wilczej (czyli przez pół Warszawy). Powiem Ci jednak, że to nie jest takie złe (pod warunkiem, że żłobasek, czy też przedszkole (w Twoim przypadku) nie jest zbyt daleko od pracy. Plusy tego są takie, że wychodzę z pracy i po kwadransie jestem już w żłobku, odbieram malutką zaraz po podwieczorku przed godziną 15 (pracuję 8 godzin, minus 1 godzina na karmienie piersią). Odbieram ją jako jedną z pierwszych. Od pracy do żłobka dzieli mnie 15 minut piechotką. Dojeżdżamy autobusem miejskim. Podczas drogi (trwa 40 -50 minut) mamy czas na tulenie, całuski a nawet ssanie cysia ukradkiem wink. Wiesz, chyba wolę jeździć z dzieciątkiem i podczas drogi mieć czas dla nas, niż obgryzać pazurki stojąc w korku i myśleć, że będzie odebrana jako ostatnia... Oczywiście nie bez znaczenia są koszty. Gdyby malutka chodziła do żłobka blisko domu płaciłabym za ponad 10 godzin, a to będzie spoooora różnica. A tak będę płaciła za 8 godzin.
                        Jeśli mogę Ci coś doradzić - jeżeli córcia się nie dostanie (tfu, tfu...) - od razu składaj odwołanie. Moja córeczka też się nie dostała do żłobka w czerwcu 2011. Po ogłoszeniu wyników była ponad 200-tna na liście oczekujących. Złożyłam odwołanie na początku lipca
                        i ... we wrześniu już przechodziłyśmy adaptację w żłobaskusmile. Odwołanie pomogło.
                        A korzystając z tego, że piszę jeszcze na forum - zachęcam wszystkie mamusie, aby - jeśli oczywiście mogą - zmieniały sobie godziny pracy w taki sposób, aby zaczynać o ...30 i kończyć ...30, ponieważ płaci się za każdą rozpoczętą godzinę. Na moim przykładzie:
                        Pracowałam 8.00 - 15.00. Odprowadzałam malutką około 7.30-7.40 a w pracy byłam na 8.00. Kończyłam pracę o 15.00 (godzinę wcześniej niż inni, bo karmienie) i w żłobasku byłam o 15.10- 15.15. Wówczas czas żłobkowy wg nowej uchwały liczy się 7.00-16.00, czyli 9 godzin. Zmieniłam sobie godziny pracy od 7.30-14.30 i malutką "odstawiam" o 7.10, a odbieram o 14.50. "Wychodzi" 8 godzin. Niby tylko 1 godzina różnicy, a jednak w skali miesiąca 20 godzin (średnio) x 1,78 zł, co daje 35, 60 zł ( a jak miesiąc ma 22 dni pracujące, a tych większośćsad ), to daje 39,16 zł. A w skali roku około 400 zł (za 11 miesięcy). Można za to kupić coś fajnego maluszkom? Można. Choćby pierwszy rowerek. Albo paczkę pieluszek (przynajmniej tych co ja używam z biedronki i jeszcze na chustki albo krem do pupci wystarczy wink.
                         • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 19.06.12, 07:55
                          Odwołanie pisze się do Pani Bożeny Przybyszewszkiej - Dyrektora Zespołu Żłobków m. st. Warszawy (tak się je tytułuje) za pośrednictwem Kierownika Twojego Żłobka. Z odwołaniem poszłam w pierwszej kolejności do Kierownik Żłobka. Ona na podaniu napisała odręcznie swoją opinię (oczywiście negatywną uzasadniając, że po rekrutacji nie ma już miejsca dla mojego dziecka). Nastepnie z tym podaniem pojechałam do siedziby Zespołu Żłobków na ul. Belgijską 4. Złożyłam je w kancelarii, ale udało mi się tego dnia spotkać z Dyrektor i zamienić kilka słów. W konsekwencji za dwa dni dostałam telefon, że mam się zgłosić do mojego żłobka, aby podpisać dokumenty (umowę, oświadczenia etc.). Początkowo miałam jedynie nie mieć szafki dla maluszka w szatni, lecz ostatecznie dostałam jak wszyscy pozostali. Łożeczko w sypialni też się znalazło wink.
                          Co do argumentów - wiesz- każdy ma inną sytuację. Ja poprostu opisałam swoją, zresztą ciekawa to ona nie jest sad.
                       • aanula5 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 08.06.12, 10:49
                        Z tymi punktami to jest tak że gdyby we wrześniu nadal synek chodził to przysługują a jak idzie do przedszkola to już nie. Jest jeszcze taka opcja że jak Mały nie będzie miał skończonych 3 lat to możesz go zostawić jeszcze na rok w żłobku.
                        • malmoni20 aanula5 08.06.12, 14:04
                         a gdzie wyczytałaś, że punkty przysługują tylko jak dziecko kontynuuje? w regulaminie rekrutacji jest napisane, że rodzeństwo ma uczęszczać do żłobka w roku, w którym dziecko ma być przyjęte do żłobka, moja córka ma być przyjęta w 2012 r., więc mój syn jak najbardziej w 2012 uczęszcza, a nic nie piszą o tym że ma chodzić w 2012/13, to już chyba jest nadinterpretacja przepisów, możesz napisać kto Ci takiej informacji udzielił?
                         może myli ci się z przedszkolem, tam nie ma dodatkowych punktów za rodzeństwo jeśli kończy przedszkole w roku kiedy startuje młodsze,
                         jeśli znajdziesz gdzieś w regulaminie taką informację to proszę o cytat smile
                         • aanula5 Re: aanula5 08.06.12, 20:43
                          Z zespołu żłobków. Bo skoro rekrutacja jest co roku na wrzesień to traktowane jest to jak rok szkolny - w regulaminie w jednym miejscu jest tylko tak napisane(przy podziale na grupy). Ja aktualizowałam wniosek jak córka dostała się do przedszkola, jeśli Ty tego nie zrobiłaś to nadal masz dodatkowe punktysmile
                      • jujar Re: zniżka za żłobek i przedszkole 07.06.12, 22:54
                       dziewczyny, uchwała dotycząca opłat za przedszkole nic nie wspomina o zniżkach za rodzeństwo w żłobkach....doczytałam się, ze ulga dotyczy rodzeństwa z rodziny wielodzietnej korzystającego z przedszkola samorządowego...
                       • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 11.06.12, 08:41
                        Wspomina, wspomina... Paragraf 6 ust. 1 "Jeżeli do żłobka prowadzonego przez m. st. Warszawę lub do dziennego opiekuna uczęszcza dziecko:
                        1) którego rodzeństwo uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego wspisanego do rejestru żłobków (....) wysokość opłaty za pobyt tego dziecka w żłobku prowadzonym przez m. st. Warszawę lub dziennego opiekuna wynosi 75% kwoty określonej w paragrafie 3."
                         • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 11.06.12, 09:48
                          Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu reguluje osobna uchwała Rady m. st. Warszawy (uchwała nr XVII/326/2011). W dniu 23 lutego 2012 roku Rada Miasta wprowadziła nowelizację tejże (Nr XXXII/744/2012), gdzie wprowadziła 25-cio procentową zniżkę opłat za dzieci uczęszczających do przedszkola, jeżeli rodzeństwo dziecka uczęszcza do żłobka. Przepis ten będzie obowiązywał od września 2012 roku smile
                          Poniżej podaję link do uchwały
                          bip.warszawa.pl/NR/exeres/E935B2E0-E8D0-4979-B782-B8B1F1FE1390,frameless.htm
                         • olafasola2009 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 04.09.12, 15:21
                          Witaj Niteczko, mam pilne pytanie: słyszałam, że w najbliższy czwartek ma zapaść decyzja odnośnie opłat za żłobki, a co za tym idzie jeśli byłaby pomyślna, powrócimy chyba do sprawy zwrotów opłat za miniony rok żłobkowy od września do 16 kwietnia, bezprawnie przez miasto zawyżonych. Daj znać bardzo proszę jak się sprawa rozwinęła, ok? Pamiętam, że trzymałaś rękę na pulsie dlatego bardzo liczę na jakąś informację, pozdrawiam, Agnieszka
                        • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 19.06.12, 08:14
                         Dla wszystkich zainteresowanych - od jutra czyli od 20 czerwca już płacimy za żłobki (jutro wchodzi w zycie uchwała Rady Miasta). Tak więc płacimy 1,78 zł za każdą rozpoczętą godzinę (nawet, jak przybiegniemy po maluszka o 15.05, zapłacimy za opiekę do 16.00) plus dzienna stawka żywieniowa 5,96 zł. Ok. 1 lipca dostaniemy pierwsze paski. płatne do 12 lipca. W tym miesiącu jeszcze mało - tylko za 8 dni.
                         I druga wiadomość - Miasto złożyło do NSA wniosek o kasację wyroku WSA w sprawie unieważnionej wcześniejszej uchwały. Mam nadzieję, że NSA podtrzyma wniosek WSA.
                         • etna.1 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 19.06.12, 09:48
                          Witam od września moj synek tez bedzie uczeszczal do żłobka mam pytanie czy cos wiadomo od jakiej kwoty jest 50% oplaty czy od takiej jak byla w zeszlym roku 1386brutto na 1os czy tak jak minimalne wynagrodzenie w tym roku czyli 1500brutto na 1 os?
                          W necie czytalam ze ma wejsc tez znizka 25% jesli drugie dziecko uczeszcza np do przedszkola czy ta znizka jest dodatkowo czy wybiera sie jedna z nich?
                          Bede wdzieczna za odp pozdrawiam
                         • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 19.06.12, 11:36
                          Zniżki od opłat za żłobek od dnia 1 września 2012 r.:
                          1) całkowite zwolnienie - gdy dochód na 1 osobę w rodzinie wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli mniej niż 1125 zł/osoba brutto,
                          2) ulga w wysokości 50% od opłaty podstawowej - gdy dochód na 1 osobę w rodzinie wynosi więcej niż 75% minimalnego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 100%, czyli max. 1500 zł/osoba brutto,
                          3) bez względu na wysokość dochodu, jeżeli rodzeństwo dziecka uczęszcza do żłobka wpisanego do rejestru żłobków prowadzonego przez Prezydenta m. st. Warszawy bądź uczęszcza do przedszkola publicznego lub niepublicznego prowadzonego na terenie Warszawy - wówczas opłata za żłobek wynosi 75% opłaty stałej (czyli zniżka o 25%).
                          Jeżeli ma miejsce zbieg uprawnień do zniżek (np. dochód nie przekracza kwoty 1500 zł/osoba oraz drugie dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola) - przysługuje tylko jedno uprawnienie do zniżki.
                         • malmoni20 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 19.06.12, 14:33
                          no to bez sensu te opłaty godzinowe, przyprowadzam dziecko o 7.30 a płacę od 7, a potem odbieram o 14.30 i co płacę do 15???????? powinno być chyba tak że jak przyprowadzam na 7.30 a odbieram o 14.30 to płacę za 7 godzin, a jak będę w żłobku 7.55 to co od 7 też mi pobyt policzą? wszyscy będą chcieli oddać dziecko i odebrać dziecko przed pełną godziną, i co panie w żłobku zrobią jak nagle o 7.59 20-stka rodziców się w szatni zjawi?
                         • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 20.06.12, 07:45
                          Zgadza się. Jak przyprowadzisz o 7.30 - płacisz od 7.00, a jak odbierasz o 15.10- płacisz do 16.00. Placi się za każdą rozpoczętą godzinę. Dlatego we wcześniejszym swoim wpisie namawiałam dziewczyny - jeżeli mają taką możliwość w swojej pracy - do przesuwania godzin pracy na np. 7.30 - 15.30. Ja tak zrobiłam. Pracuję od 7.30 do 14.30 (7 godzin, ponieważ korzystam z "godziny na karmienie piersią"). O 7.05 oddaję maluszka, biegnę do pracy (mam dość blisko), wychodzę o 14.30 i o 14.50 jestem już w żłobku. Wychodzi 8 godzin.
                         • malmoni20 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 20.06.12, 08:40
                          no to jest to jakaś bzdura totalna, jak mi się zdarzy z dzieckiem o 7.50 przyjechać, to co mam czekać te 10 minut żeby od 7 nie płacić??????, na logikę przyprowadzam 7.30 to pierwsza godzina mija o 8.30 i tak dalej, w końcu dzięki nowej ustawie mamy płacić za realny pobyt dziecka w placówce, a wg tego co piszesz będą nas naciągać abyśmy zapłacili jak najwięcej sad
                         • wansid Re: zniżka za żłobek i przedszkole 21.06.12, 13:34
                          A kiedy łaskawie rodziców o tym poinformują. U mnie w żłobku nikt nie raczył wywiesić kartki, powiedziec o nowych zasadach dot. opłat. Chyba jakieś aneksy do umów powinni dać do podpisania.
                          U mnie w żłobku cisza, gdybym tu nie zajrzała to nawet nie wiedziałabym o tych opłatach
                         • niteczka66 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 21.06.12, 14:03
                          Zgodnie z obowiązującym prawem, uchwała Rady Miasta określająca wysokość opłat za żłobki podlega publicznemu ogłoszeniu . I została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego dwa tygodznie temu. Ponadto Zespół Żłobków na swojej stronie też opublikował uchwałę w sprawie wysokości nowych opłat. Oto link:

                          www.zlobki.waw.pl/ustawy.php?pid=18566
                          Ale jak znam życie, większość rodziców dowie się o nowych stawkach w momencie, w którym zostaną im wręczone ok. 1 lipca paski z kwotą, jaką trzeba usiścić (narazie tylko za 7 dni czerwca, ale za lipiec już normalnie ) . Mało kto śledził sprawę na bieżąco.
                          Swoją drogą na tablicach w żłobkach też powinny wisieć informacje zwłaszcza, że dzisiejszy dzień to już drugi, za który płacimy "po nowemu", czyli za każdą rozpoczętą godzinkę, którą nasz maluch spędza w żłobasku. Być może część rodziców pędziłaby truchtem w ramach oszczędności. Bo przecież odebranie bąbelka nawet pięć minut po pełnej godzinie to opłata wyższa o całą godzinę... a licznik tyka wink.
                          Co do podpisywanie aneksów do umów - nie ma takiej potrzeby. W umowie, którą ja podpisywałam, o ile pamiętam, nie było mowy o stawkach.
                         • malmoni20 niteczka 21.06.12, 14:26
                          w ustawie jest napisane że mamy płacić z dołu za faktyczny pobyt dziecka w żłobku, a jak ktoś przyprowadzi dziecko o 6.30, bo od tej godziny jest żłobek mój czynny, to co płaci od 6 ???????????? mimo że żłobek jest wtedy nieczynny?, jak zwykle nasi "kochani" radni stworzyli kolejny nieprecyzyjnie sformułowany bubel, w moim żłobku, z tego co słyszałam, mają liczyć faktyczny czas pobytu dziecka, czyli jak przyprowadzam o 7.40 to pierwsza godzina pobytu mija o 8.40 i tak dalej,
                          czy te informacje o tym że liczy się czas pobytu od pełnej godziny do płenej to twoja interpretacja ustawy, czy dyrektorki żłobków?
                         • happ_y Re: niteczka 22.06.12, 14:07
                          Z ustawy wynika, że jeśli żłobek zaczyna lub kończy pracę o niepełnej godzinie, wtedy opłata jest proporcjonalnie zmniejszana.
                          Czyli jeśli przyprowadzisz dziecko na 6:30 to będzie policzona połowa stawki godzinowej.
                         • olafasola2009 Re: zniżka za żłobek i przedszkole 07.09.12, 11:20
                          Ja mam pytanie do Niteczki: proszę daj znać czy może już rozpatrzono odwołanie miasta w-wy dotyczące zwrotów opłat za żłobki za okres wrzesień 2011-16 kwietnia 2012? Coś mnie słuchy doszły, że wczoraj nad czymś odnośnie żłobków debatowano w Warszawie. My już w przedszkolu, ale z wielką chęcią chciałabym, tak jak pewnie większość rodziców złożyć podanie w żłobku o zwrot tych pieniędzy. czekam Niteczko na info, pozdrawiam Agnieszka
                         • gwenell Re: zniżka za żłobek i przedszkole 26.06.12, 10:43
                          właśnie przeczytałam tresc uchwały z 31.05.br- myśle ze wprowadzasz w bład rodziców twierdzac ze płacimy za rozpoczętą godzinę zegarową- tzn. jak ktos przyprowadzi o 7.55 to płaci juz jakby od 7 . uchwała mowi że płacimy za każdą rozpoczeta "godzinę świadczeń udzielanych przez żłobek"- czyli jak przyprowadzam o 7.55 to kolejna gozina naliczania jest 8.55 itd. tak to rozumiem, i jest to dosc logiczne.
                          nie wiem skąd twoja interpretacja- czy jest ona z jakiegoś "oficjalnego źródła"- tj od Dyrektorki Żlobków, z Biuta Polityki Społecznej etc?
                         • malmoni20 gwenell 26.06.12, 11:06
                          wygląda na to, że nieprecyzyjne sformułowanie w ustawie rodzi wątpliwości, ja rozumuje podobnie jak ty, że jak przyprowadzam 7.40 to pierwsza godzina mija o 8.40, w żłobku do którego dostała się moja córka, kierowniczka mówiła, że będą zliczali czas pobytu, jeśli wyjdzie że dziecko było 8 godzin i 10 minut zapłacisz za 9, ale liczyć będą rzeczywisty czas pobytu, inne żłobki liczą pełne godziny zegarowe?
   • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 20.12.12, 08:52
    Hurrrra big_grin
    Teraz należałoby się skrzyknąć i wystąpić o zwrot niesłusznie pobranych wpłat za okres od 1 września 2011 do 17 kwietnia 2012 r. Oto etapy jakie trzeba "przejść":
    krok 1: Wystąpić do Prezydenta m. st. Warszawy (czyli faktycznie do Zespołu Żłobków m. st. Warszawy) o wydanie zaświadczenia o wysokość wpłat za ww. okres z tytułu opłaty za pobyt dziecka w żłobku.
    Prośbę o wydanie zaświadczenia złożyć w kancelarii Zespołu Żłobków oraz do wiadomości Pani Prezedent w kancelarii Urzędu Miasta.
    krok 2: Na podstawie zaświadczenia wyliczyć kwotę do zwrotu. Składa się na nią opłata stała oraz zwrot za przygotowanie posiłków.
    krok 3: Mając już wyliczoną kwotę zwrotu złożyć wniosek o dobrowolne zwrócenie wyliczonej kwoty.
    i.... czekać. Dalsze kroki są uzależnione od decyzji, jaką podejmie Miasto.
    Jeżeli pójdzie na ugodę - wiadomo, jeżeli odmówi - jedyna drogą jest powództwo cywilne do sądu.
    Podobna sytuacja była w kilku miastach w sprawie zwrotu opłat za przedszkola. w każdym przypadku rodzice wygrali.
    Ogólnie rzecz biorąc są dwie mozliwości: albo każdy rodzic osobno będzie dochodził zwrotu, albo - jak w innych Miastach- rodzice dali pełnomocnictwo adwokatowi i ten reprezentował ich i negocjował umowę z miastem. Jak na podstawie przelewów, kore każdego miesiąca robiłam na konto zespołu żłobków wyliczyłam, że w moim przypadku zwrot bez odsetek wyniósłby ok 2.400 zł (mała trochę chorowała). Spora kwota, jest o co walczyć. Ale jak sobie pomyslę, że sama musiałabym "biegać" to mdli mnie sad.
        • niteczka66 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 20.12.12, 10:15
         Tak zsumowałam, ale tak pobierznie "na oko", aby wiedzieć o jaką kwotę ewtntualnie przyjdzie powalczyć. Wyszło, że warto. Napisałam e-mail do Stowarzyszenia Głos Rodziców. Czekam na odpowiedź. Oto treść e-maila " Witam serdecznie
         Postanowiłam skontaktować się z Państwem w sprawie dotyczącej ostatecznego wyroku NSA dot. opłat za żłobki w Warszawie.
         Od kilku miesięcy wraz z innymi rodzicami porozumiewamy się na forum w gazeta.pl. Poniżej link do naszych „rozmów”.
         forum.gazeta.pl/forum/w,646,135473820,141263169,Re_Zwroty_za_zlobek_w_Warszawie_.html
         Zastanawiamy się obecnie, czy w świetle wczorajszego orzeczenia NSA moglibyśmy razem „związać szyki” i dochodzić ewentualnego zwrotu opłat od Miasta
         za okres od 1 września 2011 roku do 31 marca 2012 roku. Razem łatwiej i raźniej. Czy Państwo mają jakieś przemyślenia? Czy my – rodzice – moglibyśmy z Państwem
         podjąć wspólne kroki?
         Pozdrawiam"
         • iza-ola Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 20.12.12, 22:22
          Witam,
          Czytam ten wątek od początku. Chciałabym się dowiedzieć co z dziećmi, które w tym roku już poszły do przedszkola ? Rozumiem, że też należy się zwrot za okres kiedy dziecko chodziło jeszcze do żłobka ? Czy stowarzyszenie weźmie też ich pod uwagę ?
          • iza-ola Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 28.02.13, 10:40
           Chciałam was poinformować, że dużo się dzieje na formum stowarzyszenia. Dołączyło już 700 osób. W związku z tym warto się zapisać i być na bieżąco. Stowarzyszenie wysyła też do wszystkich rodziców maile z informacjami na bieżąco.
           Przygotowane zostało wezwanie przez kancelarię, które należy wysłać do miasta. Zrobiło to już zgodnie z informacjami około 200 osób.
  • olafasola2009 Re: Zwroty za żłobek w Warszawie :) 20.12.12, 11:16
   Hura! Wreszcie choć raz zachowali się tak jak powinni. Ale mam pytanie do Nanissja: dostałaś tel. ze żłobka? To jakiś super-żłobek, który od razu poczuwa się do zwrotu pieniędzy, ja zadzwoniłam do swojego i co usłyszałam? że nic nie wiedzą! co mi radzisz zrobić w takim razie?
   • olafasola2009 Re: Niteczko pilne pytanie 20.12.12, 14:53
    Niteczko mam pytanie: w żłobku córki było tak, pani kierownik dawała mi na kartce co miesiąc kwoty do zapłaty napisane długopisem np: IX - 502,04 (w każdym miesiącu inna kwota), a my przelewaliśmy pieniądze na konto żłobka, powiedz mi więc proszę czy jeśli wydrukuję sobie te wszystkie przelewy to mam dowód ile zapłaciłam, ale jak z tego mam wyliczy kwotę do zwrotu?
    • niteczka66 Re: Niteczko pilne pytanie 21.12.12, 09:49
     Niestety potwierdzenia przelewów nie stanowią podstawy do wystąpienia o zwrot, ponieważ są to dokumenty kasowe a nie księgowe.We wniosku o zwrot nienależnie podbranych opłat za opiekę nad dzieckiem trzeba powołać się na zaświadczenie wydane przez zespół żłobków (również wyliczenie kwoty zwrotu musi być zrobione na podstawie zaświadczenia) . O takie zaświadczenie musisz zwrócić się do zespołu żłobków pisemnie. Zaświadczenie będzie zawierało jaką kwotę uiściłaś za pobyt dziecka, a jaką za wyżywienie przez okres od 1.09.2011-31.03.2012 (za okres 1.04-12.04 już nam oddali). Szczerze przyznam- nie wiem czy zwrotowi podlegałaby ewentualnie kwota cała (pobyt i wyżywienie) czy tylko pobyt. Trzeba byłoby zagłebić się w uzasadnienie sądu i "rozkminić" które części uchwały zostały unieważnione.
     • olafasola2009 Re: Niteczko! 21.12.12, 14:32
      Niteczko, powiedz mi proszę o jakie zaświadczenie muszę się ubiegać, napisałaś: "zaświadczenie wydane przez zespół żłobków"? mój żłobek nie wydał mi żadnego zaświadczenia. Mam tylko umowę ze żłobkiem podpisaną po tym jak córka się do niego dostała. a może mogłabyś zamieścić jakiś wzór takiego podania, które należało by złożyć w placówce. Na pewno wielu rodzicom by się przydało, a Ty jesteś znakomita w tym zagadnieniu żłobkowy.
      • niteczka66 Re: Niteczko! 26.12.12, 14:19
       Witam
       Powiem tak - każdego miesiąca (ok. 1-ego), dostajemy takie maleńkie karteczki, na których widnieje kwota jaką należy uiścić za opiekę nad żłobkiem. Ani te "karteczki" ani też polecenia przelewów z banku czy dowody wpłaty (jeśli płacone jest i intendentki w żłobku) - nie stanowią podstawy do wyliczenia kwot, jakie płacą rodzice za żłobek.
       Aby ubiegać wystąpić o zwrot nienależnie pobranej opłaty należy wystąpić do organu prowadzącego żłobek, czyli do Miasta z wnioskiem o wydanie zaświadczenia ws. wysokości opłat wniesionych z tytułu opieki nad naszym dzieckiem za okres od.... do 31 marca 2012 r. (tu każdy musi wpisać datę dla siebie właściwą, najczęściej jest to 1 września 2011). Zaświadczenie musi zawierać "rozbicie" zapłaconej kwoty na każdy miesiąc za"opiekę" i "wyżywienie".
       Dopiero na podstawie zaświadczenia można wystąpić do organu prowadzącego, czyli m. st. Warszawy o zwrot nienależnie pobranej opłaty wyliczonej przez nas na podstawie ww. zaświadczenia.
       • niteczka66 Re: Niteczko! 26.12.12, 14:22
        Ważne
        Właśnie otrzymałam odpowiedź od Stowarzyszenia Głos Rodziców. Poniżej ona przekopiowana w całości:
        "Dzień dobry,
        na razie czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, kiedy ono nadejdzie stworzymy jakiś wniosek i na pewno udostępnimy wzór. Szczerze mówiąc, jeszcze nie wiem w tej chwili, czy należy zwracać się do żłobków czy do Rady Miasta. Nie dzieliliśmy skóry na niedźwiedziu, więc nie zajmowałam się jeszcze tym tematem smile
        Zobaczymy, jak miasto podejdzie do tematu, obawiam się, że odmówi zwrotów, uzasadniając, że przecież usługi opiekuńcze zostały wykonane, może wymyślać jakichś rzeczoznawców do ich wyceny itd.. nie wiadomo, czy nie trzeba będzie wszcząć postępowania sądowego tym razem na drodze cywilnej. Nie wszystkie wyroki w podobnych sprawach nam sprzyjają niestety, ale trzeba być dobrej myśli. Rozważamy pozew zbiorowy.
        Tak czy inaczej w Nowym Roku zaczniemy w tym temacie działać i będziemy informować. Bądźmy w kontakcie!"
     • nansiija Re: Niteczko pilne pytanie 21.12.12, 19:19
      Ja mam pytanie co do ilosci miesiecy.
      Tzn. ja juz za sierpien 2011 (platnosc zrobiona na poczatku wrzesnia 2011) zaplacilam wedlug wyzszej stwaki.
      Czy zatem nie powinnismy sie ubiegac za zwrot od sierpnia 2011 do kwietnia 2012?