Dodaj do ulubionych

Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do powia...

IP: 188.33.75.* 13.10.10, 13:24
Odłączenie Śląska od Polski jest działaniem niezgodnym z konstytucją. Idac tym tropem ja załoze "ruch na rzecz eksmisji zwolenników autonomii śląska i odebrania im obywatelstwa polskiego". Demokracja hanysom poprzewracała w dupach. Przy okazji przepraszam z góry normalnych hanysów.
Obserwuj wątek
  • Gość: Myslacy Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do powia... IP: 188.33.56.* 13.10.10, 18:10
   Więcej fanów na Facebooku niż SLD i PSL razem. Ponad 20 tysięcy znajomych na NK. Te liczby nie dotyczą jednak dużej partii politycznej, a Ruchu Autonomii Śląska .Rozpoczęła się kampania przed listopadowymi wyborami samorządowymi. W województwach śląskim i opolskim swoich kandydatów wystawi Ruch Autonomii Śląska (RAŚ). Z tej okazji powstał serwis poradzymy.pl, którego nazwa nawiązuje do sloganu wyborczego „Poradzymy" (czyli „damy radę" po śląsku). Strona koncentruje się na informowaniu sympatyków, w jaki sposób mogą uczestniczyć w kampanii, przede wszystkim z użyciem Internetu.

   W ciągu pierwszych 6 godzin od uruchomienia serwisu poradzymy.pl, blisko 20 osób zadeklarowało wsparcie kampanii RAŚ. "Opieramy kampanię na pomocy darczyńców i wolontariuszy. Skupiamy się na Internecie, gdzie nasze wydatki są zredukowane do minimum, a ciągle zdobywamy nowych zwolenników" - informuje Michał Buchta, szef sztabu RAŚ. Również plakat wyborczy stowarzyszenia nawiązuje do designu jednej z wyszukiwarek internetowychRAŚ stawia na obecność w social media. Od października 2009 roku istnieje strona na Facebooku, która obecnie ma niemal 1800 fanów. W styczniu 2008 roku działacze założyli też konto na Naszej Klasie, gdzie obecnie RAŚ ma 20210 znajomych. Istnieją także konta na Twitterze i Blipie.

   "Dzięki naszej obecności w Internecie poznaliśmy wielu sympatyków, z którymi utrzymujemy kontakt, i którzy mobilizują nas do wytężonego wysiłku" - mówi Marcin Pilśniak, odpowiedzialny w sztabie wyborczym za kampanię internetową. Pilśniak od 3 lat organizuje katowicki barcamp Spodek 2.0, czyli nieformalne spotkania branży IT.

   Ruch Autonomii Śląska został założony 20 lat temu w Rybniku. Autonomia województwa śląskiego obowiązywała w okresie międzywojennym na polskiej części Górnego Śląska. Statut organiczny, uchwalony 90 lat temu, spowodował m.in. utworzenie Sejmu Śląskiego i pozostawianie większości podatków na potrzeby regionu.


   I co Wy wiecie ....??? Lepiej swojego "hamulcowego" wyrzucie , ale coś Wam to słabo idzie...No chyba że jesteście z MN...i kolanka latają....????
    • Gość: jasio Re: Ruch Autonomii Śląska wraca do ch.matu! IP: *.chello.pl 15.10.10, 13:01
     O jakich ty podatkach mówisz że zostaną zatrzymane? O tych, co pracujący dla Niemiec, tam zostawiają? Te podatki wzbogacają Niemcy u nas nic nie zostaje!
     W Polsce, owszem, była autonomia, bo tak obiecywaliśmy aby zrównoważyć obiecanki niemickie. Problem jednak polega na czym innym. Myśmy autonomię wprowadzili a Niemcy nie. Miejscowe bojówki slounzoków przyszły do władz niemieckich i wyjaśniły że autonomii nie potrzebują bo i kto mógłby się na tym znać? Coś się zmieniło skoro polscy Ślązacy zostali zamordowani w niemieckich obozach? Kto miałby zajmować się teraz autonomią. Niemieccy RAŚiści - A gdzież oni się kształcili? w Zawodówkach? jako szambonurkarze w NRF? NIe zartujcie. trochę samokrytycyzmu! W swoich kółkach możecie za unijne pieniądze zafundować grochówkę (zrobioną przez polskich żołnierzy albo konkurs chórku oceniany i słuchany przez ziomków o takich samych kwalifikacjach ) .
     Ze zwej strony RAŚistom obiecuję:
     1. Wycieczka śladami Gębarskiego od obozu na Majdanku gdzie zapoznacie się z niemieckimi technikami po Lamsdorf gdzie będziecie w naturalny sposób poddani poznanym praktykom! Jedyna okazja
     2. Po miesiącu a moze dwóch (za dobre sprawowanie) załadunek do węglarki i eksport do Ch.jmatu.
     3. Przepadek dotychczasowego mienia, zdobytego nieuczciwymi metodami (fałszowanie pochodzenia, ukrywanie majątku pozostawionego przez hitlerowskich sługusów, dziaalnia dywersyjne itd.)
     5. Wybranych prześwietli się pod kątem powiązań rodzinnych - kim byli rodzice i dziadkowie oraz kuzyni do 1945 r. A jak da radę to sprawdzi się też udział w w śląskiej wojnie domowej!
     • Gość: Myslacy Kandydaci RAS po zawodówkach...:-) IP: 94.254.149.* 16.10.10, 19:47
      [b] Rafał Adamus
      zamieszkały w Chorzowie, ekonomista zajmujący się pozyskiwaniem funduszy europejskich dla firm i organizacji pozarządowych. Prezes Pro Loquela Silesiana.

      Witold Berus
      zamieszkały w Zabrzu, artysta plastyk, laureat wielu prestiżowych nagród w dziedzinie malarstwa, pracuje na stanowisku Plastyka Miejskiego w Zabrzu.

      Michał Buchta
      żorzanin, doradca kredytowy, politolog, były dziennikarz i redaktor. Sekretarz koła RAŚ Wodzisław/Żory i szef sztabu wyborczego 2010.

      Marek Gołosz
      zamieszkały w Wyrach, filolog języka hiszpańskiego, wiceprzewodniczący koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim.

      Jerzy Gorzelik
      katowiczanin, doktor historii sztuki, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Od roku 2003 przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

      Piotr Kalinowski
      zamieszkały w Kaletach, doświadczony pracownik samorządowy oraz autor książek, albumów i artykułów.

      Monika Kassner
      świętochłowiczanka, historyk i polonista – nauczyciel, pracuje w Zabrzu. Szefowa koła Świętochłowice i członkini Rady Naczelnej Ruchu Autonomii Śląska.

      Ewa Kluczniok
      zamieszkała w Leszczynach, emerytowana nauczycielka, dyrektor szkoły i naczelnik Wydziału Edukacji, prezes Funduszu Lokalnego „Ramża”.

      Henryk Labus
      zamieszkały w Świętochłowicach, wiceprzewodniczący miejskiego koła RAŚ, były długoletni pracownik dawnej Huty Florian oraz Straży Miejskiej.

      Marian Makula
      zamieszkały w Rudzie Śląskiej, znany artysta estradowy, propagator kultury górnośląskiej.

      Henryk Mercik
      zamieszkały w Rudzie Śląskiej, miejski konserwator zabytków w Chorzowie, wcześniej w Rudzie Śląskiej.

      Łukasz Morcinek
      zamieszkały w Jastrzębiu-Zdroju, student Politechniki Śląskiej na kierunku Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz pracownik branży chłodniczej.

      Karol Sikora
      zamieszkały w Łaziskach Górnych, przewodniczący stowarzyszenia Młodzież Górnośląska, koordynator Górnośląskich Dni Dziedzictwa.

      Marek Smuda
      zamieszkały w Zabrzu, nauczyciel historii i podstaw przedsiębiorczości, wiceprzewodniczący Rady Społecznej Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

      Aleksander Uszok
      zamieszkały w Katowicach, kulturoznawca, instruktor kulturalny w MDK "Południe" w Katowicach.

      Janusz Wita
      zamieszkały w Połomii (powiat wodzisławski), zastępca wójta gminy Mszana, członek Rady Naczelnej RAŚ.

      Piotr Wybraniec
      zamieszkały w Siemianowicach Śląskich, historyk, były dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.
      • wilhelm4 J.Rymer o Górnoslaskiej Autonomii : 29.11.10, 11:49
       Urodzony nieopodal Raciborza wojewoda Józef Rymer w odezwie „Do Mieszkańców Województwa Śląskiego” z dnia 19 czerwca 1922 r. tak miedzy innym pisze, cyt.:

       „W głębokiem zrozumieniu naszych życzeń i potrzeb, Rzeczpospolita zawsze wierna swoim obietnicom, nadała Województwu Śląskiemu szeroką autonomię. Będziemy więc mogli stworzyć własne samorządowe instytucje, odpowiadające naszej historycznej przeszłości i obecnym warunkom naszego kraju, tak, że wolny Śląsk złączony z wolną i niepodległą Polską, będzie żył własnym samoistnem życiem, w ogólnych ramach państwowości polskiej. Konstytucja polska zapewnia wszystkim obywatelom bez względu na ich wyznanie i narodowość, wolność i wierność przed prawem. Statut zaś organiczny Województwa Śląskiego gwarantuje nam swobody autonomiczne, wskutek czego przed polskim Śląskiem otwierają się rozległe widoki niczem nieskrępowanego kulturalnego gospodarczego rozwoju.”

       PS: Kilka dni po tych slowach nagle,nieoczekiwanie(?) umarl. Imho godne dokladnego zbadania, jak zerszta tez smierc m.in. Kupki i Korfantego (zbadac jego zwloki, np. wlosy!)......
       • erka-4 Re: J.Rymer o Górnoslaskiej Autonomii : 03.02.11, 18:18
        wilhelm4 napisał:
        > PS: Kilka dni po tych slowach nagle,nieoczekiwanie(?) umarl. Imho godne doklad
        > nego zbadania, jak zerszta tez smierc m.in. Kupki i Korfantego (zbadac jego zwl
        > oki, np. wlosy!)......
        Funkcję wojewody pełnił krótko, do swej śmierci na udar mózgu 5 grudnia 1922,przemówienie wygłosił pół roku wcześniej a więc umarł dośc nagle po swym wystąpieniu,no może ma pan rację,żeby otruć małymi dawkami cyjanku to rzeczywiście te pól roku to czas niezbędny aby swój cel osiągnąć.

        No co panie wilhelm wygląda na to,że w przedwojennej Polsce żaden Ślazak nie umarł śmiercią naturalną,proponuję przeprowadzić ekshumację wszystkich wówczas zmarłych w Polsce t zn. na Śląsku polskim Ślązaków,być może wszyscy zostali wytruci lub w jakiś inny cudowny sposób wysłani na łono Abrahama aby zrobić miejsce na tymże Ślasku Polakom i tylko Polakom.
        Proponuję założyć Ślaską Partię do spraw Ekshumacji Pomordowanych Ślązaków przez Polaków a Pana postawić na jej czele.

     • pieronski_hanys Re: Ruch Autonomii Śląska wraca do ch.matu! 02.11.10, 08:58
      >Myśmy autonomię wprowadzili a
      > Niemcy nie.

      Nie wypowiadaj się w temacie, o którym nie masz pojęcia.

      Prowincja Górny Śląsk (niem. Provinz Oberschlesien) – pruska prowincja utworzona w październiku 1919 r. przez władze niemieckie na tych terenach Górnego Śląska, które były wówczas pod władaniem niemieckim.
      Prowincja powstała poprzez podniesienie ówczesnej rejencji opolskiej (która wraz z wrocławską i legnicką stanowiła prowincję śląską) do rangi oddzielnej, nowej prowincji. Utworzona została z pobudek polityczno-propagandowych, przed plebiscytem ustanowionym na mocy traktatu wersalskiego, mającym zadecydowć o przynależności państwowej tych ziem.
  • svatopluk Re: Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do pow 15.10.10, 12:19
   Gość portalu: Vovo napisał(a):

   > Odłączenie Śląska od Polski jest działaniem niezgodnym z konstytucją. Idac tym
   > tropem ja załoze "ruch na rzecz eksmisji zwolenników autonomii śląska i odeb
   > rania im obywatelstwa polskiego
   ". Demokracja hanysom poprzewracała w dupach
   > . Przy okazji przepraszam z góry normalnych hanysów.

   na WOSie to albo spales albo byles na wagarach.
   autonomia to nie secesja
   to tylko szeroka samorzadnosc.
   tak jak ma to miejsce w stanach, kantonach czy landach.

   Pała, siadać!
   w nastepnym roku dostaniesz druga szanse w tej samej klasie:)
   • Gość: Hans Re: Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do pow IP: *.pool.mediaWays.net 15.10.10, 13:55
    RAS niech sie stara o autonomie, gdzie ona byla. Nawet Bytom czy Gliwice juz sie z nich
    wysmieje, te miasta byly prawie calkowicie od nowa zasiedlone. Chcielista tam miec Polske,
    to teraz trzymac pysk. Takie odgrzewanie starych kotletow i tak nie ma sensu.
    Nalezy brac przyklad z Kataloni czy Bawari. Nawet tak scentralizowane panstwo jak Francja
    (zawsze taki przyklad dla warsiafki) musi sie pogodzic z panstwem Regionow.
    Opole pasuje do Gornego Slaska jak kwiatek do korzucha. Tam juz od polowy XIX wieku naplywala polska ludnosc do pracy i skolonizowala go jak Albanczycy Kosowo-niech wiec tam
    dalej dla Polski zap....laja-w miedzyczasie jest to homogeniczny region , ktory z Opolem juz
    dawno nie ma duzo wspolnego.
   • adam81w Re: Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do pow 23.10.10, 07:47
    svatopluk napisał:

    > Gość portalu: Vovo napisał(a):
    >
    > > Odłączenie Śląska od Polski jest działaniem niezgodnym z konstytucją. Ida
    > c tym
    > > tropem ja załoze "ruch na rzecz eksmisji zwolenników autonomii śląska
    > i odeb
    > > rania im obywatelstwa polskiego
    ". Demokracja hanysom poprzewracała w
    > dupach
    > > . Przy okazji przepraszam z góry normalnych hanysów.
    >
    > na WOSie to albo spales albo byles na wagarach.
    > autonomia to nie secesja
    > to tylko szeroka samorzadnosc.
    > tak jak ma to miejsce w stanach, kantonach czy landach.
    >
    > Pała, siadać!
    > w nastepnym roku dostaniesz druga szanse w tej samej klasie:)

    Raczej pała dla Ciebie. Po co w historii różne narody wprowadzały autonomię? Po to, żeby odróżnić się od reszty kraju. By powiedzieć, że tu nie jest kraj X, w którym robili ałtonomię. Ałtonomię robili bo akurat tylko na to było ich w danym momencie stać ale nie po to by tak było na zawsze. Nie. Przy pierwszej nadarzającej się okazji chcieli uzyskać secesję. Powiedzcie mi szczerze ilu z was ślązakowców chce tylko ałtonomii? Kto mi zagwarantuje, że skończy się tylko na ałtonomii? Czy wam ślązakowcom wydaje się, że my Polacy jesteśmy aż tak głupi, żeby na to pozwalać? Ałtonomia to depolonizacja Śląska. To przyczynek do regionalnego egoizmu i zapominaniu o Polsce. To co ślązakowcy podają jako definicję autonomii mamy już dzisiaj nie widzę więc sensu wprowadzania tej formy administracji. Mamy w Polsce samorząd. Polska jest krajem unitarnym zdecentralizowanym. Można nawet dyskutować nad formą samorządu ale wprowadzanie ałtonomii to pójście za daleko w niebezpieczną stronę. Rozbicie dzielnicowe bis? Po to się łączyliśmy? Po to powstańcy umierali za powrót do Polski by teraz wyrzucać ich starania do kosza?

    Nie macie żadnych związków ze Śląskim Ruchem Separatystycznym?

    Autonomia może prowadzić do stworzenia nowego narodu. Może, bo odseparowywuje region śląsko-dąbrowski od reszty Polski. Może bo oddziela ten region od innych regionów Polski. Stwarza wrażenie, iż "tu jest inna Polska". Od tego bardzo blisko do "tu nie jest Polska". Ponadto taka autonomia stwarza wrażenie, iż to nie Polacy są tu najważniejszymi obywatelami. Ponadto przywrócenie autonomii zabranej przez Hitlera było bez sensu bo nie istniało już województwo śląskie w takiej formie terytorialnej jak przed wojną. Śląsk zrósł się z Polską i nie ma potrzeby obecnie podkreślać tej inności. Zresztą wielu Ślązaków nie chciało i nie chce żadnej autonomii bo widzą w tym zagrożenie dla Polski. Nie mówię tu tylko o Ruchu Obywatelskim Polski Śląsk ale o wielu zwykłych Ślązakach, którzy nawet o tym stowarzyszeniu nie słyszeli.

    Jeszcze raz powtórzę, że śląskość jest częścią polskości a więc nie wiem jak mogła by mi przeszkadzać. Ślązak to Polak. Wiele osób mi to potwierdza oburzając się mocno na te czasem prezentowane wśród mieszkańców Śląska patrzenie na śląskość w oderwaniu od polskości. Przeszkadza mi postawa ślązakowca, nie Ślązaka. Nigdy nie pozwolę by śląskość była wiązana z antypolskością, tak jak chcecie to przedstawiać. Nie wiem też czemu młody Polak ma nie czuć się Polakiem tylko dlatego, że kiedyś na tym terenie gdzie mieszka żyło paru Niemców czy Czechów (obok wielu Polaków). Co to zmienia? Ok, taka była przeszłość a raczej jej część ale ja jestem Polakiem i mam prawo nim być.

    Koncepcja Europy regionów to utopia. Nie po to jednoczyły się Niemcy, Włochy czy Polska, żeby wracać do dawnego partykularyzmu. To jest wspólnota narodów, a nie regionów. Kto się podzieli - ten tylko się osłabi, za statystę będzie robić. To się nie kłóci z decentralizacją - ale na pewno polska specyfika nie jest specyfiką niemiecką - nie mamy federacyjnych tradycji, ani takich potrzeb. Jakieś szczególne podejście dla Górnego Śląska w ramach struktury administracyjnej Polski dziś jest już mało uzasadnione.
  • amoremio Damals(2003) im Bundestag - nach dem "Spis"(2002): 16.10.10, 05:23
   13. Abgeordneter
   Erwin Marschewski (Recklinghausen) (CDU/CSU):

   Welche Erkenntnisse besitzt die Bundesregierung
   über die Ergebnisse der Volkszählung in
   Polen im Jahr 2002 in Bezug auf die Anzahl
   der Angehörigen der deutschen Minderheit,
   und inwieweit plant die Bundesregierung Änderungen
   bei der Unterstützung der deutschen
   Minderheit, zum Beispiel wegen einer Berücksichtigung
   des möglicherweise häufig erklärten
   Bekenntnisses zu einer „Schlesischen Nationalität“?


   Antwort der Parlamentarischen Staatssekretärin Ute Vogt
   vom 11. August 2003 :

   Die Volkszählung in Polen im Jahr 2002 zeigte hinsichtlich der deutschen
   Minderheit nachstehendes veröffentlichtes Ergebnis:
   – 287 500 Personen gaben an, die deutsche und polnische Staatsangehörigkeit
   zu besitzen,
   – 173 200 Personen bezeichneten sich als Schlesier,
   – 152 900 Personen gaben an, deutscher Nationalität zu sein,
   – 205 000 Personen gaben an, zu Hause deutsch zu sprechen.
   Bei diesen Zahlenangaben ist zu berücksichtigen, dass aus dem Personenkreis
   der Doppelstaatler und bei den Personen, die sich als Schlesier
   bezeichnet haben, ein nicht unbeträchtlicher Teil der deutschen
   Minderheit in Polen zuzurechnen ist.
   Gründe dafür sind sowohl in teilweise uneindeutigen Formulierungen
   in den Fragebögen der Volkszählung als auch insbesondere bei der älteren
   Generation immer noch vorhandenen Befürchtungen zu suchen,
   ein offenes Bekenntnis als Deutscher könnte zu Diskriminierungen
   führen. Auch die in den letzten Jahren von polnischen Aktivisten ausgehenden
   Initiativen der „Schlesischen Autonomiebewegung“, die an
   den besonderen Status des nach dem Ersten Weltkrieg als Woiwodschaft
   Schlesien an Polen gefallenen Ostoberschlesiens anknüpfen,
   könnten manche Angehörige der Minderheit motiviert haben, sich alternativ
   als „Schlesier“ zu bekennen.
   Zu berücksichtigen ist weiterhin, dass mehrere Zehntausend Angehörige
   der deutschen Minderheit sich zum Zeitpunkt der Volkszählung
   Deutscher Bundestag – 15. Wahlperiode – 5 – Drucksache 15/1482
   wegen Erwerbstätigkeit im Ausland nicht in Polen aufhielten und daher
   nicht bei der Zählung erfasst wurden.
   Vor diesem Hintergrund schätzt die Bundesregierung die Anzahl der
   Angehörigen der deutschen Minderheit in Polen auf ca. 300 000 Personen.
   Das entspricht in etwa der Zahl, die die Bundesregierung ihrer
   bisherigen Förderpolitik zu Grunde gelegt hat. Zu einer Änderung
   der Unterstützung der deutschen Minderheit vor dem Hintergrund
   der Ergebnisse der Volkszählung in Polen im Jahr 2002 sieht die Bundesregierung
   keine Veranlassung.
  • adam81w Polaku nie pozwól rządzić raśiom 23.10.10, 07:30
   Idź do wyborów! Zagłosuj! To niewiele. Pięć minut roboty a możesz uchronić Polskę i Śląsk przed depolonizacją. Polecam drugi link z mojej sygnaturki. Z niej dowiecie się czym naprawdę jest raś i czemu warto ich powstrzymać. Powiedzmy V kolumnie No pasaran! Nie przejdziecie ślązakowcy! To nasza polska ziemia.

   W tym roku raś nawet się nie kryje. Oficjalnie współpracuje z Mniejszością Niemiecką.
  • wilhelm4 Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do powia... 30.10.10, 04:48
   Trzeba zacząć poważną dyskusję o zmianie ustroju województwa śląskiego. Naszym zdaniem autonomia będzie sprzyjać rozwojowi Śląska. Proponujemy nowy statut organiczny dla województwa, który da większą samodzielność finansową i możliwość ustanawiania rozwiązań prawnych. Nasz program Autonomia 2020 mówi o konkretnych krokach i celach. Prezentujemy postulaty ważne dla mieszkańców regionu. Ich realizacja w przypadku partii politycznych zależy od woli centrali. My nie mamy tych obciążeń.

   www.dziennikzachodni.pl/slask/rybnik/325969,staniszewska-gorzelik-i-jurek-po-co-komu-autonomia,id,t.html
  • palec1 Ruch Autonomii Śląska idzie w wyborach do powia... 31.10.10, 15:55
   Statut Organiczny Województwa Śląskiego (właściwie "Ustawa Konstytucyjna z 15 lipca 1920 r. zawierająca statut organiczny Województwa Śląskiego", Dz. U. z 1920 r. Nr 73, poz. 497) - akt prawny uchwalony przez Sejm Ustawodawczy nadający województwu śląskiemu szeroką autonomię. Autonomia ta obejmowała (w kolejności wymienionej w Statucie):

   * ustawodawstwo w zakresie stosowania języka polskiego i niemieckiego jako języków urzędowych;
   * ustawodawstwo dotyczące samorządu lokalnego (gminnego i powiatowego) oraz dotyczące władz administracyjnych i podziału administracyjnego woj. śląskiego;
   * ustawodawstwo sanitarno-epidemiologiczne;
   * ustawodawstwo o organizacji policji i żandarmerii
   * ustawodawstwo o nadzorze budowlanym ("policja budowlana")
   * ustawodawstwo dotyczące szkolnictwa;
   * ustawodawstwo w sprawach wyznaniowych - z wyłączeniem spraw uregulowanych konkordatem;
   * ustawodawstwo dotyczące zwalczania ubóstwa;
   * ustawodawstwo regulujące szeroko rozumianą politykę rolną, melioracje i budownictwo wodne - bez prawa do budowy kanałów i regulacji rzek granicznych;
   * ustawodawstwo o zaopatrzeniu ludności w energię elektryczną i w sprawie transportu lokalnego.

   Ustawa powoływała jednoizbowy Sejm Śląski z 48 posłami, który powoływał Radę Wojewódzką. Sejm Śląski uchwalał własny budżet który zasilał Skarb Śląski. Część dochodów była odprowadzana przez Skarb Śląski do budżetu centralnego.

   Spod kompetencji Sejmu Śląskiego wyłączona była polityka zagraniczna i wojskowość.
   • Gość: gosc Re: Ruch Autonomii Śląska gdzie idzie ? IP: *.dip.t-dialin.net 31.10.10, 22:16
    Panowie pozwole sobie przypomniec, jak to niektorzy Slazacy podziekowali Polsce za autonomie we wrzesniu 1939 roku .Mysle ze ten oto "wierszyk" pozwoli co niektorym przypomniec sobie
    znane nam wszystkim fakty :

    - Czerwone gladiole, czerwone niczym wino
    - ciepane pod kola niemieckim maszynom
    - (spiew)
    - Flagi ze swastykami w oknach, nad balkonami.
    - Dnia 3 wrzesnia 1939 w Katowicach i okolicach
    - ( HKP)
    - PS:
    - ... i koniec tzw. "slaskiej autonomii"
    - ))))))))) (smiech)
    To tyle w temacie "slaskiej autonomii".

    • fyrlok Re: Ruch Autonomii Śląska gdzie idzie ? 31.10.10, 22:26
     Autonomia nie byla prezentem, wiec nie musimy godac o wdziecznosci.
     Tylko byla warunkiem gotowosci przylaczenia sie do Polski, w formie autonomicznej wlasnie.

     A wiekszosc wcale nie chciala sie przylanczac, jak pewnie wiesz, ale "zapominasz".
   • amoremio Re: Kandydaci (woj.slaskie) : 09.11.10, 10:32
    Cele Ruchu Autonomii Śląska to:

    * finansowa samodzielność regionu, byśmy godnie żyli za swoje

    * nowoczesna edukacja, by skutecznie konkurować z innymi regionami Europy

    * promocja górnośląskiej kultury, bo możemy być dumni ze swojego dziedzictwa

    * nowoczesna infrastruktura, by nasz region rozwijał się i przyciągał inwestycje.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka