Dodaj do ulubionych

W Opolu brakuje świeżego powietrza!

IP: *.adsl.inetia.pl 11.02.12, 13:06
A ile wynosi norma?
Obserwuj wątek
   • Gość: iza Re: Monitoring WIOS IP: *.adsl.inetia.pl 11.02.12, 13:41
    No, tak! Dowalcie jeszcze jakąś dodatkową akcyzę czy inny vat na olej opałowy, to jeszcze więcej ludzi zacznie palić czym popadnie byle tanio. Kogo stać dziś na gaz czy olej? Majątek puścić z dymem trzeba, żeby dom ogrzać. Ale to takie krótkowzroczne, jak zwykle u nas w kraju... Ach...
    • gandharwa Re: Monitoring WIOS 11.02.12, 20:06
     Słowa pani rzecznik o ogrzewaniu elektrycznym brzmią jak ponury żart. Pomijając już ceny prądu to w ostatnich dniach zużycie jej tak wzrosło, że dochodzimy do granic możliwości produkcyjnych. Gdyby wszyscy przeszli nagle na ogrzewanie elektryczne by chronić powietrze to siedzielibyśmy teraz w ciemnościach.

     Lepiej zapytajmy się, co Miasto zrobiło dla czystego powietrza?
     a) czy piasek i sól z chodników jest regularnie zamiatany, gdy nie ma pokrywy śnieżnej?
     b) czy autobusy MPK otrzymają filtry mikropyłu a nowe będą miały napęd gazowy/hybrydowy?
     c) czy straż miejska otrzyma możliwość badania wymazu z komina od osób, u których istniało podejrzenie spalania śmieci?
     d) czy planuje się wprowadzenia ograniczeń dla ruchu pojazdów w centrum z silnikiem diesla lub generalny (np dziś tylko parzyste, jutro nieparzyste)
     e) czy w PONE będzie możliwość dofinansowania termomodernizacji, zakupu nowoczesnych kotłów węglowych i drewnianych, gdzie niemożliwym jest spalanie odpadów i paliwa złej jakości?

     Drogo? A i owszem. Ale czy zachęcanie do ogrzewania elektrycznego nie jest drogie? Dlaczego to mieszkańcy mają płacić za obowiązki miasta? na razie to tylko słychać o tym, że trzeba zamieniać trawniki na parkingi, a Bolko czy cmentarz w obwodnicę....
     --
     DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
     kontakt: hydroxy@o2.pl
     • Gość: Gościnny Re: Monitoring WIOS IP: 88.220.76.* 13.02.12, 09:50
      A może tak Kolego Gandharwa uderzyć się w pierś i przyznać, że Wasze upieranie się przy instalacjach CCS (wychwytywanie i składowanie CO2 w elektrowniach) to istotny przyczynek do drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej z nowych inwestycji? Wszak powszechnie wiadomo, że instalacje te w ok. 10-30% obniżają sprawność wytwarzania energii elektrycznej?
      • gandharwa Re: Monitoring WIOS 13.02.12, 11:13
       Hm, ciekawe. Wskaż mi proszę, gdzie STE Silesia tak wspiera i hołubi CCS w elektrowniach? Bo ja sobie nie przypominam?

       Co do podwyżek to kilka lat temu słyszałem, że jak się wprowadzi opłaty za CO2 to "ceny energii wzrosną o 80%". Elektrownie zaczęły więc otrzymywać prawa do emisji za darmo, nawet więcej niż trzeba (np ELO dostało 8,4 mln ton a wyemitowało 7,7 mln) i...? Ceny wzrosły dla przedsiębiorców (taryfy nieregulowane przez URE) o ponad 80%...

       Stowarzyszenie wspierało CCS w jednym projekcie: poligeneracji w Kędzierzynie. Polegać to miało na tym, że węgiel kamienny (a może i odpady) miały być zgazowywane wysokociśnieniowo a gaz syntetyczny miał być za dnia spalany w układzie gazowo-parowym z produkcją energii elektrycznej. W nocy zaś z tego gazu miał być produkowany metanol, która mógł być sprzedawany dalej, spalany za dnia lub...służyć jako medium do metanolowej płuczki CO2 (Sasol) dla instalacji doświadczalnej CCS, o którą się starał ZAK. W przypadku powodzenia ta płuczka miała zostać wykorzystana w nowej elektrowni Blachownia. Bardzo fajny projekt, były wielkie szanse na unijne pieniądze, ale wtedy się finansowo ZAK-owi noga powinęła i nie mieli na wkład własny.

       Jednak poligenerację traktuję nie jako elektrownię, ale jako zakład chemiczny bo ten zakład z węgla mógł w 100% produkować tylko metanol, bez produkcji energii (gdyby np nie było zapotrzebowania na prąd w systemie energetycznym)

       Gość portalu: Gościnny napisał(a):

       > A może tak Kolego Gandharwa uderzyć się w pierś i przyznać, że Wasze upieranie
       > się przy instalacjach CCS (wychwytywanie i składowanie CO2 w elektrowniach) to
       > istotny przyczynek do drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej z nowych i
       > nwestycji? Wszak powszechnie wiadomo, że instalacje te w ok. 10-30% obniżają sp
       > rawność wytwarzania energii elektrycznej?


       --
       DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
       kontakt: hydroxy@o2.pl
   • Gość: Obserwator Re: Monitoring WIOS IP: *.dynamic.chello.pl 12.02.12, 10:48
    Czegoś tu nie rozumiem. Sprawdziłem średniodobowe dla 11 lutego (wczoraj) stężenia PM 10 na stronie WIOŚ i porównałem:
    - średniodobowe stężenie PM 10 w Kędzierzynie - Koźlu - 211 mikrogramów/m3
    - średniodobowe stężenie PM 10 w Zdzieszowicach - 192 mikrogramów/m3
    - średniodobowe stężenie PM 10 w Opolu - 191 mikrogramów/m3
  • Gość: Qabes A mieszkańcy radzą urzędowi miasta: IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 11.02.12, 15:46
   1. Budowę obwodnicy Piastowskiej i Południe (od czasów Pogana nikt nawet nie myśli o rozbudowie istniejącej obwodnicy - przed wyborami jedynie wyciąga się ten temat jako "kiełbasę wyborczą").
   2. Ograniczenie ruchu drogowego w centrum miasta (patrz punkt 1).
   3. Wymianę taboru MZK na nowszy. Stare Ikarusy i Jelcze zostawiają za sobą całą tablicę Mendelejewa ruszając z przystanku i poruszając się po mieście.
   4. Stworzenie (w końcu) centrum dowodzenia ruchem pozwalające na zarządzanie korkami, tworzenie zielonych fal na światłach itp. (dziś trzeba się zatrzymać na każdym skrzyżowaniu gdyż zawsze jest czerwone).
   5. Jeżeli punkt 4 za trudny do zrealizowania zsynchronizujcie chociaż światła na głównych arteriach miasta! Dlaczego ruszając z zielonego na Plebiscytowej/Ozimskiej muszę jechać 70 żeby się złapać na zielone na Oleskiej/Bohaterów Monte Casino?
   6. Nie traćcie czasu i pieniędzy na budowę alejek spacerowych (wzdłuż Młynówki) skoro nie można się po nich poruszać ze względu na zanieczyszczenie środowiska? Wiemy, że to łatwiejsze i tańsze niż w/w pomysły ale są bezcelowe, bo kto marzy o spacerze wśród kopcących autobusów i zakorkowanych ulic?
   Wiemy, że normy zostały przekroczone ze względu na bezwietrzną pogodę, silne mrozy i związane z tym dodatkowe spalanie przez ludzi nie zawsze legalnych substancji, ale tego problemu nie przeskoczycie. Póki w Opolu ludzie są biedni (ŚREDNIA płaca jest o ponad tysiąc złotych niższa niż we Wrocławiu czy Katowicach) póty będą palić czym się da żeby nie zamarznąć. I nie pomogą kontrole straży miejskiej czy straszenie karami! Zamiast wytykać ludziom sami spójrzcie sobie na ręce i zróbcie coś, żeby ludzie mogli być dumni z tego, że tu mieszkają. Ciągłe narzekanie na biedą i brak pieniędzy już nam zbrzydło...
  • miskant89 W Opolu brakuje świeżego powietrza! 11.02.12, 15:53
   Proponuję od czasu do czasu zmierzyć również poziom zanieczyszczeń w nowych osiedlach na Malince, które stały się placem manewrowym dla wszystkich szkół jazdy na Opolszczyźnie. Tysiące L-ek w każdym miesiącu wydziela tu nieprawdopodobne ilości toksycznych spalin, a obok spacerują matki z wózkami. Dzieci oddychają na wysokości rur wydechowych. Jak bardzo musi wzrosnąć śmiertelność lub alergii aby wreszcie się ktoś tym zainteresował.
  • rico54 W Opolu brakuje świeżego powietrza! 11.02.12, 17:59
   Niestety w okresie zimowym jest to problem nie tylko Opola, ale wszystkich miast w Polsce. Mieszkam w uzdrowiskowym mieście pod nazwą Świnoujście a jak nie ma wiatru od morza to nie można wytrzymać od dymów z kominów domków jednorodzinnych wybudowanych przez nowobogackich. Nowobogackich, których nie stać na normalny opał ? z DRUGIEJ STRONY TRZEBA PRZYZNAĆ,ŻE OPAL JEST BARDZO DROGI. Państwo powinno się zastanowić jak pomóc w przerobieniu instalacji na gazowe i wymóc na właścicielach taką przebudowę swoich pieców. Najgorsze jest to,że mimo zamkniętych okien i tak ten smród przedostaje się do mieszkania. I to ma być miasta uzdrowisko, mało tego kuracjusze płacą kasę za klimatyczne ! To są jakieś jaja !
   • opolak Niskia emisja w mieście Opolu - program 11.02.12, 20:03
    forum.gazeta.pl/forum/w,65,118014265,118014265,Niskia_emisja_w_miescie_Opolu_program.html
    Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Opola tylko przez podłączenie nieomal wszystkich budynków do sieci co. Ale skoro Ratusz nie zabiega o rozbudowę nowych sieci co, to żadne apele nie poprawią sytuacji. Widocznie ECO nie wyrobi na wszystkich.
    Trudno pilnować każdy komin, bo wieczorem nie widać czarnego dymu - tylko czuć gryzący, duszący wyziew z jednorodzinnych domków.
    Ogrzewanie ekologiczne jest droższe jak i czysta energia elektryczna.    www.strefabiznesu.nto.pl/artykul/atmoterm-przygotowuje-program-ograniczenia-niskiej-emisji-dla-miasta-opola-42987.html
    Atmoterm przygotowuje program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Opola

    Niska emisja - to spaliny, które wydobywają się z niskich kominów, głównie 10 - 20 metrowych, czyli z domów jednorodzinnych, kamienic i małych kotłowni. Fot. scx.

    Przygotowanie Programu ograniczenia niskiej emisji zleciło Miasto Opole. Ma być gotowy do 30 listopada br.

    Niska emisja - to spaliny, które wydobywają się z niskich kominów, głównie 10 - 20 metrowych, czyli z domów jednorodzinnych, kamienic i małych kotłowni.

    Zawierają one więcej zanieczyszczeń niż spaliny kotłowni przemysłowych, a nikt ich nie kontroluje.

    Celem programu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców używających pieców i kotłów oraz wskazanie władzom miasta obszarów niskiej emisji i planu działań jej obniżenia.

    Zobacz: jaki program przygotował Atmoterm dla Bielska - Białej

    Ma się bowiem zmienić prawo, dzięki któremu samorząd będzie mógł dofinansowywać wymianę pieców na ekologiczne.

    - Dla mieszkańców Opola oznacza to po pierwsze, że miasto chce zadbać o nasze zdrowie - dbając o jakość powietrza, jakim oddychamy, a po drugie - te osoby, które mają jeszcze stare kotły do ogrzewania swoich domów i mieszkań - będą prawdopodobnie miały możliwość w przyszłym roku uzyskania dofinansowania do wymiany na ogrzewanie ekologiczne - mówi Urszula Chmura z Atmoterm.

    Więcej o zagrożeniach dla zdrowia za spalania odpadów w domowych piecach czytaj w środę - 27 października - w dodatku DOM do Nowej Trybuny Opolskiej.

    Edyta Hansz
    • gandharwa Fikcja konsultacji społecznych dla PONE 11.02.12, 20:22
     10. Uchwała w sprawie uchwalenia „Programu ograniczenia niskiej emisji dla miasta Opola.

     Projekt uchwały na druku nr 29 wraz z autopoprawką na druku nr 29-A przedłożony Radzie Miasta przez Prezydenta Miasta załącza się do protokołu.
     (...)
     Odpowiedzi na pytania udzielili: M. Rabiega naczelnik Wydziału Ochrony środowiska i Rolnictwa UM Opola, Arkadiusz Wiśniewski Zastępca Prezydenta Miasta Opola, Urszula Chmura kierownik projektu firmy ATMOTERM, Tomasz Piętka dyrektor ds. handlowych w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny.

     W dyskusji nad omawianym projektem uchwały udział wzięli radni: Michał Nowak, Marek Kawa, Marcin Ociepa, Szymon Ogłaza, Tomasz Kaliszan, Patryk Jaki, który zgłosił wniosek formalny, aby odesłać projekt uchwały do komisji i do szerszych konsultacji społecznych. Radny R. Ciasnocha przewodniczący sesji zgłosił wniosek przeciwny.

     W jawnym głosowaniu Rada Miasta Opola nie odesłała omawianego projektu uchwały do komisji i szerszych konsultacji społecznych, bowiem za wnioskiem głosowało 8 radnych, 13 było przeciwnych i 2 wstrzymało się od głosowania.


     Realizacja PONE:
     www.opole.pl/miasto/artykuly/32361-35150-Article-Dotacje_na_ochrone_powietrza#paragraph3344
     14 września 2011 r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. opiniowania wniosków o udzielanie dotacji celowych z budżetu miasta Opola do inwestycji służących ochronie powietrza...

     Dotacje na ochronę powietrza

     ...polegających na wymianie źródeł ciepła oraz zakupie i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii realizowanych na terenie miasta Opola, na którym rozpatrzonych zostało łącznie 68 wniosków, z czego:
     • 53 dotyczyły zmiany sposobu ogrzewania;
     • 11 dotyczyło kolektorów słonecznych;
     • 4 dotyczyły pomp ciepła.

     Pozytywnie zaopiniowane zostały 54 wnioski na łączną kwotę dotacji 153 825,22 zł

     --
     DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
     kontakt: hydroxy@o2.pl
    • gandharwa Cementownia 12.02.12, 19:32
     @muniek

     Szanuję Twoje prawo do wypowiedzi, ale szczerze to trochę nudzisz już z tą cementownią.
     Pisaliśmy już o niej długo, z 5 razy zaznaczałem, że akurat śmieci komunalnych w Odrze palić nie będą a pyłu z komina prawie że nie będzie, ale nieprzekonany jesteś.

     Słuchaj: nasze stowarzyszenie nie ma żadnego monopolu na zajmowanie się ekologią w Opolu czy cementownią. Jak uważasz, że źle robimy zgadzając się na współspalanie odpadów to nie ma sprawy: znajdź jeszcze dwie osoby i zgłoście do Wydziału Spraw Obywatelskich (pl. Wolności) stowarzyszenie zwykłe i w jego ramach napiszcie sprzeciw do UM Opola a jak nie poskutkuje do SKO w Opolu. Przeczytajcie zgromadzoną dokumentację (jest już w sieci - ste-silesia.org/cementownia) wyróbcie sobie własne zdanie i zamiast tu bezproduktywnie przekonywać nieprzekonanych weźcie udział aktywnie w postępowaniu środowiskowym i przekonajcie do swoich racji urzędników lub sąd.

     Do napisania uwag i wniosków w ramach postępowania (informacji udzieli Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pl Wolności) nie potrzeba stowarzyszenia zwykłego, to może zrobić każdy mieszkaniec w terminie 21 dni od obwieszczenia urzędowego. Dla złożenia odwołania do SKO potrzebne jest już stowarzyszenie zwykłe.


     Gość portalu: muniek napisał(a):

     > Ten kto pali w piecu śmieciami przecież nie odda ich do segregacji i spalenia w
     > Odrze. To są jego prywatne śmieci i jego "opał". Do lokalnego trucia z domowyc
     > h pieców (sezonowe!!!) , dojdzie dodatkowo centralne trucie z Odry (całoroczne
     > !!!).


     --
     DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
     kontakt: hydroxy@o2.pl
     • Gość: muniek Re: Cementownia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.12, 22:33
      No właśnie tak w Polsce traktuje się przeciwników. Jak są męczący, bo zadają niewygodne pytania to się ich lekceważy i marginalizuje.
      Wydawało mi się dotąd, że w tak kluczowych sprawach w moim interesie będzie decydować samorząd, a nie organizacje pozarządowe. Liczba urzędników od ochrony środowiska w różnych opolskich urzędach jest całkiem spora, no i mamy radnych z Prezydentem oraz Urząd Marszałkowski - ja mam im tłumaczyć, że dioksyny są trujące, chyba żartujesz. Stracą wyborcę , a może i podatnika, bo zawsze można stąd uciec. Wdycham ten cement trochę latek i nie chcę , by dodatkowo dokładano coś do niego. Jak nie zobaczę wyników pomiarów (nie zapowiedzianych ) to nie uwierzę w Twoje zapewnienia. Sorry.
      • gandharwa Re: Cementownia 13.02.12, 01:56
       Sam sobie zaprzeczasz: skoro to nie organizacje pozarządowe mają decydować o dioksynach to dlaczego mnie właśnie nazywasz swoim przeciwnikiem? Przecież ja ani tych dioksyn nie emituję, ani nie wydaję decyzji administracyjnych...

       Skoro Ty nie jesteś od tłumaczenia urzędnikom i nie chcesz aktywnie przedstawić swoich racji to sorry, Kofi Annan za Ciebie tego nie zrobi.
       --
       DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
       kontakt: hydroxy@o2.pl
       • Gość: Muniek Re: Cementownia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.12, 20:56
        Urzędnicy mają pieniądze z moich podatków i czas na to , aby tym problemem się zająć, co nie umniejsza celowości działań takich organizacji jak Silesia, jeśli są one skuteczne. Skoro poparliście stronę Odry to automatycznie staliście się przeciwnikiem , bo mam inne zdanie. Zauważ też,że są ludzie co sądzą, że spalanie śmieci w Odrze zmniejszy poziom spalania śmieci w piecach przydomowych. Dlatego trzeba dalej o tym dyskutować na forum publicznym , aby może ktoś się tym problemem zainteresował. I żeby zainteresowanie ekologią wykazało chociaż 25% mieszkańców (a 50 % wyborców) to żyło by się lepiej, bo samorząd musiałby się z nami liczyć.
        A propos dioksyn i innych trucizn, które po mądry człowiek dopiero po szkodzie eliminuje ze swego otoczenia : w Polsce użycie azbestu, jego produkcja i obrót zakazany jest dopiero od 1997 r. :
        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11136466,Miliarder_i_baron_skazani_za_eternit__Zmarlo_ponad.html?lokale=opole
        Czy musimy jako Opole ryzykować, nie mając możliwości wprowadzania efektywnego monitoringu stężenia dioksyn, gdyż tylko to mogłoby zweryfikować prawdziwość deklaracji ODRY co do czystości wsadu do pieca? W tej chwili tego monitoringu nie jesteśmy w stanie prowadzić!


        • borus6 Pomiar dioksyn 14.02.12, 07:53
         Tak jak kominy elektrowni są obstawione aparaturą do pomiarów chemicznych tak komin cementowni musi mieć aparaturę do pomiaru dioksyn, kóre wytwarza przy spalaniu śmieci
         • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.02.12, 11:07
          Z tego co mi wiadomo nie ma na razie aparatury do pomiaru dioksyn, która można zainstalować na kominie. Stosuje się aparaturę do pobierania próbek do oznaczania dioksyn w spalinach, a oznaczanie dioksyn robi się zupełnie, gdzie indziej (w laboratorium). Jest bardzo droga usługa. Proces pomiarowy nie może , więc być prowadzony on-line, a to chodzi przy zabezpieczeniu opolan przed "tajnym" spaleniem czegoś o czym nie wiemy. Poniżej link to laboratorium oznaczającego dioksyny. Skoro próbki są pobierane na życzenie, okresowo, to jak stwierdzić, że pomiędzy pobraniami próbek nie spalano świństwa. Nie jest chyba realne pobieranie 24 próbek na dobę (co godzinę). Pomiędzy pobraniami powstaje czarna dziura. I powinna być ona jak najkrótsza (np. 1 godzina), aby nie nie stwarzać pokusy dla utylizacji trucizn.
         • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.02.12, 11:11
          Jeszcze podaję link to sposobu pomiaru dioksyn:
          www.dioksyny.pl/kierunki-badan/pomiary-emisji-dioksyn-z-urzadzen-przemyslowych/
          Jak widać (ze slajdów) jest to pomiar na życzenie, aparatura do pobierania próbek jest dostawiana, nie chyba natury aparatury stałej. A sam pomiar (oznaczanie dioksyn) jest robiony w Krakowie.
          • gandharwa Re: Pomiar dioksyn 14.02.12, 13:02
           Taa dioksyny.pl .... to ja proponuję stronę www.bezdioksyn.pl/manipulacja.html gdzie jest opisane w dosyć dosadny sposób, kto stoi za tą "firmą z Krakowa". Dobrze jest wiedzieć, za kim się lobbuje.

           pan Ćwiąkalski to brat byłego Min. Sprawiedliwości, EKO-TOP to spółka mająca spalarnię przy WCM. Naprawdę dziwi mnie, że nie idziesz na barykady przeciw spalarni odpadów medycznych, która spala zakaźne odpady z wrocławskich szpitali wśród domków jednorodzinnych, tuż przy nowo budowanym żłobku a oburzasz się na cementownię, która zmniejsza emisję w stosunku do dotychczasowej.

           No ale tak, zapomniałem, że moja argumentacja nie dotarła i jesteś przeświadczony, że dioksyny tworzą się tylko z plastików....

           To może jeszcze jeden argument, może on przekona: chlor, podobnie jak fluor czy siarka to tzw związki kwaśne, które muszą być eliminowane w każdej spalarni odpadów. Do tego służą systemy suche, pseudosuche lub mokre (płuczki kwaśne i neutralne) które jednak mają jedną rzecz wspólną: do neutralizacji używa się jako reagenta tlenku wapna, wodorotlenku wapna lub mleczka wapiennego (jako roztwór węglanu wapna). W cementowni zaś masz cały piec obrotowy wypełniony zarówno węglanem wapna jak i CaO i CaOH w klinkierze - całe środowisko jest alkaliczne i silnie reakcyjne w temp 1400 C co powoduje, że chlor nie ucieka z pieca w formie HCl ale jest wiązany w sole w klinkierze...

           --
           DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
           kontakt: hydroxy@o2.pl
           • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.02.12, 18:36
            Ja tylko dałem przykład wg tego linku z Krakowa, że te firmy nie robią pomiarów dioksyn na kominie jak być powinno wg borus6. Nie mam zamiaru nikogo preferować - to tylko przykład działania pomiarowego , w naszym przypadku IMO nieskutecznego, gdyż to nie jest monitoring ciągły poziomu dioksyn. Co do spalarni śmieci medycznych dla Wrocławia w Opolu, pozostawiam to radnym, zarządowi miasta i ochronie środowiska, bo za coś biorą pieniądze, czy znasz jako ekolog jakieś inicjatywy lub efekty pracy tych urzędników w sprawie dioksyn z WCM ? to jest trochę ludzi opłacanych z podatków niech może oni się zajmą tym do czego są statutowo powołani - właśnie do ochrony środowiska:

            Departament Ochrony Środowiska UM w Opolu
            umwo.opole.pl/serwis/index.php?id=393&idd=33
            Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
            www.opole.pios.gov.pl/
            Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu
            www.powiatopolski.pl/40/wydzial_ochrony_srodowiska.html


            • gandharwa Re: Pomiar dioksyn 14.02.12, 19:26
             No widzisz, tu się różnimy, bo ja akurat spalarni odpadów medycznych urzędnikom nie zostawiam. Zbieramy materiały, jak przyjdzie czas, zaczniemy drążyć temat.

             Tobie też to radzę w sprawie cementowni, tyle czasu tu bezproduktywnie tracisz zamiast w tym czasie poczytać raport i wypunktować wszelkie wątpliwości, jakie masz. Zrób to na piśmie (choćby przez kopiuj-wklej) z własnych postów na forum GW i wysyłaj do WOSIR w Opolu. Czemu tego nie robisz? Nie rozumiem, naprawdę.

             ja nasze działanie wyjaśniłem, nie było łatwo przekonać cementownię do zmiany nastawienia, już raz w SKO z powodów odpadów byliśmy...
             --
             DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
             kontakt: hydroxy@o2.pl
            • gandharwa Re: Pomiar dioksyn 14.02.12, 19:19
             He he...dokładnie
             Rozpowszechniaj w Polsce informację, że STE Silesia jest prospalarniowa. Wywołasz niezłą konsternację w Polsce :-)))

             Gość portalu: Muniek napisał(a):

             > Ten link b.dobry , który podałeś:
             > www.bezdioksyn.pl/manipulacja.html
             > ale trochę to strzał do własnej bramki, gdyż można przez powyższe przykłady, uz
             > nać Twoją postawę (przekonanego zwolennika spalania odpadów w ODRZE) jako ele
             > ment układanki lobby pro spalarniowego.


             --
             DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
             kontakt: hydroxy@o2.pl
             • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.02.12, 22:01
              Z Twoich wypowiedzi tak sądzę, przecież trochę już wypowiadasz się na Forum na ten temat. Przecież mówisz , że spalarnia to mniejsze zło , a ja tak nie sądzę, bo nie dasz na to nigdy dowodów. Ja znam życie i wiem, że prawo jakie by nie było słuszne, to po podpisaniu umowy jest często łamane (szczególnie w Polsce), a możliwość bezkarnego (bo bez monitoringu ciągłego jest bezkarność) utylizowania odpadów jest bardzo kusząca. Zresztą sam to potwierdzasz, że nasz WCM chce brać odpady z Wrocławia i truć Opolan (Służba Zdrowia ;-) ), bo kasa mu miła. A myślisz, ze właściciel Odry będzie cały czas święty, jak to obiecuje przed realizacją instalacji spalarni? Właśnie przykład WCM pokazuje ,że wszystko jest możliwe szczególnie w Polsce, gdzie samochody nie rejestrowalne w Niemczech ,cudownym trafem są dopuszczane do ruchu, a emitują kłęby dymu jak parowozy.
              • gandharwa Re: Pomiar dioksyn 14.02.12, 23:14
               Nie WCM , tylko EKO-TOP, spalarnia leży "przy WCM" co nie oznacza, że jest jego częścią.

               Nie będę się powtarzał. w postach kilka dni temu wyjaśniłem, jakie odpady będą spalane, jakie pomiary będą robione i jaka będzie kontrola na wejściu. Czy im wierzę? Tak, bo pomiary otrzyma WIOS, który będzie mógł wejść w każdej chwili. Tak, bo oni jednak produkują cement i wierzę w to, że nie są samobójcami. Cementownia to nie spalarnia i jak przekroczą pewne wielkości soli, chromu lub tlenku cynku (jest go dużo w odpadach komunalnych) to cement traci swoje właściwości. Nie wiąże lub musi być zużyty nie jako portlandzki, tylko hutniczy czy "chudziak". To ogromne straty finansowe, które w żaden sposób nie pokryje "zysk" ze spalenia odpadów.

               Paliwo, jakie potrzebuje cementownia to nie są śmieci komunalne, tak trudno to zrozumieć? Ze spalania śmieci żyją dobrze składowiska czy spalarnie, bo im się płaci po 200-300 PLN/tona za odbiór tych odpadów. Paliwo, jakie potrzebuje cementownia, trzeba będzie kupić, tzn cementownia zapłaci za nie. Oczywiście taniej niż za węgiel, ale nie aż tak tanio, by odpuścić normę dla produkowanego cementu.

               Wierz mi, Odra ma najostrzejsze normy na paliwo jakie można było nadać, a normy jakie spełnia odnośnie pyłu czy związków kwaśnych są lepsze niż w projektowanych w Polsce za pieniądze spalarniach odpadów komunalnych.

               tu masz materiał o innej spalarni: ste-silesia.org/gorazdze
               i nie chodzi tu o cementownię, ale o projektowaną instalację "obok" prywatnego inwestora z woj. Małopolskiego. Z tym walczymy.

               --
               DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
               kontakt: hydroxy@o2.pl
               • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.02.12, 00:47
                Z linka od Ciebie ( ste-silesia.org/gorazdze/raport.pdf ) można się wiele dowiedzięć np.

                "Kryterium klasyfikacji powstających podczas procesu termicznej przeróbki odpadów jest zawartość w nich substancji niebezpiecznych, takich jak metale ciężkie czy polichlorowane dioksyny i furany. Odpady z procesów termicznego przekształcania takie jak popioły lotne, placki filtracyjne i inne produkty procesu oczyszczania gazów spalinowych, o ile nie stosuje się ich unieszkodliwiania, bezwzględnie muszą być traktowane jako odpady niebezpieczne – koncentracja metali ciężkich i polichlorowanych dioksyn i furanów jest tam zwykle bardzo wysoka. Odpady te mogą być wówczas składowane nieprzetworzone wyłącznie na
                składowiskach odpadów niebezpiecznych."
                A gdzie będą składowane takie odpady z ODRY?

                "Do produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywane będą między innymi frakcje palne odpadów wysegregowane z odpadów komunalnych (w innych, zewnętrznych instalacjach), a także inne odpady palne niezawierające substancji niebezpiecznych. O przydatności danego odpadu do wykorzystania decydować będzie wstępna ocena kwalifikacyjna oraz analizy fizykochemiczne. Według założeń funkcjonowania instalacji skład odpadów kierowanych na linię technologiczną będzie komponowany w sposób pozwalający na uzyskanie jednorodnych i powtarzalnych właściwości paliwowych. W instalacji do termicznego przekształcania, spalane będą odpady pochodzące z procesów obróbki mechanicznej odpadów w innych instalacjach należących do inwestora, a także odpady inne niż niebezpieczne klasyfikowane według sporządzonej przez inwestora listy. Lista zawiera większość kodów z katalogu odpadów z wyłączeniem:
                 Odpadów medycznych i weterynaryjnych (grupa 18)
                 Odpadów występujących w formie ciekłej (z wyjątkiem szlamów)
                 Odpadów komunalnych niesegregowanych"

                Czyli szlamy wolno spalać? Odpadów komunalne segregowane wolno?

               • Gość: Muniek Re: Pomiar dioksyn Odra IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.02.12, 00:54
                Odnośnie Odry : a co będzie spalane w ODRZE, czy brak odpadów komunalnych nie wprowadza furtki dla odpadów np. przemysłowych jeszcze groźniejszych?
                Według raportu : ste-silesia.org/cementownia/raport.pdf ( o Odrze) mamy Tabelę 4 , a tam są: plastiki, odpady przemysłu gumowego i produkcji gumy, zużyte opony, tworzywa sztuczne.
                To znowu nic nie rozumiem? gdzie tu jest bezpieczne paliwo o którym piszesz - przecież to same świństwa generujące dioksyny i metale ciężkie. Co za znaczenie ma Twoje zdanie : "Paliwo, jakie potrzebuje cementownia to nie są śmieci komunalne"
                jesli to wszystko można spalać? Gdzie jest różnica?
                Ja znowu też do znudzenia powtarzam , mało to mamy błędów z przeszłości np. azbest. Po wchodzic do głebokiej wody bez koła ratunkowego?


                Jak wygląda źródło pochodzenia odpadów w świetle informacji z ste-silesia.org/listy/UMOP20111215.pdf ,str.3
                i Twoich wcześniejszych informacji:

                "Wg najnowszej nowelizacji Ustawy o odpadach z dnia 22 stycznia 2010 roku pozwolenie zintegrowane nie może być wydane jeżeli zamierzony sposób gospodarki odpadami:
                1) mógłby powodować zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi lub dla środowiska;
                2) jest niezgodny z planami gospodarki odpadami;
                3) jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego;
                4) jest niezgodny z przepisami z zakresu gospodarki odpadami.
                Co do pierwszego zaznaczonego ustępu to informuję, że Cementowni Odra nie ma wpisanej jako instalacji do utylizacji odpadów z terenów woj. Opolskiego , zaś pozwolenie zintegrowane dla Górażdży ( 235 tys ton rocznie ) pokrywa zapotrzebowanie dla całego województwa.
                Co do drugiego zaznaczonego ustępu to istnieje zakaz przywożenia paliw alternatywnych zza granicy, przywóz tych paliw spoza województwa jest też bardzo utrudniony."

  • Gość: jak W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.opole.hypnet.pl 12.02.12, 21:09
   Jak juz mowimy o setkach "L" jezdzacych po malince to dlaczego na ul Bielskiej,Kieleckiej czy Chelmskiej nie ma ograniczen dla aut powyzej 3,5t.Tutaj poza polomarketem nie ma zadnych duzych sklepow czy przemyslu."L" ciezarowki z przyczepami jezdza obok malych dzieci,to samo sie tyczy aut egzaminacyjnych .Organizacja na malince to porazka,tutaj nawet TIRY bez ograniczen moga jezdzic!!!
  • Gość: Marek W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 14.02.12, 10:42

   Urzędasy zalecają aby nie wychodzić z domów,to się uniknie pyłów.
   Informuję,że w mieszkaniu nie jest lepiej,szczególnie na wyższych pietrach do 10 włącznie,dlatego ludzie muszą wychodzić z mieszkań na dwór bo tam jest lepiej jak na wyższych pietrach.Dym wdziera się do mieszkania,mimo szczelnych plastikowych okien np.na Rodzie przy rzece Odra,okna nie można otworzyć bo smród wali do mieszkania,nie można nic wywiesić na balkonie aby przewietrzyć ,bo nasiąka jeszcze większym smrodem i śmierdzi ubranie potem przez miesiąc i chodzić w nim nie można.Co chwila trzeba myć okna bo są zapaskudzone sadzą i innymi pyłami.Gdy się to zgłasza straży miejskiej i innym służbom,to odsuwają od siebie problem i wskazują a innych ,a ci wskazani na tych co wskazali.
   Czy musi dość to tragedii,śmierci kilku osób ,aby zaczęto coś z tym robić?,najwidoczniej.
   • borus6 Łatwo wiesza się psy na wspólnym wrogu-elektrowni 14.02.12, 14:47
    25 lat temu wszyscy wielkim murem przeciw uruchomieniu elektrowni, pomimo że ECOz ODRĄ smrodziło i zasypywało Opole pyłem i innymi z tablicy Mendelejewa. Tworzono wizje widma zanieczyszczeń jakie to popłyną z komina elektrowni. Zamiast władze Opola wziąć się za przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci CO, to rozpoczęło wyłączanie. W innych miastach myąlą o czystosci powietrza i stosuja się do zaleceń unijnych. Jakos tutaj nie ma zrozumienia, a bedzie jeszcze gorzej.
    Kolejne opryski przeciw komarom, dioksyny z ODRY i będzie "sanatorium" w Opolu.
  • gandharwa idzie ku końcowi 15.02.12, 16:13
   zaczynamy się powtarzać, czas na zakończenie dyskusji. Tym bardziej że spadł śnieg dezaktualizując temat wątku.

   Jeszcze raz zapraszam do lektury raportu (ale tego dla cementowni - nowego) a wtedy się dowiesz, co się dzieje z pyłami, żużlami czy popiołami z odpadów.

   zachęcam też do zajęcia aktywnego stanowiska w postępowaniu środowiskowym. Ja sobie zdanie wyrobiłem, jesteśmy w tym postępowaniu aktywni, jakie jest stanowisko wiesz, wyjaśniłem też przesłanki.

   Co tu jeszcze pisać? Już wszystko zostało powiedziane.

   Pozdrawiam
   --
   DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
   kontakt: hydroxy@o2.pl
  • Gość: boli głowa W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.02.12, 04:53
   dziwna zjawisko zauważyłam, będąc mieszkanką woj. Opolskiego, dokładniej mieszkam pod samym Opolem. Od pewnego czasu, co jakiś czas powietrze u nas na wsi tak śmierdzi, że nie ma czym oddychać! dziwny zapach, zauważony już przez mieszkańców Wrocławia "spalonego mleka" zaczął pojawiać się coraz częściej. Inni wyczuwają jakąś chemię, dodam, ze wokół nie ma żadnych rolników. Od tego smrodu boli mnie głowa i nawet nie mogę już spać. Boże co się dzieje???
   • Gość: Marcin Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 27.02.12, 13:10
    W Opolu dymy czuć chemią,to nie tylko z kominów prywatnych ,leci,nasila się to szczególnie jak zapada zmrok,i przez cała noc.Myślę ,że to zakłady przemysłowe spuszczają pyły,cementownia,elektrownia i inne.Te smog jest bardziej dokuczliwy na wyższych pietrach ,jak przy ziemi.Mimo,że są pozamykane okna smród wciska się do mieszkań na 10 pietrze także.
    Ten smog,pył,to cichy zabójca uszkadza układ genetyczny człowieka,jest rakotwórczy.
    W gazecie Nieznany Świat nr.3/2012.r. na str.61 jest artykuł pt.Cichy zabójca,opisujący jakie te pyły są szkodliwe.Napisano też ,że profesor medycyny stwierdziła,że całe pokolenia Polaków i innych w Europie zostało zainfekowane w szczepionkach rtęcią,która uszkadza układ nerwowy i pozbawia krytycznego myślenia.Komuś zależy aby zrobić z nas matołów i bezwolnymi,aby mogli z manekinami robić co chcą.
      • Gość: Marcin Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 29.02.12, 12:33
       Myślę ,że jak będzie spalarnia w Odrze ,to będzie jeszcze gorzej.
       Dlaczego nikt z tym nic nie robi,jak zejdę na dwór nie czuć, tak jak na wyższych piętrach,w mieszkaniu wyżej jest o wiele gorzej jak na parterze .
       We własnym mieszkaniu muszę wdychać trujące,rakotwórcze powietrze,tzw.cichego zabójcę,który uszkadza układ genetyczny człowieka,powoduje raka i szybszą w męczarniach śmierć,i nie ma przed tym ucieczki.
       Dlaczego nikt z tym nic nie robi,czy muszą być ofiary śmiertelne !!!!!!
       Piszą o tym w prasie,i nic się nie dziej ,dalej te smrody są,ktoś to ma w duuupie i się nie boi i dalej nas truje.
       • Gość: Muniek Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.02.12, 23:25
        No widzisz, pieniądze właściciela Odry są ważniejsze niż Twoje zdrowie i innych Opolan szczególnie tych małych i jeszcze nie narodzonych , tak niestety ten świat jest poukładany. Nikomu smród i toksyny nie przeszkadzają, będą znowu wybory do samorządy miasta i na Prezydenta, zobaczymy czy wyborcy coś na temat wreszcie powiedzą . A jak maja to gdzieś , to interesy na spalarni kwitną niestety i większości to nie interesuje. Większość mieszkańców miast walczy z nowymi spalarniami , a Opole zgodnie wkłada głowę pod topór. Mamy przecież spalarnie śmieci medycznych na Witosa, to nie wystarczy, mamy cementownie Odra, ECO, Elektrownię Opole - to nie wystarczy, trzeba dołożyć jeszcze nowa spalarnie śmieci w Odrze i nowe niezbadanie i nie monitorowane (dioksyny) źródło emisji ?
        Walka trwa, Kraków się broni:

        krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,7353962,Wojewoda_nie_chce_spalarni_w_Mogile.html
        krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,6209112,Tu_nie_Szwecja__precz_ze_spalarnia.html
        krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,10363143,Zablokowali_ul__Klasztorna__bo_nie_chca_spalarni.html
        Gdańsk bada sprawę:
        www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Czy-spalarnia-powstanie-w-Szadolkach-n53023.html
        Miasto Ruda Śląska odstąpiło od realizacji planu budowy spalarni przy ul. Szyb Walenty!!!
        www.spalarnia.slask.pl/


         • Gość: Muniek Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.12, 22:51
          Tak to jest jest jak nie ma bata, hulaj dusza jakoś to będzie. Monitoring tego obiektu to fikcja literacka za przyzwoleniem władz. To czy mamy ufać ,że będzie lepiej po zainstalowaniu spalarni. Czy tak ważny raport jak niżej muszą robić koledzy z Instytutu Szkła, Ceramiki... oddział w Opolu, a nie niezależna od środowiska opolskiego organizacja wytypowana przez UM.

          ste-silesia.org/cementownia/raport.pdf
           • Gość: Zebo Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.ists.pl 12.03.12, 18:02
            Ludzie czy wy macie pojęcie o czym piszecie?!!! Naczytaliście się jakiś herezji, nie pogłębiając tematu. Słyszycie dioksyny, spalarnie to już ogromna trwoga. Od 10 lat wykonuję pomiary na spalarniach oraz w cementowniach w całej Polsce. Tego typu instalacje muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy dotyczące standardów emisyjnych. Z pieców domowych, w których palone są śmieci emitowanych jest więcej dioksyn. Normy mówią o 0,1 nanograma na metr sześcienny!!!! Jakie to są stężenia? Nie mówię też, że cementownie i spalarnie to są sanatoria.
            Druga sprawa jak może coś śmierdzić na rondzie z cementowni Odra? Przecież tam jest komin o wysokości około 50 m. Zanieczyszczenia emitowane z tego komina nie spadają jak kamień zaraz za cementownią. Ludzie trochę pomyślcie zanim będziecie pisać takie bzdury.
            • opolak Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! 12.03.12, 21:57
             Spoko Zebo - chyba , że masz taki stan po wchłonięciu wielu dioksyn.

             Tak na rondo to nie spada tylko na ZWM, Malinkę.
             Prywatne kominy emituja wiecej dioksyn niz cementownia
             A jaka Ty aparaturą mierzysz te dioksyny ????
             Chyba na niucha i twierdzisz, że spalarnia smieci w cementowni to nie sanatorium - czyli krematorium co???
             • Gość: Zebo Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.ists.pl 13.03.12, 22:12
              Widzę, że kolejny mądrala wypowiada się na temat, o którym nie ma pojęcia.
              Opolak czy masz pojęcie w jaki sposób następuje pomiar dioksyn??? Z tego co napisałeś raczej wynika, że nie. Dla Twojej wiadomości nie ma analizatorów, które mierzą stężenie dioksyn. Dioksyny powstają w wyniku "rozkładu termicznego" związków zawierających chlor np.: polietylen, polipropylen (plastikowe butelki). A czym palą ludzie w domkach jednorodzinnych zamiast węgla???
              Kolejna sprawa w cementowniach nie ma spalarni śmieci!!!!!
              Skąd takie opinie? Przez takie osoby jak Ty (laików wypowiadających się w ten sposób) tworzą się kolejne mity na temat dioksyn i zanieczyszczeń powstających w spalarniach i cementowniach.
              • borus6 Super spec z cementowni po UO 14.03.12, 12:29
               www.ecomonitoring.pl/
               www.slideshare.net/agrochow/pomiar-emisji-dioksyn
               Pomiar emisji dioksyn — Presentation Transcript
               1. Spalanie odpadów gospodarczych na wolnym powietrzu – Gorczański Park NarodowyFot: Adam Grochowalski
               2. Fot: Adam Grochowalski
               3. Aparatura do pobierania dioksyn z próbek spalin z instalacji przemysłowychwg. proj.T. Hudyma – EMIO Sp. z o.o Wrocław i Adam Grochowalski, PK
               4. Schemat aparatury do poboru próbek spalin do oznaczania dioksyn i PCBs wg normy UE EN-1948 Pyły, kondensat i nasycony adsorbent są przedmiotem oznaczania dioksyn i PCBsspaliny w spalinach ∆ V,∆p,T,H2O
               5. Zestaw urządzeń do pobierania dioksyn i PCB ze spalinwg. proj.T. Hudyma – EMIO Sp. z o.o Wrocław i Adam Grochowalski, PK
               6. Pobieranie próbek spalin ze spiekania rudy elaza– Mittal Steel, Kraków
               7. Pobieranie próbek spalin do oznaczania dioksynw Cementowni „Rejowiec” S.A.
               8. Pobieranie próbek spalin dooznaczania dioksyn i metali ciężkich
               9. Pobieranie próbek spalin do oznaczania dioksyn,PCB i HCB w spalarni odpadów niebezpiecznych
               10. Emisja dioksyn ze spalania węgla kamiennego Stę enie Masa Natę enie Współczynnik dioksyn w spalanego emisji emisji spalinach węgla m3/h µg I-TEQ/tng I-TEQ/m3 t/h węgla Nowoczesne kotły ze złożem fluidalnym 0,0012 16 330000 0,025 0,0015 9 200000 0,033 Dopuszczalne stężenie: 0.1 ng I-TEQ/m3
               11. Emisja dioksyn ze spalania węgla kamiennego Stę enie Masa Natę enie Współczynnik dioksyn w spalanego emisji emisji spalinach węgla m3/h µg I-TEQ/tng I-TEQ/m3 t/h węgla Małe piece domowe do indywidualnego ogrzewania 9,2 0,05 1500 276 4,1 0,02 700 144 Dopuszczalne stężenie: 0.1 ng I-TEQ/m3


               www.dioksyny.pl/wp-content/uploads/Dioksyny_Spalanie_i_Zywnosc_2006.pdf
               • Gość: Zebo Re: Super spec z cementowni po UO IP: *.ists.pl 15.03.12, 22:55
                I co Ty chcesz tymi slajdami udowodnić??? Widziałeś kiedykolwiek ten sprzęt na żywo? Jak wygląda pomiar??? Pewnie tylko ze zdjęć i literatury!!!!
                > Slajdy od numeru 5 do 9 rzeczywiście przedstawiają sprzęt do poboru dioksyn i furanów Jest to produkcja polska. Pyłomierz Emiotest 2598 firmy Emio wraz z: sondą tytanową grzaną, obudową grzaną na filtr modułem kondensacyjno-absorbcyjnym oraz agregatem zasysającym.ę
                Dokładnie znam ten sprzęt.
              • opolak Trzeba się trochę doinformować Zebo 14.03.12, 20:31
               Na terenach, gdzie wypalane są łąki i spalane odpady gospodarcze w piecach domowych zawartość dioksyn w roślinach liściastych sięga do 11 ng-TEQ/kg - potem jest to spalane i recykling pełny - a ile wdychają ludzie w Opolu????

               • opolak Trzeba się trochę doinformować Zebo 14.03.12, 20:41

                Na terenach, gdzie wypalane są łąki i spalane odpady gospodarcze w piecach domo
                wych zawartość dioksyn w roślinach liściastych sięga do 11 ng-TEQ/kg - potem je
                st to spalane i recykling pełny - a ile wdychają ludzie w Opolu????
                Polichlorowane dibenzo-p-dioksyny i dibenzofurany uważane są za wysoce toksyczne, przy czym stopień toksyczności zależy od ilości i miejsca podstawników chlorowych. Wykazują one różnorodne działanie toksykologiczne: embriotoksyczne, immunotoksyczne, histopatologiczne, endokrynotoksyczne, neurotokyczne, oraz rakotwórcze. Parametr TEQ oblicza się sumując zawartości masowe 17 kongenerów pomnożone przez odpowiednie, przyporządkowane im TEF, wg wzoru:

                TEQ =  (m x TEF)

                W ciągu kilkudziesięciu lat badań i pomiaru poziomów dioksyn w środowisku zaproponowano kilka skal przyporządkowujących danym kongenerom wartości TEF, np. proponowane przez NATO, niemieckie, skandynawskie. Najbardziej rozpowszechniła się tzn. skala międzynarodowa, oznaczana jako I-TEQ. W 1998 roku WHO zweryfikowało niektóre wartości, obniżając TEF dla OCDD i OCDF (TEF=0,0001) a podwyższając dla PeCDD (TEF=1). Wtedy także współczynniki TEF przyporządkowano niektórym polichlorowanym bifenylom (non-orto i mono-orto), wykazującym podobny mechanizm oddziaływania na organizmy żywe jak dioksyny.
                Zwykle szacuje się, że czas połowicznego trwania PCDD/Fs w organizmie ludzkim wynosi średnio około 8 lat (Sullivan i in. 1991), jednak Geyer i in. (2002) podaje dłuższe czasy połowicznego trwania – np. dla 1,2,3,7,8-PeCDD – 12,6 lat, dla 1,2,3,4,7,8-HxCDD od 26 do 45 lat, dla 1,2,3,4,6,7,8-HpCDD - 80-102 lata, a dla OCDD aż 112-132 lata (zależnie od metody liczenia).
                Zmieniając wartości współczynników TEF, Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła też dopuszczalne pobrania dzienne dioksyn – TDI (Tolerable Daily Intake). W roku 1998 wprowadzono zalecenie od 1 do 4 pg WHO-TEQ/kg/dzień. Należy jednak pamiętać, że ostatnie zalecenia WHO obejmują także non-orto PCBs. W roku 2001 połączone Komitety Ekspertów FAO i WHO zaleciły jako tymczasowe dopuszczalne pobory: TMI = 70 pg WHO-TEQ/kg masy ciała / miesiąc (Verstraete, 2002).

                Drogi pobierania przez organizm człowieka

                Różne dane literaturowe dla pomiarów populacji ludzkiej wykazują zawartość PCDD/Fs w tkance ludzkiej na poziomie 5-20 ng-TEQ/kg tłuszczu. Wartość ta oczywiście może się różnić, zależnie od ekspozycji na PCDD/Fs. Żyjemy w ekosystemie, w którym występowało w przeszłości i występuje nadal “tło” dioksyn, co oznacza, że PCDD/Fs występują także w organizmie człowieka - pobierane drogą:
                - kontaktową (przez skórę),
                - oddechową,
                - pokarmową (woda, żywność).

                Za najbardziej niebezpieczną dla człowieka uważa się drogę pokarmową. Nawet przyjmując wartości maksymalne dla pobierania drogą oddechową i kontaktową, ponad 90% PCDD/Fs przenika do organizmu ludzkiego z żywnością (Dudzińska i Kozak, 2001). W krajach wysoko rozwiniętych, gdzie spożywa się żywność przetworzoną, a dieta zawiera więcej mięsa i jego przetworów, z żywności pochodzi nawet powyżej 95% pobieranych PCDD/Fs (Winters, D., 2002).
                Podstawowe właściwości PCDD/Fs – trwałość, lipofilowość powodują silną sorpcję PCDD/Fs na glebie i pyłach zwieszonych oraz słabą biodegradację, a w związku z tym kumulację PCDD/Fs w osadach dennych, osadach ściekowych i biokumulacja
                • Gość: Zebo Re: Trzeba się trochę doinformować Zebo IP: *.ists.pl 15.03.12, 23:29
                 Przecież ja nie twierdzę, że dioksyn, furanów nie ma!!!! Tylko denerwują mnie opinie ludzi na temat dioksyn. Usłyszą coś w mediach i stają się ekspertami w tej dziedzinie. Nie zrozum mnie źle. Doskonale zdaję sobie sprawę z zagrożeń jakie powodują dioksyny. Sam napisałeś o stężeniach, zwróć uwagę na ich poziom pikogramy, nanogramy są to minimalne stężenia. Pisanie o tym że cementownie oraz spalarnie są "producentami" dioksyn to mity!!!! W ten sposób tworzy się fobie na ten temat. Technologie w tym kierunku w ostatnich latach naprawdę poszły bardzo do przodu. Podstawa to: temperatura w komorze spalania około 1100 stopni Celsjusza, czas przebywania spalin w komorze minimum 3 sekundy oraz zawartość chloru w paliwie nie więcej niż 1% oraz gwałtowne wychłodzenie gazów. Jest to wszystko monitorowane. Piece cementowe są w tym przypadku idealne do wsółspalania "odpadów" - paliw alternatywnych. A jeden z drugim coś na ten temat usłyszy i staje się wielkim ekspertem bo cementownie to produkcja dioksyn - bzdura.
                 Z drugiej strony coś z tymi "odpadami" trzeba robić. Przecież zakopywanie lub pozostawienie na składowiskach odpadów to żadne rozwiązanie. Co np. z wodami gruntowymi?? Po odpowiednim przygotowaniu odpady mogą być naprawdę dobrym paliwem np. do produkcji ciepła.
                 • gandharwa Re: Trzeba się trochę doinformować Zebo 16.03.12, 03:03
                  Gość portalu: Zebo napisał(a):

                  (...) Pisanie o tym że cementownie oraz spalarnie są "producentami" dioksyn to mity!!!! W ten sposób tworzy się fobie na ten temat.

                  Polecam: ste-silesia.org/cementownia/e-prtr.pdf
                  To dane cementowni z roku 2007 - wtedy nie współspalano odpadów jako paliwa w procesie R1

                  Technologie w tym kierunku w ostatnich latach naprawdę poszły bardzo do przodu. Podstawa to: temperatura w komorze spalania około 1100 stopni Celsjusza, czas przebywania spalin w komorze minimum 3 sekundy oraz zawartość chloru w paliwie nie więcej niż 1% oraz gwałtowne wychłodzenie gazów.

                  a) jesteś pewien, że w krótkim piecu Odry temperatura wynosi 1100 powyżej dwóch sekund? 850 to na 100%, 1100 może być problematyczne, szczególnie przy "zimnym końcu pieca"

                  b) gdzie w cementowni mamy quench? Przecież wieże wymienników cieplnych mają zadanie całkowicie odwrotne...

                  Z drugiej strony coś z tymi "odpadami" trzeba robić. Przecież zakopywanie lub pozostawienie na składowiskach odpadów to żadne rozwiązanie. Co np. z wodami gruntowymi?? Po odpowiednim przygotowaniu odpady mogą być naprawdę dobrym paliwem np. do produkcji ciepła.

                  Zgoda, jednak mamy też ograniczenia prawne: unikanie powstawania odpadów, ponowne użycie i recykling mają pierwszeństwo przed odzyskiem energetycznym. Po drugie akurat te elementy odpadów, które najbardziej szkodzą wodzie, glebie czy atmosferze, czyli metale ciężkie, chlor oraz nieprzekompostowana mokra frakcja organiczna, nie jest też pożądana jako paliwo alternatywne. Dlatego same cementownie nie załatwią sprawy, spalarnie zresztą też nie.


                  --
                  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
                  kontakt: hydroxy@o2.pl
  • Gość: Marcin W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 15.03.12, 19:50
   Na rondzie w Opolu na wyższych pietrach zaczyna śmierdzieć,ktoś wypuszcza toksyny (Cementownia Odra?),jest silny wiatr, to tak bardzo nie czuć, bo rozwiewa,może zasłaniają się silnym wiatrem,i korzystają z okazji, aby wypuścić truciznę.Kilka di temu też śmierdziała,ale nie pisałem bo mnie nie było,ktoś mi powiedział.
   Dlaczego nikt nie monitoruje stężenia dioksyn, i nic nie robi,aby truciciele nie truli.
   • Gość: Zebo Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.ists.pl 15.03.12, 23:06
    A skąd ta Cementownia Odra ma wypuszczać te "toksyny" jak na tą chwilę nie mają pozwolenia na współspalanie odpadów!!!!!!! I od kiedy to dioksyny przepraszam "toksyny" śmierdzą???? A tak dla Twojej informacji istnieją w Polsce również w Twoim mieście jednostki zajmujące się pomiarem dioksyn i furanów z instalacji.
     • Gość: Marcin Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 16.03.12, 10:49
      Piszesz że toksyny nie śmierdzą ,a niby co,palony plastik i inne spalane śmieci to nie śmierdzą.
      Wczoraj po 20 godzinie wyszedłem na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza,bo w mieszkaniu na wyższych pietrach jest gorzej jak na parterze,a i tam czuć było swąd dymu,gdy wróciłem całe ubranie śmierdziało i było przesiąknięte smrodem spalenizny.
      Dlaczego w dzień jest znośniej jak pod wieczór i całą noc,bo pod osłoną nocy spuszczają toksyczne pyły.Wystarczy pod wieczór i w nocy, popatrzeć w stronę cementowni cała spowita jest dymem ,że jej i kominów nie widać.
      • gandharwa Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! 16.03.12, 17:14
       Ale skąd wiadomo, że taki dym jest z cementowni?
       Akurat rondo nie jest ciekawym miejscem: silna emisja z komunikacji, zakłady przemysłowe, niska emisja nie tylko z domków jednorodzinnych.

       Wystarczy też, że za ogrodzeniem kamionki jakiś żul zacznie opalać kable i już masz zakopcone

       --
       DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
       kontakt: hydroxy@o2.pl
        • gandharwa Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! 16.03.12, 19:12
         Mylisz się. Zasada domniemania niewinności mówi, że o ile nie udowodniłeś, to nie możesz publicznie oskarżać. Pisałeś po prostu o dymie, który nie masuje do emisji cementowni, bardziej do małej kotłowni węglowej w trakcie rozpału.
         --
         DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
         kontakt: hydroxy@o2.pl
        • Gość: A&G Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.internetia.net.pl 17.03.12, 11:08
         Taki zakład jak cementownia odra nie może sobie pozwolić z jakimiś fuszerkami i i mówić ze jest ok a tak naprawdę wypuszczać po nocach co tam sobie chcą. Po pierwsze poczytaj trochę o technologii produkcji klinkieru a później się zastanów co mogą nocami wypuszczać? Po drugie jakby taka cementownia emitowała jakieś związki ponad normy nie miał by racji bytu. istnieją takie instytucje jak np. silesia i to na pewno dobrze wszystko prześwietlili. Po trzecie Cementownia musi kontrolować poziomy emisji danych substancji a wykonują to akredytowane laboratoria. Owszem cementownia to nie fabryka czekolady i emitują zanieczyszczenia ale na pewno jest to sprowadzone do minimum. Dla jasności nie jestem na pensji cementowni ale trochę się orientuję w temacie i jak czytam niektóre wypowiedzi załamuję ręce.
         • Gość: Marcin Re: W Opolu brakuje świeżego powietrza! IP: *.com 17.03.12, 12:57
          Są różne instytucje,Silesia,itp.jak piszesz,ale jak widać robią nie wiele aby na rondzie nie było śmierdzącego szkodliwego dla zdrowia pyłu.Widać ludziom to odpowiada tym co kontrolują i co wdychają,bo zadem oprócz mnie nie chce ruszyć dooopy i nic z tym nie robi,tylko ja z ronda piszę o tym ,a na rondzie mieszkają tysiące ludzi,totalna znieczulica ,obojętność ,tumiwisizm,egoizm,głupota,itd.itp.Mimo ,że jest ciepło ktoś na ul.Rybackiej 13 pali ,i z komina leci śmierdzący dym,Była przed godziną straż miejska 2 osoby pukały nikt im nie otworzył,a dym leci dalej.Nie twierdzę,ze to cementownia,a co z was za "służby" ,że nie potraficie stwierdzić kto to i położyć kres truciu ludzi,siedzicie w stołki pierdzicie, pieniądze bierzecie za nic,i zamiast pomagać szkodzicie,pisząc ,ze manele palą opony,itd.itp. wymysły,aby problem zbyć na kogoś innego.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka