jawor10
16.12.13, 07:13
finanse.wnp.pl/ktore-regiony-najlepiej-przyciagaja-inwestorow,213846_1_0_0.html
Wśród województw liderem atrakcyjności inwestycyjnej od lat pozostaje śląskie. Wysoką atrakcyjnością inwestycyjną mogą się pochwalić także dolnośląskie i mazowieckie.
Znajomość mocnych i słabych stron własnego regionu jak i potencjalnych konkurentów ułatwia wzmacnianie atrakcyjności inwestycyjnej, a także dokonanie świadomego wyboru w kwestii rodzaju poszukiwanego inwestora - piszą autorzy corocznego raportu Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski opracowanego dla Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Wzrost gospodarczy: w Polsce odwraca się tendencja spadkowa
Liczba robotów przekłada się na konkurencyjność gospodarkiEkspert IBnGR: opłaty interchange powinny być uregulowaneIBnGR: PKB wzrośnie w br. o 1,4 proc.Wśród województw liderem atrakcyjności inwestycyjnej od kilku lat pozostaje śląskie. Wysoka atrakcyjność inwestycyjna cechuje województwo dolnośląskie, które w ostatnim roku wyprzedziło w ranking mazowieckie. Grupę regionów o ponadprzeciętnej atrakcyjności tworzą województwa: małopolskie, wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie i łódzkie. Także tu na przestrzeni roku nie odnotowano większych zmian.
W klasie regionów o niskiej atrakcyjności znalazło się pięć województw - podkarpackie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie i podlaskie. Jak czytamy w raporcie ich pozycja jest przede wszystkim konsekwencją długofalowych procesów społeczno-gospodarczych.
Niska intensywność urbanizacji i uprzemysłowienia (w okresie, w którym procesy te dokonały głębokich przekształceń w wielu regionach europejskich i niektórych polskich) nie pozwoliła na wykształcenie się odpowiedniej "masy krytycznej" (korzyści skali i aglomeracji) w zakresie najistotniejszych zasobów dla dużych inwestorów.
Mimo postępów w rozbudowie i modernizacji infrastruktury o znaczeniu krajowym obszary te nadal cechują się niską dostępnością transportową na tle pozostałych regionów Polski.
www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/ktore-regiony-najlepiej-przyciagaja-inwestorow,55217.html
www.portalsamorzadowy.pl/pliki/48290.html