Dodaj do ulubionych

Zrobiłem sobie dziś wycieczkę.

07.08.05, 00:33
Witam! Może nie o Opolu ale o woj. opolskim
Zrobiliśmy sobie dzisiaj z moją dziewczyną wycieczkę z moich rodzinnych
Tarnowskich Gór do Mosznej (Zamek). Muszę przyznać, że aż przyjemnie się
jedzie przez woj. opolskie, wszędzie porządeczek, czyściutko, ładnie, zadbane
domy, gospodarstwa, fajne miasteczka. Gdyby tak wszędzie w Polsce było, żyłobu
się nam przyjemniej :) Często jezdzę po naszym kraju ale opolskie jest chyba
najczystszym i najbardziej zadbanym regionem.
Obserwuj wątek
      • Gość: behemot Re: Zrobiłem sobie dziś wycieczkę. IP: *.zwm.punkt.pl / *.zwm.punkt.pl 07.08.05, 11:22
        A z Mosznej to już miałeś rzut beretem do Prudnika(Prądnika) i do
        klasztoru,gdzie wieziono kardynała Wyszyńskiego,do willi Frankla twórcy
        prudnickiego włókiennictwa i przez Debowiec,obok pomnika Eichendorfa do
        Pokrzywnej na nocleg do Jana Giemzika.A po nocy za jedyne 25 pln,na Kopę
        szlakiem,lub samochodem przez Konradów do Czech.Blisko było,no ale może
        następnym razemm...
          • Gość: behemot Re: Zrobiłem sobie dziś wycieczkę. IP: *.zwm.punkt.pl / *.zwm.punkt.pl 09.08.05, 08:29
            Z Gliwic do Brzegu śmigniesz autostradą w godzinke(bezpiecznie).Tam
            obejrzysz,zamek piastów ślaskich,zwany też ślaskim Wawelem.Z Brzegu jedż na
            Nysę.W Grodkowie odbij na Opole i po 6 km dojeżdżasz do Kopic,gdzie obejrzysz
            ruiny zamku Schafgotschow,rówieśnika Mosznej. Stamtąd udaj się do Nysy,a tam
            katedra z największym gotyckim dachem w Polsce przepiękna,świadcząca o wielkości
            Nysy,Pałac biskupi z muzeum,Kościół Bożogrobców z grobem bożym i forty obronne.
            Z Nysy jedż w kierunku Kłodzka.Po lewej widzisz piękna panoramę Jeseników i
            jezioro nyskie.Dojeżdzasz do Otmuchowa,małego urokliwego miasteczka,nad którym
            góruje renesansowy zamek ze słynnymi "końskimi schodami",dziś jest tam hotel w
            którym można przenocować.Pod miasteczkiem rozpościera się drugi wielki
            akwen,jezioro otmuchowskie.Dalej jedziesz w kierunku Kłodzka i po prawej za
            wielkimi wałami masz jezioro otmuchowskie.W Sciborzu zjedz rybkę bo smażalni i
            knajp rybnych jest tam moc,od pstrąga do halibuta.
            Dojeżdzasz do Paczkowa tzw.polskiego Carcasonne,miasteczka okolonego
            średniowiecznymi murami obronnymi,z bramami i basztami.Warty obejrzenia poteżny
            gotycki kościół obronny i Muzeum gazownictwa bardzo ciekawe.Z Paczkowa u podnoża
            gór jesenickich widzisz zarysy pałacu biskupiego W Javorniku,ale to już po
            czeskiej stronie,jakieś 12 km.Dojeżdzasz tam przez przejście Bily Potok i jak
            byś się znalazł w XIX w.Zwiedzasz ów pałac górujący nad miastem słynący z
            największej w Europie kolekcji fajek!!!
            Wracasz do Paczkowa i jedziesz do Złotego Stoku,urokliwego miasteczka jak z
            bajki,największego w Europie zagłębia wydobycia złota i arsenu,czynnego do
            1962r.Zwiedzanie kopalni złota około 4 godzin.Wartoo!!!
            I w ten sposob lączysz sztolnię Pstraga ze sztolnią Heleny w Złotym Stoku.Dodam
            tylko,że jest tam 350 km hodników,oczywiście nie do zwiedzania.
            3-4 dni wystarczą by spokojnie z dziewczyną romantycznie to zwiedzić,ale możesz
            dokonać wyboru,skrótów.
            Linków nie pamiętam,ale rzuć na google to znajdziesz.Pozdrawiam.
            • o.tisk Re: Zrobiłem sobie dziś wycieczkę. 10.08.05, 00:18
              Witaj Behemot !
              Widze, ze lubisz reklamowac na zewnatrz nasze wspolne, opolskie zabytki. Bardzo
              mi sie podoba ta idea, popieram ja rownie mocno. Juz ktos kiedys powiedzial -
              cudze chwalicie, swego nie znacie - Fakt.
              Opolszczyzna jest szczegolnie bogata w zabytki.
              Jedna tylko poprawke dodam do Twego elaboratu nt. zamku w Otmuchowie. Otoz jest
              on znacznie starszy niz piszesz (nie renesans, a wczesny gotyk, co z reszta
              widac golym okiem )
              O Otmuchowie i zamku wspomina juz bulla papieża Hadriana IV z 1115 roku, która
              należy do najstarszych dokumentów z dziejów Śląska. Wymieniono w niej 15
              kasztelanii należących do biskupów wrocławskich, a w tym kasztelanię w
              Otmuchowie. Ponadto bulla wymienia jako bezpośrednią własność biskupią zamek
              wraz z należącymi do niego dobrami (castellum Otmochov cum pertinentis).

Pozdrawiam :-)
        • masza_20 Re: Zrobiłem sobie dziś wycieczkę. 11.08.05, 18:54
          Branice maja potocznie reputacje "wariatkowa", nie wiem na ile to jest prawda,
          moze i jest tam jakis tego typu osrodek, a moze to tylko takie gadanie.
          Podpisuje sie calym sercem pod takimi postami reklamujacymi nasze opolskie
          zakatki. Nasz region wbrew pozorom jest naprawde ciekawy, ale wszystko jakos
          dziwnie pozostaje w ukryciu. Mysle ze wielu ludzi przyjechaloby chetnie
          pozwiedzac nasze zamki, te znane (Moszna, Kamien Slaski, Brzeg itp.) oraz wiele
          takich o ktorych wiedza tylko okoliczni mieszkancy. Czesto sa to tylko ruiny, bo
          nikt sie nimi nie interesuje i niszczeja. Nasze wojewodztwo ma naprawde duzo do
          zaoferowania, ale malo kto (nawet w Polsce) o tym wie. Mam wrazenie ze tylko
          niemieccy turysci to doceniaja!!! Polecam serdecznie!!!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka