Forum Kobieta Moda
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy

29.01.06, 20:24
    Zachwycali sie w Polsce wyslanym przeze mnie na prezent wspanialej jakosci
    swetrem kaszmirowym. Mowili, ze taki piekny i na pewno drogi. Zaplacilam za
    niego $70 dolarow w sklepie TJ Maxx, gdzie sa rozne ciuchy, takze wyjsciowo
    drogie (oczywiscie nie wedlug standartow la.parisienne) przecenione nawet do
    70% Czy w Polsce sa takie sklepy i ile kosztuje naprawde porzadny sweter
    kaszmirowy. Uwielbiam kaszmir i ciesze sie, ze dzieki takim sklepom jest mnie
    na nie stac. Nie lubie przeplacac.
    Obserwuj wątek
        • wiesniaczek1000 Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 29.01.06, 22:08
          Ja kupilam ten sweter za obnizona cene. Gdyby wyjsciowo tyle kosztowal, to nie
          bylby dobrej jakosci. Nosze swetry tylko z bawelny, jedwabiu lub kaszmiru, bo
          inne materialy mnie uczulaja. Kaszmir jest rodzajem welny, ale nie "gryzie", a
          poza tym daje cieplo, a nie jest zbyt cieply jak welna. Ciesze sie, ze mam
          mozliwosc kupienia fajnych rzeczy za stosunkowo niska cene. Lubie rzeczy
          wysokiej jakosci, ale nie lubie przeplacac. Nie przeszkadza mi to, ze cos jest
          przecenione dlatego, ze jest poprzedniego sezonu. Jesli chodzi o rzeczy, ktore
          najchetniej kupuje, czyli nie wychodzace z mody, to nie ma znaczenia, ze nie sa
          z tego roku.
          • zettrzy Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 29.01.06, 22:27
            wiesniaczek1000 napisał:

Kaszmir jest rodzajem welny, ale nie "gryzie", a
            > poza tym daje cieplo, a nie jest zbyt cieply jak welna.

kaszmir jest welna z koz zyjacych wysoko w Himalajach, ktore potrzebuja bardzo
            dobrej ochrony przed zimnem; jest duzo lzejszy i CIEPLEJSZY niz welna z owiec
            nizinnych, czyli to co pospolicie nazywamy welna; mimo niezwyklej miekkosci
            jednak gryzie i uczula, bo to ten sam rodzaj wlokna
            "kaszmir" ktory jest mniej cieply niz welna musi zawierac sporo domieszek - tak
            powiedzmy 10% kaszmiru 90% syntetycznych wypychaczy, dlatego tez jest tak tani

plaszcz z prawdziwego kaszmiru na wyprzedazy kosztuje $800, btw, a cena $70 za
            sweter jest mniej wiecej w normie za rodzaj "kaszmiru" dostepnego w popularnych
            sklepach
            ps. ta welna ktora nie gryzie i nie uczula to angora, bodajze z krolikow, i jest
            jeszcze cieplejsza niz kaszmir
            • wiesniaczek1000 Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 29.01.06, 22:32
              Ja kupuje tylko swetry majace 100% kaszmiru i nigdy mnie nie gryza. Wiadomo
              skad pochodzi kaszmir, ale duze znaczenie ma gdzie welne z tych koz sie
              przedzie. Najlepsze swetry pochodza z Wloch i Szkocji. Stalam sie uzalezniona
              od kaszmiru. Gdy sie raz zalozy mieciutki kaszmirowy sweter, to zaden inny nie
              bedzie wystarczal. Wole zalozyc bawelniany, niz ze zwyklej welny.
              • zettrzy Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 29.01.06, 22:41
                skoro nosisz swetry ze 100% kaszmiru bez problemu to nie masz uczulenia na
                welne; ja mam i niestety moge to nosic wylacznie na inne ubrania, inaczej
                nieszczescie; dlatego w mojej garderobie kaszmir wystepuje wylacznie jako
                material na ciuchy typu plaszcz lub marynara
                a szkoda, bo lubie robic na drutach i tyle jest pieknej kaszmirowej wloczki w
                moim zaprzyjaznionym sklepie; ale co z tego, skoro wystarczy mi potrzymac
                moteczek przez pare minut aby sie drapac po palcach
              • zettrzy Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 29.01.06, 22:49
                zle zrozumialas moja uwage o cieple - chodzi mi o to, ze jesli w skladzie
                materialu jest malo kaszmiru a duzo domieszek taki material nie bedzie zbyt
                cieply; czysty kaszmir grzeje jak piec
                co jest na metkach a co naprawde to inna sprawa - producent kupuje jakis
                material jako 100% kaszmir, wiec ma prawo umiescic to na metce, cos tam kiedys
                czytalam o technologii wprowadzonej w koncu lat 80 dzieki ktorej ceny kaszmiru
                tak drastycznie poszly w dol, tyle ze to nie ten sam kaszmir ktory kosztuje
                hurtowo $100 za jard
                • aniabos Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 30.01.06, 01:26
                  Dobry kaszmir nie musi duzo kosztowac. Ja nie mam uczulenia na welne, ale nie
                  lubie szorstkich swetrow i w zimie nosze tylko kaszmir. Pod koniec sezonu (czyli
                  wlasnie teraz) sa bardzo dobre przeceny. Dobry gatunkowo kaszmir jest np. w
                  Brooks Brothers. Kilka lat temu kupilam tam czarny golf kaszmirowy, gruby i
                  miesisty, ktory jest ciagle jak nowy i wcale sie nie mechaci. Dobre przeceny
                  bywaja tez w Neiman Marcus i Barneys i mozna upolowac swietnej jakosci swetry za
                  ok. 100 dol albo niewiele wiecej. Za to Bloomingdales jest zawsze zalany
                  kaszmirowymi sweterkami, moim zdaniem bardzo bylejakimi.
                  W sklepach takich jak TJMaxx czy Marshalls trafiaja sie dobre okazje, ale trzeba
                  uwazac, bo czesto producenci z gory przeznaczaja do tych sklepow partie gorszej
                  jakosci towaru.
                  Niestey nie wiem ile kosztuja takie swetry w Polsce, ale wydaje mi sie, ze jest
                  ich b. maly wybor.
      • wiesniaczek1000 Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 30.01.06, 03:43
        W Stanach czekam na przeceny, bo nie kupie bylejakiego swetra wyjsciowo za
        mniej niz $100 ani takiego za $600. Ralph Lauren (ten drozszy jest najlepszy,
        bo w przeciwienstwie do Lauren Ralph Lauren nie daje logo na ciuchy) ma piekny
        kaszmir, ale bardzo drogi i rzadko sa przeceny. Z tym uczuleniem to dziwna
        sprawa, bo naprawde zaloze kaszmir, bawelne, czy jedwab i moja skora czuje sie
        swietnie. Od welny dostaje wysypki, od innych materialow nie, ale ich nie
        lubie. Nie cierpie angory.
        • zettrzy Re: Ile kosztuje w Polsce dobry swetr kaszmirowy 30.01.06, 04:26
          moja skora tez sie czuje swietnie w jedwabiu, bawelnie, czy angorze, choc angora
          jest piekielnie goraca, natomiast wszelkie welny ze zwierzat kopytnych, zeby nie
          wiem jak miekkie, powoduja nieprzyjemny swiad
          nawet welny z dodatkiem czegos tam, typu welny ze streczem - co czesto mnie
          smuci, bo tyle jest pieknych wloczek na swiecie ale skoro i tak nie bede mogla
          tego nosic, musze albo kombinowac jakies ubranka warstwowe, albo rezygnowac
          zupelnie
      • zettrzy a mowiac o cenach 12.02.06, 19:36
        we czwartek bylam w sklepie z wloczka

klebuszek kaszmiru, 90m czyli na mniej wiecej polowe rekawa, $29

na sweter trzeba by tych klebuszkow minimum 15, i to bylby dosc krotki sweter w
        raczej niezbyt duzym rozmiarze, jakies powiedzmy 98 cm w biuscie

wychodzi mi ze cena tego SUROWCA to $435

a teraz niech mi ktos wytlumaczy ze sweter z dobrego jakosciowo kaszmiru mozna
        kupic za $200, $150, $80, lub 20 funtow, niechby i na wyprzedazy
          • zettrzy Re: a mowiac o cenach - do zettrzy 12.02.06, 20:37
            kaszmir tez chinski?
            nawet przyjmujac ze cena wloczki na robotke jest rowna cenie gotowego swetra z
            tej samej wloczki, bo robocizna kosztuje prawie nic, ciagle pozostaje cena surowca

bo przeciez tak calkiem za darmo nikt nie daje, prawda? a tu by wynikalo ze
            producenci swetrow sprzedaja je za polowe ceny surowca

wiec chyba jednak kaszmir kaszmirowi nierowny
            • aniabos Re: a mowiac o cenach - do zettrzy 12.02.06, 21:19
              zettrzy napisała:

> nawet przyjmujac ze cena wloczki na robotke
              > jest rowna cenie gotowego swetra z
              > tej samej wloczki, bo robocizna kosztuje
              > prawie nic, ciagle pozostaje cena surowca

Ale trudno porownywac ceny surowca w sklepie z wloczka i u hurtownika, gdzie
              zaopatruja sie wytworcy swetrow. W USA wloczka na robotke to w ogole
              specjalistyczny towar, a na takim towarze margines zysku jest wiekszy niz na
              czyms bardziej masowym. Prawo handlu: maly obrot-duzy zysk albo odwrotnie. Czyli
              za wloczke czesto przeplacasz duzo bardziej niz za sweter.

Ja tez nie wierze w dobry kaszmirowy sweter za 20 funtow, ale za 100-150 dolarow
              juz tak, zwlaszcza na przecenie. Te swetry w Barneys byly wyjsciowo po $500 do
              tysiaca, lezaly tam caly caly sezon i ktos chyba kupowal. A teraz ciagle mozna
              cos wygrzebac za ponizej 200 dol., ostatnio minus kolejne 40% (jesli ma sie
              szczescie i jeszcze trafi sie na swoj rozmiar i model, ktory Ci pasuje).

Dobre specjalistyczne sklepy ze szkocka welna maja podobna rozpietosc cen
              kaszmirowych swetrow (wyjsciowo duze kilkaset dol., $100-$200 na przecenie). Te
              swetry sa czesto babciowate, ale sa naprawde w dobrym gatunku. Dlaczego tak
              przeceniaja? A dlaczego w Saksie mozna kupic za 150 dol. szpilki Louboutin z
              zeszlego sezonu, ktore poprzednio kosztowaly $600? To ile one sa naprawde warte?
              Nie wnikam.
              • zettrzy Re: a mowiac o cenach - do zettrzy 12.02.06, 22:39
                Zauwaz, ze to wszystko co napisalas o cenach wloczki jest prawdziwe o cenach
                towarow z tej wloczki - kaszmirowe swetry nie stanowia masowej produkcji,
                wloczka tez idzie na przecene (aczkolwiek tych naprawde drogich nigdy jakos nie
                widzialam na przecenie, mimo ze poliamid, cena wyjsciowa $2.90, mozna dostac
                ewentualnie za $.85), przeplacic za wloczke nie sposob, bo ubior z POROWNYWALNEJ
                wloczki zawsze kosztuje wiecej.
                Podkreslilam POROWNYWALNEJ bo jednak, tak jak istnieje szmatowaty jedwab, tak
                samo istnieje luksusowy poliester - samo okreslenie ze cos jest z jedwabiu nie
                znaczy jeszcze ze mamy do czynienia z towarem wysokiej jakosci.

Co do cen w luksusowych domach towarowych typu Barneys, sa one na poczatku
                ustalane jako mniej wiecej 500% wartosci detalicznej towaru. Czyli sweter za
                $500 tak naprawde jest wart, nie hurtowo tylko detalicznie, $100. Zauwaz ze maly
                sklepik ma tylko 100% markup - czyli cena rynkowa stanowi podwojnosc ceny
                hurtowej. Podejrzewam ze przedsiebiorstwa typu Sears tez maja niski markup, ale
                nie znam nikogo kto by tam pracowal wiec nie mam wiadomosci z pierwszej reki. A
                informacji tego typu nikt publicznie nie chce udzielac.
                Ceny butow sa ustalane wg zasady "ile to jest warte w oczach nabywcy" - NOWE
                buty sa warte nieporownanie wiecej niz fason z ubieglego sezonu, wiec markup
                idzie pod niebiosa. A ile naprawde kosztuja producenta? Znajomy ktory importuje
                luksusowe obuwie z Wloch na potrzeby rozmaitych butikow twierdzi ze $30-$35.
                Kupujac na wyprzedazy Louboutiny za $150 przeplacasz jakies 5 razy, i do tego
                masz niemodne buty.
                Wracajac do wloczek: hurtownik sprzedaje surowy kaszmir po tej samej cenie tej
                przedzalni ktora robi wloczki na sprzedaz jako wloczki i tej przedzalni ktora
                robi wloczki na surowiec na gotowe swetry. Tyle ze jeden worek ogolono kozom
                zyjacym na farmie w mainland China, a drugi pochodzi od zwierzat w Tybecie. Ten
                drugi jest nieporownywalnie drozszy, bo jest go mniej i jest trudniej dostepny.
                Takze, bardziej jedwabisty i cieplejszy, bo jakosc naturalnej welny zalezy od
                warunkow w jakich zyja zwierzeta z ktorych sie te welne scina.
                Nie wiem czy zauwazylas, ale autorka tego watku twierdzi ze kaszmir jest mniej
                cieply od owczej welny i nie gryzie. I to by bylo na tyle co do proweniencji
                tego wlokna.
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka