Dodaj do ulubionych

Rasizm akceptowalny

24.06.20, 23:07
Jestem zdumiony i zarazem zażenowany akceptacją moderacji dla obecności rasistowskich wątków.

Czy wypowiedzi:
"Czy jesteśmy narodem idiotów?"
"Szokuje niskie IQ państw islamskich"
"Bliskie troglodytom IQ mieszkańców Zairu konsumujących"
"Dla ludzi z każdej strony świata jest przypisana swoista użyteczność"
"Zachwyty nad Chinolami"
"Niepokoi zrównanie z Niemcami, bo świat był w dużo lepszej kondycji, kiedy oni byli nadludźmi.."

powinny być obecne na forum gazety, która niby propaguje humanitaryzm i niedyskryminację, która piętnuje hejt i rasizm?

Być może jednak się mylę i jest tak, że dla moderacji nie jest to mowa nienawiści i nie są to wypowiedzi rasistowskie.

Ale na pewno nie jest tak, że moderacja nie wie o tych wypowiedziach.

Kornel
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Rasizm akceptowalny 25.06.20, 16:06
      kornel-1 napisał:

> Ale na pewno nie jest tak, że moderacja nie wie o tych wypowiedziach.

Nie byłbym tego pewien - moderatorzy nie mają wystarczających narzędzi do analizy
      i zwykle kontrolują swoje fora wycinkowo przeglądając ostatnio aktywne wątki.
      Podejrzewam, że robią to "na szybko", nie wnikając głębiej w treść postów.
      W tej sytuacji łatwo coś przegapić - zresztą cytowane wypowiedzi w kontekście
      całości postu nie muszą wyglądać na rasistowskie czy dyskryminujące.
      No, może za wyjątkiem dwóch ostatnich, reszta nie kwalifikuje się do ocenzurowania.
      Moderator nie ma możliwości zwrócenia uwagi - może post pozostawić lub nie.

Sprawę pewnie załatwiłby sprawnie działający mechanizm kosza, ale nie wydaje się,
      by ktokolwiek z administracji chciał wreszcie zlecić jego sensowne oprogramowanie.
      Także strumieniowy podgląd publikowanych postów na wszystkich nadzorowanych
      forach dla grupy użytkowników "podwyższonego ryzyka" (czyli nowych na danym forum
      lub mających wcześniej częste problemy z Regulaminem bądź Netykietą), mógłby pomóc.

Przy wycinkowej kontroli i braku wsparcia ze strony innych użytkowników jest to mało realne.
      • kornel-1 Re: Rasizm akceptowalny 25.06.20, 17:09
        wariant_b napisał:

> kornel-1 napisał:
        > > Ale na pewno nie jest tak, że moderacja nie wie o tych wypowiedziach.
        >
        > Nie byłbym tego pewien -

Daj pokój, linkowane cytaty przesłałem na forum@agora.pl tydzień temu.

Kornel
        • wariant_b Re: Rasizm akceptowalny 25.06.20, 21:50
          kornel-1 napisał:

> Daj pokój, linkowane cytaty przesłałem na forum@agora.pl tydzień temu.

Tak też się domyśliłem z treści tytułowego postu.

Opiekun forum nie odbiera tej poczty, a administracja wyznaczyła sobie 2 tygodnie na rozpatrzenie
          podania o interwencję. Trzeba poczekać aż gruntownie przeanalizują wniosek i podejmą decyzję.
          Mam nadzieję, że nie dyskutowałeś z autorami wypowiedzi, bo jeśli wykasują post wraz z gałązką,
          to i ty możesz zostać zabanowany przez automat. Wtedy pisz na forum@agora.pl
      • kornel-1 Re: Rasizm akceptowalny 26.06.20, 12:48
        wariant_b napisał:

> W tej sytuacji łatwo coś przegapić - zresztą cytowane wypowiedzi w kontekście
        > całości postu nie muszą wyglądać na rasistowskie czy dyskryminujące.
        > No, może za wyjątkiem dwóch ostatnich, reszta nie kwalifikuje się do ocenzurowania.

Twoja wypowiedź świadczy o słabej znajomości tych zagadnień. Oczywiście, nie dziwię się tej ignorancji - bo jest wszechobecna w społeczeństwie a polonocentryzm/ksenofobia są widoczne wśród nas od wieków.

1. Wypowiedź: "Bliskie troglodytom IQ mieszkańców Zairu konsumujących..."
        jest rasistowska i równoważna wypowiedzi: "Inteligencja Żydów jest na poziomie delfinów". Czy Agora uważa taką wypowiedź za nie-rasistowską?
        2. Wypowiedź "Dla ludzi z każdej strony świata jest przypisana swoista użyteczność" z pominiętym rozwinięciem wypowiedzi, do czego służą Żółci, Czarni i Czerwoni - jest rasistowska i gdyż poniża całe rasy. Ta wypowiedź koresponduje z nazistowskim stwierdzeniem, że "Słowianie nadają się tylko do prostych prac fizycznych".
        3. Wypowiedź "Szokuje niskie IQ państw islamskich" jest skrajnie rasistowska, gdyż przypisuje całym społeczeństwom związanym z daną religią pejoratywne cechy. To jest wypowiedź równoważna: "Katolicy są debilami".

Kornel
        PS. Rasizm to rodzaj uprzedzenia, którego podstawą jest rasa i charakteryzuje się obecnością postaw, przekonań o gorszej naturze osób przynależnych do innej rasy. Znaczenie to jest bliskie pojęciu etnocentryzmu- doktrynie społecznej lub politycznej, która stara się dowodzić, że u podstaw różnic społecznych, ekonomicznych, edukacyjnych oraz w traktowaniu przez prawo tkwi rasa danej jednostki. Uznaje się też, że jest to „zespół poglądów, według których istnieją naturalne i wrodzone różnice między rasami ludzkimi, co musi prowadzić do dominacji jednej nad pozostałymi”. Źródło
        • wariant_b Re: Rasizm akceptowalny 26.06.20, 16:13
          kornel-1 napisał:

> 1. Wypowiedź: "Bliskie troglodytom IQ mieszkańców Zairu konsumujących...

Jak domyślam się, wypowiedź wzięta jest z jakiejś dyskusji na temat IQ poszczególnych
          społeczeństw. Zapewne bazą jest brainstats.com/average-iq-by-country.html
          stara (stan na 2006) i dość wątpliwej jakości statystyka rozpropagowana przez TVPInfo
          i powielana przez inne, głównie prawicowe, media jakieś trzy lata temu.

Faktycznie, Demokratyczna Republika Kongo, dawniej Zair (IQ 78) nie wygląda tu imponująco.
          Również szacowana średnia inteligencja dla państw islamskich nie jest przesadnie wysoka.
          Choć, biorąc pod uwagę kontynent afrykański, zdecydowanie wyższa niż państw chrześcijańskich.
          Pozycja Europy (w tym Polski) w rankingu też raczej powodem do dumy nie jest, choć jest niezła.

> 2. Wypowiedź "Dla ludzi z każdej strony świata jest przypisana swoista użyteczność"
          > z pominiętym rozwinięciem wypowiedzi, do czego służą Żółci, Czarni i Czerwoni - jest rasistowska

Ale nie jest własną twórczą myślą autora. Jest głęboko osadzona w naszej chrześcijańskiej tradycji.
          Słynne "przekleństwo Chama", którym uzasadniano niewolnictwo i podziały klasowe społeczeństw.
          Niesłynna nowelizacja ustawy o IPN.

> PS. Rasizm to rodzaj uprzedzenia, którego podstawą jest rasa

PS.
          Uprzedzeń nie określa się na podstawie jednorazowych wypowiedzi.
          Nie uważam za właściwe kasowanie postów, które ktoś zgłosił jako niestosowne,
          jeżeli nie zostały wychwycone natychmiast po opublikowaniu i zdążyły już zaistnieć
          i pewnie spotkać się z polemiką ze strony innych użytkowników forum.
          Spóźniona reakcja jest gorsza od braku reakcji - tylko odgrzewa spory
          i polaryzuje stanowiska, zamiast prowadzić do jakiegoś konsensusu.
          Natomiast jak najbardziej jestem za pozbywaniem się z forum osób, które notorycznie
          propagują ksenofobię i agresję wobec innych, zakładają nienawistne wątki,
          są nadmiernie agresywni etc.

Tylko, przynajmniej moim zdaniem, moderatorzy ani nie są przygotowywani,
          ani nie są wyposażeni w stosowne narzędzia do wczesnego reagowania.
          Użytkownik nawet nie jest informowany o tym, że przekroczył Regulamin lub Netykietę,
          co zostało uznane za niedopuszczalne i jakie będą konsekwencje w przypadku recydywy.

PS2
          Jak tam aktualny stan korespondencji z administratorami z forum@agora.pl?
      • wariant_b Re: Rasizm akceptowalny 29.06.20, 10:05
        kornel-1 napisał:

> No, dzięki za interwencję.
        > Lepiej późno niż wcale.

W końcu zdecydowałem się na poszukanie forum i wątku z którego pochodziły kwestionowane wpisy
        i faktycznie niektóre cytowane wypowiedzi zostały ocenzurowane lub usunięte, ale jak widzisz nie wszystkie.

Mogę tylko współczuć, że niektóre problemy dręczące inne fora pojawiły się również na Nauce.
        Dobrze byłoby się ich szybko pozbyć.

PS.
        Określenie "Chinol" występuje na Forum Nauka jeszcze 69 razy. Wprawdzie dość stare, ale ...
        • kornel-1 Re: Rasizm akceptowalny 29.06.20, 16:15
          wariant_b napisał:

> Określenie "Chinol" występuje na Forum Nauka jeszcze 69 razy.

Chinol, żydek, arabus czy ciapaty* to wstrętne określania zwykłych ludzi, których (najczęściej) w ogóle nie znamy bliżej. Pogarda dla innych nacji wysysana z mlekiem matki lub sącząca się z mediów sprawia, że my, jako naród, sam stajemy się obiektem międzynarodowego ostracyzmu stosowanego wobec ksenofobów i rasistów.

*/także rusek, pepik, angol, fryc. Używanie tych określeń bez powodu znamionuje ubóstwo intelektu.

Kornel
          • awariant Re: Rasizm akceptowalny 29.06.20, 19:37
            kornel-1 napisał:

> ... to wstrętne określania zwykłych ludzi, których (najczęściej) w ogóle nie znamy bliżej.

To miłe, że ktoś reaguje na rasistowskie posty. Tu zgadzam się z tobą, część wypowiedzi
            jest jawnie nacjonalistyczna lub rasistowska i moderacja powinna to w porę wykryć
            i zareagować. Widzę, że nie czytając wątku, trafiłem z określeniem źródła tych idiotycznych
            uwag na temat IQ poszczególnych nacji świata. Ktoś tu totalnie nie miał pojęcia,
            jak się określa IQ i czemu to służy. Cytujący nie wykazał się wyższą inteligencją.

Tych 69 Chinoli zainteresowało mnie głównie dlatego, że kiedyś, w początkach Nauki,
            słowo było używane często, a potem na lata zniknęło. Oczywiście nie należy tykać postów
            sprzed kilkunastu lat, a nawet starszych niż dwa tygodnie - to bez sensu.

Mnie bardziej interesuje zupełnie inny aspekt sprawy - powiedziałbym techniczny.
            Spora część użytkowników forum widząc taką rasistowską wypowiedź powinna mieć możliwość
            zablokowania jej jednym kliknięciem w "Zgłoś"-ia (dawny kubeł) do czasu, aż moderator podejmie
            ostateczną decyzję, co zrobić z postem i jego autorem. Zapobiegnie to dalszej dyskusji, cytatom
            i problemowi, co potem zrobić z gałązką. Autor powinien zostać poinformowany, skoro zapomniał,
            że to nie Netykieta i Regulamin, ale kodeks karny, a po drodze jest policja i prokuratura.
            Lepiej, żeby dwa razy pomyślał, zanim coś takiego napisze.

PS.
            Dalej nie zgadzam się z zaklasyfikowaniem postu tytułowego jako rasistowski.
            Wątek miał dotyczyć pandemii i w tym kontekście tytuł jest jak najbardziej odpowiedni.
            Gdyby był mdły i nijaki nie zwracałby uwagi na problem - zresztą i tak nie zwrócił.
            Wątki nadzwyczaj rzadko kontynuują się w kierunku proponowanym przez ich autorów.
            • kornel-1 Re: Rasizm akceptowalny 29.06.20, 22:31
              awariant napisał:

> To miłe, że ktoś reaguje na rasistowskie posty. Tu zgadzam się z tobą, część wy
              > powiedzi jest jawnie nacjonalistyczna lub rasistowska i moderacja powinna to w porę wykryć
              > i zareagować.

Generalnie na forum Nauka panuje klimat do niekneblowania ust dla różnych opcji światopoglądowych dopóki wątki czy posty są związane z nauką lub metodą naukową. Ta wolność wypowiedzi jest powszechnie akceptowana z oczywistymi ("klasycznymi") granicami. Czasem opiekun forum może coś przeoczyć lub przymknąć oko. Ale ja zgłosiłem problem na forum@agora.pl i zapadło tygodniowe milczenie. O to tylko mam pretensje.

> Dalej nie zgadzam się z zaklasyfikowaniem postu tytułowego jako rasistowski.
              > Wątek miał dotyczyć pandemii i w tym kontekście tytuł jest jak najbardziej odpowiedni.

Post otwierający wątek nie był rasistowski, lecz wątek - poprzez liczne wypowiedzi - stał się rasistowski.
              Post otwierający wątek nie był związany z nauką, nie zawierał nic związanego z nauką: nie przedstawiał problemu naukowego do rozwiązania, nie stawiał naukowych pytań. Forumowicz zapodał wątek nadający się na forum Społeczeństwo, na forum Kraj.
              Forum Nauka musi trzymać swój poziom dyskusji. Nie wystarczy napisać postu o treści "D.pa", aby zacząć dyskutować o postępach kolonoskopii.

Kornel
              PS. O technicznych rozwiązaniach dyscyplinowania forumowiczów się nie wypowiem poza (w tym momencie) ogólną uwagą: utrzymanie wysokiego poziomu dyskusji, dbanie o merytoryczną stronę jest bardzo dobrym sposobem na odsiewanie niewłaściwych postów: wówczas forumowicz sam wie, co wypada a czego nie.

• wariant_b Re: Rasizm akceptowalny 30.06.20, 09:50
                kornel-1 napisał:
                > Ale ja zgłosiłem problem na forum@agora.pl i zapadło tygodniowe milczenie.
                > O to tylko mam pretensje.

Ale tak to działa. Większość urzędów ma dwa tygodnie na rozpatrzenie podania.
                Przetestuj, czy opiekunowie forum odbierają maile - może ta droga będzie szybsza.

> Post otwierający wątek nie był związany z nauką...

Tu bym dyskutował. W temacie siedzi w tej chwili ogromna ilość naukowców
                z różnych dziedzin i zaangażowane są wielkie moce obliczeniowe komputerów.
                Nawet mnie, jako matematyka z wykształcenia, fascynują aspekty statystyczne.

> PS. O technicznych rozwiązaniach dyscyplinowania forumowiczów się nie wypowiem...
                > ... wówczas forumowicz sam wie, co wypada a czego nie.

Nie zawsze, ale już wcześniej wyraziłem współczucie, że macie problemy na Nauce.
                A tu "rozwiązania techniczne" bardzo mogłyby pomóc, gdyby istniały. i działały.
                Oprogramowanie forum nie zostało dokończone i niestety protezy cały czas wychodzą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka