Dodaj do ulubionych

Kupno mieszkania a wymeldowanie się sprzedających

IP: 109.243.165.* 16.04.10, 09:02
Witam, kupuję mieszkanie i nurtuje mnie jedna sprawa. Sprzedający nie mieszkają już w sprzedawanym mieszkaniu, ale są w nim zameldowani. Nawet jeśli się teraz wymeldują, to nie zdążą wyrobić nowych dowodów osobistych. I tu pojawia się pytanie: czy mogą podpisać umowę na podstawie starych dowodów (z meldunkiem w tym mieszkaniu, czyli z nieprawdziwymi danymi)? Jak to się robi w praktyce? Przecież nie może być w akcie notarialnym napisane (tak jak mam w umowie przedwstępnej), że są tam zameldowani i jednocześnie nie mogą mi przedłożyć zaświadczenia z Urzędu, że nie są tam już zameldowani... Przecież wtedy jeden dokument przeczy drugiemu. Czy ktoś mi to może wytłumaczyć?
Obserwuj wątek
    • bezpocztyonline Re: Kupno mieszkania a wymeldowanie się sprzedają 16.04.10, 09:38
      Gość portalu: lillou napisał(a):

> czy mogą podpisać umowę na podstawie starych dowodów (z meldunkiem w tym
      > mieszkaniu, czyli z nieprawdziwymi danymi)?

Z prawdziwymi, bo do tych dowodów osobistych dołączają potwierdzenie z biura
      meldunkowego, że się wymeldowali (lub lepiej: że pod TYM adresem NIKT nie jest
      zameldowany) i ewentualne zaświadczenie o zameldowaniu pod innym adresem. Lub -
      jeśli się jeszcze nigdzie indziej nie zameldowali - składają oświadczenie u
      notariusza (ustnie - notariusz to wpisuje w akt notarialny), że obecnie
      zamieszkują tu i tu.

> Jak to się robi w praktyce?

"Według oświadczenia zamieszkały ul. ...., ......"

Istotne: od wymeldowania się ich nie powinno minąć do aktu notarialnego 3
      miesiące, bo ich dowody tracą ważność i notariusz odmówi sporządzenia aktu.

Jeśli jednak minęły 3 miesiące, a notariusz nie zauważy i sporządzi akt, to akt
      ten jest i tak ważny.
      • jeepwdyzlu Re: Kupno mieszkania a wymeldowanie się sprzedają 16.04.10, 11:46
        Istotne: od wymeldowania się ich nie powinno minąć do aktu
        notarialnego 3
        miesiące, bo ich dowody tracą ważność i notariusz odmówi
        sporządzenia aktu.
        ---------
        sory ale to nieprawda
        sam posługuję sie dowodem z adresem pod którym mnie nie ma od 5 lat,
        kupowałem szereg nieruchomosci - podaję adres z oświadczenia i nic
        się nie dzieje...
        Nie mówiac o tym , ze notariusz nie potrzebuje dowodu, wielokrotnie
        uczestniczyłęm w aktach gdy stawiajacy posługiwali się np
        paszportami (gdzie przypomnę - nie ma adresu)
        pozdrawiam
        jeep
        • bezpocztyonline Re: Kupno mieszkania a wymeldowanie się sprzedają 16.04.10, 13:36
          jeepwdyzlu napisał:

> sory ale to nieprawda
          > sam posługuję sie dowodem z adresem pod którym mnie nie ma od 5 lat,
          > kupowałem szereg nieruchomosci - podaję adres z oświadczenia i nic
          > się nie dzieje...

Od zeszłego roku chyba jest jednak taka nowinka prawna.

> Nie mówiac o tym , ze notariusz nie potrzebuje dowodu, wielokrotnie
          > uczestniczyłęm w aktach gdy stawiajacy posługiwali się np
          > paszportami (gdzie przypomnę - nie ma adresu)

Owszem - jeśli notariusz zna stronę osobiście, to może napisać "znany osobiście"
          zamiast powoływać się na dowód.

Jeśli nie zna osobiście i strona nie ma dowodu, ale ma paszport - może spisać
          dane z paszportu, resztę "według oświadczenia".

Jeśli strona nie ma dowodu ani paszportu i nie jest "znana osobiście", to mogą
          jej tożsamość poświadczyć przed notariuszem dwie inne osoby posiadające dowody
          osobiste lub paszporty.

Ale ten wątek nie jest o ekstremalnie trudnych sytuacjach dotyczących możliwości
          ustalenia tożsamości stawającego, tylko o zwykłym wmeldowaniu przed sprzedażą...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka