Dodaj do ulubionych

Czy fiskus może kazać zapłacić VAT?

IP: *.dynamic.chello.pl 25.11.11, 08:09
Witam wszystkich.

Jestem osobą fizyczną. Wiem, że sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym, jeśli minęło ponad dwa lata od pierwszego zasiedlenia, jest zwolniona z VAT. Czy jeśli będę w sposób ciągły kupował takie mieszkanie, sprzedawał z zyskiem, kupował następne, sprzedawał, itd., to fiskus może kazać zapłacić mi VAT (uznać, że traktuję to jako stałe źródło utrzymania)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • bezpocztyonline Re: Czy fiskus może kazać zapłacić VAT? 25.11.11, 10:01
      Gość portalu: szira napisał(a):

      > Jestem osobą fizyczną. Wiem, że sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym, jeśli minęł
      > o ponad dwa lata od pierwszego zasiedlenia, jest zwolniona z VAT. Czy jeśli będ
      > ę w sposób ciągły kupował takie mieszkanie, sprzedawał z zyskiem, kupował nastę
      > pne, sprzedawał, itd., to fiskus może kazać zapłacić mi VAT (uznać, że traktuję
      > to jako stałe źródło utrzymania)?

      Może.
      • Gość: szira Re: Czy fiskus może kazać zapłacić VAT? IP: *.dynamic.chello.pl 26.11.11, 00:34
        Mógłbyś jakoś szerzej to uzasadnić?

        art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT:
        1. Zwalnia się od podatku:
        10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
        a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed
        nim,
        b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich
        części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

        art. 43 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT:
        10. Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1
        pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod
        warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
        1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

        Moje wnioski:
        Jeśli chciałbym sprzedawać mieszkania, które są zwalniane z VAT przez art. 43 ust. 1 (chyba co do tego nie ma wątpliwości, że są zwolnione?), to art. 43 ust. 10 pkt 1 wręcz zakazuje mi płacenia VAT-u.

        Nie mam racji?
    • Gość: jagoo Re: Czy fiskus może kazać zapłacić VAT? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.11.11, 17:42
      > Jestem osobą fizyczną. Wiem, że sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym, jeśli minęł
      > o ponad dwa lata od pierwszego zasiedlenia, jest zwolniona z VAT.


      Zdecyduj się czy chcesz kupować mieszkania przed czy po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Bo raz piszesz tak a raz tak, więc nie wiadomo czy to literówka czy po prostu nie doczytałeś o co chodzi z tym vatem i stąd pomysły na uniknięcie płacenia.
      • Gość: szira Re: Czy fiskus może kazać zapłacić VAT? IP: *.dynamic.chello.pl 26.11.11, 18:33
        Mógłbyś wskazać mi miejsce, gdzie napisałem, że chciałbym kupować przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia? Ja tego nie widzę.

        Chodzi mi o przypadek, gdy zarówno kupno, jak i sprzedaż, odbywają się po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka