Dodaj do ulubionych

Kupno mieszkania, rynek wtórny, rozbieżności w Mkw

IP: *.dynamic.chello.pl 05.11.12, 19:49
Witam!

Sytuacja wygląda następująco:

Chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego od mojego dobrego znajomego, oczywiście środki pochodzić będą z kredytu bankowego.
Mieszkanie w świeżo wyremontowanym domu 4-ero rodzinnym. 3 rodziny już mieszkają (wiem, że jedna na 100% korzystała z kredytu) i zostało jedno, które ja chcę kupić.

Mieszkanie fizycznie ma powierzchnię ok. 60 Mkw, natomiast w akcie notarialnym jest 33 Mkw. Wyszło tak ponieważ koleś dostał kawałek strychu w zamian za kawałek ogródka (umowa na gębę) i zaadaptował to do swojej pow. mieszkalnej oraz dodatkowo zaadoptował swoją część strychu na antresolę w mieszkaniu.

On mi tłumaczył w ten sposób, że w akcie jest zapis: 33Mkw + schowek + budynek gospodarczy. I nikt nie wie gdzie ten schowek ma być i ile Mkw ma mieć. I, że schowek mogłeś sobie zaadaptować na pow. mieszkalną.....

Ile w tym prawdy, jak na to może spojrzeć rzeczoznawca z banku ( przecież od razu się zorientuje, że to jakieś duże jak na 33 Mkw), czy można dokonać nowych pomiarów części mieszkalnej i zmiany wprowadzić w akcie lub księdze wieczystej żeby wyprostować sytuację???

Proszę o pomoc i pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • bezpocztyonline Re: Kupno mieszkania, rynek wtórny, rozbieżności 05.11.12, 20:30
      Gość portalu: Wolf napisał(a):

> Mieszkanie w świeżo wyremontowanym domu 4-ero rodzinnym. 3 rodziny już mieszkaj
      > ą (wiem, że jedna na 100% korzystała z kredytu) i zostało jedno, które ja chcę
      > kupić.

> Mieszkanie fizycznie ma powierzchnię ok. 60 Mkw, natomiast w akcie notarialnym
      > jest 33 Mkw. Wyszło tak ponieważ koleś dostał kawałek strychu w zamian za kawa
      > łek ogródka (umowa na gębę)

Z kim?

> i zaadaptował to do swojej pow. mieszkalnej oraz dodatkowo zaadoptował swoją część
      > strychu
      na antresolę w mieszkaniu.

A ten strych to wydzielony (formalnie, w dokumentach) czy wspólnotowy (do wspólnego używania)?

> On mi tłumaczył w ten sposób, że w akcie jest zapis: 33Mkw + schowek + budynek
      > gospodarczy. I nikt nie wie gdzie ten schowek ma być i ile Mkw ma mieć.

Sprzedawał to jakiś deweloper? To może ten deweloper ma dokładną dokumentację i deweloper wie, co w jego pojęciu było schowkiem i gdzie? Może to piwnica?

> I, że schowek mogłeś sobie zaadaptować na pow. mieszkalną.....

> Ile w tym prawdy, jak na to może spojrzeć rzeczoznawca z banku ( przecież od ra
      > zu się zorientuje, że to jakieś duże jak na 33 Mkw), czy można dokonać nowych p
      > omiarów części mieszkalnej i zmiany wprowadzić w akcie lub księdze wieczystej ż
      > eby wyprostować sytuację???

Pomiarów dokonać może uprawniony projektant, może też pomóc wyprostować sprawę w KW (nie będzie to szybko, trochę musi potrwać), ale pytanie, czy znajomy sobie samowolnie nie zajął czegoś, co miało należeć do wspólnoty mieszkaniowej.

Ponadto zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń też wymaga odpowiednich zgód, a przy przekuciu stropu ("strych na antresolę") konieczne było z pewnością pozwolenie na budowę, wcześniej zgoda całej wspólnoty, budowa powinna była być prowadzona przez kierownika budowy.

Możesz kupić samowolę budowlaną, rzeczoznawca bankowy nie zawsze przychodzi, czasem wyceniają na podstawie dokumentów (czasem - ale nie zawsze - proszą też o podesłanie im zdjęć), ale jeśli coś się zacznie dziać, coś zacznie pękać, może nawet z winy wykonawcy remontu lub z innych przyczyn, to nie będzie prawa do reklamacji, bo - samowola budowlana. Ponadto sąsiedzi mogą np. zażądać oddania im tego, co im się należy. Różne tradycyjnie zastane układy nie zawsze przechodzą na nabywcę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka