Dodaj do ulubionych

Wykup mieszk spółdz-WAŻNE !!!

19.07.04, 21:41
Mam możliwość kupić mieszkanie ale najpierw muszę zapłacić za przekształcenie
go z lokatorskiego na własnościowe i dopiero gdy to zrobie właściciel je
sprzeda.Wszystko ma być przez biuro nieruchomości.
Mam pytanie:Jak mam się zabezpieczyć żeby nie zostać wyrolowanym ?
W agencji powiedziała że wystawi mi pokwitowanie wpłaconej sumy.
Drodzy internauci Poradzcie !!!
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: Wykup mieszk spółdz-WAŻNE !!! 19.07.04, 22:35
      Cześć,
      dla mnie winniście zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży (w formie aktu
      notarialnego koniecznie), w której tamten oświadczy, że służy mu prawo do tego
      lokalu na warunkach lokatorskich, że zamierza prawo to przekształcić w prawo
      własnościowe, a po takim pzykształceniu - zawrzecie umowę sprzedaży gdzie on Ci
      prawo to sprzeda.
      Jeśli on to prawo przekształci a chciałby się wycofać to mając umowę
      przedwstępną w formie aktu notarialnego będziesz mógł wnosić o wykonanie tej
      umowy przed sądem.
      Jest natomiast tutaj taki jeden moment, którego nie zamierzam ukrywać przed
      Tobą: on pokwituje zapewne przy umowie przedwstępnej od Ciebie jakąś kwotę,
      którą wpłaci do spółdzielni. I fatalnie byłoby gdyby otrzymał od Ciebie te
      pieniądze a nie wpłacił do spółdzielni bądź wpłacił - a spółdzielnia z jakichś
      przyczyn nie przekształciła. Wyczuwasz ten moment? Jak nie będzie prawo
      przekształcone to i sąd nie przeniesie własności na Ciebie. To jest taki
      niepewny moment. Oczywiście w umowie przedwstępnej winno być postanowione, że o
      ile do dnia jakiegoś on nie przekształci to zwraca Ci zadatek w podwójnej
      wysokości (jeśli to byłby zadatek, a ten nie powinien przykraczać 20%
      uzgodnionej pomiędzy Wami ceny - reszta to zaliczka). I może jeszcze dodatkowo
      egzekucja z art. 777 Kpc co do zwrotu w takim przypadku tychże kwot?
      Wierząc, że w miarę to jasne dla Ciebie - pozdrawiam Cię serdecznie. B.
      Acha, uczulam Cię jeszcze i na taką rzecz: przekształcenie przez spółdzielnię
      może nastąpić na jakichś preferencyjnych warunkach (typu jakieś bonifikaty) i
      obwarowane jakimś terminem, gdzie zbycie przez tamtego przed tym terminem
      spowoduje konieczność zwrotu bonifikaty - miejcie i to na uwadze.
      I jeszcze dla niego podatek dochodowy (10%) o ile sprzeda przed upływem 5 lat
      od przekształcenia - też istotne (chyba, że nabędzie inny w ciągu 2 lat lokal).
      Tak tylko donoszę o kwestiach, które przychodzą mi w związku z tą sprawą do
      głowy, a na które winniście zwrócić uwagę.
      B.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka