Dodaj do ulubionych

Rodzina zastępcza i prawo do spadku

25.08.04, 01:06
Mam 31 lat. W 1979 roku zostałem wyrokiem sądu; po uprzednim ograniczeniu
praw rodzicielskich moich rodziców, umieszczony w rodzinie zastepczej tj. u
rodziców mojego ojca (u dziadków). Obecnie zamieszkuję jedynie z babcią
(dziadek zmarł) w spółdzielczym mieszkaniu wykupionym na własność. Mój ojciec
i jego siostra, jako jedyne dzieci moich dziadków roszczą sobie prawa jako
jedyni prawowici spadkobiercy. Jakie przysługują mi prawa jako wychowanka,
wnuka? Czy grozi mi bezdomność? Jak bronić się przed własnym ojcem? !!!
Obserwuj wątek
    • asia115 Re: Rodzina zastępcza i prawo do spadku 25.08.04, 13:05
      Pierwsze pytanie : Czy to mieszkanie zostało wykupione w trakcie trwania
      małżeństwa twoich dziadków? Jeżeli tak, to po śmierci dziadka, jeżeli nie
      zostawił testamentu!!!, zgodnie z kodeksem cywilnym, dziedziczy po nim twoja
      babcia jako żona oraz zstępni twojego dziadka czyli dzieci ( twój ojciec i
      ciotka ).

      Dzieląc całe !! mieszkanie wygląda to mniej więcej tak:
      1/2 twojej babci jako współwłaścicielki z racji małżeństwa ( w skrócie :)
      z 1/2 twojego dziadka : 1/3 babcia, 1/3 córka dziadka czyli twoja ciotka, 1/3
      syn dziadka czyli twój ojciec, czyli każdy po 1/6 całości mieszkania(razem 3/6
      =1/2).

      Jeśli chodzi o ciebie to mam pytanie: czy twoi dziadkowie Cię przysposobili ?
      A jeżeli tak, to w jaki sposób ? ( pełne, niepełne przysposobienie ). Bo jeżeli
      nie, to niestety nie dziedziczysz po dziadku.

      W tej sytuacji to radzę poszukać testamentu. Bo jeżeli okaże się, że dziadek
      zostawił testament " na " babcie" to wtedy twojemu ojcu i ciotce przysługuje co
      prawda prawo do tzw. zachowku, ale to inna historia. Na razie to musisz
      przeprowadzić postępowanie spadkowe i radzę dobrze poszukać testamentu...
      Możesz także wystąpić do sądu z wnioskiem o uznanie spadkobiercy za niegodnego.
      Jednak kodeks cywilny wymienia tylko 3 sytuacje, w których to możesz wystąpić z
      takim wnioskiem ( patrz. art. 928 kc). Jeżeli sąd uznał by twojego ojca za
      niegodnego to (w skrócie) w jego miejsce wchodzą jego dzieci ( czyli ty ) i
      aktualna żona ( jeżeli taka jest ).

      pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka