Dodaj do ulubionych

Umowa przedwstępna -kupujący na kredyt.

19.04.18, 18:13
Witam. Chcę sprzedać mieszkanie. Na razie czekam na termin umowy przedwstępnej (cywilno -prawnej, przez agencję nieruchomości).

I mam wątpliwości. Kupujący będzie załatwiał kredyt. Razem z umową kupujący ma zapłacić zadatek. Ale co w sytuacji kiedy kupujący nie dostanie kredytu?

Wydawało mi się oczywiste, że wtedy wina niewywiązania się z umowy jest po jego stronie. Ale zaczęłam zgłębiać temat i okazuje się, że jeżeli kupujący zachował "należytą staranność" przy załatwianiu kredytu, to nie po podstaw do przypisania mu odpowiedzialności za niedotrzymanie przyrzeczonej umowy. W efekcie zadatek powinien zostać mu zwrócony!

Jeżeli natomiast klient wykaże się "niedbalstwem" , wtedy ponosi winę za niedotrzymanie umowy i zadatek zatrzymuje sprzedający.

I teraz pytanie, czy faktycznie tak jest? Przecież jako sprzedający nie ponoszę winy za to, że kupujący nie dostał kredytu. Przez ok. 2 miesiące straciłabym szansę na znalezienie innych klientów, a w dodatku musiałabym zwrócić zadatek.

Może jakiś wpis w umowie przedwstępnej? Np. "zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku nie otrzymania przez kupującego kredytu". Ale kto się na to zgodzi?

Co robić??
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka