Dodaj do ulubionych

Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprzedać?

28.01.05, 14:51
Witam.Poszukuję osób z wykupionymi mieszkaniami,osób które są w temacie
sprzedaży takich mieszkań z bonifikatą.Chcę podzielić się swoimi
wiadomościami i uzyskać pewne porady od Was. Dzięki. Co dwie głowy to nie
jedna.
Obserwuj wątek
        • aka76 Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 31.01.05, 14:50
          Witam.
          Swoje pierwsze mieszkanie sprzedaliśmy miesiąc po wykupieniu od miasta. Bylo
          kupione z bonifikatą. Rzecz polega na tym, że potem masz dwa lata na
          wykorzystanie tych pieniędzy ale tylko do celów mieszkaniowych, np. wykup
          innego, zakup nowego, na rynku wtórnym, remont generalny, oprócz wkładu na TBS-
          y ( to się nie liczy). W urzędzie musisz złożyc pismo, że wykorzystasz
          pieniądze do tych celów w.w. i masz na to dwa lata. Potem ujmujesz to w
          deeklaracji po upływie terminu.
          • wera10 Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 01.02.05, 13:49
            Dziękuję za tą informację. Ale czy wykupiłaś to mieszkanie albo sprzedałaś po
            24 września 2004? Jak umotywowałaś sprzedaż? To chyba trzeba napisać,że ze
            względu na poprawę warunków mieszkaniowych sprzedaje się wykupione mieszkanie?
            Czy nikt nie dopominał się o zwrot bonifikaty?
            • aka76 Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 01.02.05, 14:20
              Niestety nie, termin sprzedaży to luty 2003. Ale z tego co wiem to chyba jest
              tak samo. Nikt nas się nie pytał dlaczego sprzedaliśmy to mieszkanie. W
              urzędzie skarbowym chcieli tylko oświadczenie, że pieniądze zostaną
              rozdysponowane na cele mieszkaniowe i że mamy na to 2 lata, zresztą jak wyższy
              post. Nikt nie dopominał się o zwrot bonifikaty, ponieważ warunki zostały
              zachowane. Co innego gdyby mieszkanie zostało sprzedane tylko dla korzyści
              majątkowych. Wtedy od tego trzeba zapłacić 19 % podatek i zwrócić bonifikatę.
              Tak jest w przypadku TBS, bo taką opcję też rozważalismy. Jak masz jakieś
              dalsze pytania to pisz.
              Pozdrawiam
              • wera10 Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 02.02.05, 15:09
                Cześc. My wykupiliśmy mieszkanie we wrześniu 2004 po nowelizacji ustawy o gosp.
                nier.,która to nakazuje gminie domaganie się zwrotu bonifikaty jeśli mieszkanie
                zostanie sprzedane w ciągu 5 lat od daty nabycia. Można je tylko oddac jako
                darowiznę osobie z najbliższej rodziny a ta z kolei dopiero może je sprzedać. I
                aby znowu nie czekać 5 lat (przez tyle czasu niewolno pozbyć się darowizny)
                musimy zapłacić podatek ok.15 tys zł żeby można było tą darowiznę sprzedać.
                Głupie to wszystko ale tak jest. Niestać mnie na poradę u notariusza a muszę
                wiedzieć ile czasu musi upłynąć od momentu darowizny, którą otrzymam (to
                mieszkanie) żebym mogła je sprzedać. Jeśli coś wiesz to napisz. Dzięki.
                • bebiak Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 02.02.05, 21:03
                  Witajcie,
                  Werko, Aka rozliczała się z podatku dochodowego a temat ten Ciebie w ogóle nie
                  dotyczy. Nie pogub się w tym wszystkim i analizuj wszystko na spokojnie.
                  U Ciebie powstał problem zwrotu bonifikaty do Miasta/Dzielnicy i Ty dobrze o
                  tym wiesz - tego problemu Aka nie miała.

Wracając do Twojego problemu.
                  Możesz od rodziców przyjąć darowiznę i jeśli zapłacisz podatek od darowizny
                  (ale wiesz, że to spore pieniądze) to możesz od razu sprzedać mieszkanie i co
                  zrobisz z pieniędzmi to Twoja sprawa (niczego nie musisz kupować).
                  Ta koncepcja jednak jest droga, bo ten podatek od darowizny niski nie jest.

Druga możliwość:
                  przyjmujesz od rodziców darowiznę i korzystasz ze zwolnienia od podatku.
                  Nie od dziś wiem, ze za chwilę sprzedasz to mieszkania i jeśli to zrobisz (a
                  prawnie możesz sprzedać choćby następnego dnia) to US cofnie Ci ulgę, z której
                  skorzystałaś, i naliczy podatek od darowizny.
                  Żeby tę ulgę w takim przypadku utrzymać musisz:
                  - w ciągu SZEŚCIU MIESIĘCY od dnia sprzedaży nabyć inny lokal;
                  - uprawdopodobnić w US, że ta zmiana była spowodowana koniecznością zmiany
                  warunków mieszkaniowych.
                  Oba warunki Werko muszą być spełnione łącznie.
                  Nie patrz tutaj ani na terminy ani na warunki Aki - ona podlegała innej ustawie
                  aniżeli Ty i miała znacznie szersze możliwości!
                  Prosze, niech Ci się to wszystko nie pomyli - ja wiem (a trochę już Cię znam),
                  że Tobie się zawsze bardzo śpieszy ale Werko - walczysz o swoje i to nie małe
                  pieniądze. Tu nie możesz się śpieszyć a każde słowo winnać czytać dwa razy
                  (doprawdy łatwo o pomyłki co może dużo kosztować). Przepraszam, że tak Ci tu
                  napisałam, ale chciałabym abyś uniknęła problemów.

I moje dwie następne uwagi:
                  - uczulam Cię na słowo "konieczność" - napisałam wyżej; jeden z warunków o tym
                  mówi. To jest bardzo nieostre słowo i wg mnie może rodzić różne rozumienie.
                  Zanim cokolwiek zrobisz zapytaj w US czy to co masz zamiar zrobić będzie uznane
                  przez US za tę konieczność, o której mówi art. 16 ustawy o podatku do spadków i
                  darowizn; nie patrz tutaj na Akę, która chce Ci pomóc i chwała jej za to ale
                  ona podlegała innej ustawie (ona musiała nabyć inny lokal w ciągu 2 lat zresztą
                  a nie tak jak Ty w ciągu 6 miesięcy, i niczego koniecznością zmiany warunków
                  mieszkaniowych nie uzasadniać);
                  - dowiadywałaś sie jak wygląda sprawa tej bonifikaty jeśli rodzice Ci podarują
                  a Ty zbędziesz? Wiesz o jakie pieniądze tu chodzi? Wg mojej wiedzy o 80%
                  wartości tego obecnego mieszkania. Zapytaj Werko, zapytaj.

Wierząc, że w miarę zrozumiale się wypowiedziałam - pozdrawiam Was serdecznie.
                  B.
                  • wera10 Re: Czy macie mieszkania wykupione i chcecie sprz 03.02.05, 08:06
                    Chciałam bardzo podziękować Beniaczkowi za odpowiedź. Jestem skazana na samotne
                    przedzieranie się przez wszystkie przepisy prawne itd. ponieważ nikt ze
                    znajomych niema o tym pojęcia a rodzina "stoi i się patrzy". Niestety czasami
                    tak bywa dlatego wielkie dziękuję !!!!!!!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka