Dodaj do ulubionych

darowizna od rodziców - PILNE !!!

04.02.05, 19:32
Witam,

Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Nie mamy z męzem
oszczędności, rodzice przekazują nam 80 tys. zł na zakup mieszkania na rynku
wtórnym o wart. 150 tys. ( 70 tys. bierzemy kredytu ). W jaki sposób rodzice
mają nam przekazac te pieniądze zebysmy nie płacili podatku. Jak to
najkorzystniej rozwiązac. Bardzo bedziemy wdzięczni za pomoc.

Pozdrawiam,
Aneta
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 07.02.05, 00:08
      Witaj Aneto,

aneta49 napisała:

> Witam,
      > Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Nie mamy z męzem
      > oszczędności, rodzice przekazują nam 80 tys. zł na zakup mieszkania na rynku
      > wtórnym o wart. 150 tys. ( 70 tys. bierzemy kredytu ). W jaki sposób rodzice
      > mają nam przekazac te pieniądze zebysmy nie płacili podatku. Jak to
      > najkorzystniej rozwiązac. Bardzo bedziemy wdzięczni za pomoc.

Bez podatku przez tylko jednych rodziców takiej kwoty podarować się nie da.
      Każdy z rodziców może Tobie oraz mężowi Twemu podarować bez żadnych dodatkowych
      warunków ale tylko raz na 5 lat kwotę 9.637,-zł. Daje nam to w sumie niecałe
      40.000,-zł.
      Oczywiście takie kwoty mogą podarować i drudzy rodzice i to już byłoby znacznie
      lepiej bo z tych darowizn kolejne 4 x 9.637,-zł.

Ale jeśli tylko jedni rodzice są gotowi takich darowizn dokonać to niestety -
      zawsze będzie podatek bo to w sumie zbyt duża kwota.

Pamiętaj ponadto, że niezależnie od tamtych darowizn, o których napisałam wyżej
      jedni z rodziców mogą podarować i Tobie i mężowi pewne kwoty (celowo tak tutaj
      piszę), ale z przeznaczeniem na konkretny cel wymieniony w art. 4 ustawy. Wiem,
      że chcecie kupić mieszkanie z rynku wtórnego - moje pytanie (a będę dalej
      ciągnęła kwestię tych szczególnych darowizn o ile znajdzie zastosowanie): jakie
      mieszkanie kupujecie - nieruchomość (czyli tzw. hipoteczne) czy spółdzielcze
      własnościowe prawo do lokalu. Odpowiedź na to pytanie jest dla mnie (i dla
      Ciebie) bardzo ważna stąd prośba do Ciebie o napisanie. Ja celowo wstrzymuję
      się z tą kwestią, żeby - o ile u Ciebie to bezprzedmiotowe - nie plątać Ci w
      głowie więcej niż potrzeba.

I napisz mi jeszcze jak rozumiesz te darowizny, o których napisałam na samym
      początku (te, jako pierwsze w ciągu ostatnich 5 lat). Którzy to rodzice są
      gotowi dokonać tych darowizn: i jedni i drudzy czy tylko jedni?

Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
      • aneta49 Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 07.02.05, 19:12
        Witaj :)

Dzieki za odpowiedż, bo kompletnie jestem zielona w tym temacie :)

1) Jedni rodzice daja nam kase, ale od jednych i od drugich mozemy chyba dostac
        podpisane umowy darowizny jak ich poprosimy ? Czy sie rejestruje w urzedzie te
        umowy z rodzicami ?
        2) Dostaliśmy od gosci weselnych ok. 18 tys. - nie wiem jak to potraktowac
        3) Pracujemy już po kila lat i mam dochody, teoretycznie mogliśmy cos odłożyć
        tylko nie wiem jak Urzad Skarbowy to weryfikuje
        4) Mieszkanie bedzie hipoteczne

• aneta49 Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 07.02.05, 20:26
            A czy moglibyśmy zawrzec z rodzicami umowe pożyczki nieoprocentowanej ? Czy
            wtedy zapłacilibyśmy tylko 2% podatku od wartosci umowy ? Co o tym sądzisz ?
            Czy sa jeszcze w tym jakies pułapki ? Rodzice nie zapłaciliby podatku, bo nie
            byłoby odsetek ?

• bebiak Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 07.02.05, 20:51
              Witaj Aneto,
              no to zaczynamy Was rozliczać.
              Najpierw założenia (sprawdź czy poprawne):
              - każde z Was (i Ty i mąż) macie oboje rodziców;
              - żaden z rodziców/teściów nic Wam nie podarował w ciągu ostatnich 5 lat;
              - nabywacie mieszkanie hipoteczne;
              - macie dostać w sumie 80.000,-zł.
              Czy wszystko się zgadza? Prośba o potwierdzenie.

Najpierw Twoi rodzice i te zwykłe darowizny (których można dokonać raz na 5
              lat):
              - mama Tobie 9.637,-zł i Twemu mężowi 9.637,-zł
              - tato Tobie 9.637,-zł - Twemu mężowi 9.637,-zł.

Teraz rodzice męża - dokładnie tak samo.

I to już nam daje w sumie podarowaną bez podatku kwotę 77.096,-zł.

I teraz mamy do wyboru:
              - albo przeliczacie się z dochodami bo różnica już niewielka (uczulam: zwróć
              uwagę na opłaty, które zwyczajowo nabywcy ponoszą, niech Ci tutaj pieniędzy nie
              zabraknie!)
              - albo wykorzystujecie art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ten mówi,
              że możesz (przykład omawiany na Tobie), że niezależnie od darowizny, o której
              napisałam tam wyżej możesz dostać od mamy kwotę 9.637,-zł z określeniem iż
              darowizna ta jest przeznaczona na cel określony w tymże artykule, a wśród tych
              jest nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (dlatego
              pytałam jakie mieszkanie kupujecie).
              Uwaga: ta dodatkowa kwota wolna, o której tutaj Ci piszę nie obejmuje
              przeznaczenia tych środków na nabycie spółdzielczego prawa do lokalu.
              Gdyby i tego mało to jeszcze Twój tato Twemu mężowi też może dać takie 9.637,-
              zł z art. 4 z przeznaczeniem na to nabycie.

Aneto, niech Ci się tylko te darowizny nie pomylą - tamtych, od których
              zaczęłam ten post (jako dokonane po raz pierwszy w ciągu ostatnich 5 lat)
              możecie dostać tyle ile ich tylko zbierzecie - ważne aby ta sama osoba z I-szej
              grupy podatkowej (bo o takich mówimy tutaj - rodzice) nie dała więcej tej samej
              osobie niż 9.637,-zł.

Tych z art. 4 czyli z określeniem celu, na jaki zostają dokonane można dostać
              max. 2, ale u Was byłoby w porządku gdyby jedną taką (celową) dostał mąż i
              jedną - Ty.

I wyszło mi w sumie już 10 x 9.637,-zł a to chyba już aż nadto, czyż nie?
              Czy nadal ta pożyczka jest potrzebna? Przelicz to wszystko jeszcze raz
              (pamiętając o opłatach za akt).

I moje trzy uwagi:

- pamiętaj, że US ma prawo i darczyńców moim zdaniem zapytać sąd środki na
              dokonanie takich darowizn;

- przy tych "zwykłych" darowiznach (od których zaczęłam)w umowach (pisemne)
              winno być napisane, że jest to pierwsza darowizna jakiej X dokonał na rzecz
              osoby Y w ciagu ostatnich 5 lat;

- przy tych darowiznach z art. 4 (na nabycie) winno być napisane: Pani X
              darowuje swojej córce Y kwotę .... z przeznaczeniem na nabycie lokalu
              mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość a Pani Y darowiznę tę przyjmuje
              zobowiązując się ją wydatkować na określony wyżej cel - coś takiego.

Napisz mi na ile to wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.
              Ja dziękuję Ci za dziękuję i pozdrawiam serdecznie. B.
      • bebiak Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 07.02.05, 23:10
        aneta49 napisała:

> Witaj :)
        > Jeszcze mi sie cos przypomniało - umowy darowizny nie musza byc w formie aktu
        > notarialnego, wystarczy ze sami je spiszemy na kartce ???

Dla umów darowizny pieniędzy wystarcza forma pisemna. W niektórych US są (były)
        takie druki komputerowe (czy we wszystkich? nie wiem).
        Choć umów darowizn na kwoty wolne US nie chcą specjalnie rejestrować (wiem o
        tym) to ja i tak bym się wybrała i starała jednak zarejestrować (ot, choćby po
        to aby mieć dowód, że darowizna została rzeczywiście dokonana z tą datą, czyli
        przed umową sprzedaży a nie potem z datą wsteczną - rozumiesz?).
        Jakaś uczulona jestem na US:-((
        Pozdrawiam Cię nieustająco. B.
        • aneta49 Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 08.02.05, 19:39
          Dzieki :) a w którym US sie je rejestruje - rodziców czy moim ???

P.S. Zdecydowaliśmy się na darowizny od rodziców te zwykłe i mieszkaniowe.
          W sumie w końcu wyszło wiecej niż potrzebujemy :) Dzieki za podpowiedź jak to
          trzeba było zrobic :)

Pozdrawiam,
          Aneta
          Aneta
          • punto55sx Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 24.02.05, 22:38
            Witam,

tak czytam ten wątek i nasuwają mi się pewne wątpliwość w wyjaśnieniach p.
            Bebiak.
            W Art 9. ustawy o podatku od spadku i darowizn jest napisane
            "Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy
            i praw
            majątkowych o czystej wartości przekraczającej:
            1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
            2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
            3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej"
            Nie ma nic napisane o nabyciu pieniędzy!!! W takim wypadku, moim zdaniem, urząd
            skarbowy zakwestionuje pieniądze otrzymane np. od rodziców w ramach tego
            artykułu. Ale nie zakwestionuje np. otrzymanego auta o wartości np.9 tys zł, od
            ktorego mamy zwolnienie, gdyż nie przekraczamy 9.637 PLN.
            Co innego w art. 4 tej ustawy "Art. 4. 1. Zwalnia się od podatku:nabycie w
            drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy
            podatkowej w
            wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu
            darczyńców łącznie nie więcej niż
            19.274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub
            rzeczy obdarowany przeznaczy
            na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę lokalu w małym domu
            mieszkalnym, budowę
            domu jednorodzinnego albo nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną
            nieruchomość;" Tutaj jest wyraźnie napisane o pieniądzach.

Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi...

A tak przy okazji mam jeszcze pytanie: czy umowę darowizny wystarczy tylko
            zarejestrować czy też dodatkowo w zeznaniu za cały rok (może w jakimś
            załączniku) wspomnieć o niej?
            • aneta49 Re: darowizna od rodziców - PILNE !!! 02.03.05, 20:13
              troche jestem teraz zdezorientowana, Bebiaku please odpowiedz cos :)

P.S. Umowy darwizny nie dolicza sie do PITu rocznego. Wystarczy zarejestrowac.
              Ja swoich nie bede rejestrowac bo stwierdziłam, ze potwierdzeniem ze sie umowa
              dokonała bedzie przelew bankowy od rodziców. Dowiedziałam sie w US ze nie
              trzeba rejestrować jezeli jest zwolniona z podatku, ale lepiej to zrobic dla
              celów dowodowych zeby pozniej nie zarzucili, ze zawarta została dzien przed
              kontrola US.

Pozdr.
              Aneta

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka