Dodaj do ulubionych

Opłata za ujawnienie w KW praw i roszczeń z Umowy

25.03.05, 22:07
Mam pytanie dot. opłat sądowych za ujawnienie w KW praw i roszczeń
wynikających z Umowy Przedwstępnej Ustanowienia Odrębnej Własności i
Sprzedaży Lokalu.
Zawarliśmy taką umowę w formie aktu notarialnego. Zastanawiamy się nad
wnioskiem do sądu o ujawnienie naszych praw i roszczeń z tytułu tej umowy.
Dowiedziałem się jednak, że od ok. poł. stycznia 2005, sądy zaczęły zamiast
dotychczasowej opłaty w wysokości 30 zł, naliczać opłatę w wysokości 10%
wpisu stosunkowego, co w naszym przypadku wyniesie ok. 3.600 zł.
Jaka jest podstawa prawna do wyliczenia tej opłaty?
Dlaczego ostatnio sądy zaczęły naliczac ją inaczej?
Czy nasze prawa i roszczenia są zabezpieczone bez ujawnienia tego w KW?
Czy jest sposób aby załatwić to na bazie starej opłąty - 30 zł?

Będę wielce zobowiązany za odpowiedź
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: Opłata za ujawnienie w KW praw i roszczeń z U 28.03.05, 13:45
      Witaj Ainaw,
      to, co w ramach opłaty sądowej się zdarzyło ja bym nazwała ujednoliceniem
      praktyki w tym zakresie i ujednoliceniem określenia charakteru tych roszczeń.
      Przepisy się nie zmieniły ale praktyka do tej pory była rozbieżna:
      część sędziów i notariuszy uważała, że takie roszczenia są tymi roszczeniami, o
      których mowa w art. 32 pkt. (chyba) 8 rozporządzenia dot. wysokości wpisów
      (przepis mówi chyba o prawach osobistych i roszczeniach osobistych - ale nie
      mam przy sobie tekstu stąd nie zapewnię, że dokładnie tak ale bardzo podobnie)
      i ci, którzy tak uważali pobierali już wcześniej dziesiątą część wpisu
      stosunkowego (bo tak nakazuje ten przepis), a część uważała, że są to
      roszczenia inne a jeśli tak należy się wpis stały tj. 30,-zł.

      Skutkiem tej rozbieżności było to, że przyszli nabywcy za wpis takich samych
      przecież roszczeń z umów przedwstępnych płacili albo wpis stały albo stosunkowy.
      To właśnie ujednolicono, niestety, na niekorzyść przyszłych nabywców i teraz
      opłata za wpis roszczeń pobierana jest zgodnie z art. 32 (dziesiąta część) jak
      za wpis praw i roszczeń tam wymienionych.
      Pozdrawiam Cię serdecznie. B.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka