Dodaj do ulubionych

nabycie mieszkania w spadku i co dalej? pilne:)

05.04.05, 16:30
Witaj,

Przeprowadzilysmy z moja mama dosc zlozone :P postepowanie spadkowe po (w
kolejnosci ich smierci): moim dziadku (ojcu taty), tacie i babci (mamie taty)
i w wyniku tego stalysmy sie wlascicielkami:

moja mama: w 1/2 45-metrowego mieszkania wlasnosciowego, w ktorym mieszka i
jest zameldowana moja mama i w 1/4 42-metrowego wlasnosciowego mieszkania w
ktorym ja mieszkam;

ja: w 1/2 mieszkania, w ktorym mieszka moja mama i w 3/4 mieszkania w ktorym
mieszkam i jestem zameldowana ja...

i co dalej?
1) jak do tego podejdzie urzad skarbowy - czy to oznacza ze bedziemy placily
wyzszy podatek bo mamy po (prawie) dwa mieszkania?
2) czy moze lepiej najpierw zrobic dzial spadku - podzielic sie mieszkaniami
w ktorych mieszkamy - ale jak?
3) czy fakt ze przed kilkoma laty nabylam dzialke rolna na ktorej stoi
chalupa ma jakies znaczenie (czy to oznacza, ze jestem wlascicielka innego
lokalu mieszkalnego)?

prosze, prosze o pilna odpowiedz, bo chyba juz uplynal termin zgloszenia sie
do US :(
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: nabycie mieszkania w spadku i co dalej? pilne 05.04.05, 17:01
      Witaj,

dzoanax napisała:

> Witaj,
      > Przeprowadzilysmy z moja mama dosc zlozone :P postepowanie spadkowe po (w
      > kolejnosci ich smierci): moim dziadku (ojcu taty), tacie i babci (mamie taty)
      > i w wyniku tego stalysmy sie wlascicielkami:
      > moja mama: w 1/2 45-metrowego mieszkania wlasnosciowego, w ktorym mieszka i
      > jest zameldowana moja mama i w 1/4 42-metrowego wlasnosciowego mieszkania w
      > ktorym ja mieszkam;
      > ja: w 1/2 mieszkania, w ktorym mieszka moja mama i w 3/4 mieszkania w ktorym
      > mieszkam i jestem zameldowana ja...
      >
      > i co dalej?
      > 1) jak do tego podejdzie urzad skarbowy - czy to oznacza ze bedziemy placily
      > wyzszy podatek bo mamy po (prawie) dwa mieszkania?

Niezupełnie tak.
      Mama (do Ciebie wrócę niżej) musi w US zdeklarować, w którym z mieszkań będzie
      mieszkała i tu skorzysta z ulgi (zakładam, że spełnia wszystkie warunki), a od
      udziału w tym drugim zapłaci podatek.

> 2) czy moze lepiej najpierw zrobic dzial spadku - podzielic sie mieszkaniami
      > w ktorych mieszkamy - ale jak?

Żaden notariusz nie sporządzi Wam umowy o dział spadku bez zaświadczenia z US -
      zatem ta droga jest zamknięta.
      Dział spadku można również przeprowadzić przed sądem, ale nie umiem powiedzieć
      czy jest tutaj wymagane zaświadczenie US czy nie, i czy w ogóle coś drogą
      sądową osiągniecie [w rozumieniu podatku od spadku bo o tym rozmawiamy].
      Pamiętaj, że ten podatek, o którym rozmawiamy jest od nabycia spadku a ten
      spadek JUŻ nabyłyście.

> 3) czy fakt ze przed kilkoma laty nabylam dzialke rolna na ktorej stoi
      > chalupa ma jakies znaczenie (czy to oznacza, ze jestem wlascicielka innego
      > lokalu mieszkalnego)?

I tu jest problem, bo w ustawie (przy zwolnieniu) mowa nie tylko o lokalu
      mieszkalnym ale i o domu mieszkalnym, a taka chałupa to pewnie właśnie dom
      mieszkalny (a może gospodarczy???). Jeśli to dom mieszkalny to musiałabyś dla
      skorzytania ze zwolnienia (w taki sposób jak mama) przenieść własność tej
      nieruchomości na swoich zstępnych (dzieci) bo zakładam, że przeniesienie na
      rzecz Skarbu Państwa bądź Gminy Cię interesuje, a tylko takie są możliwości.

> prosze, prosze o pilna odpowiedz, bo chyba juz uplynal termin zgloszenia sie
      > do US :(

Ten termin to 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu
      nabycia spadku (tak tylko przypomniałam chociaż dość często na odwrocie
      postanowienia taka informacja też się znajduje).
      Wierząc, że jasne - pozdrawiam Cię serdecznie. B.
      • dzoanax Re: nabycie mieszkania w spadku i co dalej? pilne 06.04.05, 08:58
        Bardzo dziekuje, to juz mi troche wyjasnia.
        Mam jeszcze dwa pytania:

> Mama (do Ciebie wrócę niżej) musi w US zdeklarować, w którym z mieszkań będzie
        > mieszkała i tu skorzysta z ulgi (zakładam, że spełnia wszystkie warunki), a od
        > udziału w tym drugim zapłaci podatek.

kto wylicza wysokosc tego podatku? jak mam wycenic mieszkanie - czy robi to US??

• dzoanax tu mam jeszcze dwa pytania 06.04.05, 09:03
        wyslalo mi sie zanim dokonczylam wiec wysylam jeszcze raz:

Bardzo bardzo dziekuje :) to juz mi troche wyjasnia.
        Mam jeszcze dwa pytania:

> Mama (do Ciebie wrócę niżej) musi w US zdeklarować, w którym z mieszkań będzie
        > mieszkała i tu skorzysta z ulgi (zakładam, że spełnia wszystkie warunki), a od
        > udziału w tym drugim zapłaci podatek.

kto wylicza wysokosc tego podatku? jak mam wycenic mieszkanie, czy jezeli
        skorzysta z ulgi przy swoim mieszkaniu to jakies ulgi naleza sie tez jej przy
        moim?

> Jeśli to dom mieszkalny to musiałabyś dla
        > skorzytania ze zwolnienia (w taki sposób jak mama) przenieść własność tej
        > nieruchomości na swoich zstępnych (dzieci)

w akcie notarialnym zakupu tej ziemi mam chyba cos takiego: dzialka rolna z
        zabudowaniami gospodarczymi (ale musze sprawdzic) - czy moge przepisac na 10-
        letnia corke, czy nie jest juz za pozno jezeli podatek powinnam juz zaplacic??

z gory dziekuje i pozdrawiam
        --
        Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób

S.Lem
        • bebiak Re: tu mam jeszcze dwa pytania 14.04.05, 21:35
          Witaj ponownie,

dzoanax napisała:

> kto wylicza wysokosc tego podatku?

Urząd Skarbowy

>jak mam wycenic mieszkanie,

Wpisujesz w zeznaniu podatkowym rynkową wartość przedmiotów spadku pamiętając,
          że urzad skarbowy ma prawo wartość tę zweryfikować. Nie musisz póki co robić
          żadnej wyceny, natomiast do jakiegoś porozumienia z US dojść musisz. Jeśli się
          nie porozumiesz co do wartości (a czasami tak bywa) to wówczas wycena.

>czy jezeli skorzysta z ulgi przy swoim mieszkaniu to jakies ulgi naleza sie
          >tez jej przy moim?

Jedna ulga jest z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i dotyczy
          tylko mieszkań/domów. Ta jest udzielana przy spełnieniu wszystkich warunków
          określonych w ustawie (w tym ten obowiązek mieszkania w takim lokalu).
          Od pozostałej masy spadkowej jest podatek ale US stosuje kwotę wolną - w
          przypadku I-szej grupy (a tu najbliżsi) jest to dziś kwota 9.637,-zł.

> w akcie notarialnym zakupu tej ziemi mam chyba cos takiego: dzialka rolna z
          > zabudowaniami gospodarczymi (ale musze sprawdzic) - czy moge przepisac na 10-
          > letnia corke, czy nie jest juz za pozno jezeli podatek powinnam juz
          >zaplacic??

Sprawdź to koniecznie jak to wygląda dziś (kiedyś mógł być budynek gospodarczy
          a dziś już mieszkalny). Jeśli nadal jest gospodarczy to problemu nie ma
          żadnego - ustawa mówi: "nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego (..)".
          Natomiast jeśli jest mieszkalny to nie spełniasz tego warunku, ale o ile ja
          dobrze rozumiem ten przepis, możesz złożyć zobowiązanie, że korzystasz z ulgi
          co do lokalu nr X i w nim będziesz mieszkać ale zgodnie z art. 2 ust. 2
          przeniesiesz własność na zstępną.
          W ust. 3 tego przepisu jest mowa o terminie:
          "(..) przeniosą (..) w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania
          podatkowego".
          W Twoim ust. 2 (tu jest budynek) tego terminu nie ma w ogóle ale - moim zdaniem
          choć pewna nie jestem - US wymagałby tego przeniesienia w takim samym
          terminie.

I jeszcze ten Twój następny post: tutaj jestem bezradna bo procedurami w ogóle
          się nie zajmuję. Musiałabyś zapytać kogoś, kto ma o tym pojęcie. Wiem, że w
          ramach właściwości sądu w sprawach spadkowych właściwy jest ten z miejsca
          ostatniego zamieszkania zmarłego, czyli u Ciebie byłby ten drugi (i to była do
          niedawna - ale może się zmieniło, nie wiem - właściwość wyłączna). Być może są
          jakieś przypadki szczególne, skoro stało się tak jak się stało, ale tutaj nie
          jestem w stanie Ci czegokolwiek nawet zasugerować. A może (ponieważ
          przekroczyłaś terminy) warto się tym tematem bliżej zainteresować, bo może
          korzystna to póki co dla Ciebie sytuacja kiedy niewłaściwy sąd orzekł przy
          właściwości wyłącznej (jaki skutek z tego wynika, nie wiem, ale może korzystny,
          typu: w ogóle nie ma stwierdzenia spadku - ale powtarzam, nie znam się na
          tym).
          Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
    • dzoanax Re: i jeszcze jedno pytanie 12.04.05, 13:16
      i jeszcze jedno pytanie - mam nadzieje, ze przeczytasz moj post :)

sprawa spadkowa odbyla sie w dziwny sposob - najpierw sad w jednej dzielnicy
      miasta wydal orzeczenie, ze dostalam spadek po babci, a potem stwierdzil, ze
      babcia zmarla w innej dzielnicy miasta i przekazal sprawe drugiemu sadowi - ta
      sprawa rozpoczela sie jakies 2 miesiace pozniej...

tymczasem jednoczesnie od pierwszego sadu otrzymalam oswiadczenie o nabyciu
      spadku po babci - po dwoch miesiacach kiedy drugi sa wezwal mnie na sprawe
      przedstawilam to oswiadczenie i sad stwierdzil (ustnie), ze w takim razie on
      sprawe zamyka...

i tu problem - poniewaz druga sprawa odbyla sie dwa miesiace pozniej nie
      zglosilam sie do US tylko czekalam jak sie zakonczy, a teraz dysponuje jedynie
      oswiadczeniem pierwszego sadu czyli mam zwloke z zaplacie podatku (jak to
      przyjmie US?)

--
      Wiadomo, że smoki nie istnieją, ale każdy z nich na inny sposób

S.Lem

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka