Dodaj do ulubionych

sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku?

15.06.05, 22:28
dostałam mieszkanie w spadku-i chcę je sprzedac-ile będę musiala zaplacic
podatku? w jakim czasie? czy jest jakas ulga? co trzeba spelnic zeby z niej
skorzystac?
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku? 18.06.05, 21:07
      Witaj,

      siostra-siostry napisała:

      > dostałam mieszkanie w spadku-i chcę je sprzedac-ile będę musiala zaplacic
      > podatku? w jakim czasie? czy jest jakas ulga? co trzeba spelnic zeby z niej
      > skorzystac?

      Zacznijmy od początku - jeśli nabyłaś spadek i sąd już to stwierdził
      prawomocnym postanowieniem to w ciągu 30 dni od uprawmocnienia się
      postanowienia musisz się zgłosić do urzędu skarbowego celem uregulowania sprawy
      podatku od spadku. To jest Twój krok pierwszy i musisz to załatwić.
      Zgłaszasz tam cały spadek do opodatkowania i od wartości rynkowej US wymierzy
      Ci podatek, który należy zaplacic i potem uzyskać dokument, którym jest
      Zaświadczenie zezwalające na ujawnienia nabytych w spadku praw majątkowych.

      Wysokość podatku od spadku zależy od wartości spadku i od stopnia pokrewieństwa
      pomiędzy Tobą a osobą, po której spadek nabyłaś (najwyższy jest w III grupie -
      tu dalsi krewni i osoby obce a podatek sięga do 20%, wśród najbliższych - I
      grupa - do 7%, a w grupie II - do 12%).

      Jeśli w skład spadku wchodzi mieszkanie (a tak jest u Ciebie) to przy
      spełnieniu wszystkich warunków okreslonych w art. 16 ustawy o podatku od
      spadków i darowizn można skorzystać ze zwolnienia od podatku.
      Czy znasz te warunki?
      Jeśli nie to koniecznie napisz - wymienię (i napisz po kim w stosunku do
      Ciebie ten spadek).

      Jeśli ze zwolnienia nie skorzystasz (bo nie chcesz, bo nie spełniasz warunków
      itp) i zapłacisz podatek od całego spadku (w tym od wartości mieszkania też),
      to możesz z przedmiotami spadku robić co tylko sobie życzysz i bez względu na
      to kiedy przedmiot sprzedaż - nic już do US nie płacisz (to, co nabyte ze
      spadku zwolnione jest z podatku dochodowego).

      Inaczej będzie wyglądała sytuacja kiedy skorzystasz ze zwolnienia co do
      mieszkania - wśród warunków wymaganych dla zwolnienia jest i taki, który
      nakazuje Ci przez 5 najbliższych lat mieszkać w tym mieszkaniu (+ zameldowanie
      na pobyt stały) i nie zbywanie go pod jakimkolwiek tytułem przez ten czas.
      Jeśli ten warunek naruszysz (bo np. zbędziesz lokal w tym czasie) US cofnie Ci
      ulgę i wymierzy podatek od spadku.
      W ustawie jest przewidziany jedyny przypadek możliwości zbycia takiego lokalu w
      tym okresie 5-letnim i utrzymania ulgi:
      w ciągu SZEŚCIU miesięcy od dnia zbycia musisz nabyć inny lokal albo budynek
      mieszkalny albo uzyskać pozwolenie na jego budowę, a nadto uprawdopodobnić, że
      ta zmiana była spowodowana koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych.
      Uczulam Cię na tę "konieczność" - wg mnie słowo nieostre i może powodować
      problemy (zatem moim zdaniem w takim przypadku zanim zbedziesz taki lokal
      winnaś się udać do US i zapytać czy to co chcesz dalej zrobić bedzie uznane za
      tę konieczność, o której mówi ustawa).

      I jeszcze jedno odnośnie zbycia takiego lokalu co już nie ma związku z
      podatkiem od spadku - ale muszę o tym wspomnieć.
      Jeśli otrzymałaś w spadku lokal, który nabyty był z bonifikatą to pamiętaj, że
      zgodnie z jednym z orzeczeń sądu w ramach spadku przejmujesz obowiązek
      niezbywania takiego lokalu przez czas określony w ustawie o gospodarowaniu
      nieruchomościami (w przypadku zbycia - ryzyko zwrotu tej wysokiej bonifikaty).

      Wierząc, że wszystko jasne - pozdrawiam Cię serdecznie. B.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka