Dodaj do ulubionych

a jak obejsc takie cos...????

IP: *.ipartners.pl / *.ipartners.pl 07.08.06, 14:15
rodzice maja dom
3 lata temu kupili mieszkanie dla mnie ale to oni sa wlascicielami tej
nieruchomosci(kredyt na czesc mieszkania jest na ojca , ja jestem
wspolkredytobiorca)
teraz kupuje sama nowe mieszkanie, ale trzeba sprzedac to stare zeby byla
chociaz czesc wkladyu na nowe

rodzice powinni zaplacic 19% od wzbpogacenia(tak powiedzieli w urzedzie) bo
maja juz dom
a jest jakas mozliwosc jakby to obejsc, ja juz kombinowalam z darowiznami ale
wtedy tez trzeba placic...
Obserwuj wątek
    • Gość: killla Re: a jak obejsc takie cos...???? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.08.06, 15:18
      mieszacie dwie sprawy :
      jeżeli sprzedacie stare mieszkanie (posiadane przez mniej niż 5 lat licząc od
      konca roku w którym je kupiliście) przed 1.01.2007 r. to faktycznie pdoatek
      wynosi 19 % przychodu, ale wystarczy złożyć oświadczenie, że przychód ten
      wykorzystacie na tzw. cele mieszkaniowe. Ile macie mieszkań nie ma tu znaczenia.
      Po 31.12.2007 r. taka mżliwość zniknie, podatek będzie wynosił 20 % ale za to
      opodatkowaniu będzie podlegać dochód, czyli cena sprzedaży minus cena
      wcześniejszego nabycia i np. remontów.
      Ilośc posiadanych mieszkań ma znaczenie tylko dla skorzystania z ulgi w podatku
      od darowzin, czyli jeżeli rodzice chceiliby ci darować mieskzanie. Jeżeli nie
      będzie ci przysługiwac prawo do innego mieskzania, wóczas darowizan będzie w
      całości wolna od podatku.
      Tak więc :
      jeżeli twoi rodzice sprzedadzą stare mieszkanie przed 1.07.2006 r. i kupią ci
      nowe (przy sprzedazy złożą oświadczenie, że uzyskaną cenę w przeciągu dwóch lat
      przeznaczą na cele mieskzaniowe) to nie będzie podatku 19 %.
      jeżeli twoi rodzice sprzedadzą stare mieszkanie po 31.12.2006 r. zapłącą podatek
      wynoszący 20 % dochodu (upraszczajac cena sprzedaży minus cena zakupu)
      Po kupieniu nowego mieszkania nie ma przeszkód aby twoi rodzice darowali ci go.
      Ponieważ jak pisałaś, włascielem starego mieszkania są tylko rodzice, a ty nie
      masz prawa do innego mieszkania, to wówczas taka darowizna będzie wolna od podatku.
        • annull4 Re: ekhm 08.08.06, 08:35
          no tak, ale dochodzi jeszcze to, ze na nowe mieszkanie ja biore kredyt, tzn,
          pierwsza wplata bylaby z tych pieniedzy ktore otrzymamy ze sprzedazy starego
          mieszkania(jako wklad wlasny) a na pozostala czesc ja biore kredyt.
          Zastanawia mnie tez chronologia w calym procesie, otoz ja juz podpisalam umowe
          na kupno nowego mieszkania, natomiast mieszkanie zamierzam sprzedac w przecoagu
          tego tygodnia. I obawiam sie ze juz malo czasu na jakis szacher macher;-)
          I doszlo do sytuacji kiedy kupilam nowe mieszkanie(na siebie)bop ja biore
          kredyt zanim sprzedalam stare(z ktorego pieniadze sa przeznaczone na zakup
          nowego)
          A czy moze byc tak, ze rodzice przekazuja mi te pieniadze ze sprzedazy starego
          mieszkania w formie darowizny(wczesniej musza jeszcze slacic czesc kredytu jaki
          zaciagneli na tamto mieszkanie)i wtedy jakas kwota chyba ok. 20 tys bylaby
          nieopodatkowana a od reszty zaplaciliby podatek.
          Sek w tym, ze raczej nie da sie uniknac kosztow, natomiast najlepiej byloby
          zeby byly one jak najmniejsze.
          A ja przyznam sie szczerze jestem "debyl" podatkowy;-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka