Dodaj do ulubionych

Podatek od sprzedaży mieszkania-jak uniknąć?

IP: 81.15.226.* 22.09.06, 10:11
Witajcie.wiem, ze ten temat był niejednokrotnie wałkowany-jednak proszę was o
pomoc w rozwiązaniu mojej sytuacji. Sprzedaję niedługo mieszkanie -kupione 3
lata temu, na zakup kolejnego zaciągam kredyt na całą jego wartość-więc jak
sądzę powinnam zapłacić ten nieszczęsny podatek. Tylko co dalej-powiedzmy, ze
przez te kolejne wymagane 2 latka -nie wydam calości ze sprzedazy na splate
kredytu, ani na inne dozwolone cele miszkaniowe-ponieważ przeznaczony będzie
na inne cele w większośći-ale w jakiejś tam części-przeznaczę te pieniadze i
postaram sie w ciagu tych 2 lat udokumentować te wydatki. No więc jak
powinnam prawnie zrobić. Sprzedaję mieszkanie za 100 tys zl, do 14 dni
skladam w US oświadczenie, ze przeznaczę część środkow ze sprzedazy na cele
mieskznaiowe-ale nie wiem w tym momencie ile dokladnie-zeby od roznicy
zaplacic w tymm momencie podatek-jak toz robić,z eby potem nie placić tego z
odsetkami itd?Przewidziec jakąś kwotę-np.50tys.i od polowy zaplacić podatek
od razu? czy place ten podatek dopiero po tych 2 latach, jak udokumentuję
wydatki i od roznicy-ale wtedy z odsetkami bym musiala? Doradźcie prosze jak
to załatwić, zeby było ok.Z góry dziekuje.
Obserwuj wątek
      • monsiu73 Re: Podatek od sprzedaży mieszkania-jak uniknąć? 22.09.06, 17:17
        czy można prosić o rozwinięcie i więcej wyjaśnienia?Mam podobną sytuację i nie
        bardzo rozumiem Twoją wypowiedź.Z tego, co mi wiadomo,podatek od sprzedaży
        mieszkania wciąz obowiązuje,jak się bierze kredyt -również.
        > Źle sądzisz - i po kłopocie.Sprzedaz-kredyt-splata-nie ma podatku.Kredyt-
        > sprzedaz-splata- tez nie
        • Gość: Ernesto Przykład i pytanie do ekspertów. /////JAK TO JEST? IP: *.aster.pl 23.09.06, 00:41
          No właśnie, kto może to rozwinąć?

Podam przykład:
          Mieszkanie kupiłem za 160.000 (w 100% z kredytu)
          Sprzedałem za 240.000 (spłaciłem 160.000 kredytu zostało mi 80.000).
          Ale to za mało na kupienie większego.
          Poszedłem do banku i kupiłem większe za 350.000 (też w 100% kolejny kredyt).
          Rata wynosi ok 2200pln miesięcznie - czyli że w 2 lata wydam na te raty ok
          50.000. Czyli że powinienem wpakować w mieszkanie jeszcze 30.000 pln.
          Tą kwotę pochłonie wykończenie mieszkania.

Teraz mam dwa pytania:
          Pytanie 1) Czy mogę dokumentować wydatek tych 30.000 tylko fakturami VAT od
          ekip remontowych, czy mogą być też umowy o dzieło z osobami fizycznymi, które
          wykończą mi mieszkanie i wystawią rachunek taki jak to zwykle przy umowach o
          dzieło (nie faktura)?

Pytanie 2) Powiedzmy, że stanie się jakieś nieszczęscie i te 30.000 będę musiał
          włożyć np na leczenie dziecka zamiast na wykończenie mieszkania. To czy zapłacę
          podatek od tej brakującej kwoty czyli 30.000, która mi pozostanie do zamkniecia
          tematu, czy niestety od całej kwoty 240.000 przychodu ze sprzedaży?

Jeżeli macie też linki do takich tematów / przykładów / stron www - będę
          również bardzo wdzięczny za info.
    • Gość: sonia Re: Podatek od sprzedaży mieszkania-jak uniknąć? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.09.06, 12:07
      Dlaczego nie jestes zainteresowany (a) splatą kredytu od razu do wysokosci
      uzyskanego ze sprzedaży mieszkania przychodu? Przeciez od tego czego nie wydasz
      musisz zaplacic podatek, a oczywiste ze splacajac raty rozlożone na 20 lat
      wydasz niewiele. Jeśli wiesz ze wszystkiego nie wydasz, to możesz jeszcze
      zapłacic od razu podatek od calości, a po dwóch latach zlożyć korekte i wniosek
      o stwierdzenie nadpłaty w zakresie, w jakim pieniądze były wydane na cele
      mieszkaniowe.
      • Gość: krzysztof Re: Podatek od sprzedaży mieszkania-jak uniknąć? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.10.06, 08:18
        Mam podobną sytuację i pytanie...Kupiłem mieszkanie za kredyt - 90 tys zł.
        Sprzedałem następnie to mniejsze za 75 tys zł. Zadeklarowałem że te 75 tys
        przeznaczę na kupno mieszknia/spłatę kredytu. Jednak jak to w zyciu bywa częśc z
        te kwoty poszła na inne cele niż tylko remonty tego nowokupionego mieszkanka.
        Jeszce mam rok do 2 letniego okresu, ale obawiam się ze faktury nie udokumentują
        całej kwoty 75 tys. Co wóczas - zapłacę podatek z różnicy? Czy z odsetkami? Czy
        spłacane raty również mogę wliczyć w wydatki do osiągnięcia tych 75 tys? Czy
        tylko odsetki? Trochę zawiłe ale proszę o odpowiedź;)
        Pozdrwaiam!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka