Dodaj do ulubionych

Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkania.

IP: *.dip.t-dialin.net 17.02.07, 11:06
Witam-mam zamiar sprzedac mieszkanie w tym roku i zastanawiam sie, jak
rozwiazac kwestie przekazania pieniedzy.Oczywiscie najlatwiejszym
rozwiazaniem wydaje sie przekazanie mi tej kwoty przez kupujacego u
notariusza w momencie podpisania aktu notarialnego.Ale wydaje sie to rowniez
byc najmniej bezpieczna forma(brak mozliwosci sprawdzenia czy pieniadze nie
sa podrobione,przeniesienie tak znacznej kwoty od notariusza do banku itd)Czy
ktos, kto sprzedawal ostatnio nieruchomosc moze mi podpowiedziec jak mozna ta
kwestie rozwiazac bardziej bezpiecznie dla ubo stron.?
Dziekuje z gory za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • Gość: marta Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 17.02.07, 14:31
      Ja tez sprzedaje mieszkanie i chce tak to rozwiazac. Po wyjsciu od notariusza
      jeszcze ja bede trzymala wszystkie dokumenty, pojdziemy razem do banku, on
      przeleje mi pieniadze na konto, Pani w banku to potwierdzi (dostane kwit) i
      oddam mu dokumenty. Wiekszosc moich znajomych tak robilo.
      • Gość: VIKING Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.dip.t-dialin.net 17.02.07, 15:17
        Dziekuje za odpowiedz.Rzeczywiscie niezle rozwiazanie.Ja poszperalem troche w
        necie i znalazlem jeszcze inne mozliwosci.

".Jeśli za lokal płacisz gotówką - wręczasz ją sprzedającemu przy podpisywaniu
        aktu notarialnego. Ze względu na duże kwoty jest to jednak bardzo rzadko
        stosowane. Możesz również - co jest wygodniejsze - zapłacić mu przelewem u
        notariusza przez internet przy podpisywaniu aktu bądź skorzystać z tzw.
        depozytu notarialnego. Ta ostatnia metoda polega na przelaniu pieniędzy na
        specjalne nieoprocentowane konto w banku założone przez notariusza. Wreszcie
        możesz skorzystać z bankowego rachunku powierniczego. Kupujący zakłada
        rachunek, na który wpłaca pieniądze dla sprzedającego. Kiedy sprzedający pokaże
        akt notarialny w banku, dostaje pieniądze na swoje konto.

Jeszcze inaczej cała procedura wygląda przy kupowaniu mieszkania na kredyt.

Wtedy pieniądze dla sprzedającego bank wypłaca dopiero kilka dni po podpisaniu
        aktu. W tym celu kupujący musi iść do banku z wypisem aktu. Dopiero gdy
        kupujący go pokaże, bank wypłaci sprzedającemu brakującą kwotę.

Kupujący dobrowolnie poddaje się egzekucji, co oznacza, że jeśli pieniądze na
        rachunek nie wpłyną, to sprzedający wysyła do sądu wypis z aktu, żądając
        nadania mu klauzuli natychmiastowej wykonalności. Sąd ją automatycznie wydaje
        (trwa to, jak na polskie sądy, wyjątkowo krótko - nawet kilka dni), a następnie
        do akcji przystępuje komornik."
        • ela.tu-i-tam Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan 02.03.07, 22:36
          A nie istnieje cos takiego jak czek bankowy?

U mnie we Francji placi sie takim czekim. Tzn kupujacy bierze od swojego banku
          tak zwany czek bankowy - na tym czeku jest napisana cala suma, i dla kogo.
          Placacym jest BANK, a bank oczywiscie zanim napisze taki czek, to zainkasuje
          kase od kupujacego. Kupujacy ma ze soba taki czek u notariusza, i daje go
          sprzedajacemu do reki w obecnosci notariusza, i po podpisaniu aktu.

Gdybyt przypadkiem jakies hocki-klocki, to kupujacy zanosi czek spowrotem do
          swojego banku, ktory mu oddaje kase.

Zadne przelewy bankowe nie sa gwarancja, ze kasa jest na koncie. Nie mowiac o
          tym, ze prawie kazdy bank tutaj ogranicza sume przelewow na kazdy dzien z
          jednego konta, czyli wogole nie ma jak podchodzic. Nieograniczanie przelewow,
          to niebezpieczenstwo naduzyc internetowych, a tego to kazde banki sie boja jak
          diabla.

> Możesz również - co jest wygodniejsze - zapłacić mu przelewem u
          > notariusza przez internet przy podpisywaniu aktu bądź skorzystać z tzw.
          > depozytu notarialnego. Ta ostatnia metoda polega na przelaniu pieniędzy na
          > specjalne nieoprocentowane konto w banku założone przez notariusza. Wreszcie
          > możesz skorzystać z bankowego rachunku powierniczego. Kupujący zakłada
          > rachunek, na który wpłaca pieniądze dla sprzedającego. Kiedy sprzedający
          > pokaże akt notarialny w banku, dostaje pieniądze na swoje konto.
      • Gość: antek Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.07, 17:40
        jesteś strasznie naiwna jeśli uważasz że trzymając w garści dokumenty
        zabezpieczasz sobie płatność
        pamiętaj o jednej rzeczy, że własnośc nieruchomości przejdzie na kupujacego z
        chwilą podpisania aktu notarialnego a zapłata nie ma tu żadnego znaczenia,
        podpisałaś - mieszkanie czy dom już nie twoje ale kupujacego
        • Gość: marta Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 17.02.07, 18:52
          Jesli chca cie wykiwac i tak to zrobia. To co ty w takim razie radzisz madralo!
          • Gość: antek Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.07, 18:58
            jak będziesz transakcję przeprowadzała przez moje biuro to się dowiesz jak
            przeprowadzić ją bezpiecznie, mądralo
            • Gość: anetka klauzula wykonalności IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.07, 19:43
              wystarczy że oszust nie odbierze pisma z sądu albo od komornika i masz ciągania
              na kilka lat(oczywiście prawo będzie po twojej stronie) ale pieniędzy nie
              zobaczysz szybko
            • Gość: marta Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 18.02.07, 20:07
              Pewnie bym skorzystala z twojego biura ale to nie ode mnie zalezy...... a nie
              mozesz uchylic rabek tajemnicy, mądralo.
              • Gość: zuza Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.07, 21:24
                Skoro nie od Ciebie zależy, to co chcesz od ludzi... Rąbki takich tajemnic
                kosztuję, mądralo... I nie dziwię się, że ktoś nie chce ich uchylić, skoro z
                tego żyje... Dobre rady tez kosztują.
                • Gość: zz Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.crowley.pl 19.02.07, 11:48
                  no jasne, wiem ale nie powiem
                  i wszyscy nadajecie z tego samego adresu

Marto, tak to wyglada jak opisal Viking. Czyli:
                  kupujący dobrowolnie poddaje się egzekucji, co oznacza, że jeśli pieniądze na
                  rachunek nie wpłyną, to sprzedający wysyła do sądu wypis z aktu, żądając
                  nadania mu klauzuli natychmiastowej wykonalności.
                  Co do oddawania dokumentow to faktycznie nie ma znaczenia czy oddasz kupujacemu
                  dok. czy nie. Zostaje wlascicielem Twojego mieszkania z chwila podpisania aktu
                  notarialnego. A o odpis z aktu moze wystapic w kazdej chwili i Ty nie jestes mu
                  do niczego potrzebna.
                  • Gość: marta Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 19.02.07, 13:57
                    Rozmawiam wlasnie ze znajoma ktora sprzedawala mieszkanie i ona mi powiedziala
                    ze w akcie trzeba napisac ze np z chwila przelenia pieniedzy na konto
                    sprzedajacego nastepuje wydanie mieszkania kupujacemu, jesli pieniedzy nie
                    bedzie o czasie akt jest niewazny. Nie znam sie wiec nie wiem czy tak mozna.
                    • Gość: antek Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.07, 21:19
                      Gość portalu: marta napisał(a):

> Rozmawiam wlasnie ze znajoma ktora sprzedawala mieszkanie i ona mi
                      powiedziala
                      > ze w akcie trzeba napisac ze np z chwila przelenia pieniedzy na konto
                      > sprzedajacego nastepuje wydanie mieszkania kupujacemu, jesli pieniedzy nie
                      > bedzie o czasie akt jest niewazny. Nie znam sie wiec nie wiem czy tak mozna.

nie można, tak jak napisałem wcześniej to czy dokonano zapłaty czy też nie nie
                      ma żadnego znaczenia do ważności umowy
                      własność na kupującego przejdzie bezwarunkowo z chwilą podpisania umowy przez
                      strony transakcji
                      a fachowe doradztwo kosztuje tak jak inne usługi i nie ma w tym nic dziwnego
                      • Gość: marta do antek IP: *.chello.pl 19.02.07, 22:01
                        a ja sie nie dziwie dlatego juz nie naciskam
                    • Gość: pośrednik Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.07, 19:08
                      akt jest ważny w momencie podpisania a nie wypłaty pieniędzy
                • Gość: marta Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 19.02.07, 14:00
                  Akurat glowne pytanie nie ja zadalam, to raz, dwa to z tego co sie orientuje
                  jestem na forum w ktorym padaja wszelakiego rodzaju pytania i kazdy stara sie
                  kazdemu w miare pomoc, jesli zna odpowiedz. Nie chcesz nie mow, powie mi kto
                  inny.
                  • Gość: ja Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: 194.181.22.* 20.02.07, 14:00
                    jak kupowalem mieszkanie to w akcie mialem zapis tego typu "w przypadku nie
                    odnotowania wplyniecia srodkow na konto sprzedajacego do dnia X, umowa umowa
                    kupna sprzedazy traci na waznosci"
                    • Gość: antek Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.07, 15:54
                      bujasz, nie wierzę że notariusz umieścił taki zapis w umowie przeniesienia
                      własnosci nieruchomosci
                      • Gość: Jolka Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.02.07, 18:04
                        nie buja,
                        tez tak zrobiłam
                        A Ty, Antek, mylisz dwie rzeczy:
                        ważność aktu notarialnego - ten jest ważny tak czy inaczej - tu masz rację
                        ale nie myl tego z ważnością transakcji jako takiej - tu ma rację Marta, która
                        twierdzi , że transakcja jest ważna wtedy jeśli pieniądze wpłynęły do
                        sprzedajacego w umówionym czasie
                        I spokojnie można taki warunek/zastrzeżenie wpisać w kcie notarialnym,

• Gość: antek Re: do Jolki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.07, 20:05
                          uważasz zatem, że własność nieruchomości można przenieść pod warunkiem, tutaj
                          zapłaty ?
                          skoro tak to gratuluję znajomości prawa
                          • Gość: marta Re: IP: *.chello.pl 20.02.07, 21:14
                            ja sie nie znam na prawie, ale moja kolezanka tak zrobila jak napisalam i ja
                            ten akt dzis widzialam. Tak wiec ja tez tak zrobie. Dzieki wszystkim za
                            odpowiedzi. A ty antku sie nie denerwuj. Przeciez kazdemu zdarzaja sie wpadki.
                          • Gość: marta do antek IP: *.chello.pl 20.02.07, 22:24
                            Jestes zalosny, taki z ciebie wielki pan posrednik a sam sie na niczym nie
                            znasz!!! To apropo tego co napisales na mnie na innym forum. To ze ja sie nie
                            znam to rozumiem, nie studiowalam prawa i mowie to co slyszalam od innych, ale
                            z ty sie nie znasz i jeszcze glupoty piszesz na innych forumowiczow, tego nie
                            rozumiem. I wiesz zlamanego grosza bym nie zaplacila za taka pozal sie boze
                            porade w twoim biurze MĄDRALO!!!!!!!!
                            • magnusg Re: do antek 21.02.07, 09:59
                              Przeciez ostatnia kontrola stwierdzila, ze 40% posredikow dziala nielegalnie
                              albo ich dzialalnosc ma powazne uchybienia.Dlatego mnie wypociny takich
                              kolesiow nie dziwia.
                    • Gość: pośrednik Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.07, 19:09
                      czy taki zapis był w akcie notarialnym?
                      jeżeli tak to notariusz jest niepełnosprawny umysłowo i więcej nic u niego nie
                      rób
                      • Gość: luk Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.02.07, 14:35
                        a czy sprzedający może podpisać akt notarialny w banku w którym kupujący bierze
                        kredyt. żeby miał pewność gdy w banku już wszystko zaakceptuja wtedy
                        sprzedający podpisuje i bank wypłaca pieniądze na konto (pytałem w banku gdzie
                        kupujący załatwia kredyt i odpowiedział że zanim przeleje pieniądze na konto
                        musi przeczytać akt not. żeby zobaczyć czy jest dobrze napisany - dla mnie to
                        parnaoja przecież ten akt sporządza notariusz)
                        • kajak75 Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan 27.02.07, 22:25
                          Co do tego czy akt jest dobrze napisany, to chyba logiczne, ze bank chce
                          sprawdzic, czy np. nie pomylono nieruchomosci na ktore daje kredyt lub czy nie
                          pojawil sie znienacka wspolwlascieciel mieszkania (w nowych dowodach nie wpisuje
                          sie stanu cywilnego i sporo osob ukrywa starajac sie o kredyt np. niepracujacego
                          malzonka).
                          W kwestii podpisywania aktu notarialnego poza kancelaria podejrzewam, ze jest to
                          mozliwe. Skoro notariusz jezdzi "na testamenty", to czemu, za odpowiednia
                          oplata:-) nie mialby przygotowac aktu do podpisu np. w banku. Tyle, ze to nic
                          nie zmienia w twojej sytuacji. Podpisanie aktu notarialnego oznacza, ze kupujacy
                          stal sie juz wlascicielem twojego mieszkania. Dla banku tak naprawde nie ma to
                          znaczenia. Bank nie da pieniedzy panu X, ktory kupil twoje mieszkanie, wyłacznie
                          na podstawie podpisanego aktu, bo niby z jakiego powodu? Bank pozycza kupujacemu
                          pieniadze pod zastaw mieszkania, ktore ten kupuje. Dla banku dokumentem
                          niezbednym do uruchomienia kredytu jest zaswiadczenie z sadu wieczystoksiegowego
                          o zlozeniu wniosku o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku. Zeby taki wniosek
                          zlozyc, kupujacy twoje mieszkanie musi pojechac do tego sadu i musi miec jakis
                          tytul prawny, zeby o taka hipoteke wystapic - czyli musi byc wlascicielem -
                          czyli podpisany akt notarialny:-)
          • Gość: ciocia klocia Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.ghnet.pl 02.03.07, 10:29
            akt notarialny podpisują strony umowy, ale notariusz nie podpisuje.
            Strony umowy udają się do banku, kupujący zleca przelew, bank wydaje kwitek,
            strony wracają do rejenta, który podpisuje akt notarialny.
            strony odbierają wypisy.
            porada gratis, Polakom gratulujemy Antków;)
            • Gość: staraagentka Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.03.07, 14:13
              Porada za darmochę to i taka trochę podejrzana.NIektórzy notariusze stosują
              takie wybiegi ale pojawia się problem czy przerwanie sporządzania aktu jest
              zgodne z prawem i dlatego inni notariusze odmawiają takich sposobów.Możliwe
              jest to tylko gdy płatność następuje ze środków własnych kupujacego.Bank
              udzielający kredytu zastrzega w umowie kredytowej ,że potrzebuje 3 do 5 dni
              roboczych na uruchomienie kredytu po spełnieniu warunków np. złożenie do sądu
              wniosku o ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu ..........ale
              kupujący MUSI być właścicielem .Czyli sprzedający czeka na pieniądze nie będąc
              już właścicielm a jak ich nie dostanie do sądu się musi udać jeśli kupujący
              poddał się rygorowi po klauzulę wykonalności i do komornika a jeśli rygor nie
              został zapisany z pozwem o zapłatę, po prawomocności wyroku po klauzulę i do
              komornika , który może zlicytować tę właśnie nieruchomość.
              • Gość: ciocia klocia Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.ghnet.pl 02.03.07, 17:28
                droga córuś, nie ma czegoś takiego jak "kupujący
                poddał się rygorowi po klauzulę wykonalności";
                brzmienie art. 777kpc jest zupełnie inne i już samo to Twje sfomułowanie
                świadczy dobitnie, że nie macie zielonego pojęcia, o czym tu piszecie;
                a w ogóle to rejenci udzielają w takich kwestiach porad zupełnie bezpłanie:)
                a co do finansowania zakupu z kredytu bankowego, to sprawa jest zupełnie
                bezpieczna;
                i nie bredźcie tu już więcej razem z Antkiem:)
                pozdrawiam serdecznie:)

twoja ciocia:)

• Gość: antek Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.03.07, 19:24
                  ciotka, jak nie przestaniesz ględzić to nie dostaniesz dziś kolacji
                  więc uważaj i zostaw te klawiaturke w spokoju
                  twoj antoś
                  • Gość: ciocia klocia Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.ghnet.pl 02.03.07, 20:03
                    Antoś, a weź się Ty za to, o czym masz choć blade pojęcie, tj. za buraczaną
                    akwizycję:)

twoja wredna Ciocia:)
            • kajak75 Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan 02.03.07, 19:27
              Bez podpisanego aktu notarialnego nie mozna wystapic o wpis do hipoteki,wiec
              bank nie wyplaci pieniedzy, wiec twoja rade ciociuklociu mozna o kant potluc.
              Poza tym przerwanie podpisania aktu notarialnego rodzi powazne problemy. Jezeli
              kupujacy lub sprzedajacy z nadmiaru wrazen zejdzie na zawal po wyjsciu od
              notariusza, to co notariusz ma podpisac po smierci klienta akt
              notarialny "przed notariuszem stawili sie..."?
              • Gość: ciocia klocia Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.ghnet.pl 02.03.07, 20:01
                normalka - czyli niszczarka;
                to co proponujecie, Drodzy Anotosie & reszta:)
                bo i bank się może przekręcić przed kolacyjką;

BTW: jaki jest promilek oszustw w takich kwestiach
                (pomijam kwestię zabytkowych kamienic, bo strony wtedy na pewno nie pytają na
                formum:)
                • Gość: tola Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: 217.17.40.* 04.03.07, 00:11
                  potrzebuję namiary na prawnika specjalizującego się w obrocie nieruchomościami
                  ale nie na agenta nier. tylko prawnika muszę się dowiedzieć jak bezpiecznie
                  sprzedać mieszkanie gdzie mogę uzyskać taką poradę??
                  • Gość: mary Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.07, 13:06
                    wystukaj w googlach kancelarie prawne i miasto w którym mieszkasz i uzyskasz
                    potrzebne namiary
                    • Gość: jimmi Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.chello.pl 06.03.07, 14:38
                      zakladacie konta w mBanku, /zero prowizji, oplat itd/ bierzesz laptopa i przy
                      notariuszu kupujacy przelewa kase na Twoj rachunek /ewentualnie definiuje
                      rachunek i dokonuje tego przez telefon/ operacja trwa kilka sekund i masz kase
                      u siebie zaksiegowana
                      • Gość: jola Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.03.07, 14:45
                        tak od razu ?
                        mam też konto w tym banku i z doswiadczenia wiem, że przelew nie jest
                        dokonywany natychmiast po złożeniu dyspozycji
                        kto będzie czekał na jego realizację i potwierdzenie że pieniadze wpłyneły na
                        konto sprzedawcy, zastanów się
                        • kajak75 Re: Przekazanie pieniedzy przy sprzedazy mieszkan 06.03.07, 19:28
                          w mbanku przelewy miedzy kontami mbankowymi dokonywane sa w czasie rzeczywistym.
                          Dalej nie rozwiazuje wam to problemu z przelewem srodkow z kredytu:-)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka