Dodaj do ulubionych

Mieszkanie, rozwód, podatek.

25.07.07, 13:26
Witam.
Kupiłem ponad rok temu mieszkanie z żona. Nasze plany życiowe trochę się
skomplikowały i rozwodzimy się. Planujemy sprzedać te mieszkanie, odbiór mamy
mięć 30 września. Dziś podpisaliśmy w spółdzielni prawo spółdzielcze do
lokalu. Nie chcemy już zakładać KW, tylko chcemy żeby zrobił to już przyszły
właściciel. Czy możemy w tym momencie sprzedać te mieszkanie? Cały wkład jest
już zapłacony i ustanowione prawo do lokalu. Blok już stoi i lada dzien,
zaproszą nas do oglądania lokalu. Chcielibyśmy tez uniknąć płacenia podatku
od sprzedaży. Wymyśliłem ze po sprzedaniu mieszkania, spłacimy kredyt a co
zostanie podzielimy na pol. Jeszcze przed rozwodem, zrobimy rozdzielność
majątkowa i ja kupie mieszkanie zaciągając kolejny kredyt. Czy ominiemy
płacenia podatku? Jak sprzedać takie mieszkanie jak posiadamy? A może macie
jakiś inny pomyśl. Z góry dziękuje za wszelaki pomoc.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
      • ssaalleemm Re: Mieszkanie, rozwód, podatek. 27.07.07, 16:33
        Nie znam się tak bardzo na podatkach, ale WYDAJE MI SIĘ, że jeśli prawo do
        lokalu zostało nabyte w tym roku (a tak autor stwierdził - pierwsze zdanie wg
        mnie błędne: gdzieś dalej napisał, że "dziś nabyliśmy spółdzielcze prawo czy
        coś takiego; a rok temu to pewnie zawarł umowę o budowę ale to nie nabycie -
        echhh autorze, dorpecyzuj) to jego sprzedaż podlega nowej ustawie o podatku
        dochodowym obowiązujacej od tego roku, a w niej nie ma możliwości przeznaczenia
        uzyskanych środków na te cele, które były w starej ustawie (spłata kredytu,
        nabycie innego, remonty itp).

Wg nowej ustawy - a tej by podlegał autor jeśli prawo nabył w tym roku - chyba
        tylko zameldowanie na okres roczny mogłoby pomóc, ale podkreślam: tam mi się
        wydaje.
        Niech to ktoś sprawdzi, a autor niech się wypowie, kiedy nabył to prawo -
        trudno coś podpowiadać jak trzeba sie domyślać a efekt tych domyśleń nie musi
        być prawidłowy.
        Pozdrawiam

• al9 Re: Mieszkanie, rozwód, podatek. 27.07.07, 16:57
          ssalealleem ma rację. Nowa ustawa , nowe regulacje. Zniesienie wspólnosci i
          podział majątku nie rodzi efektów podatkowych. Jesli NIE sprzedaz zaraz swojego
          prawa. Jesli poczekasz rok i bedziesz tam zameldowany - unikniesz płacenia
          podatku. Jesli sprzedasz wczesniej - 19% od róznicy ceny sprzedazy i ceny
          zakupu...
          pozdr
          al
          • thomazzo Re: Mieszkanie, rozwód, podatek. 30.07.07, 16:55
            Witam.
            Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem.
            Umowę z deweloperem podpisałem marcu 2006 o budowę lokalu
            spółdzielczo-własnościowego. 25 lipca 2007 podpisałem ze spółdzielnią umowę o
            ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Z tego,
            co piszecie wynika, że jeżeli sprzedam te mieszkanie i podzielę się pieniędzmi z
            żoną a następnie za swoją część pieniędzy kupię następne mieszkanie to i tak
            zapłacę podatek (cena sprzedaży – cena zakupu) i od tego 19%? Czy można jakoś
            tego uniknąć?
            Dzięki i pozdrawiam.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka