Dodaj do ulubionych

Czy TO mieszkanie będzie moim majątkiem odrębnym?

IP: *.as.kn.pl 16.08.07, 18:24
Witam!
Będąc stanu wolnego zawarłam notarialną przedwstępną umowę z deweloperem na
budowę mieszkania, zapłaciłam całą kwotę i czekam na odbiór.
Przypuszczam jednak, że przeniesienie mieszkania na własność aktem notarialnym
właściwym , nastąpi już po zawarciu przez mnie związku małżeńskiego.
Zatem czy to mieszkanie będzie stanowiło mój majątek odrębny, czy też bedzie
wchodziło w skład majątku wspólnego?
Dziękuję z góry za odpowiedż
Obserwuj wątek
    • Gość: gosc Re: Czy TO mieszkanie będzie moim majątkiem odrę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.07, 18:46
      Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
      Art. 33. (27) Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
      1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności
      ustawowej,
      2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub
      darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
      3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej
      odrębnym przepisom,
      4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania
      osobistych potrzeb jednego z małżonków,
      5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej
      osobie,
      6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie
      ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia
      za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej
      poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty
      zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego
      potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
      7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu
      innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
      8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste
      osiągnięcia jednego z małżonków,
      9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności
      przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
      10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku
      osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

      Oczywiście przeniesienie własności nastapi po zawarciu małżeństwa,
      jednak mieszkanie zostanie nabyte za srodki zgromadzone jeszcze w
      stanie kawalerskim (zwłaszcza, ze cała kwota juz została zapłacona).
      Zatem nie widzę mozliwośći innej interpretacji, jak tylko taka, ze
      mieszkanie wejdzie w skład majatku osobistego (obecnie taka nazwa,
      od 2005 r.). Zawsze mozna tez zawrzeć majatkową umowę małżeńską:

      Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu
      notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo
      ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z
      wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać
      zawarcie małżeństwa.
      § 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W
      razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między
      małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

      I nie chodzi tu o to, że jedno drugiego nie kocha, tylko, ze rózne
      ustroje majatkowe wymyslono po to, by np. zabezpieczyć rodzinę przed
      odpowiedzialnościa za długi z tytułu prowadzenia firmy itp.
      www.maison.com.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka