Dodaj do ulubionych

Budowanie przy rowie melioracyjnym

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.01.09, 20:23
Moi Drodzy mam działkę budowlaną a na niej rów melioracyjny odkryty. Dom mam
zamiar wybudowac daleko przed rowem,a za nim budynek gospodarczy ok 50m2
(budynku nie chcę stawiac obok domu,bo mi zacieni całą działkę) Ale do
rzeczy...W jakiej odległości od rowu można stawiac budynek? Moze ktoś z Was
się orientuje? Dodam ze chce wydstapic z pismem o częsciowe zakopanie kregów w
rowie tak abym mogła spokojnie dostac sie do budynku gospodarczego.Proszę o pomoc.

ps.Szukałam na necie,ale nic sensownego nie znalazłam...
Obserwuj wątek
    • Gość: mrówka Re: Budowanie przy rowie melioracyjnym IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.04.09, 10:33

Rów melioracyjny do odprowadzania wód opadowych na działce.
      Ryzyko
      Co mam zrobić z rowem melioracyjnym przechodzącym przez środek mojej działki?
      Opis ryzyka
      Przez działkę przebiega rów melioracyjny. Pech chciał, że przez sam jej środek,
      a na dodatek stoi w nim woda.

Innym przykładem jest sytuacja gdy wydaje nam się, że przez naszą działkę nie
      przebiegają żadne rowy melioracyjne ponieważ w terenie nie są one widoczne.
      Później okazuje się, że zdegradowany w terenie rów istnieje w dokumentacji i
      musi być odtworzony.
      Sposoby rozwiązania
      1. Rowy melioracyjne należą w wielu przypadkach do lokalnych spółek wodnych.
      Musimy zasięgnąć informacji jaki jest stan prawny tego rowu, czy jest użytkowany
      lub czy można go przebudować wzdłuż granicy naszej działki.
      Dokumenty finalne:
      - Podanie do stosownego urzędu
      - odpowiedź urzędu
      Koszty: ok. 20 zł
      Czas: ok 3 miesięcy

2. Znaleźć rozwiązanie by w ramach zagospodarowania terenu zamienić rowu w
      atrakcyjny zakątek przyszłego ogrodu.
      Dokument finalny:
      Koncepcja zagospodarowania działki
      Koszty: ok. 1 500 zł
      Czas: 30 dni

3. Złożyć Wniosek o opinie, do stosownej jednostki (np. Urząd Gminy) o
      przesunięcie rowu na granice działki, skanalizowanie rowu, wpięcie do tego
      przydomowej oczyszczalni ścieków.
      Dokumenty finalne:
      - Wniosek o opinie dot. przebudowy rowu
      - odpowiedź urzędu
      Koszty: ok. 10 000 - 20 000 zł
      Czas: ok 3 miesięcy

4. Sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jaka jest linia
      zabudowy względem istniejącego rowu melioracyjnego. Niejednokrotnie jest to 10
      lub 15 metrów.
      Dokument finalny:
      - Wypis z miejscowego planu zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)
      Koszty: ok. 100 zł
      Czas: 15 -30 dni
      Nasze podejście
      Rowy melioracyjne mają za zadanie odprowadzać wody opadowe, tak by woda nie
      zalegała na działce. Uważamy, że sam fakt występowania rowu nie dyskwalifikuje
      nieruchomości, jednak trzeba przeprowadzić gruntowną analizę każdego przypadku
      indywidualnie, by uniknąć przykrych rozczarowań.

Takich oto rewelacji sie naczytałam...
      Swoją drogą tylko w Polsce dzieja sie takie rzeczy...Musze udostepniac czyścic i
      dbac o rów za który zapłaciłam mase kasy,a prawa zasypac,czy zrobic bez zgody
      przecisk nie mam!!! Wszystko za zgoda na "własnej ziemi"
      • Gość: tresor Re: Budowanie przy rowie melioracyjnym IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.20, 15:04
        U mnie przez środek jednej działki ewidencyjnej jest rów odprowadzający wodę z części wsi , rów ma szrokość 2,5m a długośc działki okolo 220m co daje ładny kawałek nieuzytku którego nie mogę uprawiać , nie dostaję dotacji , muszę o neigo dbać (lub spółki wodne) , płacę podatek gruntowy, nie mogę ogrodzić , budować same straty i ani jednej korzyści na dodatek rów podzielił działkę na pół przez co ziemia przy drodze pwoiatowej z budowlanej stała się nie wiem rolerkosterskim gruntem do wysiewu kukrydzy a to znowu znaczna utrata wartości gruntu . Jest techniczna możliwość odprowadzenia tej wody wzdłuż drogi ale 60cm górka na dystansie 100m im to uniemożliwia a to że dalej jest 1,7m spad są rowy i połączenie z kanałem odbiorczym to juz nie argument bo lepiej wykroić człowiekowi kawał własności . Sprawę zlecę radcy prawnemu aby zmieniono stosunki wodne w okolicy , wykreslono rów , urządzenie wodne z rejestru takowych urządzeń i udzielono zgody na całkowite zasypanie rowu ( we wlasnym zakresie mogę to zrobić) ciekawe czy się uda .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka