Dodaj do ulubionych

Czy testamęt ustny jest ważny jesili

IP: *.eranet.pl 09.02.09, 10:58
Mój Tata zmarł miał dwóch synów i żonę ,czyli moją mamę. Zostawił po
sobie mieszkanie, które jest współwłasnością mamy.Przed śmiercią
Tata mówił, że po jego śmierci wszystko co po nim zostanie daje
mamie czyli swojej żonie. Słyszałem to ja, mój brat ,mama, moja
żona i żona mojego brata, czyli wszyscy spadkobiercy, którzy by
dziedziczyli ustawowo .Jeśli na sprawie spadkowej przed sądem
wszyscy zgodnie potwierdzą słowa zmarłego, to czy jedynym
spadkobiercą będzie mama ? Czy może do trzeba zrobić inaczej?
Bardzo proszę o jakąś radę.Czy taki testament jest ważny ?
Obserwuj wątek
    • Gość: Leopard Re: Czy testamęt ustny jest ważny jesili IP: 193.243.147.* 09.02.09, 12:42
      Oczywiście.
      "Art. 952. KC
      § 1. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek
      szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe
      lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy
      jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
      § 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze
      świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku
      od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty
      sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo
      wszyscy świadkowie.
      § 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób
      stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku
      stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli
      przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do
      przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch
      świadków."
    • irma223 Nie. 09.02.09, 13:00
      Gość portalu: Marek napisał(a):

      > Mój Tata zmarł miał dwóch synów i żonę ,czyli moją mamę. Zostawił po
      > sobie mieszkanie, które jest współwłasnością mamy.Przed śmiercią
      > Tata mówił, że po jego śmierci wszystko co po nim zostanie daje
      > mamie czyli swojej żonie. Słyszałem to ja, mój brat ,mama, moja
      > żona i żona mojego brata, czyli wszyscy spadkobiercy, którzy by
      > dziedziczyli ustawowo .Jeśli na sprawie spadkowej przed sądem
      > wszyscy zgodnie potwierdzą słowa zmarłego, to czy jedynym
      > spadkobiercą będzie mama ? Czy może do trzeba zrobić inaczej?
      > Bardzo proszę o jakąś radę.Czy taki testament jest ważny?

      1. Testament ustny może być "sporządzony" jedynie w przypadku obway rychłej
      śmierci testatora
      2. Jest ważny jedynie 6 miesięcy od daty jego uczynienia (chyba, że testator
      zmarł wcześniej)
      3. Świadkiem nie może być osoba dziedzicząca ani jej krewny lub powinowaty.

      Trzeba było zaprosić jako świadków trzech sąsiadów. Wy jako krewni swojej mamy
      nie liczycie się jako świadkowie.

      Ale możecie darować swojej mamie swoje ustawowe udziały - skoro jesteście
      zgodni, co do tego.
      • Gość: Marz Re: Nie. IP: *.eranet.pl 09.02.09, 14:54
        Była obawa rychłej śmierci bo wieczorem Tata zle się czuł, gdy swoją
        wolę nam oznajmił, a następnego dnia był już sparaliżowany i nie
        było z nim kontaktu ,po kilku dniach w szpitalu zmarł.
        • irma223 Re: Nie. 09.02.09, 15:04
          Gość portalu: Marz napisał(a):

          > Była obawa rychłej śmierci bo wieczorem Tata zle się czuł, gdy swoją
          > wolę nam oznajmił, a następnego dnia był już sparaliżowany i nie
          > było z nim kontaktu ,po kilku dniach w szpitalu zmarł.

          Na upartego można by było powołać obie synowe (choć wątpię, czy sąd to uzna),
          ale i tak brakuje trzeciego świadka.

          Z Kodeksu cywilnego:

          "Oddział 2
          Testamenty szczególne

          Art. 952. § 1. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli
          wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest
          niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę
          ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
          § 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze
          świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku
          od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty
          sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo
          wszyscy świadkowie.
          § 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób
          stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku
          stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli
          przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do
          przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch
          świadków.
          (...)
          Oddział 3
          Przepisy wspólne dla testamentów zwykłych i szczególnych

          Art. 956. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:
          1) kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych;
          2) niewidomy, głuchy lub niemy;
          3) kto nie może czytać i pisać;
          4) kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament;
          5) skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.
          Art. 957. § 1. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla
          której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być
          również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i
          drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.
          § 2. Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w paragrafie
          poprzedzającym, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej
          osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia
          albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże gdy z treści
          testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia
          spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.
          Art. 958. Testament sporządzony z naruszeniem przepisów rozdziału niniejszego
          jest nieważny, chyba że przepisy te stanowią inaczej."
          • Gość: al9 Re: Nie. IP: *.teleton.pl 09.02.09, 16:16
            marek nic nie załatwisz
            testamentu nie ma
            dziedziczycie ustawowo

            Idx do notariusza - robia od niedawna działy spadków i rejestrują w
            specjalnym systemie oświadczenia o nabyciu praw - notariusz Ci
            podpowie...
            papa
            al
          • irma223 Re: Nie. 09.02.09, 16:22
            Gość portalu: Marek napisał(a):

            > To według was jak to najlepiej załatwić ?

            Synowie zmarłego mogą odrzucić spadek.

            Jeśli mają dzieci pełnoletnie, również te dzieci powinny odrzucić spadek.

            Jeśli dzieci są niepełnoletnie, spadek w ich imieniu mogą odrzucić ich rodzice
            (opiekunowie prawni), ale do tego trzeba zgody sądu rodzinnego.

            Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem (można w czasie sprawy
            spadkowej) lub notariuszem, nie później niż pół roku od śmierci spadkodawcy.

            Można też przyjąć spadek i darować mamie swoje - wynikające ze swojego udziału w
            spadku - udziały w odziedziczonej części nieruchomości.

            Podatków od tego raczej nie będzie.
            • irma223 Jeszcze 09.02.09, 16:32
              irma223 napisała:

              > Gość portalu: Marek napisał(a):
              >
              > > To według was jak to najlepiej załatwić ?
              >
              > Synowie zmarłego mogą odrzucić spadek.

              I synowe też.
        • irma223 Art. 955 KC 09.02.09, 16:15
          Gość portalu: Leopard napisał(a):

          > Nie jest ważne 6 m. KC mówi dokładnie:

          "Art. 955
          Testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania
          okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba,
          ze spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu
          przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu
          zwykłego."

          Ten testament szczególny (czyli ustny, podróżny lub wojskowy) jest testamentem w
          sytuacjach, w których nie można z jakichś przyczyn sporządzić testamentu
          normalnie. Gdyby testator w tym przypadku wyzdrowiał, miałby dość czasu, by
          pójść spokojnie do notariusza (lub wezwać notariusza do szpitala lub do domu)
          lub sporządzić testament odręcznie. Gdyby leżał np. w śpiączce dłużej niż pół
          roku, testament ustny nie straciłby ważności.

          Ten jednak testament, o którym tutaj mówimy, ma jedną wadę: wszyscy świadkowie
          są spokrewnieni/spowinowaceni ze spadkobiercą.

          Gdyby w czasie oświadczania ostatniej woli przez testatora byli w domu np.
          pracownicy pogotowia (lekarz pogotowia, sanitariusz, kierowca karetki),
          słyszeli, co mówiono, pamiętali i mogliby poświadczyć, to taki testament byłby
          oczywiście teraz ważny.

          Sąd oczywiście może prywatnie zgodzić się, że skoro i ustawowi spadkobiercy i
          ich małżonki mówią, że ojciec/teść chciał wszystko oddać w spadku swojej żonie,
          to pewnie tak nawet było.

          Ale przepis KC jest jasny - sąd nie może tego testamentu uznać.
          Choć w tym przypadku jest to wbrew rozsądkowi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka