Dodaj do ulubionych

Niedotrzymanie warunków umowy

IP: 195.190.1.* 10.02.09, 15:30
Witam,

Mam zawartą umowę na sprzedaż mieszkania w formie aktu notarialnego.
Sprzedający w umowie zobowiązuje się do dostarczenia dokumentów koniecznych do starania się przeze mnie o kredyt hipoteczny. Termin upływa a dokumentów nie ma.

Co stanie się jak sprzedający dostarczy dokumenty np. tydzień przed upłynięciem terminu? Kredytu w tydzień na pewno nie załatwię...

Czy będzie to oznaczało niedotrzymanie warunków przez sprzedającego?

Czy będę mógł wystąpić o zwrot zadatku w podwójnej kwocie (w sytuacji kiedy sama zwłoka w załatwieniu dokumentów przez sprzedającego pewnie nie wynika z jego złej woli)?

I jak generalnie w takim wypadku wygląda kwestia rozwiązania umowy - czy sprawa sądowa jest niezbędna (żeby np. określić, że w tydzień kredytu się nie da załatwić)?
Obserwuj wątek
    • al9 Re: Niedotrzymanie warunków umowy 10.02.09, 16:28
      pisz pismo ze zwróceniem uwagi na kosekwencje
      i - ujawnij roszczenie w dziale III księgi
      a jak spółdzielcze własnościowe - w dokmentach mieszkania w
      spóldzielni...
      zobaczysz - pomoże
      pamietaj takze - ze wiekszosc dokumentów mozesz sam załatwić - masz
      interes prawny...
      Pozdr
      al
      • Gość: Ness Re: Niedotrzymanie warunków umowy IP: *.chello.pl 10.02.09, 18:53
        Problem w tym, że mieszkanie nie ma jeszcze ksiegi - sprzedający ma
        załatwić wykup mieszkania komunalnego i wtedy dopiero będzie
        zakładana księga wieczysta. Tu nie ma złej woli sprzedającego,
        raczej ciągnące się procedury urzędnicze.
        Mam obawę, że jeśli sprzedający w ostatniej chwili (ta ostatnia
        chwila w sumie już trwa) załatwi dokumenty, mnie nie uda się przejść
        procedury kredytowej i sprzedający może probować mnie obciążyć winą
        za niedoprowadzenie do umowy końcowej. Stąd pytanie, jak określa się
        winnego niedoprowadzenia do umowy końcowej i jakie są późniejsze
        procedury.
        • www.posrednicy.org Re: Niedotrzymanie warunków umowy 10.02.09, 19:07
          Ja może się mylę, ale chyba masz umowę przedwstępną warunkową.
          Warunkiem przystąpienia do umowy końcowej jest założenie księgi wieczystej, po wykupieniu mieszkania.
          Przecież jeżeli lokal nie ma KW to nie mogliście zawrzeć umowy przedwstępnej, ponieważ właścicielem lokalu jest gmina. Człowiek z którym podpisałeś umowę jest tylko najemcą (tak myślę po Twoim: "sprzedający ma załatwić wykup mieszkania komunalnego").
          Coś mi tu nie pasuje :(
          Odrębna własność lokalu powstaje z chwilą założenia księgi wieczystej. Od aktu notarialnego "wykupu lokalu" od gminy/dzielnicy/miasta do założenia księgi mija sporo czasu (zależy od sądu hipotecznego, w Warszawie to może być nawet pół roku). Napisz coś więcej, bo mam wrażenie, że coś tu nie gra.
          • Gość: Ness Re: Niedotrzymanie warunków umowy IP: *.chello.pl 10.02.09, 20:47
            No umowa jest w formie aktu notarialnego, w treści nie występuje
            wyrażenie umowa przedwstępna warunkowa. Natomiast faktycznie z
            treści wynika uzależnienie podpisanie umowy końcowej od spełnienia
            warunków przez sprzedających.
            Warunki to wykup lokalu od gminy oraz załozenie na księgi wieczystej.
            Wiem, (i to wychodzi po czasie oczywiście), że wykazałem się pewną
            naiwnościa i nie powinienem godzić się na taki układ ale sprzedający
            przedstawił dokumenty świadczące o tym, iż gmina zgadza się na wykup
            lokalu. Zresztą mogę zainteresowanym przedstawić wiecej szczegółów
            sprawy w momencie, kiedy, mam nadzieje, będzie po wszystkim.

Wracając do kwestii, która mnie nurtuje (czysto teoretycznie):
            * część kwoty zapłaty ma pochodzić o kredytu bankowego.
            * sprzedający spełnia warunki umożliwiające mi staranie się o kredyt
            gdzieś tydzień przez upływem terminu zawarcia umowy końcowej.
            * w tym terminie nie mam najmniejszych szans na uzyskanie decyzji
            kredytowej

I co wtedy?
            Do umowy nie jestem w stanie przystąpić. Pewnie trzeba ustalić z
            czyjej winy nie nastąpiło do zawarcia umowy. Czy dzieje się to z
            automatu, czy też trzeba w to angażowac sąd.
            Zalezy mi na zwrocie całości wpłaconej kwoty. Ale czy przysługuje mi
            2x zaliczka przyjmując, że w zwłoce sprzedającego nie było jego winy?
            • decort Re: Niedotrzymanie warunków umowy 10.02.09, 21:32
              jeśli w zwłoce nie było winy sprzedającego to zgodnie z art. 394 KC: "§ 3. W
              razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy
              dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy
              nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi
              odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony." A
              zaliczkę /bo pisze Pan o zaliczce/ zwraca się zawsze gdy do umowy nie dojdzie,
              nie zależnie od winy stron, w kwocie jaka została wpłacona.
              1) Z tego co Pan pisze wynika, że umowa jednak jest warunkowa. I to sprzedający
              "nie dotrzymuje" ustaleń w niej zawartych. A nie Pan. I to jest oczywiste. Pan
              nie może wykonać żadnego ruchu, dopóki sprzedający nie będzie właścicielem
              mieszkania. A będzie nim dopiero jak zostanie wpisany do KW jako właściciel (nie
              w momencie podpisania aktu notarialnego wykupu - wbrew pozorom).
              2) Jeśli On się spóźnia, ale Pan chce to mieszkanie kupić to przecież można
              przedłużyć termin zawarcia umowy przyrzeczonej na odpowiednio późniejszy.
              Dowiedzieć się wcześniej w Sądzie Wieczysto-Księgowym ile w Pana miejscowości
              trwa zakładanie KW. Bank i tak nie uruchomi kredytu zanim nie będzie KW, o ile w
              ogóle rozpatrzy wniosek kredytowy.
              3) notariusz o tym wszystkim nie informował? Przecież założenie KW to nie jest 5
              minut.
              • decort Re: Niedotrzymanie warunków umowy 10.02.09, 21:44
                Co do ustalania winy: jeżeli strony obwiniają się wzajemnie i nie są w stanie
                dojść do porozumienia - to Sąd.
                Ale byłbym spokojny - skoro w umowie jest warunek, że do transakcji dojdzie po
                założeniu KW (co zresztą naturalne), to teraz po prostu nie dojdzie, bo warunek
                nie został spełniony. To nie jest tak, że On przyniesie Panu akt notarialny i
                Pan będzie miał tydzień na załatwienie kredytu. Pomijając procedurę bankową, to
                się nie da zrobić z powodu braku Księgi. Macie dużo czasu. Umowę można
                polubownie rozwiązać lub przedłużyć (z zapasem na nieprzewidziane okoliczności).
                • Gość: Ness Re: Niedotrzymanie warunków umowy IP: 195.190.1.* 11.02.09, 09:42
                  Dzięki za odpowiedzi.

W akcie faktycznie jest punkt dotyczący założenia księgi wieczystej, ale nie jestem pewien, czy tak to zostało określone, że umowa końcowa nie może zostać zawarta bez przedstawienia KW. Sprawdzę wieczorem.

Co do terminów i przedłużania umowy. Ta sprawa się już ciągnie długi czas, termin był już raz przesuwany u notariusza o wiele miesięcy. Ale trwa to już na tyle długo, że straciłem cierpliwość i wiarę że sprzedający jest w stanie sfinalizować transakcję.

Liczę oczywiście na polubowne rozwiązanie umowy i ostatnią rzeczą, na którą się zdecyduję, będzie sąd. Na razie przygotowuje się na rozmowę ze sprzedającym i chciałbym mieć rozeznanie, jakie są możliwości zakończenia sprawy. Łącznie z sytuacją, w której sprzedający oświadczy np., że w terminie 5 dni roboczych przed końcem umowy dostarczy mi komplet dokumentów i stwierdzi, że wywiązał się z warunków aktu notarialnego.

To jest istota mojej wątpliwości - czy późny termin dostarczenia dokumentów oznacza niedotrzymanie warunków umowy (wygląda na to, że jedynie może)? I czy w przypadku braku porozumienia jedyną instytucją do rozstrzygania takiego sporu jest sąd (zgodnie z odpowiedzią wygląda na to, że tak).
                  • decort Re: Niedotrzymanie warunków umowy 11.02.09, 10:52
                    nie wiem co jest umowie; jeżeli jest np coś takiego: umowa
                    przyrzeczona zostanie zawarta po dostarczeniu dokumentów ... nie
                    później niż do 15.03.09 - to przy założeniu, że mieszkanie zostanie
                    wykupione i KW zostanie założona do np. 10.03.09, a sprzedający
                    dostarczy Panu dokumenty łącznie z Odpisem z KW w dn. 11.03.09,
                    będzie Pan miał 4 dni na przystąpienie do aktu. I jeśli Pan nie
                    przystąpi - to Pan się nie wywiąże.
                    Proszę więc dokładnie przytoczyć jak brzmi par. o terminie i
                    warunkach zawarcia umowy końcowej.
                    Umowę może Pan rozwiązać za porozumieniem stron (jeśli druga strona
                    się zgodzi), u notariusza. W takiej sytuacji należy się Panu zwrot
                    zadatku, w kwocie jaką Pan wpłacił.
                    Poza tym skoro sprawa trwa już kilka miesięcy - to to jest dziwne. W
                    czym problem? Zazwyczaj jest tak, że gmina informuje o mozliwości
                    wykupu, jeśli najemca jest zainteresowany wykupem, wyznacza się
                    termin podpisania aktu not. wykupu (miesiąc najczęściej); najemca
                    wpłaca pieniądze,przychodzi do urzędu, podpisuje umowę, notariusz
                    wysyła wniosek do Sądu o wydzielenie lokalu, założenie dla niego KW
                    i wpisanie do niej nabywcy. I po sprawie. Od tego momentu czeka się
                    na KW. W każdym Sądzie inaczej. W duzych miastach kilka do
                    kilkunastu miesięcy, w mniejszych może to być kilka tygodni.
        • Gość: Ness Re: ness nie wiem jaki notariusz zrobił Ci tę umo IP: *.chello.pl 11.02.09, 22:58
          Co do pójścia do innego notariusza - mam taki zamiar.

Mam przed soba akt notarialny i warunki sprzedaży są następujące:
          * zawarcie przez sprzedających umowy ustanowienia odrębnej własności
          lokalu i jego nabycia od gminy jako odrębnej nieruchomości
          * założenia dla lokalu odrębnej księgi wieczystej

Jest jeszcze punkt co do tego, co należy przedłożyć w momencie
          przystąpienia do umowy końcowej
          * odpis z KW z brakiem wpisów w działach 3 i 4
          * dokument stwiedzający brak osób zameldowanych w lokalu
          * przedstawienie umowy kredytowej na zakup lokalu

Wiecej konkretów wolalbym do czasu rozmowy ze sprzedającym nie
          podawać.

Popularne wątki