Dodaj do ulubionych

akt notarialny - kiedy przekazać klucze?

18.08.09, 13:56
witam, sprzedaję mieszkanie i mam taką wątpliwość - kiedy powinno nastąpić
przekazanie mieszkania kupującemu? w chwili podpisania aktu notarialnego, czy
w momencie przelania przez bank pieniędzy? (kupujący bierze kredyt) Kupujący
ma przelać przed podpisaniem aktu 20 % kwoty transakcji, resztę przelewa bank.
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Obserwuj wątek
    • Gość: Ewa Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.08.09, 17:04
      Przy nabywcy z kredytem sytuacja sprzedającego i tak jest zła:
      sprzedaje (bezwarunkowo) a dostaje tylko jakąś cześć ceny: toż
      znakomitą większość bank wypłaca PO podpisaniu umowy sprzedaży czyli
      PO przejściu prawa własności. Oczywiście żądać w umowie sprzedaży
      poddania się egzekucji z art. 777 kpc przez nabywcę, to oczywiste,
      ale egzekucja nie gwarantuje otrzymania reszty pieniędzy, bo to
      tylko sposób dochodzenia należności.
      Można obciążyć nabyte mieszkanie hipoteką na rzecz sprzedającego
      zabezpieczającą zapłatę reszty ceny ale to choć prawnie możliwe - w
      praktyce niedopuszczalne, bo bank nie wypłaci kredytu.
      Naprawdę zła jest sytuacja sprzedającego, który znalazł sobie
      nabywcę z kredytem - nie ma się co oszukiwać, ale takich przypadków
      cała masa.

Jedno co może taki sprzedający zrobić (wracając do pytania
      zasadniczego) to postanowić z nabywcą, że wydanie lokalu nabywcy
      nastąpi następnego dnia po otrzymaniu reszty ceny (i egzekucja
      oczywiście) - i to bym sugerowała uwzględniając niestety brak
      równowagi stron w takim przypadku.
      • jeepwdyzlu Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? 18.08.09, 17:24
        rzekazanie nastąpi w ciągu 24h PO zapłacie całej ceny, nie póxniej
        niz do dnia (tu niestety musi paść termin - np za rok)
        tak więc sprzedający, nie ma pieniędzy, nie ma nieruchomosci, ale
        przynajmniej jej nie wydaje (ergo - ma czas na ewentualną egzekucję
        należnosci)
        pozdro
        jeep
      • Gość: op Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? IP: 89.72.7.* 21.08.09, 22:49
        pomimo, iż sama sytuacja do najmilszych nie należy( sprzedajesz mieszkanie a nie
        otrzymujesz pieniędzy)to wcale nie jest to, aż tak beznadziejne, gdyż trzecią
        stroną jest bank, który też ma interes w udzieleniu kredytu, zresztą do tego się
        zobowiązuje. Takie sytuacje mają miejsce jak Polska długa i szeroka, a
        wstrzymywanie wydania lokalu nic tu nie daje ponieważ, nie jest to element
        konieczny do przeniesienia własności. Fakt, iż mogłoby być inaczej ale nie
        jest.porady nieruchomości
      • rafonix Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? 14.02.21, 07:31
        A sytuacja kupującego też nie jest dobra . Kupujący ma akt notarialny w ręku (prawnie jest wlascicielem) ale nie ma kluczy to znaczy nie może dbać o swoją własność . Jestem w takiej sytuacji : kupiłem dom mam akt notarialny ( sprzedający dostał pierwsza transze kredytu na spłatę zadłużenia - druga na pewno też dostanie tylko po dostarczeniu zaświadczenia ze wojego banku ze spłacil swoje zadłużenie) . Jest zima mrozy dom stoi nieogrzwany bo sprzedający juz nie jest właścicielem wiec ma to gdzieś a ja nie mogę jechać i zadbać o to żeby coś się nie stało z instalacją CO . Na dobrą sprawę sprzedający ktoru juz nie jest właścicielem może otworzyć drzwi zostawić dom otwarty wpuścić kogokolwiek ,a ja nawet nie będę o tym wiedział jako właściciel . Kto zapłaci mi za poniesione straty , zniszczenia jeśli prawnie jestem właścicielem a klucze w tej chwili ma sprzedający który właścicielem juz przestał być. Nie mogę nawet sprawdzić czy wszystko w domy jest w porządku bo nie mam jak się dostać.
    • Gość: magda Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 16.07.16, 02:49
      Witam,kupilismy mieszkanie termin wydania mieszkania to 31 lipiec,ale umowilismy sie ,ze poprzedni wlasciciele zwolnia szybciej ,okolo czerwca,jest juz 16 lipiec a sytuacja nadal bez zmian ,co zrobic jesli do konca lipca nie opuszcza mieszkania- czy policja pomoze,? Jesli w anexie do umowy ,podpisane jest ze zostaja wszystkie meble itp,jesli czegos braknie co wtedy? Pomozcie...
      • aniask_mama Re: akt notarialny - kiedy przekazać klucze? 17.07.16, 08:57
        Policja nie pomoże.
        Jeśli masz w akcie notarialnym zapis o poddaniu się egzekucji na podstawie art.777kpc to występujesz do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.
        Co do mebli...jeśli w aneksie (anexie???) do umowy masz dokładnie wyszczególnione co pozostaje to wnosisz do właściciela o zwrot rzeczy, potem, niestety, sąd...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka