Dodaj do ulubionych

Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darmstadt

23.01.11, 23:23
Cmentarz wojskowy, nazywany również wojenny, ma kwaterę żołnierzy niemieckich z czasów I W.Św.. Istniejący pomnik z cytatami z Biblii , jest bardzo zniszczony. Napisałem więc do Fundacji Pamięc , prosząc o pomoc wyjaśnianiu Faktu rozstrzeliwania dezerterów niemieckich i prosząc o remont Pomnika jw.

cytat z mojej książki "Egzekucje Żołnierzy niemieckich na Terenie Płocka".

.................. 16 06.2004r. Płock

Zenon Dylewski
09-407 Płock

FUNDACJA PAMIĘĆ
w Warszawie

Szanowni Państwo.
Przekazuję dorobek 10 lat moich starań o wyniesienie z niepamięci żołnierzy niemieckich, rozstrzeliwanych w Płocku w okresie II Wojny Światowej.

Było to trudne zadanie, któremu poświęciłem tysiące godzin.
Zadawano mi często pytanie DLACZEGO TO CZYNIĘ.

Odpowiedź jest jedna. W okresie tysiąca lat istnienia naszego Państwa, nieuniknione były wojny zaborcze. Miliony ludzi straciło życie.
Jestem zwykłym mieszkańcem miasta. Nie należę do żadnej organizacji.
Nie przyświeca mi jakiekolwiek zamiar uzyskania korzyści z mojego zadania.

Nie mam wpływu na prowadzenie polityki państw. Mogę mieć wpływ na kształtowanie przyjaźni polsko – niemieckiej. Jest to niezbędne dla życia w pokoju i bardzo pragmatyczne. Jednak to, co napisałem, nie jest moją myślą przewodnią.
Jest nią ŻYCIE WE WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI, ZGODNIE Z PRZEKAZEM JEZUSA CHRYSTUSA.
Wykonałem film amatorski, którego nie mogłem wykonać z udziałem Urzędu Miasta. Jest fatalnie wykonany technicznie z braku środków finansowych. Jednak, starałem się przekazać w nim ŻAL ZA ŚMIERĆ TYLU NIEWINNYCH LUDZI. Rozumiem też, że wojna jest RÓWNIEŻ NIESZCZĘŚCIEM DLA AGRESORA. Jakże wielka liczba LUDZI ZOSTAŁA POZBAWIONA SYNÓW – BRACI.
Wszyscy powinni żyć. Jak się okazuje – w Płocku władze niemieckie, wykonywały masowe egzekucje swoich żołnierzy. Może istnieć sytuacja, że wśród nich byli żołnierze niewinni z punktu widzenia Polaka.
Wśród nich mogli być DEZERTERZY I INNI, NIE PRAGNĄCY WALCZYĆ Z KIMKOLWIEK. Wiem, że w Republice Federalnej Niemiec, dezerterzy z mocy ustawy, nie są już zdrajcami swojej ojczyzny.
W dalekich Niemczech, być może są jeszcze rodziny, oczekujące najmniejszej choćby wiadomości od bliskich, zabitych w czasie wojny. Jeżeli badania archeologiczne, potwierdzą istnienie szczątków żołnierzy, proponuję po rozpoznaniu znaków identyfikacyjnych i stwierdzeniu, że nie byli to mordercy

- POCHOWANIE ICH NA PŁOCKIM CMENTARZU WOJENNYM, GDZIE SĄ GROBY ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ.

Nie grzebania szczątków na zbiorczym cmentarzu żołnierzy niemieckich w Polsce.
Dokonanie ekumenicznego pogrzebu,

odbudowy pomnika na grobach żołnierzy z I Wojny Światowej.

Postawienia znaku - tablicy, na miejscu egzekucji na terenie płockiego ZOO.

Koniecznością niezbędną jest nagłośnienie tematu w publikatorach. Jest to należne ofiarom wojny – tak niemieckich, jak i polskich. Po zgładzeniu milionów Polaków, przez Niemców w czasie wojny, narosła w nas, ogromna nieufność do narodu niemieckiego. Już samo brzmienie mowy niemieckiej, wywoływało w nas poczucie lęku i niechęci. Jednak czas płynie i do obaw, dochodzi rozumienie konieczności wyjścia z zamknięcia się do Niemców, którzy są naszymi sąsiadami.
W filmie, jak i opisie MOTYWÓW, dla których podjąłem się wyniesienia z niepamięci ofiar wojny – przedstawiłem moje poglądy.

TYLKO ROZMOWA CZŁOWIEKA z CZŁOWIEKIEM i wzajemne kontakty, pozwolą, poznać się tak – żeby historia, nie powtórzyła się więcej. Religia wskazuje nam, że mamy żyć w MIŁOŚCI DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA, a ten nie musi mieć nazwy. Trzeba po prostu żyć.

Nic nie jest w stanie zagłuszyć żalu za zamordowanych moich rodaków.

POJEDNANIE – NIE ZNACZY ZAPOMNIENIE

I tak już zostanie. Zostanie również świadomość, że żyjemy normalnie. Możemy liczyć na pomoc wzajemną. NORMALNIE. W stosunkach polsko – niemieckich, przez ostatnie lata, zrobiła się jakąś luka. Przecież to FUNDACJA POJEDNANIE, JUŻ W ROKU 1996 – znała ww. temat. I NIC – CISZA.
To nie było dobre posunięcie…
Pragnę przekazać stronie niemieckie dyski CD z nagranym materiałem, całą wiedzę o ww. sprawie. Są tu tysiące godzin mojego życia. Pragnieniem moim jest, żeby społeczeństwo niemieckie, przejęło mój dorobek i wykorzystało dla DOBRA OGÓLNEGO, również w publikatorach. Nieszczęściem, dla mnie byłaby sytuacja, że cały mój wysiłek, spocząłby w urzędniczej biurokracji, jako mechanicznie wykonane zadanie celowe.
Nie będzie wtedy przesłania pamięci i pojednania obu narodów.

Wierzę w Boga. Ufam, pragnę żyć z Niemcami w zgodzie.
Tyle piszę, przed spotkaniem w Domu Darmstadt, które może zaowocować godnym pogrzebaniem szczątków żołnierzy niemieckich. Oddanie ich Siostrom i Braciom z rodzin. Jest czas POJEDNANIA. Jest czas PAMIĘCI.

Zenon Dylewski – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. koniec cytatu.

Jestem Opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej. Rozumiem ogrom zbrodni Narodu niemieckiego.

Ale życie domaga się współistnienia. Wymaga wymiany gospodarczej i kulturalnej.

Inaczej wszystko może wrócić. Raz jest lepiej raz gorzej. Ale wszelkie najmniejsze nawet działania zbliżające oba narody, kiedyś zaowocują.

Właśnie w najprostszej postaci ale jakże ludzkiej. Ludzkiej przyjaźni, która nie odróżnia nacji.

Napisałem taki wiersz dla Pamięci . Przeszłości nie da się zapomnieć. Dlatego też piszę

PRZEBACZENIE NIE ZNACZY ZAPOMNIENIE.

BRATERSTWO MIAST

Darmstadt Brata szukał
Bożym pojednaniem.
Te pragnienia wspólne,
Pokolenia nowe
Z popiołów wyniosły.
Na żyznym ugorze zasiejemy kwiaty.
A biel czerwieni pokryje,
Nie mgłę zapomnienia,
Wszak krzyczeć będą zawsze
Poszarzałe kości,
Lecz znamię sumienia,
Wnukom przekazane.
Żal przyniósł duszy oczyszczenie
A lilia na cieniu wyrosła,
Spełni przeznaczenie.

Czy Nowi z pokoleń dostatku, zrozumieją, że nacja nie dzieli a może dzielić krzywda czyniona drugiemu człowiekowi? Na zabijanych kolejno w Płocku żołnierzy niemieckich a naszych oprawców, wiele lat czekały żony, matki, Rodzina. Czy żołnierze ci, nie zasługiwali na płacz najbliższych? Czy rozumiecie o czym piszę? Dlaczego nawet ewangelicy ICH nie chcą?

Czekam na dalszy opis i dokończenie Tematu przez mojego następcę - Strażnika Pamięci Narodowej. KOGOKOLWIEK.

Przedstawiając nieznaną historię rozstrzeliwań żołnierzy niemieckich podczas II Wojny Światowej, miałem nadzieje na współpracę z płocka parafia ewangelicka z uwagi na to , ze Niemcy w większości byli ewangelikami i wspólnie doprowadzimy temat do godnego końca i dokonamy remontu pomnika Żołnierzy niemieckich z okresu I wojny Światowej na cmentarzu wojskowym w Płocku.

Na naszym terenie było bardzo duże osadnictwo kolonistów niemieckich a ich dzieci często chodziły do polskich szkół.

Obserwuj wątek
    • 0-kajtek Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm 23.01.11, 23:29
      cd................ POKŁOSIE rok 2006.

Ponieważ nikt dalej nie „ciągnął” tematu, podjąłem próbę propagacji na łamach Forum Gazety Wyborczej Płock.

Jak zawsze w odzewie nastąpiła gwałtowna nagonka na mnie , zawsze ci sami ludzie....
      jestem zmęczony i nie zamieszczam fotografii............
      • Gość: wiktor Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.11, 10:43
        0-kajtek napisał:

> cd................ POKŁOSIE rok 2006.
        >
        > Ponieważ nikt dalej nie „ciągnął” tematu, podjąłem próbę propagacj
        > i na łamach Forum Gazety Wyborczej Płock.
        >
        > Jak zawsze w odzewie nastąpiła gwałtowna nagonka na mnie , zawsze ci sam
        > i ludzie....
        > jestem zmęczony i nie zamieszczam fotografii............
        >

O jakiej nagonce mówisz? Na razie trzy wpisy i WSZYSTKIE TWOJE.
        Jest takie powiodzonko: "gadał dziad do obrazu".
        Czy takie uporczywe nakrecanie tematu ma służyć temu, że ktos się odezwał i w reakcji usłyszał połajankę, że pisze to wydmuszka ,wróg Polaków i OMPN oraz Żyd i napływowy?
        Tylko czy atak na mogiły polskich agresorów, których nikt do nas , do Polski po śmierć nie zapraszał spowoduje, że polemizujacy uznany zostanie za wroga narodu polskiego?
        Jeśli interesujesz się rzeczywiście mogiłami poległych Bohaterów to przejdz się po płockich nekropoliach. Zdziwisz sie jak o wielu zapomiano i niszczeją. To lepszy kierunek niz zajmowanie sie mogiłami pruskich zaborców. Nimi niech zajmie się Ambasada Niemiec i inne struktury państwa niemieckiego do tych celów prawnie umocowane.
        • Gość: płocczanin Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: 46.186.26.* 24.01.11, 11:29
          Teraz wiktor... pisze o wpisach waszych, które zamieściłem w mojej książce jw.

Pisalem nie dla siebie ale ploccza dla poszerzenia wiedzy o naszym mieście. Autor napisal 2 artykuły powodowany zainteresowaniem Stowarzyszenia Tradytor.

jak pisał autor Hubert Wożniak, moja RM I Kadencji , rozwinęła współpracę z Partnerskim Miastem Darmstadt. Właśnie wtedy powstał plan renowacji Pomnika Żołnierzy Niemieckich z I Wojny Światowej na grobach poległych żołnierzy.

Nie chcecie pamiętać , że były 3 Zabory i na wzajemnie zwalczających się frontach byli również Polacy.

Mógłbym podać przykłady ale szkoda Pamięci tych ludzi., których byście zaraz opluli.

Plan ww renowacji w porozumieniu z Niemieckim Związkiem Ludowym Opiekunów Grobów Wojennych, przygotował kosztorys , który został odesłany do Niemiec, dlatego też obecnie jego poszukiwania są bezskuteczne...

Niestety, kiedy nastąpiły kolejne Rady M i za czasów Prezydenta , który zawsze ? dotrzymywał słowa......... przestano INTERESOWAĆ SIĘ ODBUDOWĄ......

Jakie znaczenie ma konieczność dobrego współżycia z sąsiadami , możecie posłuchać na filmie z dr Tadeuszem Chrostowskim... poszukam i dam na YouTube.
          • Gość: wiktor Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.11, 12:04
            Chyba nie zrozumieliśmy się. Ja pytam co sie stało i dlaczego Rada M ta która był w 1993 roku w połowie kadencji nie załatwiła tego problemu/ Dlaczego przez kilka nastepnych lat nie pamietał o tym prezydent ktory byl prezydentem także po 1194? Dlaczego nie kultywował tego człowiek, który przez wiele lat miał mozliwośći decyzyjne jako zca wojewody plockiego do tych własnie spraw/ Dlaczego odpuscił to wrreszczie sam wojewoda? czy w mysl zasady najciemniej pod latarnia czy na zasadzie weżmy się i ZRÓBCIE? Uznasz to za atak. ja natomiast za całkiem niwyjasniony powód biernosci ludzi odpowiedzialnych w tym także ustawowo. Miłego dnia!
            • Gość: płocczanin Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: 46.186.26.* 24.01.11, 12:20
              fedka , sam sobie odpowiedz, rządziłeś wtedy. Ale niestety w 1194? jeszcze nie żyłem i nie mam takiej wiedzy.

Znowu kłamiesz. wojewoda nie może rządzić się na terenie Miasta i wchodzić w kompetencje Jakubowskiego i Kukiela.

Ale sam dałeś odpowiedź , że Kolega Buraczyńskiego, Szychowski, był Figurantem i nie ratował Pomnika, żadnego w końcu. Nie widziałem go na Rocznicy.....

MKOPWiM nie istnieje od roku 2002. Plakatów ten człowiek .. też nie robił...
              • Gość: do plockiera Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.11, 20:03
                Wiesz matołku, że rok 1994 jest po 1194? Nie ma zadnej pomyłki. Kadencja RM 1990-1940 przyniosła duże wydarzenie w zakresie miejsc pamieci narodowej. Osobiście własnym rękami P. T>M> Taworski zdemontował pomnik czerwonoarmiastów i postawił tam, szkoda,że na tym samym postumencie sylwetkę Marszałka. Poza tym nic kompletnie nic NULL nie zrbiono w sprawie kopca Harcerzy, ani w sprawie Padlewskiego. Nie zrobił tego także Zastępca Wojewody d/s miejsc pamieci narodowej. Po co powołano taki stołek jak gość nic nie zrobił.
              • Gość: nadwislański oryl Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.11, 20:14
                plocczanin napisał:MKOPWiM nie istnieje od roku 2002. Plakatów ten człowiek .. też nie robi
                > ł...

Czy nie uwazasz przypadkiem, że wyświetlanie tych plakatów na tablicy pomiędzy podpaskami a Girls Night w Ambrze w Starożrebach po pierwsze nic nie daje, a po drugie trochę bezcześci pamięc? Plakatów ty też zresztą{na szczęście} nie robiłeś tylko Mirek Łakomski.
                Pomnik miałeś niep[owtarzalną szansę ratować od 1990 do 1999. Byłeś wtedy radnym, Przewodniczacym MK ONMP, zastepcą wojewody do tych spraw. Nic bratku psubratku nie zrobiłes w tym temacie.A dlaczego twój czlowiek prezydent od 2002, kiedy komitet skończył kadencję nie powołał ciebie na przewodniczacego tego komitetu ? Zapomiał czy nie miał do ciebie zaufania?
    • Gość: plocczanin Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: 46.186.26.* 24.01.11, 00:32
      kiedy tak czytam, ze jakiś enigmatyczny samorząd zamierzal odbudowac Pomnik Żolnierzy niemieckich, to mozna powiedzieć , ze szósty rok wypedzania mnie z tego Forum, zrealizował bezbłednie Autor artykułu..............cytat

O renowacji pomnika żołnierzy niemieckich samorząd mówi od 1993 roku. Do dziś nic się nie zmieniło...........koniec cytatu.

otóż porównując stare moje zdjęcia z 1995r, które przekazałem Redakcji do ww artykułu, .......widać ogromne zniszczenia.......
      Za pamięć o mojej pracy, dziękuję.

• Gość: xyz Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.11, 11:01
        Gość portalu: plocczanin napisał(a):

> kiedy tak czytam, ze jakiś enigmatyczny samorząd zamierzal odbudowac Po
        > mnik Żolnierzy niemieckich, to mozna powiedzieć , ze szósty rok wypedzania
        > mnie z tego Forum, zrealizował bezbłednie Autor artykułu..............cyt
        > at
        >
        > O renowacji pomnika żołnierzy niemieckich samorząd mówi od 1993 roku. Do dziś
        > nic się nie zmieniło...........koniec cytatu.

A dlaczegóż to dobry człowieku ten samorząd w 1993 roku tego po prostu nie załatwił, dlaczego nie załatwił tego porządnie i godnie. Tak jak o tym piszesz? Dlaczegóż to nastepny prezydent miasta po 1994, ten sam chyba co wcześniej, tego nie uczynił? Dlaczego nie załatwił tego póżniejszy Wojewoda i jego zastępca? Ty chyba nim przez wiele lat byłeś? Nie chciało się? Teraz ronisz łzy. Skonczyły ci się tematy?
        Niech OMPN zajmie sie mogiłami polskich bohaterów i ofiar przesladowań niemieckich. Tak bedzie godniej.
        • Gość: towwieslaw Re: Z Płockiego Strychu. Śladami żołnierzy z Darm IP: *.066.c79.petrotel.pl 24.01.11, 12:47
          Nareszcie sie doczekalem tego co mnie bawi najbardziej , tfurczosci poetyckiej !

Darmstadt Brata szukał ( rozumiem ze szukal tego brata wysylajac zolnierzy jako poszukiwaczy - bardzo oryginalne . I co ? pewnie nie znalazl ?)
          Bożym pojednaniem. ( nie przesadzajmy ! to tadeus mazowicki zalatwil kiedy niemcy mialy byc "naszym ambasadorem w UE))
          Te pragnienia wspólne ( nie takie znowu wspolne!)
          Pokolenia nowe
          Z popiołów wyniosły. ( chyba "wyrosly " bo co mogly wyniesc ? chyba ze chodzi o szukanie zlotych zebow w popiolach- ostatnio modny temat kajtek nawiazuje do niejakiego grossa (ups!).)
          Na żyznym ugorze zasiejemy kwiaty. ( ten ugor rozumiem sie uzyznil za pomoca trupow , im wiecej trupow tym bardziej zyzny a co za tym idzie "kwiaty " pojednania piekniejsze!)
          A biel czerwieni pokryje, ( troche niegramatyczne ale to najpierw czerwien krwi pokryla biel a teraz ma byc odwrotnie czyli ze sie zamaluje na bialo albo trupy zasypie wapnem - dobre!)
          Nie mgłę zapomnienia,
          Wszak krzyczeć będą zawsze ( nie beda krzyczec skoro napisales ze sie zamaluje )
          Poszarzałe kości, ( pobielale od wapna - patrz wyzej- "biel czerwieni pokryje")
          Lecz znamię sumienia,
          Wnukom przekazane. ( kto przekazuje wnukom i co ?)
          Żal przyniósł duszy oczyszczenie ( czyj zal ? katow czy ofiar ? to dosyc wazne co do ustalenia czyja dusza ulegla oczyszczeniu , sam zal za grzechy jednak ponoc nie wystarcza !)
          A lilia na cieniu wyrosła, ( jak to "na" cieniu ? "na sloncu ale :"w" cieniu !
          Spełni przeznaczenie. ( chyba przeznaczenie kajtka vel plocczanina - do obsmiania tej pretensjonalnej grafomanii .

Ale jaja!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka