Dodaj do ulubionych

3 mln "budżetu obywatelskiego"

28.10.12, 09:12
A jakie są wasze zdania i propozycje do tego projektu ?
plock.gazeta.pl/plock/1,35710,12737243,Obywatelskie_3_miliony__i_ty_mozesz_je_wydac_na_Plock.html
Obserwuj wątek
      • konrad_wp Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 29.10.12, 09:05
        Dofinansowanie płockiego schroniska dla zwierząt, stworzenie eko-patrolu w ramach Straży Miejskiej i wyposażenie w jeden samochód z profesjonalnym sprzętem, sfinansowanie akcji darmowego chipowania zwierząt w całym mieście tak jak ma to miejsce w Warszawie - myślę że wszystko to razem do kupy zebrane nie stanowiłby nawet połowy tej kwoty.

Płockie Inwestycje
        Fotogaleria Miasta Płocka
    • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 05.12.12, 15:51
      Tak sobie pomyślałem, że fajnie byłoby w końcu połączyć park przy Domu Technika z parkiem Na Zdunach wraz z dodatkowym zejściem na Sobótkę. Mielibyśmy wtedy kapitalny ciąg spacerowy na koronie skarpy, od Zoo aż do jaru Brzeźnicy. Sądzę, że 3 miliony to byłoby aż za dużo na realizację takiego przedsięwzięcia.
        • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 05.12.12, 22:52
          Budżet obywatelski jest częścią "budżetu centralnego" tak więc pochodzi z tej samej sakiewki, a różnica polega jedynie na osobie postulującej realizację danego przedsięwzięcia - dlatego może to być nasz własny pomysł bez konieczności zabiegania o wpisanie do planów inwestycyjnych.
          • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 06.12.12, 12:46
            Ja także uważam to za dobry pomysł, jednak nie jestem pewien czy jest możliwość zrobienia brakującego łącznika za Domem Technika. Swoją drogą teren między DT a cmentarzem ewangelickim też można byłoby zagospodarować pod park.
      • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 30.01.13, 15:21
        Myślę, że to kwestia nowości tematu i większość ludzi nie wie jak to ugryźć. Za rok może być lepiej jeśli okaże się, że nie taki diabeł straszny, a do tego można "zrobić sobie dobrze".
        Wszyscy wiemy, że z zaangażowaniem w sprawy miejskie nie jest w płockim społeczeństwie dobrze, a to przekłada się również na budżet obywatelski. Do tego jeszcze aktywnie działają jednostki, którym zależy na robieniu sprawie czarnego PR-u.
        Ja chętnie już bym poznał listę tych przedsięwzięć, które przechodzą do etapu głosowania.
    • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 01.02.13, 17:34
      30.01.2013 portalplock.pl podaje że wpłynęło 30 wniosków
      01.02.2013 gazeta.pl - tytuł "Już 77 wniosków wpłynęło do budżetu obywatelskiego", w treści "Termin przysyłania wniosków minął wczoraj i na razie jest ich 64."
      Cały tekst: plock.gazeta.pl/plock/1,35681,13332707,Juz_77_wnioskow_wplynelo_do_budzetu_obywatelskiego.html#ixzz2JfLRmsdp
      01.02.2013 - "Swoje pomysły mieszkańcy i organizacje pozarządowe mogły zgłaszać przez dwa miesiące. Jak informuje biuro prasowe Ratusz, do wczoraj, do chwili zamknięcia urzędu, wpłynęło 77 wniosków od osób fizycznych i organizacji."

Andrzej Nowakowski na swoim profilu facebook także pisze o 64.

Jestem ciekaw jakie i czyje 10 propozycji będzie dane pod głosowanie. Nie mnożąc spiskowych teorii oczywiście :-)
    • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 06.03.13, 20:11
      Jest już ostateczna dziesiątka do wyboru:
      plock.gazeta.pl/plock/1,35710,13515019,Obywatelska_dziesiatka_wybrana__Teraz_glosowanie.html

Szczerze mówiąc to jestem nieco rozczarowany wyselekcjonowanymi przedsięwzięciami. Liczyłem raczej na sprawy istotne dla miasta jako całości.
      Z zaprezentowanych pozycji najbardziej podoba mi się nr 8 - Budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Harcerskiej i Wyszogrodzkiej z uwzględnieniem drugiej jezdni tej ostatniej ulicy. To rzeczywiście jest w stanie wpłynąć na poprawę życia w mieście; dzięki tej inwestycji można byłoby myśleć również o budowie drugiej nitki Wyszogrodzkiej w etapach i w rezultacie wcześniej zacząć realizować docelowe zadanie.
        • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 07.03.13, 14:35
          Pytanie tylko, czy wszystkie z tych pozycji są nam rzeczywiście potrzebne? W przypadku koncepcji 2, 7, 10 miałbym poważne wątpliwości. Dużo bardziej wolałbym tą "dorzutkę" wydać na zrobienie czegoś z bulwarem wiślanym - w stanie, w jakim obecnie znajduje się nabrzeże (dodatkowo jeszcze "upiększane" larsenami), budowanie przystani z punktu 7 byłoby kolejnym, po molo, podejściem do jego rewitalizacji od samego końca. Tak samo turbinowe rondo Lajourdie byłoby sztuką dla sztuki - obecne rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze.
          Jeśli zgodnie z procedurą mamy wybierać tylko trzy pozycje to ja stawiam na 3, 4, 8.
          • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 13.03.13, 14:30
            1 Park - Ok, wg mnie brak zieleni w naszym mieście
            2. Muszla koncertowa w Parku Północnym - z mojego punktu widzenia raczej nie potrzebna. No chyba że planowane jest tam częste robienie koncertów :-)
            3. Parking - Ok, przynajmniej w normalnych warunkach pracownicy Levisa będą mogli zaparkować
            4. Barka "Sandomierka" ? , najpierw rewitalizacja nabrzeża, później dodatkowe atrakcje
            5. pomoce szkolne - Ok, inwestycja w edukację, inwestycją w przyszłośc :-) Szczególnie fajnie że uczniowie uczestniczyli przy tworzeniu projektu
            6. Stop tirom - przede wszystkim obwodnica a nie jakieś ograniczenia
            7. Przystań Miejska - podobnie jak "4" , najpierw nabrzeże, później atrakcje
            8. Rondo na Imielnicy - OK, usptawni ruch
            9. Integracja sensoryczna - Ok
            10. Rondo na Radziwiu rondem turbinowym - zbędny luksus
            • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 13.03.13, 16:25
              Ad. 4 - Sandomierka ma raczej niezbyt wiele wspólnego z nabrzeżem wiślanym, no chyba tylko tyle, że znajduje się przy tej samej rzece (ale na przeciwległym brzegu). Chodzi tu o siedzibę płockiego WOPR-u, która jest w stanie agonalnym, co wkrótce może uniemożliwić działanie tych służb.
              plock.gazeta.pl/plock/1,35710,12967381,Nie_ma_barki__nie_ma_plockich_WOPR_owcow__Sandomierka.html
    • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 08.04.13, 10:46
      Tylko chcę przypomnieć, że ruszyło głosowanie.
      W tym momencie nie jest tak istotne co zwycięży lecz sama aktywność mieszkańców przy głosowaniu.

portalplock.pl/pl/334_informacje/3956_czas_na_ostateczna_decyzje_wybieramy.html
    • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 16.04.13, 19:01
      No i można powiedzieć, że "lipa panowie". Przedsięwzięcia infrastrukturalne znalazły się w ogonie klasyfikacji. Tutaj szczegółowe wyniki głosowania:
      www.plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,3332,1,1.html

Z drugiej strony uważam, że zrobiono błąd dopuszczając do finałowej dziesiątki garść drobiazgów, zamiast wybrać konkrety zbliżone w kosztach do pełnej kwoty budżetu. W ten sposób dałoby się wyłonić jednego, max dwa zwycięskie projekty, a nie tak jak obecnie że połowa stawki przechodzi.

Wniosek z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego jest taki, iż mieszkańcy wolą wydawać pieniądze na zbytki zamiast na sprawy dające miastu impuls do rozwoju.
      • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 17.04.13, 14:19
        Problem chyba był w tym, że wybrane 10 projektów przez zespół oceniający mogło inaczej wyglądać.
        Jednak zagłosowało 7000 osób , z czego 200 nieważnych co nie stanowi nawet 10% mieszkańców Płocka i to jest największym problemem.

Jeśli chodzi o samą jakość projektów to nie nazwałbym ich zbytkami. Są to pomysły, które mają służyć płocczanom, co zostało wykazane w głosowaniu. Weźmy np Dworzec Wodny "Płock". Jak dla mnie stworzenie atrakcji turystycznej, która przy oprowadzaniu kogoś po naszym mieście zajmie dodatkowe minuty.
        Innym przykładem jest sala do zajęć integracji sensorycznej. To tylko 30 tyś, ale znając hojność na edukację to mogliby się nie doczekać. Nie jestem pedagogiem ale z tłumaczeń autorki projektu odnośnie wartości takiej terapii vs koszty jakie muszą ponosić rodzice w prywatnych placówkach to można uznać to za cenny projekt.

Poza tym jakie sprawy dają impuls do rozwoju miasta ?
        • stuntman Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 17.04.13, 17:33
          Każda inwestycja w infrastrukturę podnosi atrakcyjność inwestycyjną miasta, a nowi inwestorzy przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju. W Płocku są w tej materii ogromne zapóźnienia, przez co zwłaszcza obecnie, w czasach masowej budowy dróg ekspresowych w Polsce, na starcie dostajemy ostro po krzyżu.

Jakoś ciężko dostrzec mi sensowne zastosowanie dla dworca wodnego, kiedy na Wisłę nie wypłynie w tym roku nawet Rusałka. Najpierw należałoby zrobić porządek z samym nabrzeżem, gdyż w ten sposób fundujemy sobie drugie molo - obiekt o niezwykle mocno dyskusyjnym zastosowaniu, który powinien powstać na końcu, a nie na początku procesu rewitalizacji.

Również takie akcje jak "stop tirom" uważam za działania populistyczne i typowo zastępcze. Jedynie budowa nowoczesnego układu komunikacyjnego może przynieść wymierne efekty. Oby nie okazało się wkrótce, że wprowadzając taki system wylejemy dziecko z kąpielą, obniżając atrakcyjność inwestycyjną miasta.

Daleki jestem od negowania projektów typu integracja sensoryczna, zwracam tylko uwagę na fakt, że przy nieco innym układzie kolejności zwycięskich projektów, do realizacji mogłoby zostać skierowanych 80% propozycji, co samo w sobie podważa sens głosowania - mamy w pewnym sensie samowybierający się budżet obywatelski. I dlatego uważam, że w finałowej dziesiątce powinny znaleźć się przede wszystkim przedsięwzięcia znaczące.

Jeśli zaś chodzi o frekwencję, to biorąc pod uwagę iż był to pierwszy raz, a sama idea ma charakter apolityczny, uważam że odnieśliśmy sukces.
          • fifrak85 Re: 3 mln "budżetu obywatelskiego" 17.04.13, 19:29
            Budżet miasta Płock to 778 mln złotych. 3 mln projektu Budżet obywatelski to kropla w morzu. Dlatego właśnie uważam, że rozwój infrastruktury leży po stornie urzędników miejskich (oraz radnych których wybieraliśmy).
            Budżet Obywatelski to szansa na realizację nietuzinkowych pomysłów (ale także przyziemnych) jednak mogących uprzyjemnić życie mieszkańcom a Płock uczynić ładniejszym miastem.
            Dworzec wodny to propozycja twórców m.in Jarmarku Tumskiego dlatego liczę że będzie to ich kolejny dobry pomysł

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka