Dodaj do ulubionych

Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwalić!

07.03.13, 21:44
Przy obecnej polityce miasta na historii miasto nie zyska turystycznie. Prawdą jest , że ziemia w naszym mieście kryje nie jedną tajemnicę, ale prawdą jest również, że z roku na rok te tajemnice zamiast być odkrywane po kryjomu zostają niszczone. Jeszcze w latach 60 tych można było tunelami przejść od cmentarza ewangelickiego do ul Misjonarskiej. Również ulicę Tumską można było pod ziemią wozem końskim przejechać. Te tunele przerwane zostały przez budowane niedawno koszmarne plomby. Część korytarzy zniszczona została zapewne przez budowę boku za cmentarzem na Kazimierza Wielkiego. Potężne korytarze kryją się pod kamienicami przeznaczonymi do rozbiórki. Zastanawiające, że właśnie te, które kryją wejścia i potężne sale szybciej popadają w ruinę. Jakby komuś na tym zależało.
Obserwuj wątek
  • Gość: rewitalizacja? Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.204.58.246.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 07.03.13, 22:20
   redaktor Kowalski napisał:

   + konsultant nadzorujący rewitalizację na terenie Małachowianki.+

   Gwoli ścisłości w Małachowiance nie jest prowadzona żadna rewitalizacja, szkoła żyje i nie wymaga jej - ona wymaga porządnego remontu i modernizzacji i takie właśnie prace są tam wykonywane; tam jest prowadzony zakrojony na szeroką skalę REMONT OBIEKTU ZABYTKOWEGO, w skład którego wchodzą prace archeologiczne i konserwatorskie.
   REWITALIZACJA zresztą nie moze ograniczać się do jednego budynku - rewitalizacja musi obejmować co najmniej częśc miasta, dzielnicę lub kilka kawartałów.
   Czas dowiedzieć się redaktorze, jakie znaczenie mają słowa i nie nadużywać bezmyślnie zagranicznych słów.
   BTW: ale na pocieszenie dodam, że nie jest Pan wyjątkiem jesli chodzi o nadużywanie oraz błędne stosowanie słowa rewitalizacja - w mieście, w ratuszu, ale też w lokalnych mediach szafuje się tym słowem gęsto i najczęsciej bez sensu.
   • Gość: płocczanin0 Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.224.c93.petrotel.pl 07.03.13, 23:00
    Szanowni uczeni z Płocka. macie jedyna i nie powtarzalna okazje zrekonstruować twarze ludzi na podstawie czasze odnalezionych w szkole.

    Powstałaby Galeria twarzy z odległych wieków. ściagałby i turystów. A może płocczanie w podobiznach odnaleźliby swoich przodków. Np. widac uiderzające podobieństwo ks. Mateusza Lucińskiego do .. .. marszałka A.Struzika.
    Ks. M.Luciński asystował gen.Z. Padlewskiemu podczas egzekucji....

    Sposobność znalazła się sama i moze być stracona bezpowrotnie. Lepiej to przemyśeć.... tak odnaleziono przecież szczatki M.Kopernika.

    Natomiast szkoła pownna byc przeniesiona do nowego innego budynku a tu zrobić filie Muzeum M.Płocka.

    Wieloletnie przebywanie w promieniowaniu zwłok, jest szkodliwe dla psychiki uczniów...na cale życie.

    Równe, przyciaga równe....widać to wyraźnie.

    To samo nalezy uczynić ze szczątkami leżacymi jeszcze w ZOO.
    • Gość: docent poszukiwacz Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.30.86.55.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.03.13, 08:25
     Gość portalu: płocczanin0 napisał(a):

     > Np. widac uiderzające podobieństwo ks. Mateusza Lucińskiego do .. .. marszałka A.Struzika.
     > Ks. M.Luciński asystow ał gen.Z. Padlewskiemu podczas egzekucji....


     Uwaga na kości i czaszki o cechcach mongoildalnych - od razu bez żadnych kosztownych badań będzie wiadomo, czyich przodków to kości, widać bowiem uderzające podobieństwo jednego OMPN, miejscowego historyka i kawalera orderu do Mongołów z hord najeżdżajacych nasze ziemie w XIII wieku - mongolizm wprost bije mu z oblicza.
     Marszałek A. Struzik nie jest jeszcze tak głupi i próżny, żeby dać się złapać na taki kiepski lep jak mucha.

     > Wieloletnie przebywanie w promieniowaniu zwłok, jest szkodliwe dla psychiki uczniów...na cale życie.
     > Równe, przyciaga równe....widać to wyraźnie.

     autor cytowanego zdania stanowi najlepszy i niepodważalny dowód na prawdziwość tego twierdzenia - od wielu, wielu lat wykazuje duże odstępstwa od normy psychicznej, a stan ten się tylko pogłębia, o czym świadczy również poniższy cytat:

     > To samo nalezy uczynić ze szczątkami leżacymi jeszcze w ZOO.

     a nie mogą leżec sobie dalej w spokoju, przeszkadza to komuś????
  • Gość: płocczanin0 Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.224.c93.petrotel.pl 07.03.13, 23:14
   epoeta napiał a jak jest na swiecie?


   ..............Tagi: Jaskinie, Zaginięcia, USA, Powstania, Słowenia, Chorwacja, Eksperci
   Rozmiar tekstu: standardowyRozmiar tekstu: średniRozmiar tekstu: duży Drukuj
   Tajemnicze zjawisko w Chorwacji. Ludzie w strachu
   5 mar, 13:21
   Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

   Fot. 24sata.hr
   Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Jak czytamy w serwisie 24sata.hr, miejscowa ludność była przerażona.
   Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju - w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity. W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

   Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund "połknęła go" ziemia. Miał 20 lat.
   Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.
   Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.
   Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu Amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.
   Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.
   Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.
   ....................................... koniec cytatu.
  • Gość: do epoety Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.067.c72.petrotel.pl 07.03.13, 23:49
   wpis ciekawy.Trochę bajkowy.Niemniej proszę o szczegóły.Te korytarze są bardzo intrygujące.Niesamowita jest wiadomość,że ulicą Tumską można było pod ziemią wozem końskim przejechać.Trochę to odlotowe.Niemniej pytam kiedy to takie tunele pobudowano pod ulicą Tumską.Musiano to zrobić gdzieś w XIX wieku bo wcześniej Tumska w tym przebiegu nie istniała.Mówi Pan,że potężne korytarze kryją się pod kamienicami przeznaczonymi do rozbiórki.Które to są kamienice.Mówi Pan ,że część korytarzy została zapewne zniszczona przez budowę bloku za cmentarzem na Kazimierza Wielkiego.Czyżby Pan sugerował,że konserwator miejski ,który jest archeologiem nie dopełnił staranności i nie nadzorował terenu gdzie budowane są bloki?.Na koniec muszę stwierdzić,że te potężne podziemne sale nigdy nie istniały.Proszę poczytać na temat Płocka.Szczególnie polecam książkę pt "Płock wczesnośredniowieczny".Potem możemy poważnie porozmawiać.Czekam na poważną odpowiedz.Wcześnie już Pan pisał o tych korytarzach.Szczegóły jakoś mnie umknęły.Pozdrawiam.Tylko prawda nas wyzwoli z oparów ....bajek.
   • Gość: staruch osiedlowy Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.31.1.245.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.03.13, 07:08
    Przejścia pod starym miastem i ja pamiętam. Zresztą żyje jeszcze sporo osób, które jak ja, jako małe dziecko chodziło tymi korytarzami. Z perspektywy dziecka wszystko jest większe, może nie takie, żeby zaprzęgi konne mogły jeździć tymi korytarzami, ale dorosłe osoby bez problemu mogły się przemieszczać. Nawet jeżeli ktoś wskaże miejsca, gdzie są wejścia, nic to nie da. Do kamienicy na Starym Rynku, obok Domu Darmstadt, ta z walącym się dachem strach wchodzić, a pamiętam, że tam rozpoczynaliśmy zabawy w chowanego. Inne kamienice z wejściami również są wyłączone z użytku, a kiedyś właśnie z nich wchodziło się do tunelów. Takimi rzeczami powinny zająć się profesjonalne instytucje na zlecenie miasta. Chodzi o bezpieczeństwo. Epoeta lepiej, że nie podaje szczegółów, od razu pojawiłoby się sporo amatorów przygód i mogloby dojść do tragedii.
  • Gość: tom Re: Skarby książęcego Płocka, jest się czym chwal IP: *.adsl.inetia.pl 08.03.13, 11:57
   Mam relację naocznego, żyjącego do dziś świadka, który tunelami pod Płockiem chodził. Tunel biegł od dawnej szkoły "ósemki", jedna część prowadziła do Kościoła Mariawitów, druga do jaskini nad zalewem "Sobótka", dalej szło się do Fary, następnie do Małachowianki i do Katedry, byly też ( są) inne odnogi korytarzy, jak np ta prowadzącą od Małachowianki pod dnem Wisły na Radziwie. Wyjście jest podobno w starej ziemnej piwniczce w pobliżu budynku dawnej elektrowni.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka