Dodaj do ulubionych

Prawda o Spółdzielni Mieszkaniowej Chemik w Płocku

26.12.19, 18:22
Mamy w spółdzielni 33 budynki, w tym 11 - osiedle Piękna, 22 - osiedle Podolszyce. Zatrudnienie w spółdzielni wynosi: 28 pracowników biurowych, średnia ich płaca to 7.600,00 złotych miesięcznie; 9 sprzątających i 7 konserwatorów. Są w Płocku większe wspólnoty, gdzie zatrudnionych jest 5 osób. Razem możemy to zmienić. Nie ma potrzeby zatrudniania i utrzymywania tylu etatów, tym bardziej iż brak efektów ich pracy.
Na koniec roku są wykazane zobowiązania spółdzielni, które wynoszą od 7 mln do 10 mln złotych w zależności od roku. Można odnieść wrażenie, że to nie jest już nasza spółdzielnia tylko prezesa. Nie liczą się tu żadne przepisy prawa.
Dlaczego w radzie zasiada 15 osób, z których większość nie jest członkami spółdzielni. Nie stać nas na utrzymanie tak dużej rady, która sprzyja decyzjom prezesa a nie lokatorów. Powinno się zredukować ilość członków rady, aby zmniejszyć koszty jej utrzymania. Spółdzielnia nie zrobiła nic w celu redukcji kosztów, na pewno wymagają redukcji etaty biurowe, ilość członków rady oraz ilość pracowników fizycznych. Spółdzielnia nie kontroluje pracy konserwatorów i sprzątających. W MSM Chemik opłaty są o 200 do 250 złotych/m-c większe niż w innych spółdzielniach o porównywalnej wielkości. Głównym powodem jest zawyżona stawka za energię cieplną oraz brak całkowitego rozliczania się ze zużycia energii. Wiadomo, że na koniec roku każdy blok indywidualnie (przed zebraniem) powinien być rozliczony z całorocznych opłat, w szczególności energia cieplna i fundusz remontowy. Pobiera się przedpłaty zawyżone o 100% za energię cieplną. Nadpłaty za CO wynoszą od 4,8 mln do 5,2 mln w skali całej spółdzielni - lokali jest 2 tysiące. Łatwo policzyć ile nadpłaty średnio przypada na lokal. Zwroty są całkowicie uznaniowe i symboliczne, stanowią co najwyżej 20 % wymienionej kwoty - a co dzieje się z resztą nadpłaty? Na co przeznaczone są te pieniądze i dlaczego jest zawyżona stawka? To jest pytanie na które powinniśmy jako lokatorzy uzyskać odpowiedź, niestety nikt o tym nie chce rozmawiać na zebraniach członków spółdzielni. Celowo ukrywa się koszty rocznego zużycia energii, aby mieszkańcy nie poznali rzeczywistych kwot nadpłaty. Mieszkańcom zwracane są symboliczne kwoty, a nie te które wynikają z różnicy przedpłat w ciągu roku z rzeczywiście poniesionym kosztem. Każdy lokal powinien dostać indywidualne rozliczenie zawierające zestawienie wniesionych w ciągu roku zaliczek z podziałem na poszczególne pozycje oraz rzeczywiste koszty każdej pozycji - różnica powinna stanowić nadpłatę lub niedopłatę. Mieszkańcy są celowo wprowadzani w błąd przez ukrywanie rzeczywistych kosztów CO. Roczne zużycie energii cieplnej w moim bloku wynosi 1.500 GJ tj. 65.958 złotych. Natomiast zaliczka w skali roku wynosi 120.000 złotych. Nadpłata wynosi ok. 53.000 złotych co stanowi ok. 2,20 zł/m kwadratowy, to przy obecnej wysokości stawki: 4,40 zł/m kwadratowy oznacza dwukrotnie zawyżoną zaliczkę.
Mieszkańcy powinni żądać od władz spółdzielni pisemnego i pełnego rozliczenia kosztów rocznych w swoim bloku. Wszystkie dane powinny być ujawnione i rozliczone zanim dojdzie do walnego zebrania. Możemy to zmienić i odzyskać w pełni spółdzielnię. Drogi są dwie. Pierwsza – należy zebrać min 200 członków spółdzielni, aby zwołać zebranie nadzwyczajne i zrealizować nasze postulaty. Realnie można zmniejszyć koszty utrzymania o 1/3 obecnie pobieranych opłat. Druga – przyjść na zebranie walne w wyznaczonym terminie a nie być obojętnym. Wiele osób nie przychodzi, gdyż uważa że ich głos jest nieważny lub po prostu wynika to z lenistwa. Obecność na zebraniach jest naszym przywilejem i obowiązkiem. To jest nasza spółdzielnia i my powinniśmy decydować o jej losach. Jest to uwaga do wszystkich członków spółdzielni mieszkaniowej Chemik – zacznijmy działać RAZEM.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka