Dodaj do ulubionych

Paszport tymczasowy, a e visa

13.05.19, 11:05
Witam,

Bardzo proszę o odpowiedź. 19.05 lecimy na wycieczkę do Turcji, moja znajoma złożyła wniosek o paszport na początku kwietnia i do dzisiaj nie ma paszportu i nie wiadomo czy będzie w tym tygodniu. W gre wchodzi wyrobienie na cito paszportu tymczasowego, natomiast co wtedy z visą? Kupić tą e vise i ryzykować, że jakoś to będzie na lotnisku w Turcji? Czytałam na innych forach, że jakoś specjalnie nikt tego na lotnisku nie weryfikuje, ale wpisy są z przed kilku lat, więc nie wiem czy dalej to wygląda tak samo czy może jakoś dokładniej jest wszystko weryfikowane?

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • dodekanezowiec Re: Paszport tymczasowy, a e visa 13.05.19, 12:03
   Sorry nie wiem czy nie weryfikuje. Dajesz paszport - może po numerze dochodzą że jest wykupiona wiza. Ale może np.jak cos im nie będzie grało ale.paszport w sumie jest to kaza jeszcze raz kupić wize na miejscu? 20 funtów chyba najtaniej wychodzi.
   • dodekanezowiec Re: Paszport tymczasowy, a e visa 13.05.19, 12:07
    To znaczy chodzi mi o to że po numerze w komputerze dochodzą do tego że właściciel paszportu ma wykupiona wize stąd nie trzeba tej wizy wykupywac. Wize można wykupić dzień przed nawet czy 2 dni przed powiedzmy ale jak się nie zdąży to na lotnisku po przylocie. Choć drożej. Zdaje się 30 dolarow zamiast 20. Ale moze 20 funtow da rade.
    • sally71 Re: Paszport tymczasowy, a e visa 13.05.19, 12:30
     Tak, to wiem, tylko chodzi mi o to że teoretycznie na paszport tymczasowy nie można wykupić evisy, chyba, że zaznaczy się opcję (i tym samym przekłamie), że jest to paszport zwykły, to wtedy transakcja przejdzie... Tylko pytanie czy jakos szczegółowo weryfikują to na lotnisku czy nie?

     Powinno się o VISE w przpadku paszportutymczasowego starać w ambasadzie, natomiast ze względu na czas jaki Nam pozostał nie ma szans żeby zdażyć, więc w najgorszym wypadku pozostaje opcja paszportu tymczasowego + e visa , tylko czy przepuszczą ją na lotnisku?
  • werkaem Re: Paszport tymczasowy, a e visa 13.05.19, 14:59
   Normalnie kupujesz evisę do paszportu tymczasowego, podajesz numer i inne dane z tego paszportu, niczym nie ryzykujesz. Do Turcji bez problemu wjedziesz na paszport tymczasowy (są kraje, w których jest to niemożliwe), a ponieważ wymagana jest wiza to musisz ją wyrobić do paszportu, który masz, jedyny warunek to to że paszport musi być ważny. Możesz oczywiście kupić też wizę na lotnisku, ale nie ma to większego sensu, bo tylko zapłacisz drożej, a paszport nadal będzie tan sam :)
  • pietusza Re: Paszport tymczasowy, a e visa 13.05.19, 19:39
   Przecież jeżeli wniosek o paszport był złożony na początku kwietnia, to do 19 maja koleżanka będzie już mieć normalny paszport, ustawowy termin wyrobienia paszportu to 30 dni, więc nie wiem o co chodzi z tym paszportem tymczasowym, w jego przypadku termin na wydanie to 14 dni (chociaż w praktyce jest często wydawany już w 2-3 dni). Wydaje mi się, że w tym przypadku szybciej będzie zwykły paszport biometryczny niż tymczasowy. Zakup e-visy trwa tyle o wpisanie danych i płatność kartą, czyli kilka minut, więc można ją kupić nawet w ostatniej chwili przed wyjazdem jak już będzie paszport normalny. Nie wiem czy w ogóle jest sens występowania o paszport tymczasowy nie mówiąc już o kupowaniu wizy do takiego paszportu.
    • sally71 Re: Paszport tymczasowy, a e visa 14.05.19, 10:05
     Ponoć są jakieś opóźnienia w drukarni paszportów, stąd ta obawa , że paszportu mogłoby nie być :)
     Pytałam o ą e visę, ponieważ na stronie urzędu jest zapis "Uwaga: Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy. Muszą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej." , natoomiast na forach wyczytałam, że tak to wygląda w teorii, a w praktyce można zaryzykować i kupić e vise na paszport tymczasowy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka