Dodaj do ulubionych

Fantazja o wielkim poznańskim metrze powstała n...

20.02.10, 00:56
A może w Poznaniu można zrobić jakąś hybrydę metra i kolejki naziemnej? W Berlinie, Kijowie, wielu amerykańskich miastach metro nie oznacza, że cała infrastruktura znajduje się pod ziemią - patrz: koszty.

Rozmowy o metrze w Poznaniu, to bardziej przyczynek do debaty o poprawie komunikacji w obrębie miasta jak i jego 'przyległości'. Byle tylko nie kończyło się na ciągłych debatach, w których udział biorą przedstawiciele środowisk akademickich, studenci fascynaci i przypadkowi, jeszcze czymkolwiek zainteresowani mieszkańcy miasta.

Ja bym pomyślał o promocji komunikacji miejskiej, pobudzaniu pozytywnych skojarzeń z podróżowaniem autobusem czy tramwajem. Mam wrażenie, że właściciel/ka samochodu klasy średniej/wyższej, prędzej uzna podróż busem/tramwajem jako zniewagę niż jako sposób na szybsze dotarcie do centrum. Niestety, pokutuje myślenie, że komunikacja zbiorowa to kara za grzechy i sygnał "sorry, nie udało ci się w życiu".

Swoją drogą aktualny model komunikacji miejskiej też nie daje zbyt wielu alternatyw dobrze ustawionemu przedstawicielowi tzw. klasy średniej, który ulokował się pod miastem. Ten/ta wybierze jednak swoje ciepłe/klimatyzowane auto i korek niż dwa autobusy z różnymi przewoźnikami, biletami miesięcznymi. Odpada też plan pieszych wędrówek ca. 20 min do przystanku. Itd. itd.

Jest jeszcze jeden mały problem. Czasami w autobusie, czy tramwaju brzydko pachnie;] Tego wizerunku metro nie zmieni ;)
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka