Dodaj do ulubionych

Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopniaka!

21.03.13, 15:01
Zastanawia mnie ciekawe zjawisko jakie można zaobserwować. Promocja chamstwa wśród tzw "elyty".
Kiedyś człowiek mający jakiekolwiek znaczenie w społeczeństwie nie ośmielił się publicznie skalać ust żargonem menela bo byłby skreślony w towarzystwie. Znał te słowa - bez złudzeń - ale ich nie używał publicznie.
Potem nastał czas komuny. Towarzysze trzymali fason a przeklinający czy rzucający wulgaryzmami publicznie, mógł solidnie oberwać.
Nastał jednak czas zauroczenie tzw "elyt" dołami społecznymi. Menel to zabrzmiało dumnie. Menel miał prawo głosu więc co jakiś czas mieliśmy przecieki jak to klną politycy. Jacy to oni są "swojacy".
W filmach ch... i ku ...a - były co trzecim czy czwartym słowem."Elyty "kulturne" uznały, iż są bardzo trendy gdy zamiast przecinka rzucą ku ... czy ch ...em.
To spodobało się gó...arzom i w tej chwili w tramwaju czy autobusie dowożącym młodzież do gimnazjum czy liceum aż warczy od gromkich "ku...ew. Coraz częściej poza "ku..." nie ma tam innej treści.
Do gimnazjalistów dostosowują się politycy, do polityków dziennikarze, do dziennikarzy ludzie sztuki ... Koło się rozkręca.

Może by przerwać wreszcie ten zaklęty krąg niemożności i dać kopa promującym to menelstwo?
Może pozbyć się ludzi "elyty" i promować "elitę" w prawdziwym tego słowa znaczeniu.
Hochsztaplerów posłać tam gdzie ich miejsce. Na parkową ławkę, wśród meneli do piwa i taniego wina - z Biedronki.
Nawet jeśli są Dyrektorami napompowanymi - właśnie - nie wiem czym.
Obserwuj wątek
    • butcher.vita Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 21.03.13, 19:28
      Jeżeli chcecie mieć dyrektora 'osemki', lewackiego menela drodzy Poznaniacy to trzymajcie ją dalej na stanowisku. Nie interesują mnie poglądy tej pani, i to nie za poglądy powinna zostać, zgodnie ze swoim rynsztokowym językiem, jednym tchem w y j e b a n a na zbity pysk. No cóż, wiele lat upłynęło od kultowego przedstawienia "Jednym tchem" jaki oglądałem na Festiwalu Teatru Otwartego we Wrocławiu ponad 40 lat temu. Wiele się zmieniło od tamtego czasu -Mieliście L. Raczka i St. Barańczaka, oraz czołowy teatr studenciej kontrkultury znany i podziwainy w kraju i reszcie Europy. Dzisiaj macie "elytę" w osobie pani Wójcik...
    • kazek100 Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 09:51
      Nie mogę wyjść z podziwu nad tym, z jakim zaangażowaniem udzielasz się w kwestii odwołania pani Wójciak. Nie to, żebym zarzucał Ci bicie Murzynów, ale nie sposób nie zauważyć, że w podobnych przypadkach, gdy ktoś z prawicy popisywał się chamskimi tekstami, nie obserwowaliśmy na forum tak dynamicznej twojej obecności. Nawet gdy były to wypowiedzi publiczne, a nie idiotyczny wyskok na prywatnym prosilu. Zakładasz już któryś kolejny wątek, a wszystkie sprowadzają się do jednego "kiedy wreszcie tę Wójciak wywalą".
      Mam wrażenie, że jak szczeniak czekałeś na taką okazję od wielu miesięcy.

Pani Wójciak zachowała się jak niezbyt rozgarnięta gimnazjalistka, ale przypominam - to jednak był jej prywatny profil. Osoby atakujące ją zachowują się jak podglądacze, którzy zauważyli coś rajcującego. Podsłuchuję innych ludzi, zamiast oceniać ich po oficjalnych wypowiedziach. No ale jak widać, niektórzy lubią taplać się w błotku.
      • tomekdp Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 10:04
        kazek100 napisał:

> Pani Wójciak zachowała się jak niezbyt rozgarnięta gimnazjalistka

To prawda - i to już jest wystarczającą "rekomendacją" dla pani "dyrektor".

> ale przypominam - to jednak był jej prywatny profil.

FB nigdy nie jest tak do końca prywatnym, a ona sama nie jest tez do końca osobą prywatną.
        Więc prawdopodobnie miała świadomość tego, że ten pożałowania godny wpis zostanie zauważony. No i został...

> Osoby atakujące ją zachowują się jak podglądacze, którzy zauważyli coś rajcującego.
        > No ale jak widać, niektórzy lubią taplać się w błotku.

Najbardziej tapla się w tym błotku GW, która umieściła dzisiaj tę niewiastę na stronie głównej. Kącki po prostu je jej z ręki - żenada. Ale widać ile dzisiaj potrzeba, by znaleźć się na czołówce największej gazety w Polsce. Wystarczy nazwać papieża ch..... Są już wywiady, zaraz będą autografy, wizyty w zakładach pracy. No i najważniejsze - pani Wójciak reprezentuje właściwą stronę i beret z głowy jej nie spadnie, o to nie ma obawy. Jak straci posadkę w Poznaniu, to przygarnie ją "warszawski salon" i przyjmie w glorii męczenniczki. Już zresztą dorabia się jej taką aureolę.
        Polecam też pod rozwagę taką kwestię: Papieża można więc nazwać ch..... i w nagrodę dostać miejsce na stronie głównej, plus wywiad. A co się stanie, jeśli "nieprawomyślny" dziennikarz/publicysta niekoniecznie nazwie Michnika ch......, ale przynajmniej poda w wątpliwość jego własny wizerunek?
        • kazek100 Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 10:47
          Kolego, ja się w dużym stopniu z tobą zgadzam, aczkolwiek upieram się, że podglądactwo to kiepski sposób na życie. Ja nie śledzę prywatnych profili obcych ludzi i żyje mi się dobrze. No i upieram się, że jest jednak obrzydliwe, gdy z takim oburzeniem wypowiadają się osoby, które jeszcze niedawno publicznego (!) chamstwa innych osób broniły. Co jest przy okazji odpowiedzią na dalszą część Twojego wpisu.

A co się stanie, jeśli "n
          > ieprawomyślny" dziennikarz/publicysta niekoniecznie nazwie Michnika ch......, a
          > le przynajmniej poda w wątpliwość jego własny wizerunek?

To ja ci przypomnę, jak kilka lat temu wielką karierę, także w mediach publicznych, za publiczne pieniądze, zrobił niejaki Rafał Ziemkiewicz, właśnie w nagrodę za paszkwil napisany na Michnika. Ciekawe nie? Co prawda może nie jego masz na myśli, bo pisanie o nim "nieprawomyślny" w sytuacji, gdy to dziennikarz na usługach jednej opcji politycznej, byłoby dziwne, ale przyznasz, że miało to miejsce.
          • tomekdp Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 11:25
            kazek100 napisał:

> Kolego, ja się w dużym stopniu z tobą zgadzam, aczkolwiek upieram się, że podgl
            > ądactwo to kiepski sposób na życie.

No niestety, mamy takie czasy, że jest FB i wypowiedzi na nim, zwłaszcza osób tzw. publicznych, są masowo przeglądane. A jeśli pani Wójciak chciała zachować prywatność, to mogła swoje słowa skierować do konkretnego adresata w prywatnym mailu. Więc chyba nie o prywatność jej chodziło. Niestety, od jakiegoś czasu rozgłos wokół jej osoby wywołuje nie działalność Teatru 8 Dnia, a awantury typu nominacja na dyrektora tejże placówki czy ostatnio ten idiotyczny wpis. No cóż - jak się nie ma nic innego do zaoferowania, a chce się błyszczeć. No i pani Wójciak zabłysnęła.

> Ja nie śledzę prywatnych profili obcych lud
            > zi i żyje mi się dobrze. No i upieram się, że jest jednak obrzydliwe, gdy z tak
            > im oburzeniem wypowiadają się osoby, które jeszcze niedawno publicznego (!) cha
            > mstwa innych osób broniły.

Jakieś przykłady? Która z publicznych osób nazwała otwarcie, ostentacyjnie i w zasadzie bezpodstawnie (bo pani W. prawdopodobnie nie zechciała, ani też nigdy nie zechce sprawdzić źródeł swojej wiedzy) głowę obcego państwa ch.....?

> To ja ci przypomnę, jak kilka lat temu wielką karierę, także w mediach publiczn
            > ych, za publiczne pieniądze, zrobił niejaki Rafał Ziemkiewicz, właśnie w nagrod
            > ę za paszkwil napisany na Michnika. Ciekawe nie? Co prawda może nie jego masz n
            > a myśli, bo pisanie o nim "nieprawomyślny" w sytuacji, gdy to dziennikarz na us
            > ługach jednej opcji politycznej, byłoby dziwne, ale przyznasz, że miało to miej
            > sce.

Tak, dokładnie mam na myśli m.in. Ziemkiewicza. Jego wypowiedzi nie miały charakteru stwierdzenia faktu, a jedynie oceny. Oceny nie możemy weryfikować pod kątem jej zgodności z prawdą, ale za sformułowanie tej oceny Ziemkiewicz trafił do sądu. Który to sąd skazał Ziemkiewicza, wydając uzasadnienie nie mające nic wspólnego ze współczesną kulturą prawną. Odsyłam do źródeł, uzasadnienie można znaleźć w sieci.
            Co do książki Ziemkiewicza "Michnikowszczyzna" - bo prawdopodobnie ją masz na myśli mówiąc "paszkwil" - to choć nie jest to publicystyka najwyższych lotów (choć w skali poziomu obecnej publicystyki i tak sie wyróżnia), to jednak chyba nie za nią Ziemkiewicz został pozwany, choć mogę się mylić.
            Na koniec - Ziemkiewicz już od jakiegoś czasu nie robi "kariery za publiczne pieniądze", choć to co robi zgodnie ze swoim fachem, cieszy się wciąż dużym zainteresowaniem, również osób i środowisk mu nieprzychylnych. Pani Wójciak jest dyrektorem zasłużonej placówki kulturalnej - ale to, co robi w jej ramach, obchodzi, mówiąc między nami, mało kogo. Szkoda więc, że musi uciekać się do tak żałosnych chwytów, jak wspomniane powyżej. Jeszcze większa szkoda, że właśnie dzięki tego rodzaju wypowiedziom wiele osób dowiaduje się po raz pierwszy o istnieniu jej i kierowanego przez nią teatru.
            • kazek100 Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 12:19
              tomekdp napisał:

> Jakieś przykłady? Która z publicznych osób nazwała otwarcie, ostentacyjnie i w
              > zasadzie bezpodstawnie (bo pani W. prawdopodobnie nie zechciała, ani też nigdy
              > nie zechce sprawdzić źródeł swojej wiedzy) głowę obcego państwa ch.....?

A liczy się konkretnie tylko i wyłącznie ten jeden wulgaryzm, czy inne też? Bo jeżeli inne też, to przeczytaj chociażby tekst o wczorajszych dwóch pikietach w tej sprawie. Tam młodzież bardzo trafnie przypomniała hipokrytom kilka ich wyskoków. Na upartego mogę przypomnieć kilka innych przykładów, niektóre zresztą już opisałem w sąsiednich wątkach (nienawidzę pisać w kółko o tym samym, ale jeśli chcesz...).

Tak, dokładnie mam na myśli m.in. Ziemkiewicza. Jego wypowiedzi nie miały chara
              > kteru stwierdzenia faktu, a jedynie oceny

No, to dokładnie, jak pani Wójciak. Czyżbyś sugerował, że pani Wójciak należy się angaż do publicznej telewizji, jak to było w przypadku Ziemkiewicza??? No i pamiętaj, że tu mamy do czynienia z jednym głupim, nieprzymyślanym epitetem, a tam z całą litanią bredni wypisywanych przez gościa, która za komuny siedział cichutko.

> Na koniec - Ziemkiewicz już od jakiegoś czasu nie robi "kariery za publiczne pi
              > eniądze",

ale za rządów PiSu tak było. To, że potem załapał się do tzw "niepokornych" mediów, gdzie za potężną kasę głosi swoje "niepokorne" poglądy, to oczywiście problem wydawcy, nie będę komuś do kieszeni zaglądał, niemniej zrozum, dlaczego tych przymiotników używam w cudzysłowiu - bo są nie na miejscu.

Pani Wójciak jest dyr
              > ektorem zasłużonej placówki kulturalnej - ale to, co robi w jej ramach, obchodz
              > i, mówiąc między nami, mało kogo. Szkoda więc, że musi uciekać się do tak żałos
              > nych chwytów, jak wspomniane powyżej. Jeszcze większa szkoda, że właśnie dzięki
              > tego rodzaju wypowiedziom wiele osób dowiaduje się po raz pierwszy o istnieniu
              > jej i kierowanego przez nią teatru.

nie angażując się w ocenę obecnego kształtu tego teatru - jeśli ktoś dopiero teraz dowiaduje się o jego istnieniu, to jest po prostu ignorantem. Są też tacy, co całe życie w operze nie byli, a zdaje się spory procent dorosłych Polaków w zeszłym roku nie przeczytało żadnej książki. Tylko co to za argument? Niemniej - przypominam - pani Wójciak napisała to na prywatnym profilu, więc chyba nie szukała rozgłosu? Gdyby tak było, zorganizowałaby jakiś panel u siebie w teatrze. Niedawno moi licealiści tłumaczyli mi, że dla nich FB to po prostu szkrzynka mailowa. Też im tłumaczyłem, że bez sensu, bo wysłanie maila trwa tyle samo, a jest jednak bardziej prywatne. No ale oni tak do tego podchodzą - jest to niezbyt mądre, ale czytanie prywatnej korespondencji jest jeszcze gorsze. A najgorszy jest ten ryk oburzenia ludzi, którzy dotychczas przy bardziej ewidentnych przykładach publicznego chamstwa udawali, że nie wiedzą, o co chodzi.
              • tomekdp Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 12:53
                Nie dogadamy się - ja o jednym, Ty o drugim... Na zasadzie "a u was biją Murzynów".

"Litania bredni" - na pewno czytaliśmy te same książki?

"Niedawno moi licealiści tłumaczyli mi....."
                No więc widocznie pani Wójciak reprezentuje również poziom myślenia licealistów, skoro miesza publiczny profil na FB ze skrzynką mailową. Kolejny dowód jej "dyrektorskich" kwalifikacji. Poza wszystkim, swoją wypowiedź podtrzymała na antenie WTK, więc już argumenty o prywatności możemy sobie darować.
                I sorry - jeśli argumentacją na takim poziomie jak powyżej raczysz swoich "licealistów", to im współczuję.
                • kazek100 Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 22.03.13, 13:34
                  Nieprawda. Odpowiedziałem konkretnie na Twoje pytania.

Napisałem też wyraźnie, że nie popieram sposobu wypowiadania się tej pani, nawet, jeśli to na Fb.

Ale mam prawo zupełnie niezaleznie od tego uważać, że prywatnych rozmów się nie podsłuchuje, a ludzi, których wielokrotnie przyłapano na podobnie chmskich wyskokach za hipokrytów, gdy w tym wypadku nagle pokazują święte oburzenie.

> No więc widocznie pani Wójciak reprezentuje również poziom myślenia licealistów
                  > ,

Dokładnie to parokrotnie napisałem. Ale żeby z tego wykręcac taką awanturę? I to ludzie, którzy mają na koncie wiele chamskich wyskoków? AKO? częśc radnych? brak mi tu konsekwencji.

Poza wszystkim, swoją wypowiedź podtrzymała na ante
                  > nie WTK,

a tego nie znam, gdzieś to jest do zobaczenia? link?

> I sorry - jeśli argumentacją na takim poziomie jak powyżej raczysz swoich "lice
                  > alistów", to im współczuję.

założyłem się z kumplem o dobrą wódkę, że tak napiszesz ;-)) Tak jest zawsze, gdy wspomnę o swojej profesji ;-)) taki infantylny kompleks - pozdrawiam ;-)
      • aleksander31-6 Re: Promocja chamstwa w kulturze. Dajmy jej kopni 26.03.13, 15:44
        kazek100 napisał:

> Nie mogę wyjść z podziwu nad tym, z jakim zaangażowaniem udzielasz się w kwesti
        > i odwołania pani Wójciak. Nie to, żebym zarzucał Ci bicie Murzynów, ale nie spo
        > sób nie zauważyć, że w podobnych przypadkach, gdy ktoś z prawicy popisywał się
        > chamskimi tekstami, nie obserwowaliśmy na forum tak dynamicznej twojej obecnośc
        > i. Nawet gdy były to wypowiedzi publiczne, a nie idiotyczny wyskok na prywatnym
        > prosilu. Zakładasz już któryś kolejny wątek, a wszystkie sprowadzają się do je
        > dnego "kiedy wreszcie tę Wójciak wywalą".
        > Mam wrażenie, że jak szczeniak czekałeś na taką okazję od wielu miesięcy.
        >
        > Pani Wójciak zachowała się jak niezbyt rozgarnięta gimnazjalistka, ale przypomi
        > nam - to jednak był jej prywatny profil. Osoby atakujące ją zachowują się jak p
        > odglądacze, którzy zauważyli coś rajcującego. Podsłuchuję innych ludzi, zamiast
        > oceniać ich po oficjalnych wypowiedziach. No ale jak widać, niektórzy lubią ta
        > plać się w błotku.

Pani Wójciak nie zdawała sobie sprawy pisząc wulgarne słowa o Papierzu, że stanie się najbardziej znaną i kontrowersyjną Poznanianką.
        Uczmy się jak stać się sławnym!!!
        Panie Prezydencie Grobelny co Pan na to?.....Ta "sława" również dotyczy Pana !!!
      • kazek100 Re: Podobno 200 osób lubi chamstwo w kulturze. 25.03.13, 08:48
        najwyraźniej nawet nie przeczytałeś ich listu.

Poza tym myślę sobie, że niektóre z tych nazwisk to już w tej chwili na tyle są znane, że i w ciągu 20 lat raczej się ich nie zapomni.
        Barańczak jest w każdym podręczniku licealnym i gimnazjalnmy, trudno też nie trafić na jego tłumaczenia, jeśli się kiedykolwiek Szekspira czytało. Tak więc płonne twoje nadzieje. Chyba że pis znów dojdzie do władzy i zacznie po swojemu zakłamywać historię literatury, ale tego rodzaju kłamstwa mają zwykle krótkie nogi.

Przy okazji - jak na forumowicza, który wielokrotnie popisywał się tu brakiem kultury, wykazujesz zaangażowanie godne lepszej sprawy. Ale to już wiemy. Bardziej szokuje mnie to, że ty akurat nie kojarzysz twórczości sporej liczby nazwisk z tej grupy. Czyżby prawdą było to, że więcej u ciebie zadęcia, niż prawdziwej znajomości kultury tego raju?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka