Dodaj do ulubionych

najsmutniejszy cmentarz

03.11.19, 19:29
O grobach na Junikowie czy Miłostowie każdy z nas pamięta w tych dniach. Ale oprócz nich są wokół Poznania dziesiątki takich cmentarzy jak na poniższym zdjęciu:
tiny.pl/t4cbd
Od lat przychodzimy i tam, zapalamy świeczkę z krótką modlitwą. Ale co raduje nas mocno- tych świeczek jest z roku na rok więcej. Mimo, że to cmentarz ewangelicki
Obserwuj wątek
     • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.11.19, 21:47
      Gość portalu: rozwazne napisał(a):

      > Takie zapomniane cmentarze w BRD sa nie do pomyslenia..

      Byłyby świeżo pomalowane?

      www.tagesspiegel.de/politik/antisemitismus-in-deutschland-die-feindseligkeit-waechst-weiter/23742848.html

      PS. To normalne, że Niemcy troszczą się o niemieckie cmentarze, a Polacy troszczą się o polskie cmentarze. Wyjątkiem są wojskowe cmentarze, które są chronione prawem międzynarodowym, a więc jest obowiązek o nie dbać. Pozostałe stare cmentarze też są chronione prawem, jako zabytki, ale kto o tym pamięta.
      • kiks44 Re: najsmutniejszy cmentarz 03.11.19, 22:15
       Pamiętam jak ponad trzydzieści lat temu, kiedy jeszcze za zachodnią granicę nie było łatwo jeździć jedne z moich kolegów w trakcie wyjazdu służbowego do Niemiec poprosił nasza grupkę, czy moglibyśmy nieco zboczyć z trasy. W tej okolicy jest grób jego ojca, którego on nie zdążył poznać- bo wojna wybuchła gdy był niemowlakiem, ojciec dostał się do niewoli i krótko po wyzwoleniu zmarł.
       Oczywiście wszyscy zaakceptowali propozycję, kolega trochę się obawiał, czy znajdzie grób swego ojca skoro nigdy tam nie był.
       Zarządca cmentarza bez trudu odnalazł numer kwatery a tam zobaczyliśmy starannie utrzymany grób z kamienną tablicą z wyrytym nazwiskiem. Niemcy troszczą się jednak także o obce groby. U nas trudno to sobie wyobrazić...
         • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 04.11.19, 12:41
          Gość portalu: rozwazne napisał(a):

          > Grob jest grobem i basta..Rozdzielanie na cywilow i wojskowych to
          > tylko wymysl ludzki..Na WASt dowiesz sie nie tylko o grobach wojskowych..

          Ale zapewne nie dowiem się o grobach tych, którzy w obozie mieli jedynie numer. Rozdzielanie na tych, którzy mieli nazwisko i tych, którzy mieli jedynie numer, to też tylko wymysł ludzki.

          Obecnie jest kultywowana taka tradycja, że w adresach pocztowych Niemcy mają jedynie nazwisko i żadnego numeru, bo numer, to w obozie. Natomiast Polacy w adresie mają numer, tj. numer mieszkania w tym przypadku.
       • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 04.11.19, 02:43
        kiks44 napisał:

        > Niemcy troszczą się jednak także o obce groby.
        > U nas trudno to sobie wyobrazić...

        Z grubsza tak to wygląda, ale trzeba widzieć też istotną różnicę. Na ziemiach, które Polska po wojnie otrzymała było tysiące obcych cmentarzy z grobami należącymi do znienawidzonych podczas okupacji Niemców. Niemcy tak nie mieli. W malutkim, liczącym ok. 300 mieszkańców Garbiczu były trzy cmentarze niemieckie: "stary" przy kościele, "nowy" poza wsią, oraz przypałacowy w którym oprócz wspomnianego grobu barona von Gaudy znajdowały się też groby rodziny von Risselmann i Morozowicz. Cmentarz "nowy" leżący na skraju wsi przy drodze do Gądkowa Małego został przez mieszkańców wsi Garbicz uporządkowany w czynie społecznym przed uroczystymi obchodami 550-lecia Garbicza, które odbyły się 24 maja 2008 roku.
       • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 04.11.19, 12:22
        Gość portalu: rozwazne napisał(a):

        > Wiem wiem,stawiaja place zabaw..Wrrrrrr...

        Widoczny na zdjęciu zastępca burmistrza Torzymia Bogdan Szczepaniak każdą głupotę potrafił mądrze uzasadnić. Jeszcze nigdy nie spotkałem człowieka, który by potrafił tak pięknie kłamać, jak on. Odszedł niedawno na emeryturę. Słynna w świecie impreza narkotykowa odbywająca się co roku w Garbiczu stoi teraz pod znakiem zapytania. Kto obecnie przekona policję, że to jest "impreza kulturalna"?
    • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.11.19, 21:20
     Pewnie się powtórzę, jeżeli przypomnę jeden grób z Garbicza. W przypałacowym parku został w nim pochowany pochodzący ze szlacheckiego szkockiego rodu pruski baron - generał lejtnant Fryderyk Wilhelm Leopold Freiherr von Gaudy - który w 1810 roku, został wybrany na gouverneur'a następcy tronu - księcia Fryderyka Wilhelma. Von Gaudy jako gouverneur syna Fryderyka Wilhelma III i jego żony Luizy, miał duży wpływ i szacunek na dworze Hohenzollernów. Na jego zalecenie wychowawca Delbrück został zwolniony i jego miejsce zajął Ancillon. Uważał, że dotychczasowe wychowanie wnosiło zbyt mało militarnego charakteru. Miał kolosalny wpływ na wychowanie księcia, późniejszego króla Fryderyka Wilhelma IV, oraz jego brata, późniejszego króla, a w końcu cesarza Wilhelma I.

     W 1813 został militarnym gubernatorem Śląska, 19 października 1814 generalnym gubernatorem Saksonii, 21 czerwca 1815 prezesem podziałowej komisji w Dreźnie, 2 października 1815 otrzymał order czerwonego orła II z liśćmi dębu (liście dębu do II klasy oznaczają, że posiadał już III klasę tego orderu), 3 października 1815 został pierwszym komendantem Gdańska, 30 marca 1817 awansował na generała lejtnanta. Służbę zakończył w 1818 roku w stopniu generała lejtnanta i w następnym roku nabył dobra w Garbiczu, gdzie zmarł w wieku 58 lat, 21 września 1823 roku i został pochowany w pałacowym parku. Pomnik nagrobny generała był zaliczany do zabytków sztuki już w 1913 roku. Był wzmiankowany w wykazie zabytków sztuki w Brandenburgii ("Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg" - Band VI, Teil 3, Weststernberg. - Berlin 1913).

     Po drugiej wojnie światowej pomnik został całkowicie zniszczony, a grób splądrowany. Wiejskie dzieci bawiły się generalskimi epoletami i ostrogami.

     garbicz.beepworld.de/files/vgaudygrab.jpg
  • Gość: nieważne Re: najsmutniejszy cmentarz IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.11.19, 20:52
   kiks4 napisał:

   > ... dziesiątki takich cmentarzy ...

   Niedaleko Garbicza w Bielicach był dużo porządniejszy wspaniały stary zabytkowy cmentarz z okresu gdy jeszcze pruskie przepisy sanitarne nie zabraniały chowania zmarłych przy kościele w centrum wsi. Później nowe cmentarze lokalizowano poza wsią. Był tam wspaniały grób właściciela pałacu w Bielicach, który był znanym przemysłowcem. Miał fabrykę we Frankfurcie nad Odrą. Miejscowi zrobili na tym cmentarzu plac zabaw dla dzieci.

   www.fakt.pl/wydarzenia/polska/plac-zabaw-na-cmentarzu/bdmrwjz#slajd-1
   gazetalubuska.pl/skandal-urzadzili-plac-zabaw-na-miejscu-cmentarza/ar/7860486
   www.polskie-cmentarze.pl/pl/Warto-poczytac/Z-prasy/Bielice-k.-Torzymia-tam-na-miejscu-cmentarza-urzadzono-plac-zabaw
  • renepoznan Nie rozumiem tego corocznego popłakiwania 04.11.19, 13:49
   nad grobami ewangelików, którzy nikogo nie zostawili. Tak to juz jest, że grobem opiekuje się rodzina a gdy jej zabraknie to popada on w zapomnienie i niszczeje.
   Ile grobów polskich też popadło w zapomnienie i zniszczało?
   Kiksie - czy zapalasz znicz na narożniku Garbar i Solnej, na dawnym cmientarzu "Za Bramką", Parku Marcinkowskiego, na Wodnej itp? Tam wszędzie pod ziemia są szkielety ludzi!
   Sorry - zapomnienie to też części historii ludzkości.
   Jest na FB taka strona "Cmentarze Poznania" Spróbuj ja znaleźć i sam się przekonaj.

   www.facebook.com/CmentarzePoznania/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARBk_DE0f_c4n-8YCLrPRosqCqxBVsrSJi1O87bPPPzg87oQTnaTTjnEayN5oWAFlp7ZnFBRRBHKM-uT

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka