Dodaj do ulubionych

Błaszczak pyskuje o ulicę Błasika w Poznaniu.

29.05.20, 00:48
Jak podaje Wikipedia, Błasik podczas feralnego lotu TU-154 „do ostatniej chwili przebywał obok pilotów i zachęcał ich do lądowania”. Czy ten fakt nie dyskwalifikuje Błasika do patronowania ulicom, skwerom, zaułkom, szkołom, przedszkolom, czemukolwiek i gdziekolwiek?
Obserwuj wątek
   • kiks4 Re: Błaszczak pyskuje o ulicę Błasika w Poznaniu. 29.05.20, 10:24
    Jeszcze raz upominam się o ulicę dla ojca dwóch Wielkich Polaków, prezydenta i Premiera. Dla Rajmunda Kaczyńskiego, bohatera Powstania Warszawskiego.
    A nawiązując do postu Qwardiana- nie zapominajmy, że ostatni prezydent III Rzeszy Niemieckiej- Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg - pochodził z Poznania.
    • kiks4 Re: Błaszczak pyskuje o ulicę Błasika w Poznaniu. 29.05.20, 10:33
     Z Poznaniem związana jest także postać E.T.A. Hoffmanna. Wszechstronnie utalentowany poeta, pisarz epoki romantyzmu. Także prawnik, kompozytor, krytyk muzyczny, rysownik i karykaturzysta. Jeden z prekursorów fantastyki grozy (tzw. weird-fiction), który wywarł ogromny wpływ na takich twórców jak: Edgar Allan Poe, Howard Phillips Lovecraft, Gustav Meyrink czy Stefan Grabiński.
     Od roku 1800 pracował jako asesor rządowy w Poznaniu. Tam, 26 lipca 1802 w kościele Bożego Ciała (przy obecnej ulicy Krakowskiej) ożenił się z Marią Teklą Michaliną Rohrer-Trzcińską.
     Resztę jego burzliwych dziejów można przeczytać w internecie, jedno trzeba zapamiętać trzeba pamiętać, że jego nazwisko występuje w tytule najwybitniejszego dzieła Jakuba Offenbacha: Opowieści Hoffmanna.
     W hallu Teatru Wielkiego w Poznaniu ( Opery) upamiętnia to stosowna tablica. Ale ilu ludzi chodzi do opery? A ilu z nich interesuje się tablicami pamiątkowymi?
     Powinien być uhonorowany przynajmniej figurą ustawioną na Plazc Wolności, bo tam gdzieś pracował jako urzędnik. I tam został wylany na bruk za narysowanie udanej karykatury swojego szefa na odwrocie urzędowego pisma.
     • kiks4 Re: Błaszczak pyskuje o ulicę Błasika w Poznaniu. 30.05.20, 12:02
      Oczyma duszy widzę odlaną z brązu figurę ETA Hoffmanna w pozie wskazującej na to, że właśnie został kopnięty w sempiternę (tak wówczas nazywano to ja wiem a wy się domyślacie) i ratując się przed upadkiem zleciał ze schodów prawie na czworakach . Figura ustawiona najlepiej na ostatnim stopniu schodów prowadzących z Empiku na Plac Wolności. W ręce kartka papieru- czyli ów feralny dokument z karykaturą szefa.
      Że był Niemcem nie powinno nam przeszkadzać, bo miał przodków Polaków (ród szlachecki Bagieńskich), żonę Polkę ( Trzcińska- może z rodziny Komedy?) i mówił po polsku.
      Pokazalibyśmy całej Polsce, że mimo że wszyscy uważają nas za ponuraków mamy jednak poczucie humoru.
     • snajper55 Re: Błaszczak pyskuje o ulicę Błasika w Poznaniu. 29.05.20, 13:59
      kiks4 napisał:

      > Nadanie ulicy nazwy Rajmunda Kaczyńskiego po pierwsze spotkałoby się z aprobatą
      > Warszawy. A po drugie uniemożliwiłoby nadanie nazwy pochodzącej od innego czło
      > nka tej rodziny. Na co są ogromne zakusy. Bo nie może być dwóch ulic o tej same
      > j nazwie

      Ale może być ulica Ķaczyńskiego w mieście Kaczogrodzie.

      S.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka