14.01.21, 10:52
Hej, kto zyw niech za miasto jedzie, Taki widok długo się nie utrzyma:
fotoforum.gazeta.pl/photo/6/ba/bg/u7zv/IaAlSMSxePeDb7t8bX.jpg
Obserwuj wątek
    • qwardian Re: Zima 2021 14.01.21, 15:09
      Nie utrzyma się, bo to bardzo lichy śnieżek, który zamiotłem w dziesięć minut przed domem. Gdzie czasy półtorametrowych zasp śnieżnych? Dzisiaj dopełniłem zbiornik paliwa u pedałów z BP za jakąś abstrakcyjnie wysoką cenę, ale wolę to niż skraplanie się wody w baku po ujemnych temperaturach.
      • kiks4 Re: Zima 2021 15.01.21, 08:39
        Georg! Choć raz odpuść sobie i zamiast atakować Watykan rozkoszuj się urokiem zimy. Bardzo ulotnym urokiem, bo u nas śnieżnych zim niemal nie ma.
        A przydrożny krzyż na zdjęciu, pozostałość po nieistniejącym przysiółku, nie został postawiony na chwałę Watykanowi. Ten krzyż to wyraz strachu żyjących tu wieśniaków, którzy obawiali się, że drogą przyjdzie do nich diabeł. Dlatego krzyże stawiano na skrzyżowaniach dróg ( na rozstajach- jak ongi mówiono), bo dzięki temu diabeł z żadnej strony nie mógł się do wsi dostać. Diabły, jak wiadomo choćby z mickiewiczowskiego Pana Twardowskiego , wystrojone na niemiecką modę, ( tiny.pl/r5nmt ) nie mogły przemieszczać się polami.
        Potraktuj te krzyże jako element polskości, naszej wiejskiej tradycji. Jest coraz mniej bo drewno nie jest budulcem na wieki.
        • l.george.l Re: Zima 2021 16.01.21, 00:38
          Trafnie to ująłeś. Skrzyżowane dechy ustawione ze strachu, bo Watykan wpaja Polakom lęki, dewastując psychikę. Ja bym te symbole jednak usuwał. Nie ma co się roztkliwiać nad tradycją zła. A zima, owszem, ma swój urok.
          • kiks4 Re: Zima 2021 16.01.21, 08:43
            Nie przekonam ciebie- Georg ale- po pierwsze nie mówiłem że to tylko dwie dechy. To bardzo ważny symbol dla ponad dwóch miliardów ludzi na świecie. Ten symbol dawał i daje ludziom nadzieję. Może złudną ale daje. Złego czy ogólnie- zła na skrzyżowaniu dróg zapewne nie zatrzymywał. A bez nadziei nie sposób żyć...
            Każda społeczność od początku ukształtowania się człowieka tworzyła swoje religie, wyjaśniające niewyjaśnione i dające nadzieję na lepsze życie. Choćby wizję 20 dziewic w raju...
            • l.george.l Re: Zima 2021 17.01.21, 15:58
              Jakiej nadziei? Coś Ci się pokręciło. Jak narzędzie zbrodni może być symbolem nadziei? Pomieszanie z poplątaniem. Życie jest jedno, tu i teraz. Jeśli już trzeba sobie wydumać jakiegoś boga, to jest nim słońce i czyste powietrze, a diabłem skurwysyn, który pakuje węgiel i śmieci do pieca. Arcylucyferem ten, który przedłuża agonię przemysłu węglowego i daje zielone światło do wycinki lasów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka