Dodaj do ulubionych

Posnaniana - kto zlokalizuje?

24.05.22, 19:04
Tę figurę Madonny?
Obserwuj wątek
    • qwardian Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 25.05.22, 11:39
      Nie potrafię, ale pamiętam lepszy obiekt we wsi Chojnice kilkanaście kilometrów od Poznania, który zwiedzałem kiedy byłem dzieckiem. Uwaga, wymagana jest przepustka, żeby odwiedzić ruiny kościoła, bo to teren poligonu.

Innym pięknym obiektem jest śliczny zameczek na wyspie Jeziora Góreckiego, ten powinien być restaurowany i zapewniony dostęp drewnianym mostem. Jest wspaniałym przykładem 19 wiecznego romantyzmu..

www.zamkipolskie.com/gorec/gorec.html

pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Aci%C4%99cia_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_w_Chojnicy
      • kiks4 Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 25.05.22, 19:21
        Z ruiną kościoła w Chojnicach mam bardzo osobiste wspomnienia. Wiele lat temu zostałem powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych. Gdy dotarłem do jednostki ta właśnie ładowała się na samochody i jechała na poligon. Z marszu wsiadłem więc na pakę ciężarówki i zostaliśmy zawiezieni na poligon Biedrusko w podlizu ruin w Chojnicach. Po rozbiciu namiotów i urządzeniu się w nich nastała pora kolacji, przyjechała kuchnia polowa z grochówką i klops.
        Nie miałem ani talerza ani łyżki a głodny byłem jak licho. Co było robić, wyczekałem, aż kapral z mojego plutonu zjadł i pożyczyłem od niego niezbędne przyrządy. Nie muszę dodawać, że wody ani bieżącej ani stojącej do umycia choćby łyżki nie było. Tak więc siedząc na progu zrujnowanego kościoła wcinałem zupę cudzą łyżką wytartą z grubsza o nogawki spodni.
        I druga historia: ruina kościoła zagrała w filmie Ogniem i mieczem, niestety nie wiem w jakiej roli wystąpiła. Wiem, że w tym samym filmie jezioro Rusałka było Dnieprem: tiny.pl/9vcc8
        • kiks4 Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 25.05.22, 19:30
          Kościół w Chojnicach był kościołem parafialnym m.innymi dla katolickich mieszkańców wsi Morasko. Na początku XX wieku ewangeliccy mieszkańcy zbudowali sobie kościół stojący do dziś a Polacy musieli co niedziela zasuwać per pedes kilka kilometrów do Chojnic.
          Ich prośby do Kurii nie przynosiły żadnych rezultatów więc w końcu sami, w czynie społecznym zbudowali kościółek murowany, licząc, że wyposażenie dostarczy Kuria. Też nic z tego, z jakichś powodów prośby wiernych były ignorowane. Potem nastała Polska, kościół ewangelicki przejął KK i mury kościółka przez wiele lat stały puste. W końcu kilka lat temu proboszcz z Moraska zdecydował o ich rozbiórce. To chyba jedyny przypadek, że z inicjatywy księdza katolickiego rozebrany został kościół.
            • kiks4 Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 26.05.22, 14:53
              Qwardianie! Poligon Biedrusko powstał w 1904 r na ziemiach zakupionych od rodziny von Treskov z Owińsk. Kościół w Chojnicy nie mógł być kościołem garnizonowym, ponieważ ta wieś została włączona do terenów poligonowych dopiero po 1945 r. Stacjonująca po wojnie radziecka jednostka czołgów potrzebowała widać więcej miejsc a dla swoich ćwiczeń.
              Chojnica to była stara wieś, notowana w XV wieku:
              pl.wikipedia.org/wiki/Chojnica_(wojew%C3%B3dztwo_wielkopolskie)
              Dla potrzeb tej jednostki zbudowano w Poznaniu zakład remontowy, przy obecnej ulicy Serbskiej obok dawnego Tesco. Potem w tych zakładach mieścił się Romet, produkujący części rowerowe, m.in. łańcuchy Galla a dziś w tym miejscu jest sklep meblowy Black-Red i coś tam, coś tam.
              Również z uwagi na czołgi zbudowano w miejscowości Promnice most nad Wartą o konstrukcji wytrzymującej przejazd broni pancernej. Jest to jedyna przeprawa przez Wartę pomiędzy Poznaniem a Obornikami.
              Na budowę tego i kilku takich samych mostów, niezbędnych do szturmu Armii Czerwonej na Europę, Polska w latach powojennych zaciągnęła kredyt w Moskwie.
              • qwardian Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 26.05.22, 15:47
                Teraz załapałem, chodzi o ten sam kościół w Chojnicach, nigdy nie powinien zostać splądrowany tym bardziej, że był częścią poligonu za czasów pruskich, III Rzeszy, a potem za PRL-u spotkał go niegodny los i w takim trwa do dnia dzisiejszego. Jednak to temat do ciekawych wniosków..
                • kiks4 Re: Posnaniana - kto zlokalizuje? 26.05.22, 18:26
                  Wspomniałeś Qwardianie, o kolejce wąskotorowej od Biedruska na Cytadelę. Zupełnie nie mogę sobie wyobrazić, którędy ona biegła. Chyba nie ma po niej żadnego śladu.
                  Nie do końca jasna jest nazwa wioski zlikwidowanej przez Ruskich podczas powiększania poligonu. Wg. jednych źródeł jest to Chojnica, wg. innych- Chojnice.
                  Przy kościele w Chojnicy jest cmentarz i pomimo, że od likwidacji wsi minęło kilkadziesiąt lat, widywaliśmy tam świeczki i kwiaty. Oczywiście kiedy jeszcze można było tamtędy przejechać rowerem. W 2018 r. definitywnie zamknięto przejazd przez poligon. Szkoda!!!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka