Dodaj do ulubionych

Arsenał artyleryjski w Poznaniu

27.05.22, 15:20
Na marginesie rozwijającej się debaty w wątku o Madonnie, i poza tym wątkiem, wklejam zdjęcie pruskiego arsenału - po którym pozostał jedynie fragment. To był 3-pietrowy obiekt Kiksie. Został jedynie fragmencik.
Obserwuj wątek
   • snajper55 Re: Arsenał artyleryjski w Poznaniu 29.05.22, 03:33
    kiks4 napisał:

    > To zdjęcie wyjaśnia nie bardzo zrozumiały dzisiejszy jego kształt. Ale nadal ni
    > e wiem, jak transportowano na piętra ciężkie ładunki- wind elektrycznych pewnie
    > jeszcze nie było w połowie XIX wieku

    Bez prundu się nie da? :) Mechanizm przeciwwagi wykorzystywany był przez długie stulecia (tysiąclecia?). Na jednym końcu liny ciężki ładunek, na drugim - pojemnik na wodę czy piasek. No i jedziemy na górę.

    Wielokrążki też zapewne były wykorzystywane.

    S.
      • kiks4 Re: Arsenał artyleryjski w Poznaniu 31.05.22, 10:22
       Poznań był a czasów pruskich miastem garnizonowym. Z uwagi na bliskość granicy z Rosją utrzymywano tu liczną załogę. Jak podaje Urząd miasta:
       "W okresie zaborów Poznań był siedzibą dowództwa V Korpusu Armijnego, które początkowo mieściło się przy pl. Wilhelmowskim (Wolności), od końca XIX w. zaś w gmachu przy pl. Działowym (dziś nie istnieje). Skład garnizonu poznańskiego stale się zmieniał. W 1914 r. stacjonowały tu m.in. 6. pułk grenadierów, 47. pułk piechoty, 1. pułk królewskich strzelców konnych, 6. forteczny oddział karabinów maszynowych, 20. pułk artylerii polowej (lekkiej), 5. pułk artylerii ciężkiej, 29. batalion saperów, 8. forteczna kompania radiotechniczna, 1. kompania 2. batalionu lotniczego, 5. oddział taborów."
       To brzmi prawie jak wyliczanka ze znanej piosenki ( www.nagolasa.com/piosenki/lizelota.txt ), brakuje tylko "baonu sanitarnego".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka