Dodaj do ulubionych

co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzień

01.08.22, 20:59
To jest zrzut ekranowy mapy Street View z portalu Google Maps z fragmentem Żoliborza a dokładnie z uL. A. Mickiewicza 49 w Warszawie.
Wiem, że po licznych naciskach kół wojskowych z całego świata firma Google w ten sposób maskuje ważne obiekty militarne na swoich mapach.
Co może znajdować się za tą mgłą i czy to jest ten "ostry cień mgły" opiewany przez bardów?
Obserwuj wątek
  • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 01.08.22, 21:02
   Oglądam starannie fotografię i tak sobie myślę, że może chodziło o zamglenie starszego pana siusiającego w krzaki? Pomysł dobry ale powiał wiatr i rozwiał mgłę. Innych pomysłów nie mam
   • m-dyskretna Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 11:34
    Dom sąsiadujący przez płot został wykupiony przez instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Nawet był artykuł na temat tego domu, bo nic się tam nie dzieje, odłączono prąd, a jedyną rzeczą która łączy go z L. Kaczyńskim jest to, że jest tam przechowywana pierwsza, pęknięta płyta z grobu na Wawelu.
  • qwardian Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 01.08.22, 22:39
   Ponieważ temat traktuję poważnie zawsze zastanawiałem się nad różnicą brytyjskiego wyrażenia "mist" i "fog", ale nigdy nie miałem czasu zapoznać się z tematem..
   • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 09:15
    W tym przypadku mamy do czynienia z "fog"czyli mgłą utworzoną z niewidocznych gołym okiem kropelek wody. Przebywając w takiej mgle nie odczuwasz wody na np. twarzy.
    "Mist" to mgła utworzona z dużo większych kropelek wody, zauważalna różnica to woda zbierająca się na twojej skórze.
    Tak jak Eskimosi ( o pardon: Inuici) maja kilkadziesiąt określeń na różne gatunki tego, co my nazywamy "śnieg" tak Anglicy żyjący z mgłą na co dzień rozróżniają niezauważalne dla nas subtelności.
    W technologii chemicznej znane jest urządzenie "demister" czyli łapacz kropel.
    • qwardian Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 13:58
     Dawno temu zastanawiałem się dlaczego tyle nazw w Ameryce nosi nazwę Ocean Mist, na wybrzeżu kalifornijskim motele noszą podobną nazwę. Faktycznie w Kaliforni ocean jest bardzo zimny (prąd z Alaski) i wcześnie rano o wschodzie jest duża mgła, która znika w dwie godziny po czym wyziera słonko. To wyjątkowa sytuacja, ten mist osiada na roślinach, bo niby skąd plantacje win mają pobierać wodę, przecież tam nigdy nie pada. A propos piosenki, droga na pustyni o numerze 747 dawno nie istnieje, przejeżdżałem obok bazy Edward Air Force to dzisiaj patrząc na mapę Route 58. It never rains in Southern California, Nigdy nie pada w Południowej Kaliforni..

     • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 14:54
      Nie tylko ty Qwardianie miałeś problem w znalezieniu różnicy pomiędzy angielskimi słowami: mist i fog.
      Nie dał sobie rady z tym problemem i translator Googla, który zabawnie przetłumaczył poniższy fragment z Wikipedii:
      "Mist is commonly confused with fog, which resembles a stratus cloud lying at ground level. These two phenomena differ, but share some commonalities; similar processes form both fog and mist. Fog is denser, more opaque, and generally lasts a longer time, while mist is thinner and more transparent. "

      Mgła jest często mylona z mgłą, która przypomina chmurę stratus leżącą na poziomie gruntu. Te dwa zjawiska różnią się, ale mają pewne cechy wspólne; podobne procesy tworzą zarówno mgłę, jak i mgłę. Mgła jest gęstsza, bardziej nieprzejrzysta i generalnie utrzymuje się dłużej, podczas gdy mgiełka jest cieńsza i bardziej przezroczysta.

      Z tłumaczenia wynika, że mgła to mgła i już.
      • qwardian Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 15:42
       Potwierdzam, mist trwa bardzo krótko, od momentu kiedy wzejdzie słonko dwie godziny i nie ma po nim śladu, zastanawiam się, czy to nie ma coś wspólnego z punktem rosy, noc na pustyni jest chłodna, potem temperatura rośnie bardzo szybko, fenomen wart obserwacji.
       • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 22:00
        Jak mówiłem - różnica między mist a fog sprowadza się do rozmiarów cząstek wody zawieszonych w powietrzu.Gdy cząstki wody mają rozmiar poniżej 1 mikrometra- mamy do czynienia z mgłą, czyli trwałym aerozolem. To właśnie jet mgła.
        Gdy rozmiary cząstek wody osiągają rozmiary rzędu 10 mikrometrów - to jest nietrwały układ, po angielsku mist.
        Ciekawostką jest to, że żeby zawarta w powietrzu para wodna mogła się skondensować i utworzyć mgłę potrzebne są zarodki kondensacji. Np. pyły lub zjonizowane cząsteczki gazów.
        I dlatego dość często widzimy "ciągnącą się " smugę mgły za samolotami lecącymi na wysokościach przelotowych, która w budzi niekiedy lęk, że to toksyny, mające zabić ludzkość.
        W rzeczywistości jest to woda zawarta w powietrzu, która nie mogla wcześniej się skondensować bo w czystym powietrzu brak było zarodków kondensacji.
        Gorące gazy spalinowe wyrzucane z dysz silników dostarczają całą masę zarodków umożliwiających skroplenie się wody z przechłodzonego powietrza.
        Gdy mamy nad głowami gorące suche afrykańskie powietrze samoloty nie ciągną smug kondensacyjnych. Nie ma dostatecznej ilości wody w powietrzu.
        Ot i cała tajemnica.

        • qwardian Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 03.08.22, 11:05
         Dobre podsumowanie moich przemyśleń sprzed 15 lat na które nigdy nie jest za późno..
         • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 03.08.22, 12:48
          Widać w tobie ducha starożytnych filozofów. Nie mając narzędzi badawczych, tylko siłą swoich umysłów dochodzili do zaskakująco prawdziwych rozwiązań zagadek stawianych przez otaczającą nas rzeczywistość. Że przypomnę tylko Demokryta, który wskazał na istnienie atomów na ponad dwa tysiące lat przed naukowym ich zbadaniem.
          Ty też, bez naukowego instrumentarium, tylko w drodze rozważań odkryłeś naturę różnych mgieł.
          A przy okazji: w badaniach nad natura atomów dużą rolę odegrała mgła!
          Jednym z pierwszych przyrządów pozwalających zobaczyć cząstki elementarne atomu była tzw. komora Wilsona. W niej w trakcie badania stwarzano warunki, o jakich mówiłem przy okazji smug kondensacyjnych na dużych wysokościach. Powietrze w takiej komorze jest czyste i oziębione ale mgła się nie tworzy, bo nie ma zarodków. Ale gdy przez komorę przeleci cząstka jonizująca, np. z promieniowania kosmicznego to na jej torze tworzy się sznur "perełek" utworzony z kropelek skondensowanej wody. Podświetlając odpowiednio te perełki można je sfotografować. Zdjęcia te były ostatecznym dowodem na prawdziwość teorii o atomistycznej budowie materii.
          pl.wikipedia.org/wiki/Komora_Wilsona
  • m-dyskretna Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 11:30
   Przecież to był ważny obiekt o znaczeniu militarnym czyli siedziba wicepremiera do spraw bezpieczeństwa.
  • renepoznan Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 12:18
   Może nie chcieli lub nie potrafili zastosować standardowego w takich sytuacjach czarnego paska?
   • kiks4 Re: co może skrywać tajemnicza mgła w pogodny dzi 02.08.22, 13:21
    M- Dyskretna! Podsunęłaś ciekawy trop do rozmyślań nad zagadką mgły na Żoliborzu. Zupełnie zapomniałem o tym, że tamtejszy lokator był wicepremierem d/s. bezpieczeństwa. Ja wiem, że są to sprawy tajne i tak tajnie pracował nad naszym bezpieczeństwem, że nikt tego nie zauważał. Dlatego tak łatwo o tym zapomnieliśmy. Ale być może w niepozornym budynku kryje się wejście do podziemnego kompleksu dowodzenia na wypadek ataku jądrowego.
    Ciekawe, czy i nad tym obiektem obowiązuje zakaz przelotu samolotów i dronów. Takim zakazem jest chroniona podwarszawska willa Generalnego Prokuratora o pseudonimie "Zero".
    Zawsze w takich przypadkach przypomina mi się zdarzenie z początku lat pięćdziesiątych.Nasza rodzina mieszkała wówczas w Krynicy, gdzie był dom wypoczynkowy dla VIP, tzw. Dyrektorówka.
    Pamiętam, że pewnego razu bawił tam Bolesław Bierut, o czym wszyscy wiedzieli bo nie kryjąc się za zasłoną "goryli" chodził na spacery po Górze Parkowej czy po deptaku. A był to czas, gdy polskie podziemie jeszcze nie do końca było spacyfikowane. No i ludzie z wojny zachowali mniejsze czy większe domowe arsenały. I w tych warunkach znienawidzony przez naród komunista chodził sobie beztrosko podczas gdy dziś ukochane przez 33% narodu Słońce Żoliborza musi być chronione nawet przez policję konną a dom musi być zadymiany.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka