Dodaj do ulubionych

Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie nie

18.03.23, 21:11
przekonasz ludzi z klapkami na oczach. Widzenie tunelowe jest charakterystyczne dla fanatyków.

"List do moich przyjaciół liberałów.
Moi drodzy Przyjaciele.
Dlaczego PiS, pomimo tych wszystkich afer, nieudolności, głupoty, prymitywizmu, ewidentnego złodziejstwa, korupcji nadal ma ponad 30% poparcia? - pytacie siebie codziennie. Widzę wasze zdumienie tym, że tak jest i widzę szok wywołany faktem, że jeden (słabej jakości) reportaż o Janie Pawle II przysporzył PiS kilka procent i zabrał tyleż opozycji. Postaram się wyjaśnić przyczynę.
Warunkiem wygrania najbliższych wyborów jest właściwa diagnoza. Dlaczego uważam, że ja ją mogę prawidłowo stawiać? Bo choć żyję w Warszawie, mój ojciec urodził się w Warszawie, moje wszystkie dzieci urodziły się w Warszawie, tu na cmentarzu powązkowskim i czerniakowskim spoczywają moi pradziadkowie, o Warszawę bił się pod Olszynką Grochowską mój prapraprzodek, a w Bitwie Warszawskiej był ranny mój dziadek, to ja wychowałem się gdzie indziej. I rozumiem przez to mentalność tych ludzi, którzy żyją na prowincji i którzy pomimo wszystkich afer nadal popierają PiS. Moje dzieciństwo i młodość toczyła się w małym miasteczku, w Kórniku. Rodzina mojej mamy rozsiana była i jest po miasteczkach i wioskach Wielkopolski. Wiem co to żniwa, praca na roli, w ogródku. Wiem, bo pół życia spędziłem właśnie tam. Posłuchajcie mnie więc przez chwilę, a może zrozumiecie na czym polega problem. Generalnie w Wielkopolsce w większości ludzie nie popierają PiS. Wynika to faktu, że PiS uderza w ludzi przedsiębiorczych, a w Wielkopolsce przedsiębiorczość to wielka cnota. Ale ciągle na wsi i w małych miasteczkach PiS ma wystarczająco duże poparcie, aby zdobywać mandaty poselskie. Dlaczego? Dlaczego ludzie, którzy uczciwie w pocie czoła pracują i cenią pracę, przedsiębiorczość, zaradność, wspierają tych nieudacznych i leniwych złodziei.
Wyobraźcie sobie Lubiń. Wioskę niedaleko Śremu (w którym się urodziłem). Jest tam klasztor benedyktynów. W tym klasztorze pisał Gall Anonim pierwszą kroniką historii Polski. W XI wieku. Albo wyobraźcie sobie moją ukochaną kórnicką kolegiatę (położoną niedaleko zamku, który stoi na dębowych palach ściętych w XII wieku). Kolegiata ma 600 i budowano ją niedługo po Bitwie pod Grunwaldem.
Od wieków życie ludzi na większości polskiej prowincji toczy się według życia Kościoła. Znojną pracę przerywa co 7 dni niedziela, rok zaczyna się karnawałem, a potem postem, świętami. Później jest lato, żniwa, czas siewów, smutne Święto Zmarłych i Boże Narodzenie. Wiem, że to wszystko wiecie, ale dla ludzi tam żyjących, to nie jest tylko jedna z tradycji. TO JEST ICH JESTESTWO! To jest ich tożsamość. To jest istota tego czym są. To nie jest tak, że nie widzą wad i grzechów swoich księży. Oni je widzą i się nimi martwią. Martwią się swoimi biskupami, z których jedni są święci, a inni kanaliami. Tylko że te grzechy kleru w ogóle nie zmieniają ich tożsamości, bo w przeciwieństwie do Was rozróżniają pomiędzy Kościołem, a klerem. Bo Kościół to oni, a kler im tylko daje sakramenty. To nieprawda, że siłą PiS jest tylko to, że wszystkim nieudacznikom dał wytłumaczenie ich problemów życiowych. PiS dał dużej części polskiego społeczeństwa wrażenie, że broni ich przed utratą tożsamości. Tego ich jestestwa. Broni przed kim? PiS to przedstawia, że broni przed Wami. I na wszelkie sposoby próbuje Was ubrać w rolę atakujących tę tożsamość. A to przypisze Wam, że chcecie dzieciom płeć zmieniać (rok 2015 ustawa Kidawy-Błońskiej i Kopacz) i muzułmanów im zainstalujecie w każdym miasteczku (2018 i 2019), a to a to że będziecie chłopców na homoseksualistów przerabiać (2019 nagonka JK na LGBT) i że twierdzicie, że wszyscy księża to pedofile (2019 film Sekielskich), a to że będziecie uczyć obowiązkowo, że chłopiec może być dziewczynką lub odwrotnie (2020 program edukacyjny wiceprezydenta Rabieja w Warszawie) albo że chcecie pozwolić muzułmanom z Białorusi przedrzeć się przez granicę i napastować Polki (kryzys na granicy, 2022), a to że każecie im robaki jeść (2022-2023), a wreszcie że chcecie im z papieża-Polaka zrobić pedofila (2023).
Nie chcę tutaj żadnej dyskusji o prawdziwości tych oskarżeń lub o słuszności bądź jej braku w każdej z tych spraw. Mówię jak oni to odbierają. Tym nie mniej w każdym z tych wyżej wymienionych przypadków PiS przedstawia je jako uderzenie w tych ludzi kulturowego katolicyzmu, a co gorsza oni to odbierają jako uderzenie w fundament swojej tożsamości. W ich istotę. I w każdej z takich sytuacji wracają znowu do PiS. Bo PiS im gwarantuje, że może ich okradnie, zelży, napluje na nich, zmarnuje pieniądze, ale nie zabierze im tego czym są. Na takiej samej zasadzie działa efekt flagi, tj. zgromadzenie się ludzi wokół rządu, nawet najpodlejszego, w czasie wojny. Wojna zagraża egzystencji i dlatego ludzie gromadzą się wokół rządu, który ma ich obronić przed tym zagrożeniem. Ludzie związani z Kościołem w Polsce gromadzą się wokół PiS, bo im on gwarantuje, że pozostaną sobą. I ta gwarancja jest dla tych ludzi ważniejsza niż wszystko. Dla nich uderzenie w ich tożsamość przyjmują jak pożar, a czy podczas pożaru przejmujecie się stanem moralności strażaków, którzy go gaszą? PiS się właśnie za takich strażaków przebiera.
Co zrobić, aby to zmienić? Postuluję to od 8 lat przed każdymi wyborami. Należy nie pozwolić PiS na tworzenie wrażenia, że ta tożsamość wyborców katolickich jest zagrożona. W realiach dzisiejszych wyborów takim ruchem, który nie pozwoliłby na takie przedstawianie rzeczywistości jest koalicja wyborcza centro-lewicowej PO z centrową Polska2050 i konserwatywnym PSL. Taka koalicja z pewnością nie przestraszy katolików na prowincji swym radykalizmem światopoglądowym. I stworzy siłę zdolną wygrać i rządzić. Wbrew twierdzeniom niektórych osób przyjęcie do koalicji całej Lewicy (można niektórych posłów) mogłoby się skończyć tym, że w każdym programie TVP występowaliby, skrzętnie tam zapraszani, najbardziej skrajni posłowie Lewicy i prezentowali za Zjednoczoną Opozycję program skrajnie lewicowy. PiS z lubością nagłaśniałby takie wypowiedzi. Wyobrażacie sobie tych posłów z Lewicy, którzy chodzili po emisji reportażu Gutowskiego i krzyczeli w mediach o „papieżu-pedofilu”, jak powtarzają to jako reprezentanci Zjednoczonej Opozycji. To absolutna recepta na powtórzenie błędów z ostatnich 8 lat. Sklejenie ataków na papieża z opozycją, to pewna droga do klęski.
Lewica winna wypracować własną tożsamość i niech prezentuje swój program, który przez ludzi będzie rozróżnialny od programu Centrum. Dzięki koalicji 3 można byłoby uniknąć obecnego stopienia się opozycji z programem skrajnie lewicowym. Po prostu Centrum zaczęłoby się oddzielać w świadomości Polaków od Lewicy. Taki rozdział jest warunkiem uspokojenia dużej części wyborców na prowincji, którzy widząc afery PiS byliby już skłonni głosować na opozycję, ale nie chcą aby taki głos oznaczał, że mają się pozbywać swojej tożsamości.Dajmy im po prostu szansę na to, aby odrzucając PiS nie musieli odrzucić swojej tożsamości. To jest moim zdaniem warunek zwycięstwa.
Przyjaciele moi liberałowie. Przemyślcie proszę to.
Roman Giertych"
Obserwuj wątek
  • kiks4 Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 18.03.23, 22:00
   Niestety- nie do wszystkich dociera świadomość rangi celów. Dążenie do celu nadrzędnego wymusza czasami rezygnację z celów mniejszych.
   Jest oczywistym, że celem nadrzędnym jest odsunięcie PIS, wyjątkowo szkodliwej dla państwa i obywateli formacji, od dalszych rządów.
   I temu celowi powinno być wszystko podporządkowane, nie ma rzeczy ważniejszej.
   Wrzutka z JPII to pułapka, mam nadzieję, że emocje opadną do jesieni, gdy nadejdzie czas wyborów. Chyba, że wybory zostaną odwołane... Bo po co wydawać pieniądze na wybory, skoro mamy najlepszą władzę od tysiąca lat.
   Bardzo jestem ciekaw wyniku sondy, w której padłoby takie pytanie: czy mamy zmieniać władzę?
   • renepoznan Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 19.03.23, 08:46
    Nie przekonasz ludzi opętanych fobią. Poza tym - ta wrzutka jest zrealizowana w zadziwiający sposób. Nie sądze by to była świadoma robota PIS - a zatem zasadne jest pytanie w czyim interesie jest to zrobione? To, ze dziennikarze zrobili to "dla pokazania prawdy" mozna miedzy bajki włożyć. Zakładając, że nie są to idioci czy ludzie o problemach georga to trzeba przyjąć albo błąd w rozumowaniu (tzw widzenie tunelowe - nieważne co się stanie - byle by dokopać KRK) albo sugerowany ślad "ruskich onuc' nie jest taki nieprawdopodobny.
    Zauważyłeś, że nawet GW zaczyna się od tego dystansować?
    Oczywiście możliwa jest też inna interpretacja przyczyn tego ataku na Kard Sapiehę i Jana Pawła II.
    Słuchałem w TOK FM wywiadu z tym Holendrem, którego książka dał początek tej aferce. On tam twierdził, że materiały SB ją w pełni wiarygodne bo SB by nie ośmieliło się ich fałszować. Mnie to już wystarczyło!
  • l.george.l Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 18.03.23, 23:51
   Manifest parobków feudalnych, dla których wioskowy głupek przebrany w firankę służy za latarnika. Nic, że im dzieci dyma, pod kołdrę zagląda, lekarstwa dla szkapy reglamentuje, ujebany samochody rozbija. Też mi tożsamość. Tylko pogratulować. A to njusy tylko z jednego dnia.
   • smurfmadrala Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 19.03.23, 07:28
    Odebrać judaizm Żydom i po nich ...
    Izrael jest państwem oficjalnie, prawnie wyznaniowym.
    Im nie wadzi.
    • renepoznan Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 19.03.23, 08:34
     Zaraz snajper wywali Twój tekst za antysemityzm. ;)
  • qwardian Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 19.03.23, 06:41
   ..niedaleko zamku, który stoi na dębowych palach ściętych w XII wieku

   Nie stoi na nich od lat 50-tych kiedy wstawiono ławę fundamentową z betonu. Tam jest wgłąb 8 metrów torfu i pewnie belki wytrzymałyby bez dostępu tlenu, ale poziom wody opadł, drewno zbutwiało i faktycznie zamek się walił. Wyjaśniono pod koniec poniższego opracowania..
   www.kornik.info/babiniec-przedsionek-zamku-w-korniku/
   • smurfmadrala Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 19.03.23, 12:02
    Giertych powinien dopisać masowe groby potajemnie wykopane przez polskich leśników. Ewenteualnie z pomocą Ochojskiej znaleźć dowód nazizmu leśników w lasach Podlasia
    • qwardian Re: Niezła diagnoza - Giertycha. Jednak Kiksie ni 20.03.23, 07:33
     Nawiązuję do wypowiedzi Romana Giertycha, szanuję jego rodzinę, zwłaszcza Jędrzeja, wielkiej osobistości ruchu narodowego. Jednak mieszkając w Kórniku, nie powinno powielać się mitów, technologia o której wspomina doprowadziła na skraj ruiny zamek kórnicki.

     Na marginesie podobna sytuacja miała miejsce w Biskupinie, regulacja rzeczki Gąsawka spowodowała obniżenie poziomu Jeziora Biskupińskiego i tylko przytomność umysłu lokalnego nauczyciela pozwoliła udokumentować odkryte dębowe kłody, element architektury wspaniałego grodu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka