Dodaj do ulubionych

Wyżywienie narodu

10.04.23, 22:51
Bardzo jestem ciekaw, po której stronie barykady jesteście- drodzy użytkownicy tego forum. Chodzi mi o spór w sprawie taniego zboża, co minister Kowalczyk przypłacił dymisją.
Czy uważacie, że rolników polskich trzeba bronić jak niepodległości, bo bez nich zginiemy z głodu a oni przecież muszą mieć pieniądze na kosztowne ciągniki Lamborghini i inne John Deery.
Czy też może uważacie, że dobrze, że ceny zbóż spadają bo w ślad za tym zmaleje tempo wzrostu cen żywności. Nie tylko chleba ale i mięsa czy jaj, bo zboża wchodzą w skład pasz, niezbędnych w hodowli.
Nie wiem, jak wy ale ja ciągle się dziwię, że mamy coś takiego, jak Ministerstwo Rolnictwa z rolnikiem na czele, podczas gdy np. Ministerstwem Obrony Narodowej od lat sterują cywile, na wzór sprawdzonych rozwiązaniach w cywilizowanych krajach.
Bo rolą MON jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa granic a nie dbałość o warunki materialne wojskowych. W Ministerstwie Rolnictwa jest odwrotnie- i ja chętnie zagłosuje na partię, która zadeklaruje rewolucję w tym zakresie i utworzy np. Ministerstwo Wyżywienia Narodu, którego celem będzie dbałość o obywateli a nie o rolników. Bo tych powinny bronić związki zawodowe czy izby producenckie.
Na dzisiejszym spojrzeniu władzy na Ministerstwo Rolnictwa ciążą lęki wyniesione z komuny, gdy wszystkiego brakowało a jedzenia najbardziej. To były czasy, gdy najwyższe władze rozwiązywały problemy sznurka do snopowiązałek a produkcja mięsa była obowiązkowym tematem plenarnych posiedzeń na najwyższym szczeblu.
Jednak od tego czasu coś się w naszym kraju zmieniło, czego kolejne rządy od prawa do lewa nie widzą..
Obserwuj wątek
  • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 11.04.23, 12:02
   Rolnicy bronią się, wg mnie łagodnie. Nie to co we Francji. Ich traktory niech będą najlepsze. Mogą być lamborghini. Mamy naszych Chłopów i szanujmy ich. Niech sobie zarobią miliardy inaczej niż Kulczyk.
   • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 11.04.23, 15:42
    Powiedz mi Smurfie dlaczego nie bronimy polskich Sklepikarzy, ktorych zabijają zagraniczne sieciówki równie skutecznie jak "naszych Chłopów" ukraińskie zboże?
    Czym lepszy jest "polski Chłop" od polskiego sklepikarza?
    Mnie jednak wkurza widok aroganckiego , wypasionego właściciela ziemskiego żądającego kolejnych przywilejów- moim, zjadacza chleba- kosztem...
    • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 10:18
     Nie wiem. Chodzę na bazar aby jeść i pogadać sobie. Fajne babki i faceci tam są. Do hipermarketów nie zaglądam. Jeden dunski mnie kusi, i tylko jeden. Cebula droga wszędzie, jak jasna cholera. Mam zapas więc wytrzymam.
     • qwardian Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 10:35
      Jesteś strasznie powierzchowny, kiedy giną i żyją w nędzy ukraińscy bracia, ja utożsamiam się z chlebem Stepana Bandery, nie Stepana Myhnyka, bo duch tego ostatniego dzieli Słowian. Dulszczyzna w pełnym tego słowa zakresie to wszystko co reprezentujesz..
      • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 19:44
       Chyba się nie rozumiemy. Nie mam nic przeciw pomaganiu Ukrainie, sam parokrotnie dawałem temu wyraz. I to co zrobiono z ukraińskim zbożem wyrządziło wielką szkodę Ukrainie. Nikt teraz nie będzie chciał wydać zgody na import ich płodów rolnych.
       Afera zbożowa dopiero się rozkręca, nie oceniam jej dzisiaj i radzę nie oceniać, zobaczymy na ile da się poznać jej mechanizmy i ludzi, którzy na niej zbili majątek.
       Raz jeszcze podkreślam, że myślą przewodnią mojego postu było pytanie- czy ministerstwo rolnictwa, z tradycji i praktyki codziennej stojące na straży interesów rolników ma w dzisiejszych czasach uzasadnienie. I jeszcze raz mówię, że czasy, gdy Gierek ogłaszał rozpoczęcie żniw czy wykopków już minęły...
       Zadaniem organu powołanego w miejsce MinRol powinien być urząd dbający o bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa. Nie o portfele rolnych magnatów.
       • qwardian Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 22:21
        Dodatkowe zboże ostatecznie trafi do baków naszych samochodów w postaci alkoholu, z obajtkowych rafinerii, bo problem pozostanie na kolejne lata. Trochę sobie żartuję z Mądrali, żeby go sprowokować..
       • renepoznan Re: Wyżywienie narodu 13.04.23, 17:27
        Nie martw się Kiksie o wyżywienie narodu. Jest sporo żywności.
   • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 22:30
    Bronię sklepikarzy. Lubię ich szczególnie za własną ladą stoją.
    • qwardian Re: Wyżywienie narodu 13.04.23, 00:31
     Kupujesz Smurfie chleb wypieczony z mąki technicznej, czy artystycznej?
  • snajper55 Re: Wyżywienie narodu 12.04.23, 23:13
   kiks4 napisał:

   > Bardzo jestem ciekaw, po której stronie barykady jesteście- drodzy użytkownicy
   > tego forum. Chodzi mi o spór w sprawie taniego zboża, co minister Kowalczyk prz
   > ypłacił dymisją.

   Jesteśmy częścią wspólnego rynku, chronionego cłami, i istnienie ministerstwa rolnictwa rzeczywiście wydaje się niepotrzebne. Sprawa ukraińskiego zboża jest o tyle wyjątkowa, gdyż na teren Unii wpuściliśmy nieoclone produkty i nie rozumiem, dlaczego jeszcze nikt za to nie poniósł odpowiedzialności.

   S.
   • qwardian Re: Wyżywienie narodu 13.04.23, 00:46
    Dlaczego Unia Europejska ma narzucić cła na zboże ukraińskie, przecież nim płaci za broń i amunicję, żeby obronić Polskę przed stepowym dzikusem..
   • snajper55 Re: Wyżywienie narodu 16.04.23, 05:03
    snajper55 napisał:

    > Sprawa ukraińskiego zboża jest o
    > tyle wyjątkowa, gdyż na teren Unii wpuściliśmy nieoclone produkty i nie rozumi
    > em, dlaczego jeszcze nikt za to nie poniósł odpowiedzialności.

    No cóż, byłem niedoinformowany, Unia pobłogosławiła bak ceł.

    S.
   • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 16.04.23, 20:09
    Problematyczna jest również jakość produktów. To nie tylko słynne zboże techniczne, ale np. kurczaki hodowane na Ukrainie nie podlegają badaniom na zawartość antybiotyków, a produkty roślinne na zawartość pestycydów. Jeżeli UE wprowadziła określone przepisy dla producentów żywności, to powinniśmy je stosować również wobec firm sprowadzających żywność spoza obszaru wspólnoty. No i jeszcze warto pamiętać, że UA rolnictwo to w znajkomitej większości wielkopowierzchniowe przedsiębiorstwa, których właścicielami są firmy rosyjskie, kanadyjskie, holenderskie, itp.
    • qwardian Re: Wyżywienie narodu 16.04.23, 22:06
     Nareszcie w absurdzie ktoś przegonił na tym forum Smurfmądralę..
     • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 08:40
      A na czym polega absurd? Chętnie się dowiem i czegoś nauczę. Może Tobie wszystko jedno, ale ja lubię wiedzieć, co jem.
      • qwardian Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 09:50
       Na całym świecie ludzie jedzą chleb i od tego nie umierają, poza tym możesz jeść ryż. Albo jak sugeruje UE zjadać chrabąszcze lub ich larwy..

       • snajper55 Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 10:00
        qwardian napisał:

        > Na całym świecie ludzie jedzą chleb i od tego nie umierają, poza tym możesz jeś
        > ć ryż. Albo jak sugeruje UE zjadać chrabąszcze lub ich larwy..

        Ludzie nie chcą jeść trującego chleba. Ty sobie możesz arszeniku dosypywać do kanapek, ale nie oczekuj, że inni taka dietę zaakceptują.

        S.
       • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 17:11
        Są też tacy, którzy do solenia wody na makaron używają soli drogowej. Jeżeli Tobie to odpowiada to ok, ale ja dziękuję bardzo. Mnie zastanawia inna kwestia - jeżeli do Polski wjechało tanie zboże, od kwietnia zostały obniżone stawki za gaz dla piekarzy, to dlaczego w żaden sposób nie przełozyło się to na ceny pieczywa?
        • qwardian Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 19:12
         Sól drogowa nie znaczy, że zebrano ją z ulicy, ta sama sól co kuchenna tylko drobno zmielona..
         • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 19:37
          Masz rację- sól drogowa to mielona kopalina, na stoły trafia ta sama sól po procesie warzenia- czyli oczyszczona. Ale akurat Qwardianie w słynnej aferze z solą drogową chodziło o to, że była to sól powstająca w wyniku procesu chemicznego w zakładach produkcji bodaj polichlorku winylu, jako odpad o niekontrolowanej jakości.
          • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 17.04.23, 19:45
           Z Ukraińskim zbożem nasz rząd strzelił popisowego samobója. Za jednym zamachem trafił w rolników- swoje potencjalne zaplecze wyborcze. Z drugiej ciężko naraził się Uni olewając jej podstawowe zasady. Z trzeciej naruszył zasady obowiązujące w WTO, której to organizacji też jesteśmy członkami, a z czwarte- nadwerężył z trudem budowane zaufanie na linii Polska- Ukraina.
           Pokażcie mi taki majstersztyk w innym państwie.
           Byłoby to niebywale zabawne gdyby nie to, że za bezmyślność rządu zapłacimy my- zwykli ludzie. Bo Mateusz chcąc udobruchać rolników już mówi, że my wam pokryjemy różnicę między dawną a nową ceną przenicy. Pokryjemy- to znaczy zabierzemy zwykłym obywatelom a damy rolnikom- bo maja baty w rękach. Albo gnojowicę.
           I jeszcze jedno- już Mateusz próbuje zwalać winę na Unię. Niestety my pamiętamy, że unijnym komisarzem d/s. rolnictwa jest nie kto inny, jak p. Wojciechowski- pisowiec do bólu.
           • qwardian Re: Wyżywienie narodu 18.04.23, 06:55
            Dzisiaj używam już tylko soli do kiszenia, a ta wygląda zupełnie inaczej niż zwykła, ma duże grudki, nie jest jodowana, czy została poddana procesowi odparowania, może..

            Nie wchodzę w trywialne polityczne kopanie się po kostkach z powodu zboża, jedno tylko, bez względu, czy jesteśmy w UE, albo nie, musi być wolny rynek bez ceł i kwot, w rolnictwie, przepływie towarów i rynku energii, a biały inteligentny człowiek musi rozwiązywać własne problemy na bieżąco. Albo skończymy na saksach w Azji, np w Ho Chi Minh city, kiedyś znanym jako Saigon..

            • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 18.04.23, 08:24
             Oczywiście- wszelka ingerencja państwa w procesy gospodarcze zazwyczaj kończy się źle. Politycy w każdym działaniu mają na względzie w pierwszym rzędzie własny, prywatny interes, potem interes partii a na końcu- interes państwa.
             Wielokrotnie podawałem przykład państwowej firmy czyli HCP w Poznaniu, która z drugą państwową (wówczas) czeską firmą Tatra tramwaj dla Poznania budowały. Budowały jak na znanym czeskim filmie, bo po bodaj dwóch latach, gdy w końcu pierwszy egzemplarz wyjechał na poznańskie ulice to utknął na pierwszym zakręcie, którego nie mógł pokonać. Po kolejnych latach zmagań z oporną materią projekt upadł.
             A gdy dla zbliżających się mistrzostw EURO 2012 potrzebne były pilnie tramwaje- Poznań zamówił je w małej wówczas, pod poznańskiej prywatnej firmie w Bolechowie. Firma, która nigdy w przeszłości tramwajów nie produkowała, w ekspresowym tempie opracowała własny model tramwaju i zgodnie z zamówieniem na czas wyprodukowała. Tramwaje Solaris jeżdżą po mieście do dzisiaj.
             Taka jest różnica między zarządzaniem gospodarką przez państwo i przez osoby prywatne. Pamiętamy buńczuczne zapowiedzi Mateusza M. o uruchomieniu w ciągu dwóch lat produkcji polskiego samochodu elektrycznego. Od tego czasu minęło 7 lat i jak dotąd głównym sukcesem jest wycięcie na Śląsku lasu pod przyszłą fabrykę. No i zapowiedź, że wg. dzisiejszych szacunków samochód będzie kosztował ca 200kPLN. Widzę te kolejki i zapisy na kupno niesprawdzonej konstrukcji, wytworzonej przez niedoświadczona fabrykę.
             • qwardian Re: Wyżywienie narodu 18.04.23, 11:58
              Polski samochód elektryczny to dowcip, ale jeszcze większym Kiksie jest pomoc dla hinduskiej fabryki Taty (nie mylić z Tatrą) na Słowacji, która wyniosła ponad pół miliarda złotych, którą ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński chciał przelicytować, ale na szczęście mu się nie udało..
              • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 12:22
               Tak sobie myślę, że Tadeusz Dołega- Mostowicz był genialnym wizjonerem, bo przewidział problemy PIS z nadmiarem zboża i znalazł dla tego problemu rozwiązanie.
               Jak pamiętamy- Nikodem Dyzma korzystając z podpowiedzi - znalazł rozwiązanie problemu nadmiaru zboża na polskim rynku.
               Dokładnie takie samo rozwiązanie będzie wdrażał nasz rząd- będziemy skupować interwencyjnie zboże od rolników po zawyżonych cenach a że nie mamy dostatecznej liczby elewatorów, bo pieniądze poszły gdzie indziej, to kupione zboże będą przechowywać rolnicy w swoich magazynach.
               Koszty związane z przepłacaniem tych zakupów - rozłoży się na polski naród, który tak kocha PIS, że z najwyższą przyjemnością je zaakceptuje.
               PS
               Sam Mostowicz, być może obawiając się represji ze strony PIS ( przepraszam - sanacji oczywiście) podkreślał na każdym kroku, że jego powieść nie opisuje realiów jemu współczesnych. Cyt. "Nadto stwierdzam, że „Karjera Nikodema Dyzmy” nie ma absolutnie żadnej tendencji politycznej i że akcja jej toczy się w czasie nieokreślonym. Więc może dziś, może za lat dwadzieścia, a może nawet przed majem 1926 r"
               Jak widać nieco się tylko pomylił w czasie, ta sytuacja zdarzyła się nie dwadzieścia lat później tylko niemal 100 ale zdumiewa mnie to jasnowidzenie pisarza, nie zaliczanego do czołówki polskiego pisarstwa.
               • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 12:46
                Sęk w tym, że z dużym prawdopodobieństwem dopłacimy też do zboża przywiezionego do Polski. Na ziarenkach nie jest napisane, gdzie wyrosło, a w kombinowaniu jesteśmy dobrzy.
                • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 13:25
                 Prawdopodobieństwo wynosi w typ przypadku 100%- nie po to polscy, prywatni importerzy kupowali tanie ukraińskie zboże, żeby teraz na tym nie zarobić.
                 Pytanie jest tylko takie- ilu z nich ma ścisłe powiązania z czołowymi postaciami PIS. Bo o konieczności wyhamowania importu zboża z Ukrainy Morawiecki mówił w czerwcu 2022 r, czyli rozumiał zagrożenie dla Polski ale od tego czasu import rósł lawinowo z miesiąca na miesiąc. Przypadek? Nie sądzę...
         • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 13:52
          Jeżeli masz ochotę na jedzenie drugiej jakości, to Twoja sprawa. Ale dobrze by było, gdybyś taką informację otrzymał w chwili zakupu. Chcesz kupić mąkę z tzw. zboża technicznego (czyli zanieczyszczonego), to niech będzie odpowiednio oznakowana. Sam zdecydujesz czy chcesz ją kupić i czy cena jest adekwatna do jakości. Jeżeli masz ochotę na wieprzowinę nafaszerowaną antybiotykami (dzięki antybiotykom świnie szybciej przybierają na wadze), to proszę bardzo. Tylko niech to będzie Twój świadomy wybór, niech produkt będzie oznakowany, że zawiera zwiększoną dawkę nawozów, antybiotyków, itp.
          • qwardian Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 17:14
           m-dyskretna napisała:

           > niech produkt będzie oznakowany


           Jako katolik nie wierzę nawet w akt zgonu, co dopiero szkodliwość CO2, życiodajny gaz dla flory, to jedyny, który dostarcza tlen na tej planecie. Redukcja dwutlenku węgla dla mnie to jak odłączyć ludzkość od butli tlenowej.
           • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 20:54
            Ale nie mówimy teraz o CO2. Tak jak jesteś informowany czy jajka są od kur z chowu klatkowego czy z wolnego wybiegu, tak samo można wprowadzić klasy innych produktów. Jeżeli płacę za masło, to ma mieć określoną zawartość tłuszczu i nie chcę żadnych dodatków z olejów roślinnych. To jest kwestia uczciwości (wiem, słowo z lamusa) producentów wobec konsumentów.
            • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 22:32
             Na wszelki wypadek żona kupiła dzisiaj zapasik mąki włoskiej.
             Ja jestem także za wyraźnym znakowaniem żywności.
             • qwardian Re: Wyżywienie narodu 21.04.23, 11:57
              kiks4 napisał:

              > Ja jestem także za wyraźnym znakowaniem żywności.


              Ja nie, bo nie wierzę w żadne semickie znakowanie łotrzyków z PiS-PO-niżej..

              miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185052,29683768,splesniale-zarobaczone-ziarno-w-probkach-z-ukrainy-sprawe.html
              • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 21.04.23, 15:40
               Wyraźne znakowanie jest potrzebne, choćby po to, by mieć podstawę do ścigania nieuczciwych producentów/ handlowców za fałszowanie żywności.
  • renepoznan Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 13:44
   Poczytajcie sobie o cenach zbóż na rynkach europejskich. Ciekawe dane. I niekoniecznie zgodne z tym co dominuje w naszej narracji.
   • m-dyskretna Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 16:15
    W zeszłym tygodniu mówiono, że są o jakieś 200 zł tańsze na tonie od tego co rząd obecnie obiecał rolnikom.
    Kilka dni temu słuchałam rozmowy ze specjalistą, któregoś z banków (chyba Credit Agricole) ds. rynku rolnego. Zeszły rok był rokiem urodzaju, więc większość specjalistów spodziewała się obniżki cen. Aż tu nagle min. Kowalczyk wypalił, że ceny zbóż wzrosną, to rolnicy wstrzymywali się ze sprzedażą. W związku z ich oczekiwaniami cenowymi wyższymi od tych na rynkach europejskich, od kilku miesięcy producenci m.in. mąki mieli kłopoty z pozyskaniem zbóż od naszych rolników, więc zakontraktowano je z innych źródeł. Facet powiedział, że w tym roku firmy polskie kupiły o 0,5 mln ton więcej ukraińskiego zboża więcej niż średnio w latach ubiegłych, przy jednoczesnej nadwyżce produkcji własnej (7 mln ton).
    • renepoznan Re: Wyżywienie narodu 19.04.23, 17:27
     Słuchałem chyba tego samego wywiadu. Z niego wynikało, że problemem nie jest zboże ukraińskie ale "klęska urodzaju" i głupie zapowiedzi Kowalczyka.
     W tym też wywiadzie facet wystąpił z tezą (zresztą lansowaną też przez innych), że tą natychmiastową blokadą to Kaczyński zrealizował scenariusz napisany na Kremlu.
    • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 20.04.23, 09:21
     Pan minister Kowalczyk palnął jeszcze inne, podobne głupstwo. Po agresji Rosji na Ukrainę i zawirowaniach z dostawami gazu ogłosił, że nawozy będą drożeć i trzeba je jak najszybciej kupować.Gaz ziemny jak wiadomo jest niezbędnym surowcem dla produkcji nawozów azotowych.
     No i rolnicy kupowali "na górce" po czym sytuacja się uspokoiła, rząd dosypał pieniędzy i ceny spadły. A kto kupił nawozy- ten stracił. Mnie to się bardzo podoba, bo na chłopa nie działają żadne argumenty o łamaniu konstytucji, o zawłaszczaniu mediów czy demolowaniu sądownictwa. Ale strata na własnym rachunku już każe chłopu się zastanowić, czy ponownie głosować na obecna władzę.
     A przy okazji widać, że ministerstwo rolnictwa powinno być zaorane. Niech o interesy chłopów dbają związki zawodowe- robią to lepie ( choćby Agrounia). W miejsce MR powinno powstać ministerstwo dbające o zdrową żywność dla narodu, ministerstwo aprowizacji, wyżywienia . Jak zwał, tak zwał.. wiadomo o co mi chodzi. Żeby nie musielibyśmy jeść chleba ze zboża opałowego ani solić solą drogową. I żeby to jedzenie było na każdym stole i w rozsądnej cenie.
   • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 20.04.23, 09:30
    Zboże staniaľo, więc wódkę można pędzić, cebula też staniała, słonina ile teraz kosztuje? Na bazarze poza stoiskami zawodowymi, pełno babci i dziadków oferujących wszystko co potrzeba. Zadziwia mnie wytrwałość tych ludzi. Mleko wsiowe w butelkach PET, zielenina, grzyby kiedy sezon, kwiaty, jaja, itp. Przedwojenni ludzie. Coś a la kramy azjatyckie, gruzińskie, bałkańskie.
    • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 20.04.23, 15:49
     "Psalm stojących w kolejce" - Krystyna Prońko, tekst Ernest Bryll.
    • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 20.04.23, 20:48
     Zboże staniało ale chleb- nie. Oto wielka tajemnica władzy.
     • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 21.04.23, 17:05
      Energia! Poza tym kto lubi obniżać ceny własnej pracy? Rynek ureguluje równowagę.
     • taniarada Re: Wyżywienie narodu 21.04.23, 19:25
      kiks4 napisał:

      > Zboże staniało ale chleb- nie. Oto wielka tajemnica władzy.
      Być może staniało .Dobry chleb powinien być drogi .Toby nauczyło ludzi szacunku do niego i nie był by wyrzucany .W tym kraju to tylko tania siła robocza .
      • kiks4 Re: Wyżywienie narodu 21.04.23, 21:44
       To prawda- w mojej i żony rodzinach matki kreśliły znak krzyża nad pierwszym rozkrojeniem chleba. Chleba się nie wyrzucało do śmieci. Gdy z jakichś powodów nie nadawał do spożycia, np. spleśniał- to był spalany w piecu.
       • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 25.04.23, 21:49
        Zapowiada się urodzaj. Bez prądu, energii sztucznej, GMO, więc czekajmy na szczypiorek który poza smakiem pomoże na inflację.
        • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 17.05.23, 15:18
         Zapowiada się urodzaj, majowe deszcze pomogą. Ceny zauważyłem stają się normalne. Szczególnie warzywa, nowalijki wyceniane są realnie. Chleb wyższej jakości drogi jak....! Cukier kupuje bardzo rzadko, nie śledzę. Mieso chyba nie jest bardzo drogie. Przeraża koszt gastronomii. Pewnie przez opłaty za energię. Ogólnie mija mi strach, horror żywnościowy jakoś takoś nas omija. Targowiska kwitną i pachną młodą kapustą, szczypiorkiem i podobnaą zieleniną. Wiosna nie tylko w lesie i parkach. Zimno jest ale do czasu, czekam na ciepło a la Węgry, Bułgaria, Serbia. U nas żar tylko dwa miesiące. Europa południowa schnie a u nas ładnie mokro.
         • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 21.05.23, 11:30
          Bazary, zieleniaki, targowiska i stragany miejskie nastrajają optymistycznie. Ceny są do przyjęcia. Tak jest w Polsce. W Norwegii też, dostałem info o czereśniach, 2 złote. Za sztukę w przeliczeniu wagi na sztuki.Norwegia rajem za 2 złote. Róbta co chceta, emigrujta byle JAK NAJSZYBCIEJ!
  • smurfmadrala Re: Wyżywienie narodu 31.05.23, 13:56
   Jak wszystko teraz ładnie i przyjemnie TANIEJE! Szczególnie artykuły spożywcze. Benzyna nie kosztuje 20 zł za ćwiartkė kiksoliny, truskawki, cebula, art mięsne. W Rejonie Energytcznym zaproponowi mi tzw "zamrożenie" z ZANIŻENIEM cen kiedy podpisze cyrograf niezmienności dostawców. Pomyśle, chociaż mam małe zuzycie Na stacjach Orlen cena do przyjęcia, kawa świetna a nawet NAJLEPSZA, kultura obsługi Dziewczynek i Chłopaków za lada wzorowa. Które stacje są lepsze niż Orlen?! Pytanie w zakresie cen, wygody i jakości obsługi. Mój licealny, Kolega lewak pracował w angielskiej sieci paliwowej obecnej w PL. Dorobił się dwóch zawałów. Pożegnali Go godnie, świetna odprawa oraz kontrakty na serwisowanie stacji w połowie Polski. Wyżył, zarobił MOCNO jako już niezalezny/independent partner. Lecz korpo kariera wykrzywiła np Jego życie osobiste. Uważa stacje Orlen jako wzór jakości ale kupuje i tankuje w BP. Trochę mutant. Ja lubię Orlen, Lotos, także stacje po norweskie czyli post-Statoil / nie pamietam nazwy aktualnego następcy/. Żywię się w Spolem i na bazarkach,
   prywaciarskich, mieszczańskich sklepikach poza tym lubię NETTO duńskie. Płazów, robaków, biedr, stonek i itp insektów nie odwiedzam pomimo plagi.Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka